19 nejlepších lampiček na čtení 2023

Zaručí vždy dostatek světla.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
LED Lampička na Čtení na Krk InnovaGoods
78 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lampičku na čtení

  • Oblíbená doba ke čtení je většinou večer. Čtecí lampy zaručí, že při této oblíbené činnosti bude dostatek světla a nebudou se tedy zbytečně kazit oči. – Podle oblíbeného místa pak lze zvolit stojací lampu nebo malou stolní lampičku, ideálně s LED žárovkami.
  • Pro čtení je lepší volit lampy s teplým žlutým světlem a možností nastavit intenzita na cca 300 až 500 lumenů.
  • Z dalších parametrů je možné zmínit design, který by měl korespondovat s danou místností, ale samozřejmě záleží i na osobním vkusu.

Lampička na čtení - náš výběr

Lampičky na čtení na krk

Dětské lampičky na čtení

Lampičky na čtení s klipem

Zobrazit kompletní nabídku lampiček na čtení

Jak vybrat lampičku na čtení

Typ lampy určuje místo použití

Podle oblíbeného místa čtení lze rozlišit dva základní typy čtecích lamp. V případě čtení v obývacím pokoji nebo pracovně se více hodí stojací lampa, k posteli je vhodnější zvolit stolní lampičku.

Stojací lampa

Tento typ lamp se nejlépe hodí umístit ke křeslu nebo pohovce. Jejich výhodou je, že u většiny modelů lze nastavit a nasměrovat světlo tam, kde je nejvíce potřeba. Lampy mohou být také vybaveny stmívačem, díky kterému lze nastavit intenzitu světla dle aktuální potřeby. Lampu lze navíc použít i jako doplňkový zdroj světla v místnosti k jiným činnostem nebo použít jako alternativu k hlavnímu světlu ve chvílích, kdy není třeba intenzivního osvětlení (např. při sledování televize).

Lampička na čtení
LED Lampička na Čtení na Krk InnovaGoods

Stolní lampička

Stolní lampičky na čtení najdou největší uplatnění na nočním stolku, případně mohou být vybaveny klipem, díky kterému se připevní přímo na čelo postele nebo poličku v blízkosti postele. Typů těchto lamp je rozhodně více než u stojací varianty. Lampy jdou velmi snadno polohovat a jsou uzpůsobeny k celé řadě činností. Stolní lampy mohou být také stmívatelné nebo bezdrátové.

Typ Výhody Nevýhody
Stojací lampa Možnost nastavení a nasměrování světla Není vhodná při čtení v posteli
  Mohou mít stmívač pro nastavení intenzity  
  Lze použít i jako doplňkový zdroj světla  
Stolní lampička Širší nabídka na trhu Osvětlení menší oblasti – nehodí se do čtecích koutků
  Polohovatelné  
  Stmívatelné  
  Vhodné k umístění na noční stolek, pracovní stůl  

LED osvětlení

Ať už se bude jednat o stojací lampu nebo stolní lampičku, vždy je lepší, když se bude jednat o tzv. LED osvětlení. Tato světla jsou šetrnějším zdrojem než klasické žárovky a to nejen pro životní prostředí, ale také z hlediska rodinného rozpočtu. LED osvětlení navíc poskytuje dostatek světla pro jakoukoli činnost včetně čtení.

Víte, že…?

Centrální vnitřní osvětlení není vhodné používat ke čtení. Důvodů je několik. V první řadě je světlo příliš silné a navíc osvětluje celou místnost, což není při této aktivitě nutné.

Lampičky na čtení na krk
InnovaGoods LED lampička na čtení, na krk

Barva světla ovlivňuje kvalitu osvětlení

Obecně lze rozlišit dvojí osvětlení a to modré a žluté. Barva světla se pak udává v Kelvinech (K). Vyšší hodnoty značí chladnější osvětlení, nižší naopak teplejší.

Modré světlo

Jedná se o tzv. studené bílé světlo, které by mělo lidský organismus probouzet. Jeho hodnoty se pohybují v rozmezí 4000 až 5000 Kelvinů, případně více. Podle různých výzkumů je potvrzeno, že toto světlo zhoršuje jak usínání, tak samotný spánek. Z tohoto důvodu je doporučeno se alespoň dvě hodiny před spaním tomuto světlu zcela vyhnout. Modré světlo mimo jiné vyzařují také např. mobily, počítače nebo tablety, proto je před spaním vhodné sáhnout raději po klasické knize.

Žluté světlo

Žluté světlo je teplejší a je zcela určitě ke čtení, zvlášť před spaním, vhodnější. Nejideálnější jsou pak LED žárovky, které se tomuto světlu nejvíce přibližují. Teplé světlo se pohybuje mezi 2700 až 3300 Kelvinů a je vhodné zejména k relaxaci. Pro čtení je ale dostačující světlo s hodnotami do 2700 Kelvinů.

Dětské lampičky na čtení
LED lampička ke čtení úzké šedivé

Intenzitu světla je třeba regulovat

Intenzita světla se udává v lumenech (Lm). Regulace intenzity světla je poměrně důležitá vlastnost nejen u čtecích lamp. Díky ní je možné přizpůsobit osvětlení daným potřebám. Pro čtení se jako optimální hodnota uvádí cca 300 lumenů. Pokud se ale jedná o děti, mělo by být světlo silnější, ideálně 500 lumenů.

Design

Vzhled lampy je poměrně důležitý aspekt při výběru. I když se jedná o účelový výrobek, měla by lampa doplňovat daný interiér. Nabídka na trhu je poměrně široká. Koupit lze lampy v neutrálních barvách jako je béžová, šedá, bílá v klasickém vzhledu, které jsou vhodné prakticky do každého interiéru. Odvážnější uživatelé mohou volit designové lampy v extravagantním, barevném provedení. Vybírat lze i z modelů v retro stylu.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce stojacích lamp patří např. Eglo, Lindby, Rabalux, Trio Lighting nebo Globo. Cenové rozpětí je opravdu široké. Nejlevnější modely se pohybují kolem 600 Kč. Designové lampy světových značek se mohou vyšplhat až do řádů statisíců korun.
Stolní lampičky vyrábí Li-Go, Rabalux, Lucide, Artemide, Clayre & Eef a další. Např. nejlevnější stmívatelné modely lze koupit i za cca 200 Kč. Nejdražší lampy pak lze koupit do zhruba 50000 Kč.

Lampičky na čtení s klipem
Lampička na čtení s klipem Carson FL90 Knihy

Otázky a odpovědi

Jak vybrat lampičku na čtení?

Podle oblíbeného místa na čtení lze volit buď lampy stojací, nebo stolní. Mezi základní parametry patří barva světla a možnost regulovat intenzitu osvětlení. Pro celou řadu uživatelů je důležitý design.

Proč jsou LED lampy lepší než klasické?

Hlavní výhodou tohoto typu osvětlení je úspornost. LED žárovky jsou navíc až 10x účinnější než běžné vláknové žárovky. Disponují vysokou životností, která není závislá na častém zapínání a vypínání. Světlo je vyzařováno v požadované intenzitě, aniž by bylo nutné používat barevné filtry.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku lampiček na čtení