Krbová kamna s plotnou

Na chalupu i do kuchyně.

ca. 11 400 CZK
ca. 56 000 CZK
ca. 13 800 CZK
ca. 33 800 CZK

Jak vybrat krbová kamna s plotnou?

 • Než se rozhodnete pro konkrétní model kamen, ujasněte si, zda si jimi chcete zpříjemnit dlouhé zimní večery nebo jejich prostřednictvím vytápět celý byt. Podle toho pak volte kamna s nebo bez výměníku.
 • Pokud trváte na variantě kamen s varnou plotnou, nejspíš se budete muset smířit s tím, že se bude jednat o modely na tuhá paliva.
 • Z dalších parametrů se můžete zaměřit na výkon, který souvisí s velikostí vytápěného prostoru nebo na materiál, který ovlivní design, ale také tepelné vlastnosti krbových kamen.

Typy

První, co je nutné si ujasnit, než se rozhodnete pro konkrétní krbová kamna, je účel jejich využití. Z tohoto hlediska lze kamna rozdělit na dva základní typy.

Bez výměníku

Jedná se o jednodušší typ kamen, který je vhodný jen na občasné přitápění jedné místnosti. Teplo je vyzařováno vnějším pláštěm, takže prakticky nedochází k ohřevu vzduchu, ale předmětů a osob v bezprostředním okolí. Vzduch je následně ohříván právě objekty, které toto teplo kumulují (stěny, stropy, podlahy atd.). Kamna mají tedy pouze omezený dosah a počítejte s rozpáleným vnějším pláštěm, což je nevýhoda z hlediska bezpečnosti. Na druhou stranu vyhřívání místnosti probíhá rovnoměrně a přirozeně.

Prodloužená záruka
Prity K1 CP W8 TV

S výměníkem

Kamna, která jsou opatřena výměníkem, slouží k vytápění nejen místnosti, ve které jsou instalovány, ale je zde možnost rozvodu tepla také do místností dalších. Výměník je vlastně dvojitá komora obepínající topeniště. Výměna tepla do vody nebo vzduchu pak probíhá mezi jednotlivými plášti. Na výběr tedy máte z těchto variant:

 • Kamna s teplovodním výměníkem – tento typ lze připojit na radiátory
 • Kamna s teplovzdušným výměníkem – rozvod tepla probíhá prostřednictvím ventilátorů
Typ kamen Výhody Nevýhody
Bez výměníku – Rovnoměrný a přirozený ohřev místnosti – Vhodné pouze jako sekundární zdroj tepla pro jednu místnost
  – Nižší pořizovací cena – Omezený dosah
    – Rozpálený vnější plášť
S výměníkem – Možnost vytápění celého bytu – Teplovzdušný výměník víří prach, nevhodný pro alergiky
  – Rychlé vyhřátí prostoru – Dražší varianta

Palivo

Otázka topiva je další kritérium při výběru krbových kamen.

Moderní
Nordica Isotta

Tuhá paliva

V tomto případě se nabízí následující varianty:

 • Dřevo – cenově dobře dostupná varianta, vysoká výhřevnost, nutnost skladování i několik sezon dopředu, kvůli důkladnému vyschnutí; u kamen zkontrolujte maximální délku polen, která lze použít
 • Brikety, pelety – dražší varianta, hoření není tak atraktivní jako u dřeva; výhodou je okamžitá připravenost k podpalu, hoří déle, vyšší výhřevnost než dřevo

Pokud trváte na variantě krbových kamen s plotnou, budete muset počítat s tímto typem topiva.

Praktická a výkonná
Prity WD

Plyn

Tento typ kamen jistě znáte pod označením vafky. Zpravidla je najdete v kategorii topidel. Jejich výhodou jsou nižší provozní náklady. Na druhou stranu všechna zařízení, která fungují na plyn, je nutné nechat pravidelně revidovat.

Elektřina

U elektrických krbových kamen je nespornou výhodou fakt, že není třeba řešit odvod spalin, čímž se zjednodušuje i jejich instalace. Musíte ale počítat s vyššími provozními náklady. Imitace hoření u některých modelů pak zajistí autentickou kulisu.

