Krycí matrace

Pro komfortní spánek.

ca. 2 000 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat krycí matraci

 • Krycí matraci najdete také pod pojmy přistýlka na matraci nebo vrchní matrace.
 • Svými vlastnosti zpravidla zvyšuje komfort vaší stávající matrace.
 • Mezi nejoblíbenější materiály, ze kterých se krytí matrací vyrábí, jsou paměťová pěna, studená pěna nebo přírodní latex.
 • Krycí matrace se vyrábí v celé škále rozměrů. Přizpůsobí se jakékoli matraci na jednolůžko, tak na dvoulůžko. Není výjimkou, že lze přistýlku vyrobit přímo na míru dle vašich požadavků.

Materiál

Mezi nejoblíbenější materiály, ze kterých se krytí matrací vyrábí, jsou paměťová pěna, studená pěna nebo přírodní latex. Mimo ně se používá také klasický molitan, ale setkáte se i s pojmy hybridní pěna ENDURE™, kokosová deska nebo polyuretanová pěna PUR.

Paměťová pěna

Jedná se asi o nejčastější materiál využívaný pro výrobu nejen přistýlek na matrace. Mezi hlavní vlastnosti tohoto výrobku patří:

Oboustranná
BEDTON TOPPER HYBRID HARD
 • Přizpůsobení se tvaru těla – nepociťujete tlak na citlivých částech a lépe si odpočinete
 • Snížení bolestí beder, páteře, kyčelních nebo ramenních kloubů.
 • Přizpůsobení se okolní teplotě – v zimě vás zahřeje díky absorpci tepla z vašeho těla, které následně udrží; v létě díky své prodyšnosti zajišťuje menší pocení
 • Vhodná i pro alergiky – jedná se o umělý materiál, ve kterém se nedrží prachoví roztoči ani bakterie
 • Vysoká životnost – je odolná vůči opotřebení, poškození i proležení.
 • Nevýhodou paměťové pěny je to, že je určená jen pro průměrné zatížení (do cca 100 kg). Je velmi dobře cenově dostupná.

Studená pěna

Jiné označení tohoto materiálu je HR pěna. Svůj název získala na základě výrobního procesu (za studena s použitím vody). Studená pěna je poměrně mladý materiál, který je šetrný k životnímu prostředí. Základní vlastnosti jsou:

 • Vysoká elasticita – velká odolnost vůči proležení
 • Přizpůsobí se teplotním rozdílům
 • Vzdušný materiál – dobře odvádí vlhkost, zamezuje pocení
 • Antialergenní
 • Dobrá fixace těla – poskytuje dostatečnou oporu, zlepšuje kvalitu spánku
 • Dlouhá životnost
Vrchní matrace 5cm
Comfort Matrace Vrchní matrace 5 cm

Latex (kaučuk)

Pro výrobu matrací se používá kromě přírodního latexu také ten syntetický nebo se spolu kombinují v různém poměru. Obecně jsou ale oblíbenější materiály přírodní, je tedy možné koupit i přistýlku z 100% přírodního kaučuku. V tomto případě je nutné použít k výrobě kaučukové mléko nejvyšší kvality.

 • Přírodní kaučuk – základní surovina, ze které se vyrábí je latexové mléko z kaučukovníku; materiál může mít nestabilní vlastnosti v závislosti na kvalitě výrobního materiálu
 • Syntetický latex – pokud se správně dodrží výrobní postup, má výsledný materiál stabilní vlastnosti
 • Latexové matrace se vyznačují vysokou životností, zvládnou i velké zatížení, přizpůsobí se tvaru těla. Pořizovací cena může být kvůli náročné technologii výroby a kvalitě přírodního materiálu, vyšší.

Velikost

Krycí matrace se vyrábí v celé škále rozměrů. Přizpůsobí se jakékoli matraci na jednolůžko, tak na dvoulůžko. Není výjimkou, že lze přistýlku vyrobit přímo na míru dle vašich požadavků.
Výška výrobků se pohybuje od 2,5 cm do 9 cm. Větší pohodlí a lepší vlastnosti vám pravděpodobně nabídnou přistýlky vyšší, ale vždy záleží, z jakého důvodu je kupujete a jaký materiál vyberete.

