Stmívací lampa

Umožňuje změnit intenzitu osvětlení.

ca. 2 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 46 600 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 1 400 CZK

Jak vybrat stmívací lampu

 • Osvětlení je nedílnou součástí každého interiéru.
 • Při výběru lamp můžete vzít v potaz celou řadu parametrů nebo jejich specifických vlastností.
 • Jednou z nich je právě možnost stmívání, tedy změny intenzity osvětlení podle aktuální potřeby.

Typy

Typ lampy je první kritérium, které je třeba zvážit. De facto lze rozdělit lampy do dvou základních typů, přičemž každý z nich, má své specifické využití. Možnost stmívání pak najdete u obou variant.

Typ lampy Popis
Stolní Stolní lampy jsou součástí každého pracovního nebo dětského a studijního stolu. Své místo si najdou i na nočních stolcích. Rozhodně mají větší využití než jejich stojací varianty. Stolní lampa má zejména praktickou funkci, ale samozřejmě také estetickou nebo relaxační.
Stojací Stojací lampy najdete nejčastěji jako součást obývacích pokojů. Zpravidla se jedná o doplňkové světlo k centrálnímu lustru. Hlavní funkcí je dotvářet atmosféru interiéru, dále má nespornou estetickou funkci.

Víte, že…?

Umístění stolní lampy se řídí i podle vaší laterality. Prakticky to znamená, že pokud jste pravák, umístěte lampu na opačnou stranu tedy levou. Leváci by pak měli mít lampu umístěnou na straně pravé.

Stojací lampa
Trio R42752107

Materiál

Konstrukce

K výrobě obou typů lamp se používají následující materiály:

 • Kov (nerez, měď, chrom, mosaz) – mezi výhody patří nenáročnost na jejich údržbu, ale také univerzální vzhled, který je možné zasadit do téměř každého interiéru
 • Dřevo, dřevěný design – působí lehce a vzdušně; zpravidla se jedná o kombinaci se stínidlem ve světlém odstínu; vhodné zejména do rustikálních interiérů
 • Plast – lampy z plastu se hodí zejména do moderních interiérů; jsou nenáročné na údržbu
 • Beton – používá se u designových modelů na výrobu podstavců; lampám dodává dostatečnou stabilitu, ale počítejte s vyšší hmotností

Stínidla

 • Papír – nejméně odolná varianta, která se velmi snadno poškodí, také je nutné dbát na bezpečnost (vždy používejte žárovku určenou výrobcem); vzhledově vypadají velmi efektivně
 • Látka – tato stínidla se vyrábí v pestré paletě barev, ale také potisků; jsou náročnější na údržbu
 • Kov – snadné na údržbu, zpravidla součástí designových moderních lamp
 • Plast – velmi často se používají u dětských lampiček, opět nabízí širokou škálu barevných provedení
 • Sklo – velmi elegantní řešení stínidel, je třeba dbát na bezpečnost, skleněné lampy jsou velmi křehké a hrozí jejich rozbití; tyto lampy se nedoporučují do domácností s malými dětmi nebo domácími mazlíčky
Ovládací tlačítko
Panlux PN15300022

Rozměry

Hodnoty se budou lišit s ohledem na jednotlivé typy lamp.

Stolní

Než přistoupíte k výběru, změřte si místo, kde bude lampa umístěna. Nezapomeňte na případná otočná ramena, která mohou zabrat více prostoru. Lampy se pak rozměrově mohou pohybovat mezi 20 až 80 cm.

Stojací

Za standardní rozměr je považována výška do 1,5 metru, ale jedná se o velmi individuální záležitost jednotlivých modelů. Čím vyšší zdroj světla bude, tím širší bude i dosah osvětlení. Opět je nutné důkladně přeměřit místo stání lampy.

Nadčasová
Artemide 1835010A

Příkon, napětí

Příkon udává energetickou náročnost většinou za jednu hodinu a je označován ve wattech. Čím větší příkon je, tím stoupá i spotřeba energie, ale také výkonnost lampy.
Všechny lampy, které jsou určeny pro náš trh, jsou také přizpůsobeny napětí 230 V a kmitočtu 50 Hz. Nejčastější hodnoty, které jsou uváděny, jsou 220 – 240 V.

Funkce

Kromě možnosti stmívání mohou lampy nabízet i další přídavné funkce jako:

 • RGB – jedná se o změnu teploty a barvy světla
 • Směr světla – funkce, při které je možné nastavit směr, kterým světlo míří, je důležitá zejména u pracovních stolních lamp
 • Ovládání – zvyšuje pohodlí a může také rozšířit možnosti nastavení lampy; může se jednat o dálkové nebo dotykové ovládání
 • Výměna stínidla – některé modely lamp nabízí možnost dokoupení několika druhů stínidel, která mění vzhled lampy nebo intenzitu světla
Přírodní
Globo 15428

Výrobci a ceny

U stolních stmívacích lamp se ceny pohybují mezi pouhou stokorunou a 50000 Kč.

 • Stojací lampy začínají na částce cca 1000 Kč. Nejdražší modely pak mohou stát i 100000 Kč.
 • Do částky 1000 Kč koupíte tedy výhradně modely stolních lamp velmi jednoduchého provedení nejčastěji vyrobené z plastu. Mezi výrobce patří Trio Leuchten nebo Solight.
 • Do ceny 4000 Kč již máte na výběr z obou typů lamp opatřených funkcí stmívání. Lampy jsou většinou plastové nebo kovové. V horní hranici narazíte i na designově zajímavé kousky. Vyrábí je např. Trio, Eglo, Lucide a Philips.
 • Od částky 4000 Kč si již jistě vyberou i nároční kupující. Výši ceny ovlivňují zejména použité materiály a designové zpracování. Vyrábí je např. Flos, Artemide, Muuto nebo Wofi.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stmívací lampu?

Při výběru vzhledu lampy je třeba zohlednit styl, ve kterém je pokoj zařízen. Z hlediska designu máte na výběr celou škálu možností od minimalistických funkčních modelů, přes lampy s dětskými motivy, lampy v rustikálním stylu až po moderní designové kousky. Zaměřte se také na barevné ladění nebo vhodný materiál.

Na co nezapomenout?

Délku kabelu je vhodné zkontrolovat u obou typů, z toho důvodu, aby bylo možné lampu pohodlně zapnout do zásuvky bez použití prodlužovacích šňůr. Délka kabelů bývá v rozmezí několika desítek centimetrů až po více než 2 metry.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Stojací lampa
Ovládací tlačítko
Nadčasová
Přírodní
Stropní
Image
Produkt
Trio R42752107
Panlux PN15300022
Artemide 1835010A
Globo 15428
Panlux PN15300021
Výrobce
TRIO
Panlux
Artemide
GLOBO
Panlux
Materiál
kovové
kovové
kovové
dřevěné
kovové
Dálkové ovládání
Cena ca. 2 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 46 600 CZK ca. 3 700 CZK ca. 1 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.