Krbová kamna s troubou

Praktická kamna s pečící troubou.

ca. 87 300 CZK
ca. 14 200 CZK
ca. 94 600 CZK
ca. 18 600 CZK
ca. 26 000 CZK

Jak vybrat krbová kamna s troubou

  • Trouba je jeden z praktických doplňků, kterým mohou být krbová kamna vybavena. Základní dělení ale spočívá v tom, zda kamna mají nebo nemají výměník. To následně určuje, jestli s nimi budete moci vytápět více než jednu místnost.
  • V nabídkách jsou sice kamna elektrická a plynová, ale pokud trváte na variantě s troubou, budete se muset spokojit s modely na tuhá paliva.
  • Výsledný design kamnům dává zejména výrobní materiál. Ten také velmi často udává výslednou cenu konkrétních modelů.

Typy

Bez ohledu na to, jestli kamna disponují troubou nebo jiným příslušenstvím, se základní modely dělí na dva typy a to kamna s výměníkem nebo bez něj.

S výměníkem

Krbová kamna s výměníkem jsou určena k napojení na stávající rozvod topení, takže umožňuje vytápění více místností. Kamna se pak dále dělí na dva typy podle toho, jakým způsobem je teplo produkováno.

Pro trvalé vytápění
Nordica Ester Forno Evo s troubou
Typ Popis
S teplovodním výměníkem K šíření tepelné energie se využívá voda
  Mohou být primárním zdrojem tepla pro celý dům
  Napojují se na rozvod vody
  Ohřátá voda se rozvádí prostřednictvím potrubí
  Možnost napojení k bojleru ušetří za ohřev vody
S teplovzdušným výměníkem Méně častá varianta
  Napojení na teplovzdušný rozvod
  Horký vzduch cirkuluje ve vzduchotechnice a ohřívá okolí
  Vhodné i na vytápění větších prostor

Bez výměníku

Kamna fungují jako samostatné uzavřené topidlo, které se napojuje na komínový systém. Z tohoto důvodu jsou určeny pouze na vytápění místnosti, ve které jsou instalovány a neslouží jako primární zdroj tepla. Tento typ má poměrně omezený dosah a velkou nevýhodou je rozpálený vnější plášť, což může být problém zejména z hlediska bezpečnosti. Z výhod lze jmenovat rovnoměrné a přirozené vyhřívání místnosti.

Víte, že…?

Pokud je součástí krbových kamen trouba, můžete si být jisti, že bude plně funkční. Umožňuje tedy přípravu nejrůznějších pokrmů nebo např. sušení bylinek a ovoce. I z tohoto důvodu je jejich ideální umístění v obytných místnostech spojených s kuchyní.

Topivo

To, čím budete v kamnech topit, je další poměrně důležité kritérium při jejich výběru. Obecně se nabízí tři možnosti a to tuhá paliva, elektřina nebo plyn. Tuhá paliva jsou pak nejčastější a v případě krbových kamen s troubou prakticky jedinou možností.

Keramické sklo
ZVEZDA MF 10, 299

Dřevo

Topné dřevo je bezesporu cenově dostupnější varianta. Zaručuje intenzivní hoření a má tedy vysokou výhřevnost. Nicméně pro topení je nutné, aby bylo důkladně vyschlé, což vyžaduje jeho skladování i několik sezón dopředu, o jeho přípravě ani nemluvě. Pokud zvolíte tuto variantu, ověřte si jak dlouhá polena je možné pro topení používat.

Brikety, pelety

Tento typ topiva má menší nároky na skladování a nespornou výhodou je jejich okamžitá připravenost k použití. Navíc hoří podstatně déle než klasické dřevo a také má vyšší výhřevnost. Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou. Pokud si potrpíte na estetický zážitek ze sálajícího ohně, můžete být trošku zklamaní, protože hoření v tomto případě nebude tak atraktivní.

Materiál

Materiál ovlivní především vzhled krbových kamen, a proto patří mezi další důležité kritérium. I tento prvek by totiž měl do daného interiéru dobře zapadnout nebo působit jako zajímavá dominanta.
K výrobě krbových kamen se používá:

Litinová unikátní kamna
NORDICA ISOTTA FORNO EVO
  • Keramika, kachle – kamna často v retro stylu; široká paleta barevných variací; mají sice delší dobu zahřátí, ale zároveň výbornou akumulační schopnost, díky které distribuují teplo i několik hodin po vyhasnutí; rovnoměrná produkce tepla, snadná údržba; vyšší pořizovací cena
  • Kov – používá se ocel nebo plech; rychlé nahřátí, ale také rychlé vychladnutí; nejsou vhodné na topení v nočních hodinách; spíše doplňkový zdroj tepla; nižší pořizovací cena
  • Litina – kamna se rychle nahřívají, teplo dobře kumulují, vychladnutí je postupné; zaručují dlouhou životnost výrobku

Kromě základních materiálů se velmi často používá také jejich kombinace (např. základ plech s keramickými obklady). Tento typ kamen pak opět patří mezi ty dražší.

Víte, že…?

Existuje několik bezpečnostních norem pro instalaci krbových kamen v interiéru. Jedná se např. o dostatečný odstup od veškerých hořlavých materiálů, který by měl být minimálně 40 cm. Ze strany zatápění se pak jedná o dvojnásobek. Vzdálenost ode zdi by měla být alespoň 20 cm.

Výkon 14 kW
Prity FG

Výrobci a ceny

Krbová kamna s troubou vyrábí např. Prity, MBS, Nordica nebo Victoria
Cena takových kamen se pak pohybuje v rozmezí od zhruba 8000 Kč do bezmála 120000 Kč. Pro cenu je určující zejména výrobní materiál. Ve spodní cenové hladině koupíte především modely z oceli nebo plechu. Druhou stranu pak zastupují kamna kachlová nebo celolitinová.

Otázky a odpovědi

Je možné jako topivo používat kromě dřeva také uhlí?

V žádném případě. U kamen na tuhá paliva je možné používat pouze dřevo nebo brikety a pelety. Ostatně vhodný typ topiva by měl být vždy uveden výrobcem.

Jaké další parametry, kromě výše uvedených, jsou důležité?

Zaměřit se můžete např. i na výkon kamen, který přímo souvisí s velikostí místnosti, kterou chcete vytápět. Tyto údaje najdete na typových štítcích kamen.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro trvalé vytápění
Keramické sklo
Litinová unikátní kamna
Výkon 14 kW
Dvířka s teploměrem
Image
Produkt
Nordica Ester Forno Evo s troubou
ZVEZDA MF 10, 299
NORDICA ISOTTA FORNO EVO
Prity FG
Victoria Triumph F
Hmotnost
317 kg
90 kg
296 kg
120 kg
105 kg
Průměr kouřovodu
130 mm
130 mm
150 mm
130 mm
150 mm
Hloubka
478 mm
42 cm
53 cm
53 cm
52 cm
Šířka
540 mm
48 cm
79.5 cm
57 cm
59 cm
Výška
1344 mm
104 cm
124.4 cm
93 cm
101 cm
Výměník
Vytápěcí schopnost
295 m3
360 m3
200 m3
300 m3
Cena ca. 87 300 CZK ca. 14 200 CZK ca. 94 600 CZK ca. 18 600 CZK ca. 26 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.