Lednička

Všechny mňamky po ruce.

ca. 10 300 CZK
ca. 7 300 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 38 600 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 11 000 CZK

Jak vybrat lednici

 • Svoji domácnost můžete vybavit monoklimatickou, kombinovanou, pultovou, americkou nebo barovou lednicí.
 • Patrně nejvýznamnějším parametrem pro správný výběr lednice je její objem.
 • Objem vnitřního prostoru může být sebevětší, jeho velká část přijde zbytečně nazmar, pokud není účelně uspořádán.
 • Na rozdíl od pračky, sušičky a dalších klasických domácích spotřebičů je lednice v neustálém provozu. Tomu musí odpovídat i její energetická (ne)náročnost.
 • Jelikož lednice má své místo v jedné z hlavních místností v domácnosti – kuchyni, a navíc se jedná o nepřetržitě pracující zařízení, berte při nákupu v potaz i její hlučnost.

Typ lednice

Ještě předtím, než se rozeběhnete do obchodů porovnávat konkrétní modely, musíte vědět, jaký typ lednice vlastně chcete. Více informací o jednotlivých druzích poskytuje následující tabulka:

Typ lednice Popis Výhody Nevýhody
Monoklimatická Velké chladničky bez mrazicí části, dobře kombinovatelné se samostatným mrazákem Velký prostor k chlazení Nižší energetická náročnost Nižší cena K mrazení nutno dokoupit samostatný mrazák Nižší šíře nabízených modelů
Kombinovaná Kombinace chladicí a mrazicí části v jednom spotřebiči Široká nabídka na trhu Není nutno pořizovat samostatný mrazák Univerzální rozměry a rozdělení vnitřního prostoru Nižší kapacita obou částí
Americká Obrovské lednice pro početné rodiny a velké domy Obrovský vnitřní prostor Zajímavý design Nejmodernější funkce a technologie Vysoká pořizovací cena Značná spotřeba energie Nároky na prostor
Pultová Lednice drobných rozměrů pro použití v kancelářích nebo garsonkách Nízká cena Minimální energetická náročnost Mrazení i chlazení Velmi malý vnitřní prostor Vyšší hlučnost

Do přehledu jsme nezařadili několik okrajových typů lednic, jež jsou charakteristické spíše specializovaným využití. Jedná se například o vinotéky určené pro chlazení alkoholických nápojů chladicí vitríny, s nimiž se setkáte v restauracích a barech, nebo retro lednice, jež svým specifickým designem uspokojí milovníky dob minulých.

Retro design
Amica VD 1442 AM

Objem

Patrně nejvýznamnějším parametrem pro správný výběr lednice je její objem. K čemu by vám chladnička byla, kdyby se vám do ní nakoupené potraviny zkrátka nevešly? Velikost vnitřního prostoru byste měli volit vždy s ohledem na počet členů domácnosti a potřeby rodiny.

Podle velikosti domácnosti rozlišujeme několik intervalů ideálního objemu lednice:

 • Dvě osoby – 50–70 l, pultová lednice
 • Tři osoby – 150–200 l, kombinovaná lednice
 • Čtyři osoby – nad 200 l, kombinovaná lednice
 • Pět a více osob – 400 l, americká lednice nebo monoklimatická chladnička se samostatným mrazákem
Kombinovaná
Beko RCSA300K30WN

Víte, že…?

Navržené intervaly rozhodně nejsou absolutní, vždy byste při nákupu měli zohlednit vícero faktorů. Jestliže například neholdujete mraženým potravinám, proč kupovat zbytečně velký mrazák? Dvojčlenná domácnost, která často hostí návštěvy přátel a rodiny bude naopak potřebovat chladničku o vyšším objemu, než je doporučovaných 70 litrů.

Vnitřní uspořádání

Objem vnitřního prostoru může být sebevětší, jeho velká část přijde zbytečně nazmar, pokud není účelně uspořádán. Proto se při návštěvě obchodu nerozpakujte podívat dovnitř chladničky. Chladicí část by měla být rozdělena několika policemi z kvalitního tvrzeného skla. V dolní části určitě oceníte prakticky box na ovoce a zeleninu. Zásadní je možnost police výškově nastavit dle osobních preferencí.

