3 nejlepší litinová kamna s výměníky 2023

Alternativní zdroj vytápění.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Krbová kamna Haas+Sohn WERFEN 9 s výměníkem 1S černá/litinová dvířka

Jak vybrat litinová kamna s výměníkem?

 • Alternativní zdroj k systému centrálního a dalšího způsobu vytápění
 • Materiál kamen může být litina či kachlový obklad
 • Existují krbová kamna dvouplášťová či jednoplášťová

Litinová krbová kamna s výměníkem - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku Litinová kamna s výměníkem

Jak vybrat litinová kamna s výměníkem?

Typy

Krbová kamna se prodávají buď jednoplášťová nebo dvouplášťová. Je jasné, že dvouplášťová krbová kamna budou kvalitnější než jednoplášťová.

Typ krbových kamen Výhody Nevýhody
Jednoplášťová Levnější varianta Třeba dbát na bezpečnost – rozpálený plášť
    Druhotný typ vytápění
Dvouplášťová Efektivní vytápění Dražší varianta
  Vyhřeje i vedlejší místnost  

Materiál

Litinová kamna

Litina se řadí mezi nejpoužívanější materiál pro výrobu krbových kamen. Litinová krbová kamna vydávají teplo rovnoměrně, a to ocení většina uživatelů. Jelikož má litina schopnost akumulovat velké množství tepla, vydává ho ještě dlouho poté, co plamen vyhasne. Tato vlastnost se ocení především v noci, kdy večer do kamen přiložíte, a ještě ráno vydávají teplo.

litinová krbová kamna s výměníkem
Krbová kamna Haas+Sohn WERFEN 9 s výměníkem 1S černá/litinová dvířka
 • Litina je odolná vůči přehřátí
 • Nedeformují se při vysokých teplotách
 • Celolitinová krbová kamna velmi dobře těsní – efektivita vytápění

Kachlová kamna

Kachlová kamna by se neměla zaměňovat s typickou kachlovou pecí. Kamna s kachlovým obkladem se obdobně jako litinová kamna, značí dlouhým udržením tepla. Proto jsou také úsporná a efektivní. Krbová kachlová kamna fungují na základě sálavého akumulačního systému, který se ocení v případě, kdy chcete využit kamna jako primární zdroj vytápění. Krbová kamna s kachlovým obkladem mají pomalejší vytápění, ale po zahřátí drží teplo dlouhodobě, a to i po vyhasnutí plamene.
3 typy použití:

 • Lehká – rychlejší náběh a akumulace kolem 4 hodin, jsou vhodná do rekreačních objektů
 • Polotěžká – zatápění trvá kolem 2 hodin a doba akumulace je okolo 8 hodin. Jsou vhodná jako sekundární zdroj energie pro běžné bydlení
 • Těžká – náběh okolo 4 hodin a akumulace kolem 12 hodin. Vhodný pro primární zdroj tepla do běžných obydlených objektů.
litinová krbová kamna s výměníkem
Nordica Extraflame TermoIsotta D.S.A. LITINOVÁ KAMNA S VÝMĚNÍKEM Materiál: Modulo All Inclusive Universale D.S.A. - systém pro výrobu horké vody, digitální

Funkce krbové vložky

Krbové vložky jsou nezbytnou součástí krbových kamen, jelikož chcete zvýšit topnou činnost, akumulují teplo a díky teplovodnímu výměníků je možné je připojit k rozvodům a radiátorům v domě a vytápět celý dům.

 • Kvalitní spalování a vysoká účinnost, řadí se mezi úsporné způsoby vytápění
 • V krbových kamnech je teplem z topeniště ohřívána současně voda ve výměníku
 • Bývají obvykle instalovány společně s elektrickým nebo plynovým kotlem
 • Výměník je schopen předávat do topné soustavy, případně i do zásobníku vody, v závislosti na typu kamen či vložky přibližně 47–75 % z celkového tepelného výkonu

Materiál krbových vložek

Nejčastějším používaným materiálem je litina nebo ocelový plech. Další používané materiály jsou nerezový plech, šamot a sklo.

litinová krbová kamna s výměníkem
Haas+Sohn Andrus TV
 • Litinové vložky – odolné proti rezavění i vůči vysokým teplotám
 • Ocelový plech – má širší konstrukční možnosti pro zdokonalování účinnosti spalování

Životnost i kvalita krbových vložek z obou materiálů se dá srovnat.

Výkon

Teplovodní krbové vložky se dělí:

 • Výkon do vzduchu – předáván do prostoru, kde je krb instalován
 • Výkon do vody – předáván do vody ve výměníku a následně do topného systému

Víte, že…?

„Některé krbové vložky s výměníkem mají pasivní formu ochrany – automatická regulace primárního spalovacího vzduchu. Při výpadku elektřiny, kdy voda ve výměníku dosáhne 95 °C, se uzavře za pomoci speciální termostatické kapilární klapky přívod primárního přísunu vzduchu do spalovací komory, a díky ní se sníží její výkon.

Cena

Ceny se liší materiálem, funkcemi a dalšími parametry. Zdali jsou kamna jednoplášťová či dvouplášťová. Například kamna ve velikosti 100x65x54 cm koupíte za 39 000,-. Větší či výkonnější krbová kamna s výměníkem seženete od 80 000,-.

Palivo

Mezi nejčastější druhy zatápění patří dřevo a dřevěné brikety.

Dřevo

Pokud žijete u lesa nebo máte zahradu se stromy, tak máte přístup ke dřevu snadný, tudíž se řadí i jako levnější varianta zatápění. Dřevo musí být řádně vysušené. Mokré či vlhké dřevo má nižší výhřevnost, jelikož velká část tepla je spotřebována na odpařování vody. Navlhlé dřevo uvolňuje velké množství dýmu, dehtu a produkuje málo plamenů. Pro topení v krbových kamnech je vhodné především tvrdé dřevo.

Dřevěné brikety

Dřevěné válcové brikety můžete sehnat od 280,- za 10 kg. Je to jistě dražší varianta než vlastní dřevo ze zahrádky, ale pro někoho, kdo nemá přístup k vlastnímu zdroji topiva, je tohle nezbytnou možností. Brikety mají dlouhou dobu hoření a jsou minimálně citlivé na vzdušnou vlhkost. Právě díky technologii výroby mají brikety jen 10 % vlhkosti, což zajišťuje vysokou výhřevnost. Samy o sobě jsou vhodné i na podpal

Otázky a odpovědi

Jaké dřevo tedy použít pro zatápění?

Mezi nejlepší druh dřeva na zatápění patří buk a jasan, dub, habr, jehličnany a další ovocné stromy. Mezi nevhodné dřevo pak patří chemicky ošetřené dřevo, železniční pražce a lisované dřevotřískové desky.

Kam se hodí krbová kamna?

Kamna se dnešní době chodí kamkoliv. Jsou navrženy v několika designech, takže výběr je opravdu veliký. Můžete se rozhodnout pro rustikální vzhled na chalupu, roubenek či srubů nebo na opak moderní litinová kamna, která zapadnou kdekoliv. Záleží jen na vašem stylu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku Litinová kamna s výměníkem