Krmítko pro slepice

Dopřejte svým slípkám komfort při krmení.

ca. 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat krmítko pro slepice

  • Krmítko je nádoba, pomocí níž se budou slepice krmit během celého dne, měly by k němu mít celodenní přístup a mělo by být dostatečně velké, aby vám ušetřilo čas.
  • Povrch krmítka určuje především to, z jakého materiálu je krmítko vyrobeno. Nejvíce se prodávají plastová a pozinkovaná krmítka.
  • Velikost krmítka je odvozena počtem slepic, které má nasytit. Do velikosti však také započítejte čas, který jste schopní chovu věnovat.

Kritéria výběru

Krmítko je nádoba, pomocí níž se budou slepice krmit během celého dne, měly by k němu mít celodenní přístup a mělo by být dostatečně velké, aby vám ušetřilo čas. Samotný výběr není tak úplně jednoduchý a je nutné vzít v úvahu tyto aspekty:

Materiál

Povrch krmítka určuje především to, z jakého materiálu je krmítko vyrobeno. Nejvíce se prodávají plastová a pozinkovaná krmítka. Plastová jsou levnější, ale jejich velkou nevýhodou je omezená životnost. Pozinkovaná se vyznačují vyšší cenou, dlouhou životností a snadnější údržbou.

Dostupné
Krmítko pro slepice žlabové 50cm zelené, plast

Velikost

Velikost krmítka je odvozena počtem slepic, které má nasytit. Do velikosti však také započítejte čas, který jste schopní chovu věnovat. Jestliže máte možnost přisypávat krmivo několikrát během dne, můžete zvolit menší variantu, v případě, že tuto možnost nemáte, volte krmítko objemnější.

Větší krmítko se zásobníkem vám umožní opustit domov i na několik dní, v případě, že nemáte po ruce nikoho, kdo by se o slepice po dobu vaší nepřítomnosti postaral. Krmítka jsou k dostání ve velikostech od 0 – 10 a více kilogramů.
Ani opravdu velké krmítko nezajistí, že budou slepice v pořádku po dlouhou dobu vaší nepřítomnosti. Pokud se chystáte na delší dobu opustit domov, myslete na to, že není vhodné ponechávat chov bez dozoru déle než 3 dny.

Jestliže se chystáte odjet na týden nebo 14 dní, bylo by dobré pověřit někoho ze známých, kdo by byl ochotný slepice občas zkontrolovat.

S násypkou
Krmítko pro slepice s násypkou Eko plast 2,5kg

Možnosti

K zakoupení jsou i krmítka opatřená háčky, díky kterým je můžete zavěsit nad zem. Zamezí se tam znehodnocení krmiva. Pomocí dávkovače, kterým jsou některá typy vybavené, zase můžete krmivo dávkovat, a které vám umožní sypat slepicím jednou během dne. Žlabová krmítka jsou často doplněná o nožky, které zajistí, že se krmivo nedostane tak lehce ven a nedochází tak k zbytečnému plýtvání.

Víte, že…?

Patříte ke kutilům a zvládnete vyrobit krmítko svépomocí? Při výrobě vám může pomoci mnoho návodů, které najdete na internetu, mnohdy i s instruktážním videem. K výrobě se hodí například PET lahve, miska od květináče a další.

Typy krmítek

K dostání je několik druhů krmítek, které je možné pořídit. Všechna jsou vyrobena tak, aby poskytovala potravu s co nejmenším množstvím odpadu. Liší se však tvarem a provedením.

Automatické
Automatické nášlapné krmítko pro slepice 250
Typ Využití
Tubusové Je vybavené zásobníkem a hodí se jak pro sypké, tak pro granulované směsi, které se slepicím dávkují postupně. Krmítko lze výškově nastavit. Vyrábí se buď z velmi odolného plastu nebo pozinku, takže jejich životnost je velmi vysoká oproti krmítkům z plastu.
Kruhové Nebo také talířové krmítko je ideálním zejména pro právě vylíhnutá kuřátka. Krmítko je vyrobeno z odolného a nezávadného plastu, které můžete omývat horkou vodou a čistit dezinfekcí.
Žlabové Je vyrobeno z pozinkovaného materiálu a je tedy velmi odolné. Materiál zaručí dlouho životnost a také snadnou údržbu. Jsou k dostání v různých délkách a umožní tak krmení i více slepic naráz.

Umístění

Krmítko by mělo být umístěno tak, aby do něj nepršelo a aby krmivo nerozfoukával vítr a nedocházelo ke zničení krmiva. Jedním z nejlepších míst, kam krmítko umístit je kurník. Pokud chcete pro slepice trochu luxusu a krmítko umístíte i do výběhu, nepokládejte ho však na zem, ale raději ho pověste do výšky. Tím zabráníte znehodnocování krmiva trusem.

Kolik krmiva

Žádný jasně daný vzorec, pokud jde o určení množství krmiva, neexistuje. Spotřeba denní dávky by se měla odvíjet od počtu slepic, které hejno tvoří. Průměrně jedna slípka spotřebuje denně cca 100 až 120 g krmiva, přičemž pokud má dostatek prostoru ve výběhu a pastvu, dávka se pak snižuje. Další kritériem je pak počet krmítek. Můžete mít krmítko ve výběhu i v kurníku nebo pouze na jednom místě, které vám vyhovuje více.

Víte, že…?

Slepice vyžaduje v různém věku jiný příjem živin. Existují krmiva s označením K1 – K3. Jsou to směsi, vhodné k podávání kuřatům od raného věku až do dospělosti. Krmivo K1 lze podávat do 6. týdne stáří kuřice. K3 je kompletní krmivo od 10. týdne věku. Je důležité, aby slepice mely vždy neomezený přístup k čerstvé vodě v čistém pítku.

Žlabové
Žlabové krmítko pro slepice Kerbl 71314

Cena

Cena jednotlivých krmítek se liší zejména materiálem. Žlabové plastové vás vyjde na necelých 100 Kč, pokud koupíte to stejné pozinkové, zaplatíte až 350 Kč. Obecně se dá říct, že téměř všechny typy krmítek a to vyrobených z plastu nebo pozinku, vás vyjdou do 500 Kč.

Cenovou výjimku tvoří velká zásobníková krmítka vyrobená z pozinku, která pojmou až 20 kg krmiva. Zde se cena šplhá až k 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co by mělo krmítko splňovat?

Krmítko by mělo být natolik kvalitní, aby zabránilo slepicím jeho převrhnutí. Slepice rády hrabou a právě vyhrabávání krmiva je jedna z jejich největší neřestí. Vyhrabané krmivo láká škůdce a navíc vede ke zbytečnému plýtvání.

Jaký materiál upřednostnit?

Pokud plánujete dlouhodobý chov slepic, bude vhodné kvalitnější nerezové krmítko, které je těžší, robustnější a má mnohem delší životnost. Plastová krmítka jsou ideální zejména v závěsné podobě.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.