Nejlepší kopací míče 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Brother VWB432
80 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat kopací míč

  • Fotbal je oblíbená, a co se vybavení týká velmi nenáročná hra. Základ tvoří kopací míč a pak už lze hrát prakticky kdekoli. Na venkovní povrchy se doporučují běžné fotbalové míče. Do hal a tělocvičen jsou vyráběné speciální futsalové míče.
  • Stěžením kritériem je velikost míče, která prakticky určuje věkovou kategorii, pro kterou je určený. Standardní velikost pro dospělé je označení 5 u běžného míče a 4 u futsalového.
  • Při výběru materiálu je třeba se zaměřit na obě části míče, tedy vnitřní i vnější. Výrobní materiál je zpravidla ukazatelem kvality.

Kopací míč - náš výběr

Kopací míče velikost 5

Brother K5/1
Výrobce: Brother
Materiál: 22x22x22 cm
Zobrazit více
Kopací míč Brother K5/1, o průměru 5, má výztužný povrch pro zvýšenou odolnost vůči oděru. Její váha kolem 320 g a použití speciálního PVC jako materiálu, naznačují lehkou konstrukci. Je třívrstvý a má "diamond style" povrchovou úpravu. Nejenže se hodí pro hru v trávě nebo na písku, ale je také vhodný pro děti, díky své nižší váze a pružnosti. Hra na hrubých površích, jako je beton nebo asfalt, však není doporučená.
Zobrazit méně
Mondo KALEIDOS
Výrobce: Acra
Zobrazit více
Výrobek je fotbalový míč Mondo KALEIDOS velikosti 5, vyrobený ze čtyřvrstvého anglického porvairu na bázi polyuretanu. Míč váží mezi 420 a 440 g, má průměr 220 mm a obvod 68 až 70 cm. Míč je opatřen šitím a butylovou duší s ventilem pro udržení tlaku.
Zobrazit méně
Mondo DELUXE
Výrobce: Acra
Materiál: třívrstvé PVC
Zobrazit více
Míč Mondo Deluxe má třívrstvé PVC, váží 300 +/- 10g. Je šitý, s velikostí 5. Je vyroben z 50 % obnovitelné rostlinné složky. Ideální je pro hru na trávnaté nebo měkké podloží, ne na tvrdé povrchy jako asfalt či beton. Vhodný pro menší děti, díky nižší hmotnosti. Balení obsahuje jediný míč.
Zobrazit méně

Kopací míče velikost 4

adidas Al Rihla League
přečíst recenzi
Výrobce: adidas
Materiál: 100% TPU (termoplastický polyuretan)
Druh: fotbalový
adidas Tango ROSARIO
přečíst recenzi
Výrobce: adidas
Značka: adidas
Materiál: PU
Zobrazit více
Adidas Tango ROSARIO je tréninkový míč vyznačující se odolností vůči opotřebení. Poskytuje standardní herní vlastnosti pro různé povrchy a stabilní chování. Vydrží i na nepřátelských površích, číslo výrobku je 656927.
Zobrazit méně

Kopací míče velikost 3

Zobrazit kompletní nabídku Kopací míč

Jak vybrat kopací míč

Jaké typy existují

Fotbal se dá hrát prakticky kdekoli. Nejběžnější je samozřejmě fotbalové venkovní hřiště, na kterém se používá klasický míč. Pokud se ale hra přesune např. do hal nebo tělocvičen, je třeba se podívat po tzv. futsalovém míči.

Noha na kopacím míči

Fotbalový míč je nejoblíbenějším typem míče vůbec, iStock / matimix

Klasický fotbalový míč

Jedná se o běžný míč, který je určený pro hru venku a je jedno zda se jedná o trávník, škváru nebo jiný přírodní povrch. Tyto míče jsou větší a mají vyšší odskok. Hodí se jak pro děti, tak dospělé hráče, začátečníky i profesionály. Vyrábí se v několika velikostech, pro kterou je zpravidla určující věk hráče.

Futsalový míč

Používá se na kopanou v halách nebo tělocvičnách, respektive pro sálovou kopanou, jinak řečeno futsal. Vhodný je ale i na tvrdé umělé venkovní povrchy jako je např. umělá tráva. Futsalové míče jsou oproti těm běžným menší a také těžší. Díky tomu má také nižší odskok, což je při hře ve vnitřním prostoru podstatná vlastnost. Vyrábí se ze speciálním měkkých materiálů ve výrazném barevném provedení. I v tomto případě je v nabídkách několik velikostí.