Neméně významné je i rozvržení dveřní části. Samozřejmostí by měla být vysoká přihrádka na láhve ve spodní části a několik dalších přihrádek na mléčné výrobky a další drobnější potraviny. Samostatnou kapitolu představuje box nebo plato na vajíčka.

Volně stojící
Hisense RR120D4BW1

Víte, že…?

při nákupu dobře zkontrolujte provedení dveřní části, jejíž úložný prostor by neměl být zbytečně moc hluboký. V opačném případě bude zasahovat do policové části a zásadně sníží její kapacitu.

Energetická třída

Na rozdíl od pračky, sušičky a dalších klasických domácích spotřebičů je lednice v neustálém provozu. Tomu musí odpovídat i její energetická (ne)náročnost. V současné době se vyskytují hodnocení od D po A+++, přičemž mezi jednotlivými stupni je zhruba 20% rozdíl ve spotřebě. Rozhodně doporučujeme vybírat výhradně modely s hodnocením A+ a lepším. Vynaložená vyšší cena se vám vrátí v podobě výrazně nižších plateb za elektřinu.

Na tzv. energetickém štítku naleznete i roční spotřebu energie v kilowatthodinách. Ta je stanovena provozem spotřebiče v ideálních podmínkách, tedy ve 20 °C při 70% naplnění vnitřní kapacity chladničky. Údaj poskytuje alespoň rámcový přehled o náročnosti lednice.

Tichá
Miele KFN 29283 D

Hlučnost

Jelikož lednice má své místo v jedné z hlavních místností v domácnosti – kuchyni, a navíc se jedná o nepřetržitě pracující zařízení, berte při nákupu v potaz i její hlučnost. Technologie naštěstí pokročila natolik, že naleznete i výrobky produkujícími méně než 40 dB hluku, což je hladina, kterou prakticky nepocítíte, pokud se na ni nebudete soustředit.

Klimatická třída

Pro správné fungování lednice je zapotřebí zajistit jí optimální vnější teplotu. Dojde-li k překročení vrchní hranice, kvalita chlazení utrpí, při překonání spodní hranice může dojít k zhoustnutí oleje v kompresoru. Asi nemusíme dodávat, jak závažné následky to může mít.

Obecně rozlišujeme čtyři základní klimatické třídy dle optimálních teplot:

Retro
Klarstein PopArt Pink retro A ++, 108 l / 13 l
 • SN – 10–32 °C
 • N – 16–32 °C
 • ST – 18–38 °C
 • T – 18–43 °C

Standardně se u lednic setkáte s kombinací hned několika tříd najednou. Rozmezí teplot se pak zvyšuje na jejich maximální a minimální hodnoty. Jestliže se lednice nachází ve třídě N-ST-T, bude pro ni ideální vnější teplota v rozmezí od 16 do 43 °C.

Mrazicí výkon a akumulační doba

Zvolili jste si kombinovanou chladničku? Pak vás jistě bude zajímat i její mrazicí výkon. Udává množství kilogramů, jež je spotřebič schopen plně zamrazit během 24 hodin. Běžně se pohybuje v rozmezí od 2 do 24 kg za den. Vždy se vyplatí mít jistou rezervu, neboť nikdy nevíte, s jakými slevovými akcemi na vás prodejci potravin vyrukují.

Volně stojící
LG GBP31DSLZN

Dlouhou akumulační dobu naopak oceníte při výpadku proudu. Po tuto dobu zařízení vydrží fungovat i bez dodávky energie. Naprosté minimum by se mělo pohybovat okolo 15 hodin, výjimkou ovšem nejsou ani modely, jež zvládnou udržet potraviny čerstvé i 30 hodin po výpadku zásobování energií.

Dodatečné funkce

Máte před sebou dva velmi podobné produkty a nevíte, pro který z nich se rozhodnout? Koukněte se na výpis přídavných funkcí a budete mít jasno. Jejich počet sice není největší, každá z nich však usnadňuje každodenní provoz. I proto byste je při nákupu měli zohlednit.