Víte, že…?

U krbových kamen na tuhá paliva je nutné brát v potaz také stavební připravenost vašeho domu. Nejdůležitější je pak komín a jeho parametry jako např. účinná délka, průměr musí korespondovat s kouřovodem kamen, dostatečný tah, správná izolace atd.

Keramottové ohniště
AUSTROFLAMM G1 s plotnou

Výkon

Při volbě výkonu zohledněte jednak prostor, který budou kamna vytápět, ale také to, jak dobře je izolován. Malý výkon logicky zajistí méně tepla než větší. Předimenzovaný výkon ale také není optimální, protože se jednak zvýší náklady na vytápění a tepla bude více, než potřebujete.

 • Jmenovitý výkon (kW) – označuje maximální množství využitelného tepla za danou časovou jednotku
 • Výhřevnost – udává objem prostoru, který kamna zvládnou vytopit

Materiál

Krbová kamna se vyrábí z následujících materiálů:

 • Keramika, kachle – vyznačují se retro stylem, mají výborné tepelné vlastnosti, rovnoměrná distribuce tepla i několik hodin po vyhasnutí, snadná údržba, různá barevná provedení; nesporně dražší varianta
 • Litina – rychle se zahřívá, dobře kumuluje teplo, vychladnutí probíhá postupně a dlouhou dobu, dlouhá životnost materiálu
 • Ocel, plech – rychlé zahřátí, ale i vychladnutí; vhodné spíše jako doplňkový zdroj tepla, levnější pořizovací cena
 • Kombinace materiálů – zpravidla se jedná o kombinace plechových kamen, která jsou obložená kamenem nebo keramikou, tím dochází ke zlepšení akumulačních schopností

Plotna

Varná plotna není stěžejní kritérium při výběru krbových kamen, ale patří mezi praktický doplněk některých modelů. Pravděpodobně plotýnky nebudete využívat na pravidelné vaření, ale může to být alternativa v případě výpadku elektřiny. Na ohřátí jídla, uvaření čaje nebo kávy zcela jistě stačí. Své využití najde i např. na chatách či chalupách.

Výrobci a ceny

Krbová kamna s plotnou najdete např. pod značkami Austroflamm, NORDICA nebo Dal Zotto.
Cenové rozpětí je pak poměrně široké. Nejlevnější varianty koupíte za cca 8000 Kč, nejdražší se mohou přiblížit i k hranici 100000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a krbem?

Základní rozdíl je v jejich konstrukci. Krb je otevřený a zpravidla zabudovaný do zdi. Naproti tomu krbová kamna jsou volně stojící s uzavřenou konstrukcí. Pokud hledáte formu sekundárního vytápění nebo další možnosti využití, určitě se více vyplatí krbová kamna.

Existuje způsob, jak vypočítat správný výkon kamen?

Parametrů, které ovlivňují požadovaný výkon je celá řada. Orientačně se uvádí, že 1 kW stačí k vytopení asi 40 m3 u novostaveb a 20 m3 u starých domů. V úvahu můžete brát i tepelnou ztrátu, pokud ji znáte. Tu vynásobte objemem daných místností a tím získáte potřebný výkon. Vždy je dobré počítat s rezervou cca 10 až 20%.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Prodloužená záruka
Moderní
Praktická a výkonná
Keramottové ohniště
Image
Produkt
Prity K1 CP W8 TV
Nordica Isotta
Prity WD
AUSTROFLAMM G1 s plotnou
Výrobce
PRITY
NORDICA
PRITY
Austroflamm
Průměr kouřovodu
130 mm
150 mm
130 mm
120 mm
Hloubka
44 cm
66 cm
55 cm
59.5 cm
Šířka
46 cm
79 cm
65 cm
40 cm
Výška
76 cm
78 cm
78 cm
66.7 cm
Cena ca. 11 400 CZK ca. 56 000 CZK ca. 13 800 CZK ca. 33 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena