Kuchyňská váha

Pro nepřekonatelné delikatesy.

ca. 400 CZK
ca. 200 CZK
ca. 500 CZK
 
ca. 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 900 CZK

Jak vybrat kuchyňskou váhu

Dosáhnout vynikajícího pokrmu vyžaduje pečlivost, kvalitní suroviny, ale hlavně přesnou gramáž. Zapomeňte na vážení od „oka“. Ve vaší kuchyni, by neměla chybět správná kuchyňská váha. Jenže kterou vybrat, když na trhu existuje mnoho typů od mechanických až po digitální? V dnešním příspěvku je detailně prozkoumáme a poskytneme i cenový přehled.

Typy kuchyňských vah

Nejzákladnější dělení, s kterým se u kuchyňských vah můžete setkat, je dle způsobu zjištění navážené hodnoty. To znamená, že hmotnost suroviny zjistíte např. vzájemným vyvážením, zobrazením na stupnici či jednoduše na displeji.

Mechanická kuchyňská váha

Začneme úplně na samém začátku. Nejprve vzpomeneme na kuchyňskou váhu, kde se vyvažovalo za pomocí závaží. Váha měla dvě misky, z nichž na jednu se umístila vážená věc, a na druhou stranu se vkládalo závaží, cílem bylo dosáhnout vzájemné rovnováhy a tím zjistit hmotnost. Již z popisu je zřejmé, že tato váha nebyla příliš spolehlivá. I přesto se s ní v některých chalupářských obydlích lze ještě setkat, ale pouze jako s designovým doplňkem připomínající dávnou historii.

Vítěz nezávislých testů
Beurer KS 19
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

A nyní k mechanické váze, která se používá dnes. Ta zobrazuje hodnotu na stupnici čísel. Vážení je jednoduché. Položíte surovinu na vážící misku, a jakmile se ručička ustálí, zobrazí se vám hmotnost. Váha sice není schopna zobrazit přesné gramy, ale za to je na ni spoleh zejména, pokud nemáte po ruce tužkové či jiné typy baterie. Velkou výhodou je však vážení těžkých surovin, ale to už bychom se nejspíš pohybovali jinde než v domácí kuchyni.

Digitální kuchyňská váha

Jak jsme již zmínili, aby vám váha zobrazila naměřenou hmotnost, potřebuje zdroj energie. Oproti mechanické váze je velmi přesná a nabízí několik funkcí, na které se podíváme později. Vyrábí se v několika provedeních od obyčejných placatých až po složitější tvary i s vážící miskou. Díky své oblíbenosti je v základním provedení cenově dostupnější, než tomu bylo před několika lety.

Jestliže máte rádi vestavené spotřebiče, můžete si pořídit i takovou kuchyňskou váhu, která je zabudovaná do pracovní desky. Její nevýhodou je bez pochyby stálé místo a nemožnost ji přemístit, ale také vysoká pořizovací cena.
Specifickými digitálními výrobky jsou dietní a nutriční váhy. Ty dokážou z váženého jídla mimo jejich hmotnosti vypočítat i množství tuků, cukrů, vlákniny a bílkovin, ale i obsah cholesterolu. Oceníte jej zejména při redukci. Pro běžné vaření jsou zbytečným luxusem.

Česká značka
Emos TY 3101
ca. 200 CZK
Aktuálni cena
Typ kuchyňské váhy Výhody Nevýhody
Mechanická váha Jednoduché nastavení Méně přesné (odchylka až 20 g)
  Nepotřebuje zdroj energie Větší provedení
  Obsahuje vážící misku  
Digitální váha Přesné vážení Potřeba energie
  Skladnější Složitější ovládání
  Více funkcí  
  Volba měrných jednotek  

Tvar váhy

Základní dělení kuchyňských vah jsme již představili, ale nyní vám ukážeme různá provedení a způsoby vážení, které významně ovlivňují výběr.

 • Stolní váhy: Lze je jednoduše přenášet z místa na místo. Jednoduché skladování, aniž by musely být umístěny na kuchyňské lince.
 • Závěsné váhy: Ideální, pokud máte malou kuchyň s omezeným prostorem. Jednoduše ji připevníte na zeď a v případě potřeby sklopíte a surovinu ihned zvážíte. Jsou však náročnější na údržbu.
 • Velké kuchyňské váhy: V běžné domácnosti se s nimi spíše nesetkáte, ale v restauračních zařízeních určitě. Slouží pro těžké suroviny.