Výška 3,5 cm
Viscopur Bamboo

Potah

Velkou výhodou je, pokud i tento typ matrací je opatřen krycím potahem, který ji chrání před znečištěním. Lze ho pak jednoduše sundat a vyprat. Tyto potahy jsou vyráběné z nejrůznějších materiálů, případně jsou využívány nejrůznější technologie, které základní látku vylepšují.

 • Organická bavlna – 100% přírodní produkt vyrobený z plodin, které nebyly chemicky ošetřeny; měkký, prodyšný a velmi příjemný materiál
 • Aloe Vera – vlákna základní látky jsou protkaná výtažkem z této rostliny; má antibakteriální účinky; zvyšuje relaxační účinky během spánku
 • SilverGuard – tato technologie, která využívá stříbro, zajišťuje eliminaci bakterií, hub a jiných mikroorganismů; ochrana je trvalá a zaručuje svěžest, hygienu, absolutní čistotu a pohodlí
 • Lyocell – přírodní dřevité vlákno; zajišťuje vysokou absorpční schopnost, proto je vhodný pro osoby se zvýšenou potivostí
 • Medicott – typ pleteného potahu; složení tohoto materiálu zabraňuje usazování roztočů a tvorbě plísní; antibakteriální účinky

Víte, že…?

Matraci spolehlivě ochráníte také nepropustným prostěradlem.

Výrobci a ceny

Cenové rozpětí je velmi široké. Nejlevnější krycí matrace vás vyjdou na bezmála 700,- Kč, nejdražší výrobky koupíte v řádech desetitisíců korun.

PUR
proPOSTELE PUR
Značka Popis Ceny
Dormeo Mezinárodní značka, která nabízí komplexní nabídku produktů v oblasti spánku, ale také vybavení domácnosti. Výrobky zajišťují maximální pohodlí a jejich vlastnosti jsou testovány po celém světě. Od 2000,- Kč do 4000,- Kč
Matton Český výrobce s tradicí výroby od roku 1997. Kromě matrací se věnuje také výrobě roštů a postelí z masivu. Od 1800,- Kč do 2400,- Kč
FlexyFlex Tradiční italský výrobce matrací. Kvalita je zaručená neustálým výzkumem, vývojem a inovacemi. Firma využívá nejlepší možné materiály a pokročilou technologii výroby. Od 2800,- Kč do 7000,- Kč

Víte, že…?

Některé vlastnosti krycích matrací mohou mít přímý vliv na vaše zdraví. Dokáží se přizpůsobit vašemu tělu a tím zajišťují lepší stabilitu těla při spánku. Při vhodně zvoleném výrobku můžete také snížit bolesti páteře nebo krku.

Použití

Tento typ matrací je určen především pro zlepšení vlastností vaší stávající matrace. V případě potřeby ji ale můžete využít i při jiných příležitostech:

 • Přistýlka pro návštěvy
 • Podložka do stanu při kempování
 • Na sedačce vytvoří pohodlné lůžko
 • „Obnovení“ starých matrací
 • Díky tomu, že se dá srolovat, je možné ji přenést kamkoliv, třeba s sebou na dovolenou
PUR pěna
ECOMATRACE Vrchní matrace

Otázky a odpovědi

Co je krycí matrace?

Krycí matraci najdete také pod pojmy přistýlka na matraci nebo vrchní matrace. Jedná se o jakousi nástavbu, která může zpříjemnit váš spánek. Svými vlastnosti zpravidla zvyšuje komfort vaší stávající matrace. Jsou řešeny tak, aby se přizpůsobily jakýmkoli rozměrům i výškám klasických matrací a nabídly pohodlí jakémukoli uživateli.

Jak je matrace vysoká?

Výška výrobků se pohybuje od 2,5 cm do 9 cm. Větší pohodlí a lepší vlastnosti vám pravděpodobně nabídnou přistýlky vyšší, ale vždy záleží, z jakého důvodu je kupujete a jaký materiál vyberete.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oboustranná
Vrchní matrace 5cm
Výška 3,5 cm
PUR
PUR pěna
Image
Produkt
BEDTON TOPPER HYBRID HARD
Comfort Matrace Vrchní matrace 5 cm
Viscopur Bamboo
proPOSTELE PUR
ECOMATRACE Vrchní matrace
Materiál
PUR
paměťová pěna
PUR
pěnové
Cena ca. 2 000 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.