Lehátko na terasu

Příjemné lenošení na čerstvém vzduchu.

ca. 1 400 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat lehátko na terasu

 • Prvním z parametrů při výběru lehátek je bezesporu materiál, který udává celkový vzhled výrobku. Vhodná volba pak může vkusně doplnit prostor nejen teras, ale i balkónů nebo přímo zahrad
 • Z dalších důležitých kritérií je velikost, ale také nosnost jednotlivých modelů.
 • Možnost polohování lehátka posune vaše lenošení o úroveň výš. Nezapomeňte také na správnou ergonomii sezení, která souvisí se samotným tvarem lehátka.

Materiál

Materiál lehátek je jedno ze základních parametrů. V podstatě rozhoduje o tom, kde všude kromě terasy ho bude možné používat. O životnosti materiálu také rozhoduje četnost užívání lehátka.

Plast

Plastová lehátka patří prakticky mezi nejlevnější variantu na trhu. Jejich hlavní výhodou je bezúdržbovost. Tím ale veškeré výhody končí. Nejen, že mají tato lehátka nízkou nosnost, ale také špatnou stabilitu. Celkový vzhled působí poměrně lacině. Pro pohodlné lenošení pak bude nutností pořídit vhodný podsedák. Vlivem počasí pak může docházet k narušení struktury materiálu. Lehátko může praskat, měnit barvu apod.

Skládací
Goleto Skládací zahradní se stříškou 84B-001BK, černé

Dřevo

Tradiční materiál, který dobře vypadá vždy a všude. Lehátka vám vydrží opravdu dlouho a také zajistí poměrně vysokou nosnost. Při správné údržbě je poměrně dobře odolné vůči povětrnostním vlivům. Vždy ale záleží na konkrétním dřevě. Lehátka se zpravidla vyrábí z následujících možností:

 • Akácie – obchodní název tohoto dřeva je blackwood; dřevo je trvanlivé, tvrdé a odolné; jedná se o dražší variantu
 • Teak – opět se jedná o tvrdou a odolnou dřevinu, která je považována za jednu z nejlepších; životnost nábytku se odhaduje na 15 až 25 let
 • Borovice – místní dřeviny patří mezi levnější varianty; tato dřevina je náchylnější k napadení houbami nebo jinými škůdci; také může měnit barvu a vyžaduje větší péči
 • Smrk – nejlevnější dřevina na našem trhu; je náchylná k vlhkosti i mechanickému poškození
 • Dub – patří mezi nejlepší českou dřevinu na výrobu zahradních lehátek, protože dobře snáší vlhkost, také je odolnější vůči mechanickému poškození

Ratan

Ratan se používá na výplet zahradních lehátek nikoli na celou konstrukci. Ta bývá zpravidla z kovu (hliník, nerezová ocel) nebo dřeva, ty následně rozhodují jak o nosnosti, tak stabilitě výrobku.

Se střechou
Zoofari Lehátko se střechou proti slunci
 • Přírodní ratan – cenově dostupná varianta, která je ale odolná a elastická; odolává poměrně dobře vlivům počasí (slunce, vlhkost, vítr); vyšší životnost zajistí správná údržba (očištění vodou, ošetření přípravkem na proutí nebo dřevo atd.)
 • Umělý ratan – vyrábí se z polyethylenu; materiál je velmi odolný a také prakticky bezúdržbový; lehátka můžete bez obav používat i na zahradě

Kov

Kovová lehátka nabízí opravdu dlouhou životnost bez nutnosti výraznější péče. Jedná se také o pevný a odolný materiál. Z kovu se vyrábí jednak konstrukce, která může být následně kombinovaná s jinými materiály nebo se jedná o celokovovou variantu.