Mezi doplňkové vybavení a funkce tedy řadíme:

 • Nenámrazový systém – obíhající vzduch pomáhá rovnoměrně rozložit vnitřní chlad, díky čemuž nevzniká námraza, nemusíte tedy trávit čas rozmrazováním lednice
 • Antibakteriální ochrana – úprava vnitřního povrchu zamezující šíření bakterií a plísní
 • Nulová zóna – speciální zásuvka s extrémně sníženou teplotou pro potraviny náchylné ke kažení
 • Oddělená regulace – možnost samostatně ovládat jak mrazení, tak chlazení u kombinovaných lednic)
 • Ventilátor – zajištění rovnoměrného proudění vzduchu
 • Výměna otvírání – možnost přehodit stranu otevírání podle potřeby
 • Signál otevřených dveří – zvukové upozornění na otevřené dveře, jež zvyšují spotřebu energie a ohrožují uložené potraviny
 • Displej – zobrazení vnitřní teploty a dalších údajů o uložených potravinách
 • Super mrazení/chlazení – rychlé snížení teploty pro potřebu zamrazení nebo zchlazení citlivých potravin

Nejvýznamnější značky

Chladnička pracuje 24 hodin denně. Její součástky proto musí být dostatečně odolné, aby vydržely dlouholetý provoz. I z toho důvodu patří ledničky k velmi životným spotřebičům. Copak jste neslyšely o domácnostech, jež s jednou lednicí vydržely i přes 20 let? Dosáhnout podobného štěstí mají přeci jen modely dobře etablovaných značek splňující přísné vnitřní normy. Ty si nemohou dovolit ohrozit své dobré jméno mezi zákazníky, a tak se při výrobě každého kusu opravdu snaží.

V současné době patří mezi nejvýznamnější producenty poměrně velká řádka firem:

 • Beko
 • Electrolux/AEG
 • Whirlpool
 • Bosch
 • Gorenje
 • Liebherr
 • Siemens
 • Samsung
 • Miele
 • Smeg

Početné zastoupení má v obchodech turecká společnost Beko, jejž produkce cílí na nejnižší ceny. Ačkoliv nabízí parametry srovnatelné i s dražšími a slavnějšími konkurenty, připravte se na kratší životnost. Uspořené výrobní náklady se zkrátka někde musí projevit.

Pátráte-li ve střední třídě, nevynechejte značky Electrolux, Whirlpool, Gorenje a Bosch. Jejich produkty se pyšní výbornými hodnoceními spotřeby energie, jsou vybaveny tichými motory a využívají poměrně širokou paletu funkcí. Nejmodernějších technologií se sice dočkáte jen v omezené míře, máte však jistotu, že lednice neskončí po pár měsících provozu na skládce.

Vyšší střed zastupují stálice Liebherr, Siemens, Samsung a AEG, jejíž označení je ovšem již dlouho v rukou Electroluxu. Nejhorší třída energetické náročnosti je označena písmenem A+, hluk se pohybuje pod hranicí 40 dB. Nechybí ani široká paleta funkcí, včetně takových libůstek jako jsou senzory kontrolující stav potravin. Upozorní vás třeba na chybějící vajíčka.

No a dostáváme se na naprostý vrchol. Z pomyslného Olympu shlíží firma Miele. Doplňuje ji malá společnost Smeg, která si na výrobě luxusních chladniček postavila celý byznys. Řadíme sem i nemalou skupinu modelů z dílny Liebherr. Životnost přesahující 10 let bývá standardem a výrobci nezřídka poskytují i stejně dlouhé záruky. Potěší tichý chod motoru a zejména úsporná energetická třída, jež běžně získává nejlepší ohodnocení A+++.

