15 nejlepších košů na oheň 2023

Přenosné venkovní ohniště.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Cattara STROMBOLI
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat koš na oheň

  • Posezení s přáteli u dobrého jídla a pití je nedílnou součástí zejména letní sezóny. Atmosféru může umocnit kouzlo ohně zapáleného v ohništích různých typů.
  • Koš na oheň pak patří do kategorie označované jako přenosná ohniště a je jednou z možností jak ozvláštnit prostředí vaší zahrady, terasy či jiného venkovního zákoutí.
  • Ohniště mají zpravidla kruhový tvar různého průměru konstrukce.
  • Výškový profil ohniště je dalším důležitým kritériem, u kterého je třeba zohlednit.

Koš na oheň - náš výběr

Dekorativní koše na oheň

Koše na oheň Esschert

Zobrazit kompletní nabídku košů na oheň

Jak vybrat koš na oheň

Typy

Pokud se rozhodujete, jaké ohniště bude pro vás nejvhodnější, je třeba si ujasnit, jaké možnosti jsou v nabídkách. Přenosná ohniště lze obecně rozdělit do tří základních typů.

Typ ohniště Popis
Zahradní Toto ohniště má jednoduchý tvar mísy a je opatřeno různě vysokým podstavcem. Svým tvarem vám může připomínat hlubokou wok pánev. Samotné ohniště bez dalšího vybavení bez problémů zastane bezpečné místo pro vytvoření malého táboráku.
Zahradní s roštem Oproti předchozímu typu je toto ohniště již v základu vybaveno vlastním roštem, díky kterému můžete kromě klasického opékání špekáčků také grilovat drobné občerstvení, jako jsou např. špízy, síry, zelenina atd.
Koš na oheň Ohniště má tvar podlouhlého kovového koše; tento typ jistě znáte zejména z nejrůznějších venkovních akcí (např. adventní trhy), kde slouží více než k přípravě pokrmů, k zahřátí. Při domácím používání dávejte pozor na případné vypadávání žhavých uhlíků, což je problém především příliš otevřených modelů těchto košů.

Víte, že…?

Obecně se doporučuje ohniště umístit na pevný podklad. Samozřejmě nikde není psáno, že je nelze postavit přímo na trávník, ale pak počítejte s tím, že v okolí ohniště budete mít pravděpodobně vypálená místa.

Koš na oheň
Cattara STROMBOLI

Průměr

Ohniště mají zpravidla kruhový tvar různého průměru konstrukce. Ten se může pohybovat v rozmezí od necelých 40 cm do cca 85 cm.

  • Jako ideální průměr se uvádí hodnota kolem 80 cm, jenže u samotných košů na oheň počítejte spíše s nižšími údaji. Koše tedy využijete, zejména pokud se potýkáte s menším prostorem.
  • U ohnišť obecně je nutné brát v potaz prostor kolem, který bude užíván k sezení, ale zároveň je nutné, aby se kolem něj dalo dobře procházet.
  • Výhodou ohnišť s menším průměrem je zcela určitě dobrá skladnost, můžete je také podle libosti převážet např. na chatu apod.

Výška

Výškový profil ohniště je dalším důležitým kritériem, u kterého je třeba zohlednit např. primární způsob užívání. Vyšší varianty se uplatní zejména v chladných měsících, kdy by měl koš sloužit k vyhřívání. Nebudete se muset k němu ohýbat. Stejně tak vyšší konstrukci oceníte, pokud budete chtít grilovat. Usnadníte si tak manipulaci s potravinami. Do hlubších košů se také lépe skládají polena a jejich okraj může sloužit na opírání opékacích tyčí.

Dekorativní koše na oheň
Dekorativní kulaté kovové ohniště- koš na oheň s grilovací mřížkou, černá / měď, průměr 80 cm

Materiál

U přenosných ohnišť se ve většině případech setkáte pouze s provedením z oceli nebo litiny, ale v nabídkách jsou také ohniště z lehkého betonu. Nicméně pokud jste rozhodnutí pro variantu „koš na oheň“ budete si muset pravděpodobně vystačit pouze s ocelovou konstrukcí.
Kvalitní ocel má sama o sobě celou řadu pozitivních vlastností. Ta hlavní je dlouhá životnost materiálu. Tato ohniště vám vydrží opravdu dlouho, aniž byste zaznamenali jakékoli známky poničení. Na druhou stranu je ocel poměrně těžká.

Příslušenství

Mezi základní příslušenství, které lze k přenosným ohništím pořídit patří např.

  • Podstavec – týká se zejména košového provedení ohniště; slouží jako popelník
  • Madla – usnadňují manipulaci s ohništěm při jeho přenosu
  • Žerď – slouží k výškovému polohování roštu, je-li jím ohniště vybaveno
  • Víko, poklop – zajišťují bezpečnost, zpravidla nejsou součástí košů na oheň, ale najdete i výjimky
  • Opékací vidlice
  • Grilovací nářadí
  • Grilovací rošty
  • Sady na úklid (špachtle, kartáče atd.)
Koše na oheň Esschert
Esschert Design FF400

Výrobci a ceny

  • Do částky cca 1000 Kč koupíte tvarově jednoduché koše na oheň, které mohou a nemusí obsahovat také popelník. Pozor si dejte zejména na modely s krátkými nožkami. Nedoporučují se používat na trávníku, protože může dojít k jeho spálení.
  • Do 2000 tisíc jsou v nabídkách koše v rozmanitějších tvarech a s většími průměry. Zcela jistě budou mít vyšší nohy nebo alespoň popelník. Některé modely mohou být vybaveny také víkem.
  • Koše na oheň v cenové relaci od 2000 Kč a výše již lze považovat za kvalitní výrobky. Jejich provedení může být jak klasické jednoduché tak designově zajímavé. Nejdražší výrobky se pohybují na hranici 8000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co ještě vědět?

Materiál ohnišť by měl být vždy zdravotně nezávadný a to i tehdy, když nebude ohniště užíváno k přípravě pokrmů. U levných výrobků si dejte např. pozor na výpary z použitých nátěrů, které mohou být karcinogenní.

Jak vybrat koš na oheň?

Kvalita výrobků se zcela jistě odráží také v ceně. U příliš levných produktů hrozí např. vypalování a sloupávání barvy, která může být karcinogenní. Vždy se tedy vyplatí investovat do ověřených značek, které vždy zaručují zdravotní nezávadnost. Patří mezi ně např. CookKing, Cattara nebo Blumfeldg.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku košů na oheň