Vážící miska

Tak jako jedna polovina obyvatel otevírá banán z jedné strany a druhá polovina z té opačné, je tomu tak i v diskusi, zda má být vážící miska součástí váhy či nikoliv.

S miskou
ETA Dori 6778
ca. 500 CZK
Aktuálni cena

V první řadě je třeba si uvědomit, na co budete váhu používat. Za nás je ideální obyčejná plochá váha, na kterou vždy umístíte jakoukoli misku. Její hmotnost od vážené přísady jednoduše odečtete pomocí funkce, kterou má v dnešní době každá váha. Zatímco u váhy s nádobou musíte volit správný rozměr, a navíc po vážení surovin s různou konzistencí ji neustále umývat.

Nosnost

Kuchyňské váhy, které nám výrobci ve velkém množství nabízejí, jsou určeny převážně pro běžné domácí použití. Jejich nosnost je od 2 do 5 kg. Doporučujeme vám držet se horní hranice než té spodní, jelikož by vám nemusela stačit. Naopak váhy nad 5 kg jsou určené zejména do restaurací a jiných potravinářských podniků. Závěsné váhy jsou schopné unést až 3 kg.

Přesnost měření

Jasným vítězem v přesnosti měření je digitální váha. Potřebujete-li mít vše dokonalé a perfektně odvážené, neváhejte a sáhněte právě po této verzi. Důvod je jasný. Mechanické váhy byly, jsou a budou vždy oblíbené. Ale odchylka měření je až do 20 g. Zatímco jejich digitální konkurenti mívají odchylku pouhý 1 g. Z čehož jednoduchou matematikou vyplývá, že jsou až 20krát přesnější.

Mechanická
Jata 612

Jak již z našeho dnešního článku víte, lze pořídit i speciální dietní a nutriční váhy. Vzhledem k jejich „super“ vlastnostem vynikají i přesností vážení, kdy jsou na 0,1 gram přesné.

Výrobní materiál

Je libo plast, sklo, nerez či chrom? Zejména u digitálních vah se nejčastěji setkáte se skleněným provedením v kombinaci s plastem. U dražších variant narazíte na nerez či chrom. Zcela jistě pro delší životnost volte sklo či různá kovová provedení. Variant je však nespočet, dokonce i v několika barevných provedeních, proto věříme, že si každý z vás přijde na své.

Víte, že…?

Pokud jste se rozhodli pro váhu s miskou, zvažte investici do nerezové misky. Nejenže vám déle vydrží, ale kov nepohlcuje pachy, což by při vážení aromatických surovin mohlo být nepříjemné.

Závěsná
Sencor SKS 5700
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Funkce kuchyňské váhy

 • TARE: U plochých digitální vah se funkce TARE využívá pro odečtení hmotnosti misky. Rovněž umožňuje postupné dovažování. To znamená, že vám stačí pouze jedna miska, ve které můžete mít všechny odměřené ingredience.
 • Automatické vypnutí: Týká se jen digitálních vah. Kdy po delší době nečinnosti se kuchyňská váha sama vypne a tím šetří baterii.
 • Hodiny: Závěsné digitální váhy jsou vybaveny funkcí hodin, které mohou posloužit i jako minutka.
 • Indikace přetížení: Abyste váhu nepřetížili, jsou mnohé z nich vybaveny funkcí, která hlídá maximální nosnost. Jakmile vložíte těžší surovinu, váha začne blikat nebo ohlásí error.
 • Stav baterie: Tuto funkci určitě nenajdete u mechanických vah. Digitální váhy mají na displeji umístěnou ikonku baterie, stejně jako na mobilním telefonu.
 • Přepínání váhových jednotek: Umožňuje měnit jednotky z gramů na kilogramy či libry.
 • Teploměr: Oceníte, pokud potřebujete hlídat správnou teplotu připravovaného pokrmu.
 • Aquatronic: Díky této funkci, lze vážit i tekuté potraviny. Na odměrky můžete klidně zapomenout.
 • Propojení s mobilním telefonem: Naleznete zejména u speciálních vah, které oceníte při dietě. Váha dokáže vypočítat výživovou hodnotu z vážené suroviny a odešle vám ji do vašeho telefonu. Můžete tak mít vždy přehled o celodenním příjmu a hlídat si tak jednotlivé hodnoty.