Cena

Víte o tom, že v době svého vzniku byla lednice luxusem, který si mohly pořídit jen ty nejmovitější skupiny obyvatel? Doba naštěstí pokročila a chlazení potravin si může užívat prakticky každý, neboť ceny se pohybují v rozumných hladinách. Identifikovali jsme tři základní cenové hladiny, v nichž se patrně budete při nákupu pohybovat:

 • Do 12 000 Kč
 • 12 000 – 24 000 Kč
 • Nad 24 000 Kč

Přehled vlastností, jež můžete za své peníze očekávat, naleznete v tabulce:

Cenová hladina Typ Značky Energetická třída Vnitřní objem Hlučnost Funkce
Do 12 000 Kč Pultové, kombinované, monoklimatické Beko, Gorenje, Whirlpool, Samsung, Bosch A+−A++ 192–220 l 40–44 dB Antibakteriální ochrana, venilátor, výměna otvírání, displej, no frost
12 000 – 24 000 Kč Americké, kombinované, monoklimatické Gorenje, Samsung, Whirlpool, Siemens, Liebherr, AEG A++−A+++ 192–400 l 38–44 dB Nulová zóna, super chlazení, super mrazení, oddělená regulace
Nad 24 000 Kč Americké, kombinované Miele, Liebherr, Smeg A++−A+++ 192–400 l 38–44 dB Všechny uvedené, desetiletá záruka

Obecně platí, že se stoupající cenovou se nejvíce zlepšují parametry, které nelze na první pohled změřit – kvalita a životnost použitých materiálů a řemeslné zpracování. Proto vybírejte s rozumem a neočekávejte za málo peněz hodně muziky. V tomto segmentu to bohužel příliš neplatí.

Otázky a odpovědi

Co je minibar?

Minibary se řadí mezi malé lednice, které také nejčastěji najdete v nejrůznějších provozech, jako jsou např. hotelové pokoje, restaurace nebo kluby. Vzhledem k svým rozměrům se může stát minibar i stálou výbavou běžné domácnosti, kde např. vyřeší problém s nedostatkem místa v klasické lednici. Primárně slouží k chlazení nápojů, ale lze do něj umístit i jiné pochutiny. Minibary se prodávají jak ve verzi s klasickými dveřmi, které pak mohou také sloužit, jako dodatečný úložný prostor nebo jsou modely s dveřmi prosklenými.

Vyrábí americká lednice led?

Americká lednice by měla vydávat nejen led, ale také chlazenou vodu. Vybrat můžete mezi dvěma různými způsoby. Lednice bez připojení vody má k tomuto účelu integrovaný dávkovač, který může mít různý objem, a vodu do něj musíte pravidelně doplňovat. Jiné lednice lze připojit na vodovodní řád. Součástí těchto lednic by měl být i filtr, který vodu vyčistí. K výrobě ledu využívají lednice zařízení, které vyrobí kromě ledu také ledovou tříšť.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Retro design
Kombinovaná
Volně stojící
Tichá
Retro
Volně stojící
Image
Product
Amica VD 1442 AM
Beko RCSA300K30WN
Hisense RR120D4BW1
Miele KFN 29283 D
Klarstein PopArt Pink retro A ++, 108 l / 13 l
LG GBP31DSLZN
Výrobce
Amica
Beko
Hisense
Miele
Klarstein
LG
Způsob umístění
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
Čistý objem chladničky
164 l
205 l
79 l
247 l
108 l
234 l
Hloubka
61.5 cm
57.4 cm
44.6 cm
67.5 cm
55 cm
68.2 cm
Hmotnost
41 kg
60 kg
20.5 kg
86.4 kg
35 kg
72 kg
Šířka
55 cm
54 cm
47.5 cm
60 cm
55 cm
59.5 cm
Výška
144 cm
181.3 cm
84.2 cm
201 cm
97 cm
186 cm
Displej
Spotřeba energie za rok
283 kWh
107 kWh
228 kWh
253 kWh
Přihrádka na vajíčka
Spotřeba za 24 hodin
0.77 kWh/24h
0.293 kWh/24h
0.7 kWh/24h
Cena ca. 10 300 CZK ca. 7 300 CZK ca. 3 500 CZK ca. 38 600 CZK ca. 8 600 CZK ca. 11 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.