 • Hliník – nerezaví, je odolný vůči mechanickému poškození; horší stabilita je dána nízkou hmotností
 • Ocel – o kvalitě a vlastnostech oceli rozhodují další příměsi – legující látky, díky nim vzniká tzv. nerezová ocel
Polohovací
zahradní polohovací lehátko POOL hnědá
Materiál Výhody Nevýhody
Plast – Nízká cena – Nevyžaduje zvláštní údržbu – Různá barevná provedení – Malá nosnost – Horší stabilita – Degraduje vlivem působení povětrnostních vlivů
Dřevo – Dlouhá životnost – Vysoká nosnost – Odolnost – Náročnější údržba – Vyšší pořizovací cena
Ratan – Odolný vůči povětrnostním vlivům – Poměrně levný – Náročnější údržba u přírodní varianty
Kov – Dlouhá životnost – Pevný, odolný – Nižší stabilita u lehčích modelů

Víte, že…?

Obecně jako nejodolnější materiál jsou považovány exotické dřeviny. V nabídkách se můžete setkat s lehátky vyrobenými z dřeva Cumaru, Massaranduba, Merbau, Shorea, Meranti atd. Nábytek z těchto dřevin je pak extrémně trvanlivý.

Rozměry

U rozměrů se zaměřte na následující údaje:

 • Šířka – běžně se pohybuje mezi 60 až 90 cm
 • Délka – udávané rozmezí je 150 až 200 cm
 • Výška – průměrně se pohybuje mezi 30 až 60 cm
Klasika
RojaPlast Zahradní skládací lehátko BAHAMA

Nejvhodnější délku pro vás spočítejte tak, že k vaší aktuální výšce přičtěte cca 20 cm. Ohledně šířky platí pravidlo, že čím širší variantu zvolíte, tím pohodlnější lehátko bude. Rozlišujte také údaje celkových rozměrů (zahrnují i rám, opěrky atd.) a rozměrů samotného lůžka.

Nosnost

Hodnoty nosnosti uvádí při jaké hmotnosti je možné lehátko používat. U zahradních modelů se nejčastěji setkáte s rozpětím mezi 80 až 135 kg. Existují také varianty pro dvě osoby a zde je pak nosnost logicky vyšší. Minimálně se pohybuje kolem 160 kg.
U nosnosti je vždy dobré počítat s určitou rezervou, zvláště když je velká pravděpodobnost, že ho bude užívat více lidí.

Tvar sedáku

Ergonomie sezení se může promítnout také u zahradních lehátek. Ta mohou, ale nemusí být ergonomicky tvarovaná.

 • Ergonomické tvarování – sedadlo a opěrka jsou formované do tvaru písmene „S“
 • Neergonomická lehátka – rovný tvar sedáku

Víte, že…?

Velmi oblíbená jsou i relaxační lehátka.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce těchto lehátek patří např. Ogrodos, Rojaplast, Design2 nebo Karasek.
Cenové rozpětí je pak poměrně široké. Nejlevnější lehátka koupíte od cca 500 Kč. Nejdražší modely se pohybují i v řádech desetitisíců korun. Rozdíl je pak v celkovém provedení lehátek, konstrukčním zpracování, použitém materiálu atd. Nejlevnější modely nenabízí příliš atraktivní vzhled ani stabilitu. V horní hranici se pak jedná o luxusní modely z těch nejkvalitnějších materiálů.

Otázky a odpovědi

Které parametry je třeba při výběru zohlednit?

V prvé řadě si ujasněte, kde všude chcete lehátko používat, zda jen na terase nebo i přímo v zahradě. Tady je nutné volit vhodný materiál. Z dalších parametrů jsou důležité rozměry a nosnost. Na ty se zaměřte zejména, pokud bude lehátko používat více lidí.

Je vždy lepší volit lehátko s ergonomickým tvarováním?

Paradoxně to nemusí být vždy ta nejlepší volba. Při výběru lehátka se zaměřte zejména na vaše pohodlí. Lehátko si vyzkoušejte. Jedině tak zjistíte, na kterém se vám bude lépe ležet, i když ergonomické varianty bývají považovány za pohodlnější. Kompromisem pak mohou být lehátka s možností polohování, která si dle potřeby nastavíte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Skládací
Se střechou
Polohovací
Klasika
Image
Produkt
Goleto Skládací zahradní se stříškou 84B-001BK, černé
Zoofari Lehátko se střechou proti slunci
zahradní polohovací lehátko POOL hnědá
RojaPlast Zahradní skládací lehátko BAHAMA
Cena ca. 1 400 CZK ca. 700 CZK ca. 1 400 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.