Jakou zvolit velikost

Kopací míč
Brother VWB432

U běžných fotbalových míčů se lze setkat se 3 základními velikostmi. Číslice odráží rozměr míče, takže čím nižší číslo, tím menší je i míč. Volba velikosti souvisí s věkemhráče.

Označení velikostiObvod míčeHmotnost míčeSpecifikace
359 – 61 cm290 – 340 gMíč pro nejmenší dětí, cca do 8 let
   Používá se na rozvoj technických a koordinačních dovedností
   Vhodný na tréninky i zápasy
463,5 – 66 cm350 – 390 gMíč pro děti ve věku 9 až 12 let
   Starší přípravka a mladší žáci
568 – 70 cm410 – 450 gStandardní míč pro dospělé a starší žáky (13 až 14 let)
Otec pomáhá s oblékáním fotbalových ponožek

Kopací míče pro děti jsou menší a lehčí, iStock / Hero Images


V případě futsalových míčů se používá číslování od 2 do 4. Míč velikosti 4 je pak standardní míč určený dospělým hráčům. Velikosti se pak nepatrně, v porovnání s běžnými míči, liší.

Víte, že…?

Kromě standardních velikostí se vyrábí také míče označené číslicemi 1 a 2. Prakticky se jedná o mini míče, které ale při fotbalových zápasech k vidění nejsou. Vhodné jsou pro zábavu a rekreační kopanou. Míče o velikosti 4,5 jsou určené na freestyle.

Z jakých materiálů se vyrábí

Fotbalové míče jsou tvořeny dvěma částmi a to duší a pláštěm. Na každou z nich se pak používá jiný materiál.

Duše

Kopací míče velikost 5
Brother K5/1

Hlavní funkcí vnitřní části míče, tzv. duše, je udržet vzduch uvnitř. Zvolený materiál má pak vliv např. na odraz míče, rychlost nebo tvrdost. Nejčastěji se používá:

  • Latex – je měkký, pružný materiál, který zajišťuje dobrý odskok; duše z tohoto materiálu se ale musí častěji dofukovat; latex se používá zejména u nejkvalitnějších míčů
  • Butyl – tato duše je oproti předchozí tvrdší a těžší; na druhou stranu se vyznačuje delší životností a bytelností; míče se hodí k náročnějšímu použití
  • Guma – typická pro levnější modely míčů; její životnost je poměrně dobrá, stejně jako schopnost udržet vzduch; oproti ostatním variantám je v tomto případě horší kontakt s balonem

Plášť

Plášť představuje vnější část míče a je tvořena více vrstvami. Na horní vrstvu, která je v kontaktu s hráčem i terénem se nejčastěji používá:

  • Polyuretan (PU) – syntetický materiál; nejčastěji používaný u míčů nejvyšší kvality
  • PVC – míče jsou tvrdší a těžší než první jmenované; používá se u levnějších míčů

Existují i tzv. hybridní materiály, které spojují nejlepší vlastnosti PU a PVC.

Žlutý kopací míč na hřišti

Kopací míče můžete vybírat i podle barevného provedení, iStock / bergserg

Povrch míče

Kopací míče velikost 4
adidas Al Rihla League

Svrchní vrstva míče může mít dvojí provedení, přičemž každé má své specifické vlastnosti:

  • Hladký povrch – výraznější vzorek zlepšuje kontakt s míčem
  • Jemný vzorek – menší nasákavost vody; za mokra je ale více kluzký a tedy se hůře ovládá

Slisováním všech vrstev pláště vzniká plátno, ze kterého se razí tzv. panely, kterých může být na míči různý počet. Pro fotbalové míče jsou typické černobílé panely pětiúhelníkových tvarů o počtu 32. Některé míče jich mohou mít ale jen 6. Panely mohou mít samozřejmě také různý tvar. Dá se říct, že při menším počtu panelů je vyšší pravděpodobnost zachování tvaru míče, ale také konstantní dráhy letu. Toto ale není vždy pravidlem.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kopací míč?

Podle konkrétního místa, kde se bude hrát, je možné volit míč klasický nebo futsalový. Volba velikosti souvisí s věkem hráče. Materiál míče má vliv na kvalitu, ale i pořizovací cenu míče.

Co je FIFA certifikát?

FIFA certifikát je de facto označení kvality míče. Vydává ho Mezinárodní federace fotbalových asociací a kromě míčů je lze nalézt i na dalších fotbalových doplňcích a příslušenství.
Zobrazit kompletní nabídku Kopací míč