5 nejlepších krbových kamen s plotnou 2023

Na chalupu i do kuchyně.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Krbová kamna ISETTA con cerchi EVO 4.0 s varnou plotnou 7,7 kW

Jak vybrat krbová kamna s plotnou

 • Než se rozhodnete pro konkrétní model kamen, ujasněte si, zda si jimi chcete zpříjemnit dlouhé zimní večery nebo jejich prostřednictvím vytápět celý byt. Podle toho pak volte kamna s nebo bez výměníku.
 • Pokud trváte na variantě kamen s varnou plotnou, nejspíš se budete muset smířit s tím, že se bude jednat o modely na tuhá paliva.
 • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na výkon, který souvisí s velikostí vytápěného prostoru nebo na materiál, který ovlivní design, ale také tepelné vlastnosti krbových kamen.

Krbová kamna s plotnou - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku krbových kamen s plotnou

Jak vybrat krbová kamna s plotnou

Typy

První, co je nutné si ujasnit, než se rozhodnete pro konkrétní krbová kamna, je účel jejich využití. Z tohoto hlediska lze kamna rozdělit na dva základní typy.

Bez výměníku

Jedná se o jednodušší typ kamen, který je vhodný jen na občasné přitápění jedné místnosti. Teplo je vyzařováno vnějším pláštěm, takže prakticky nedochází k ohřevu vzduchu, ale předmětů a osob v bezprostředním okolí. Vzduch je následně ohříván právě objekty, které toto teplo kumulují (stěny, stropy, podlahy atd.). Kamna mají tedy pouze omezený dosah a počítejte s rozpáleným vnějším pláštěm, což je nevýhoda z hlediska bezpečnosti. Na druhou stranu vyhřívání místnosti probíhá rovnoměrně a přirozeně.

krbová kamna s plotnou
Krbová kamna ISETTA con cerchi EVO 4.0 s varnou plotnou 7,7 kW

S výměníkem

Litinová kamna s výměníkem, slouží k vytápění nejen místnosti, ve které jsou instalovány, ale je zde možnost rozvodu tepla také do místností dalších. Výměník je vlastně dvojitá komora obepínající topeniště. Výměna tepla do vody nebo vzduchu pak probíhá mezi jednotlivými plášti. Na výběr tedy máte z těchto variant:

 • Kamna s teplovodním výměníkem – tento typ lze připojit na radiátory
 • Kamna s teplovzdušným výměníkem – rozvod tepla probíhá prostřednictvím ventilátorů
Typ kamen Výhody Nevýhody
Bez výměníku Rovnoměrný a přirozený ohřev místnosti Vhodné pouze jako sekundární zdroj tepla pro jednu místnost
  Nižší pořizovací cena Omezený dosah
    Rozpálený vnější plášť
S výměníkem Možnost vytápění celého bytu Teplovzdušný výměník víří prach, nevhodný pro alergiky
  Rychlé vyhřátí prostoru Dražší varianta

Palivo

Otázka topiva je další kritérium při výběru krbových kamen.

krbová kamna s plotnou
Krbová kamna Haas+Sohn Arktic 12 s plotnou

Tuhá paliva

V tomto případě se nabízí následující varianty:

 • Dřevo – cenově dobře dostupná varianta, vysoká výhřevnost, nutnost skladování i několik sezon dopředu, kvůli důkladnému vyschnutí; u kamen zkontrolujte maximální délku polen, která lze použít
 • Brikety, pelety – dražší varianta, hoření není tak atraktivní jako u dřeva; výhodou je okamžitá připravenost k podpalu, hoří déle, vyšší výhřevnost než dřevo

Pokud trváte na variantě krbových kamen s plotnou, budete muset počítat s tímto typem topiva.

krbová kamna s plotnou
NORDICA krbová kamna ISOTTA s varnou plotnou EVO

Plyn

Tento typ kamen jistě znáte pod označením vafky. Zpravidla je najdete v kategorii topidel. Jejich výhodou jsou nižší provozní náklady. Na druhou stranu všechna zařízení, která fungují na plyn, je nutné nechat pravidelně revidovat.