Víte, že…?

Ať budete mít sebelepší funkci, vždy pamatujte na základní bezpečnostní prvek, kterým je protiskluzová spodní strana. Zamezíte tak nechtěnému uklouznutí váhy s plnou miskou a zbytečnému nepořádku v kuchyni.

Značky

Digitální váhu lze pořídit již od pár stovek, ale tomu se budeme věnovat později. Nyní se podíváme na nejznámější značky, které jsou dostupné na českém trhu.

Váha ve lžíci
WMF ve lžíci
ca. 1 300 CZK
Aktuálni cena
 • EMOS: Česká značka, která je na trhu již od roku 1991. Zabývají se prodejem drobného elektro zboží od zvonků, přes akumulátory až po soundboxy.
 • ETA: Jeden z nejstarších českých výrobců domácích spotřebičů od roku 1943. Nabízí malé spotřebiče až po velké bílé elektro.
 • Tescoma: Nejznámější dodavatel kuchyňského nádobí dostupné v celé Evropě.
 • Soehnle: Méně známá značka specializující se převážně na kuchyňské váhy.
 • BEURER: Zaměřuje se na výrobu jednak nutričních kuchyňských, ale i osobních vah s výpočtem několika dalších sledovaných parametrů.

Cena

Nyní se dostáváme k již zmíněným cenám. Jako vždy bude konečnou cenu ovlivňovat typ váhy a její funkce, které každý z vás využije jinak. Pro jednoduchou orientaci nabízíme rychlé rozdělení do cenových kategorií. Ale již teď vás můžeme ujistit, že pořízení kvalitní kuchyňské váhy není velkou finanční položkou.

Cena do 299 Kč

Levné, ale přesto dostačující základní váhy nabízí značka EMOS a jiní méně známí výrobci. Vybírat můžete z několika barevných provedení. Takový výrobek disponuje LCD displejem, funkcí TARA, automatickým vypínáním či indikací slabé baterie. Maximální nosnost je až 5 kg. Použitým materiálem je plast s dotykovým ovládáním.

Pro přípravu kávy
Brewista Smart Scale II™
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena

Cena od 300 do 499 Kč

Kuchyňské váhy v tomto cenovém rozpětí jsou svým designem podobné těm výše uvedeným, nicméně je nabízejí známější značky a s tím samozřejmě roste i jejich cena. Zde však narazíte už i na digitální váhy s umělou miskou až do objemu 3 litrů. Taková váha má nejčastěji plastový podstavec, na kterém jsou mechanická tlačítka. Hrozí tedy promáčknutí nebo může dojít k nechtěnému zatečení vážící tekuté suroviny.

Cena od 500 do 999 Kč

Pořízením váhy nad 500 Kč získáte již kvalitní materiál, kterým bude jednak tvrzené sklo, ale také nerezové provedení, ať už vážící plochy či misky s objemem až 2 litry. Díky kovovému materiálu a zabudovanému teploměru lze jednoduše zjistit i teplotu vážené ingredience.

Cena nad 1 000 Kč

Nyní se dostáváme ke značce BEURER, kterou jsme vám již dříve představili. Nutriční váhy mají v paměti uloženo až 950 potravin, z kterých při zjištěné váze jednoduše vypočítají bílkoviny, tuk, cholesterol, energii v kcal nebo v kJ, ale mimo jiné také uhlohydráty. Zjištěné hodnoty zůstanou uchovány i v případě, kdyby se vám v polovině vážení vybila baterie. Váhy jsou dodávány bez vážící misky. Jejich maximální nosnost je do 5 kg.

Nomination
Vítěz nezávislých testů
Česká značka
S miskou
Mechanická
Závěsná
Váha ve lžíci
Pro přípravu kávy
Image
Product
Beurer KS 19
Emos TY 3101
ETA Dori 6778
Jata 612
Sencor SKS 5700
WMF ve lžíci
Brewista Smart Scale II™
Barva
černá
černá
nerez
zelená
stříbrná
Černá
Maximální nosnost
5 kg
5 kg
5 kg
5 kg
3 kg
0.65 kg
Funkce dovažování
Přesnost vážení
1 g
1 g
1 g
25 g
1 g
Šířka
145 mm
152 mm
215 mm
158 mm
105 mm
Cena ca. 400 CZK ca. 200 CZK ca. 500 CZK   ca. 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena