Výběh pro králíka

Jak vybrat výběh pro králíka

  • Výběhy pro králíky a jiná malá domácí zvířata slouží k vymezení prostoru pro volný pohyb zvířete. Mohou zcela nahradit klasickou klec nebo mohou být jejím vhodným doplňkem.
  • V případě velikosti je vždy vhodné volit co největší rozměry, samozřejmě s ohledem na konkrétní možnosti majitele.
  • Podle místa určení je třeba výběh adekvátně připravit a vybavit, zejména pokud se bude jednat o stálé ubytování zvířete.

Typy

Klece představují nejběžnější typ ubytování malých domácích savců. Ohrádky a výběhy mohou být vhodnou alternativou nebo doplňkem ke kleci.

Klec

Klece sestávají ze spodní plastová nádoby a mřížové části. Prodávají se v různých velikostech a vždy platí, že čím větší bude, tím více prostoru k aktivnímu životu zvířeti nabídne. Klece se poměrně dobře čistí, ale v případě použití podestýlky je nutné počítat s větším nepořádkem i kolem klece. Králíci obecně patří mezi zvířata, která vyžadují hodně pohybu, který ani sebevětší klec prakticky neumožní. Z tohoto důvodu je nutné nechat zvíře alespoň někdy volně proběhnout. Samostatný pohyb po bytě ale není příliš bezpečný, proto se doporučuje ke kleci pořídit právě výběh.

Králíci ve výběhu

Výběh bude pro králíky příjemným zpestřením, iStock / Nicolas Garrat

Ohrádky a výběhy

Dalo by se říct, že ohrádka slouží pouze ke zpestření života domácího mazlíčka, ale při správném vybavení, může být i plnohodnotným ubytováním. Hlavním pozitivem je, že poskytuje zvířeti větší prostor na proběhnutí. Vyrábí se v různých velikostech, s horním krytem nebo bez něj. Jejich použití je vhodné jak v interiéru, tak např. na zahradě. Většinou se dají složit, což umožňuje jejich snadné přenášení.

Typ klecí pro králíky Klady Zápory
Běžná klec Poskytuje bezpečné místo pro odpočinek, spánek, stravování atd Málo prostoru pro aktivní pohyb
  Snadno se udržuje díky spodní plastové vaničce Více nepořádku kolem klece
  Klec je dobře odvětrávaná  
Výběh, ohrádka Poskytuje dostatek prostoru pro aktivní život zvířete Zejména v interiéru mohou více překážet – zde slouží většinou jako doplněk ke kleci
  Na výběr jsou různé velikosti  
  Většinou se dají složit  

Víte, že…?

Výběhy a ohrádky pro drobné domácí zvířectvo je praktickým pomocníkem, pokud má být zvířátku dopřána alespoň částečná svoboda a volný pohyb. Navíc je zde jistota, že zůstane zvíře v bezpečí a nikam neuteče.

Jaký zvolit rozměr

Rozměr výběhu je třeba volit s ohledem na několik faktorů. Obecně se doporučuje přizpůsobit velikost výběhu velikosti zvířete. Pro králíky je ideální velikost alespoň 2×2 metry. Pokud se bude jednat o výběh do interiéru, je třeba brát samozřejmě v potaz prostorové možnosti pokoje. Vhodné je také zohlednit kolik času bude zvířeti věnováno. Maximální rozměry jsou zpravidla vhodné ve chvílích, kdy bude zvíře často samo. Pokud je mu věnována intenzivní péče a má možnost proběhnout se volně pod dozorem majitele, může být ohrádka i menší. V případě exteriéru jsou možnosti větší. Zde záleží výhradně na majiteli, kolik volného prostoru svému mazlíčkovi dopřeje.
Optimální výška výběhu je zhruba 100 cm.

Králíci ve výběhu

Velikost výběhu volte s ohledem na počet králíků, iStock / Jarkko Patana

Interiérový nebo exteriérový

Do obou prostředí je možné umístit prakticky jakýkoli model výběhu nebo ohrádky pro králíka. Nutné je ale dodržet některá pravidla, která se mohou v případě různých prostředí lišit.

Ohrada v interiéru

Pokud bude trvalým místem pro život králíka, je třeba ho vybavit vhodnými zónami. Králík by měl mít své místo na spaní a odpočinek. Je třeba vyhradit místo pro stravování a toaletu. Důležitý je také prostor na hraní, součástí výběhu by tedy měly být i hračky. Celkového vybavení by mělo být tak akorát, aby neubíralo místo pro volný pohyb. V případě interiéru je možné volit variantu bez stříšky.

Venkovní výběh

Vzhledem k tomu, že králíci patří mezi zvířata, která mohou minimálně sezónně trávit čas venku, je vhodné jim toto dopřát, pokud ta možnost existuje. U venkovních výběhů je velmi důležité kvalitní oplocení, které zabrání přístup případným predátorům. Z tohoto důvodu je vhodné pořizovat výběhy se stříškou. Ohrádka by měla být umístěna tak, aby byla zvířata chráněná před větrem a poskytovala dostatek stinných míst pro odpočinek. V případě celosezónního používání je vhodné klec zateplit a samozřejmě vybavit vším potřebným tedy domečkem, toaletou, jídlem a pitím, hračkami.

Králíci ve výběhu

Výběh může být i součástí králíkárny, iStock / Annetka

Výrobci a ceny

Mezi výrobce výběhů a ohrad pro králíky a jiná drobná domácí zvířata patří např. Kerbl, Trixie, Selko, A.K. for Pets B.V. a další. Cenu zpravidla určuje velikost výběhu, ale i např. použitý materiál. Nejlevnější výběhy se pohybují kolem 1000 Kč, nejdražší pak mohou stát cca 10000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat výběh pro králíka?

Pokud to prostorové možnosti dovolí, může výběh plnohodnotně nahradit klasickou klec. Při výběru je třeba brát v potaz velikost klece nebo její zpracování s ohledem na místo instalace.

Z jakých materiálů se výběhy vyrábí?

Nejčastěji se jedná o kovové varianty nebo o dřevěnou konstrukci s mřížovým nebo pletivem. Existují ale i textilní varianty, u kterých je deklarována dostatečná odolnost vůči poničení, nicméně tyto výběhy se hodí více na občasné používání než jako trvalé místo pro pobyt domácího mazlíčka.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.