Krmítko pro ptáky

Ozdobí zahradu i balkon.

ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat krmítko pro ptáky

  • Ptačí krmítka zdobí mnoho zahrad nebo balkonů.
  • Díky nim mají ptáci přístup k potravě zejména v zimních měsících.
  • V dnešní době nemají krmítka pouze podobu dřevěných domečků.
  • Můžete vybírat z různých materiálů a velikostí.
  • Při výběru krmítka myslete také na praktičnost i na to, kde bude krmítko umístěno.

Materiál

Stále ještě nejčastěji převažují krmítka dřevěná. K dostání jsou také v plastové nebo kovové podobě.

Materiál Popis
Dřevo Dřevo stále patří k nejoblíbenější variantě. Tento přírodní materiál nejen dobře vypadá, ale také nejlépe zapadne do prostředí zahrady. Dřevo je velmi odolné, díky správné povrchové úpravě vydrží i špatné povětrnostní podmínky. Mezi nejoblíbenější materiál patří cedrové dřevo, které je příjemné i pro malé návštěvníky.
Kov Největší výhodou kovových krmítek je zejména dlouhá životnost a dostatečná pevnost. Mezi nevýhody patří především horší údržba. Kovová krmítka jsou velmi krásně designově vyvedená a mohou být krásných dekoračním prvkem.
Plast Plastová krmítka se nejlépe čistí, patří také k těm nejlevnějším. Horší je to však s jejich životností. Zničit je mohou extrémní teploty, ale také ptáci, kteří je mohou poškodit klováním.
Sklo Skleněná krmítka jsou vybavena přísavkou, díky které je možné připevnit krmítko na okno. Nejvíce se tedy hodí tam, kde není jiná možnost připevnění. Skleněná krmítka mohou mít také podobu dávkovače. V tomto případě bývá často v kombinaci s plastem. Skleněná krmítka se dobře čistí a jsou odolná vůči mrazu i ptačím návštěvníkům.

Provedení

Nejčastěji narazíte na krmítka, která mají podobu chaloupky nebo budky, ale je možné koupit krmítko bez střechy, nebo mají podobu trubky.

Plastové
HUKA krmítko pro ptáky BIRDYFEED DOUBLE šedý kámen 28cm

Se střechou

Díky střeše nebude do krmítka pršet ani padat sníh. Tyto krmítka jsou velmi krásná a hodí se do každé zahrady. Klasické krmítko můžete pověsit na strom nebo pergolu. K dostání je však krmítko se zápichem, díky kterému může stát kdekoliv na trávníku

Bez střechy

Krmítka bez střechy mohou díky volnému prostoru používat i větší ptáci, ale oblíbit si ho mohou také veverky nebo myši. Absence stříšky je však nepraktická, potravu v tomto případě znehodnotí déšť nebo sníh. Je tedy vhodné krmítka bez střechy umisťovat na parapet nebo tam, kde budou chráněna před špatným počasím. Tato krmítka můžete v létě používat také jako pítka. K dostání jsou se stojanem, zápichem nebo závěsná, která můžete připevnit na stěnu domu.

S přísavkami

Krmítka s přísavkami jsme již zmínili, lze je připevnit na okno. Díky tomu budete mít vše pod kontrolou. K dostání jsou v mnoha podobách, koupit můžete skleněné, ale také dřevěné.

Na 3 lojové koule
Singing Friend Ptačí krmítko SAM na 3 lojové koule

Umístění

Krmítka vybírejte podle možnosti umístění. Variant, kam je lze umístit je mnoho, díky tomu je může koupit v podstatě kdokoli. Krmítko je vhodné instalovat již v říjnu, díky tomu si na ně ptáci mohou zvyknout. V zimě tak budou vědět, kde dostanou něco k snědku. Ze začátku není nutné, dávat do krmítka větší množství krmení.
.

Cena

Krmítka můžete koupit od mnoha různých výrobců, v tomto případě však není výrobce až tak důležitý. Přesto můžeme několik značek jmenovat. K oblíbeným výrobkům patří například krmítka Forestina, Trixie, Zolux, Zoofari, Plastia, Wildlife, Deminas a jiné.

Cena v tomto případě není nijak vysoká, jednoduchá krmítka jsou k dostání za cca 100 Kč. Největší výběr nabízí cenové rozpětí 200 – 500 Kč, zde můžete vybírat ze všech materiálů a provedení. Designové kousky vyrobené ze dřeva nebo kovu, mohou šplhat k 1 000 Kč.

Závěsné
Trixie Krmítko závěsné pro volně žijící ptáky 450 ml 23 cm

Víte, že…?

Do krmítek můžete sypat různé druhy semínek, k oblíbeným patří slunečnice, dýně, ale také ovesné vločky. Ptáčci si pochutnají také na jablku, vhodné jsou vlašské ořechy nebo strouhané zelenině. Do krmítek naopak nepatří těstoviny, zbytky z kuchyně ani cokoli zkaženého.

Otázky a odpovědi

Co je dávkovač?

Toto krmítko má tvar trubky nebo může připomínat větší napáječku. Díky průhlednému dávkovači máte přehled o tom, kolik je v něm zrní, potrava je chráněna před nepříznivým počasím. Ve většině případů se opět jedná o závěsné typy, které jednoduše pověsíte na strom nebo tam, kde budete mít dobrý přístup i přehled.

Jak se o krmítko starat?

Jestliže budete krmítko pořizovat, budete muset počítat i s tím, že je o ně třeba patřičně pečovat. Proto je vhodné preferovat dobře čistitelný materiál, nebo krmení sypat na misku. Důležité je čistit krmítko od trusu a pravidelně kontrolovat stav krmení. Tam, kde se na čistotu nebude brát zřetel, může dojít k šíření nemocí, které mohou končit smrtí ptáků. Jestliže nechcete na čištění používat žádné chemikálie, můžete zvolit přírodní cestu a krmítko vymývat octovou vodou. Po vyčištění je důkladně vysušte a můžete ho opět naplnit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Plastové
Na 3 lojové koule
Závěsné
Extra silná přísavka
Klasické
Jednoduchá údržba
Image
Produkt
HUKA krmítko pro ptáky BIRDYFEED DOUBLE šedý kámen 28cm
Singing Friend Ptačí krmítko SAM na 3 lojové koule
Trixie Krmítko závěsné pro volně žijící ptáky 450 ml 23 cm
Deminas krmítko pro ptáky na okno a balkon
Košíkárna Krmítko pro ptáky přírodní 36×36 cm
Prosperplast krmítko pro ptáky BIRDYFEED ROUND antracit 29,4cm
Cena ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.