Elektřina

U elektrických krbových kamen je nespornou výhodou fakt, že není třeba řešit odvod spalin, čímž se zjednodušuje i jejich instalace. Musíte ale počítat s vyššími provozními náklady. Imitace hoření u některých modelů pak zajistí autentickou kulisu.

Víte, že…?

U krbových kamen na tuhá paliva je nutné brát v potaz také stavební připravenost vašeho domu. Nejdůležitější je pak komín a jeho parametry jako např. účinná délka, průměr musí korespondovat s kouřovodem kamen, dostatečný tah, správná izolace atd.

krbová kamna s plotnou
NORDICA krbová kamna ISETTA s varnou plotnou EVO

Výkon

Při volbě výkonu zohledněte jednak prostor, který budou kamna vytápět, ale také to, jak dobře je izolován. Malý výkon logicky zajistí méně tepla než větší. Předimenzovaný výkon ale také není optimální, protože se jednak zvýší náklady na vytápění a tepla bude více, než potřebujete.

 • Jmenovitý výkon (kW) – označuje maximální množství využitelného tepla za danou časovou jednotku
 • Výhřevnost – udává objem prostoru, který kamna zvládnou vytopit

Materiál

Krbová kamna se vyrábí z následujících materiálů:

krbová kamna s plotnou
Altech Vision Gastronom natural - kamna mastková s troubou a varnou plotnou
 • Keramika, kachle – vyznačují se retro stylem, mají výborné tepelné vlastnosti, rovnoměrná distribuce tepla i několik hodin po vyhasnutí, snadná údržba, různá barevná provedení; nesporně dražší varianta
 • Litina – rychle se zahřívá, dobře kumuluje teplo, vychladnutí probíhá postupně a dlouhou dobu, dlouhá životnost materiálu
 • Ocel, plech – rychlé zahřátí, ale i vychladnutí; vhodné spíše jako doplňkový zdroj tepla, levnější pořizovací cena
 • Kombinace materiálů – zpravidla se jedná o kombinace plechových kamen, která jsou obložená kamenem nebo keramikou, tím dochází ke zlepšení akumulačních schopností

Plotna

Varná plotna není stěžejní kritérium při výběru krbových kamen, ale patří mezi praktický doplněk některých modelů. Pravděpodobně plotýnky nebudete využívat na pravidelné vaření, ale může to být alternativa v případě výpadku elektřiny. Na ohřátí jídla, uvaření čaje nebo kávy zcela jistě stačí. Své využití najde i např. na chatách či chalupách. Koupit můžete i krbová kamna s troubou.

Výrobci a ceny

Krbová kamna s plotnou najdete např. pod značkami Austroflamm, NORDICA nebo Dal Zotto.
Cenové rozpětí je pak poměrně široké. Nejlevnější varianty koupíte za cca 8000 Kč, nejdražší se mohou přiblížit i k hranici 100000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a krbem?

Základní rozdíl je v jejich konstrukci. Krb je otevřený a zpravidla zabudovaný do zdi. Naproti tomu krbová kamna jsou volně stojící s uzavřenou konstrukcí. Pokud hledáte formu sekundárního vytápění nebo další možnosti využití, určitě se více vyplatí krbová kamna.

Existuje způsob, jak vypočítat správný výkon kamen?

Parametrů, které ovlivňují požadovaný výkon je celá řada. Orientačně se uvádí, že 1 kW stačí k vytopení asi 40 m3 u novostaveb a 20 m3 u starých domů. V úvahu můžete brát i tepelnou ztrátu, pokud ji znáte. Tu vynásobte objemem daných místností a tím získáte potřebný výkon. Vždy je dobré počítat s rezervou cca 10 až 20%.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku krbových kamen s plotnou