Nejlepší lesnické helmy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Einhell 4500480
80 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat lesnickou helmu

  • Lesnická helma patří do kategorie bezpečnostních přileb, které jsou součástí pracovních oděvů a pomůcek. Lesnictví je jedno z odvětví, ve kterém je výbava příslušnou helmou povinností.
  • Mezi hlavní bezpečnostní prvky patří obličejový štít a mušlové chrániče. Kvalitní výrobky se pak poznají podle certifikace na dané bezpečnostní normy
  • Z dalších parametrů lze zmínit nastavitelnost helmy, která zvyšuje komfort při používání. Důležitý údaj je o životnosti konkrétního modelu.

Lesnická helma - náš výběr

Lesnické helmy 3M

Lesnické helmy Peltor

Zobrazit kompletní nabídku Lesnická helma

Jak vybrat lesnickou helmu

Specifika lesnické helmy

Lesnictví je specifická oblast, která vyžaduje používání helmy, která je pro tyto účely přímo určená. Modely lesnických helem jsou zpravidla konstruovány tak, aby ochránily:

  • Hlavu
  • Zrak
  • Sluch

Bezpečnostní prvky

Jak bylo výše zmíněno, při práci v lese je třeba se řádně chránit. Lesnické helmy mají tedy celou řadu bezpečnostních prvků, které toto zajišťují.

Profesionální lesník v lese

Profesionální helmu tvoří i bezpečnostní štít, iStock / RossHelen

Obličejový štít

Obličejový štít může a nemusí být přímo součástí daného modelu. V případě že přilba není štítem vybavena, je možné jeho dodatečné připevnění. Štíty se pak vyrábí v celé řadě variant a zpravidla se upevňují prostřednictvím nastavitelných pásků. Obličejové štíty používané v lesnictví jsou zpravidla drátěné vyrobené z nerezové oceli. Štíty pak hlavně chrání proti odletujícím úlomkům dřeva při řezaní apod.

Ochrana sluchu

Lesnická helma
Einhell 4500480

Ochrana sluchu je u tohoto typu helem zajištěna prostřednictvím integrovaných nebo samostatných sluchátek, které mají podobu mušlových chráničů. Ty efektivně eliminují hluk z okolí, protože jsou vybaveny těsnícími polštáři. U sluchátek jako takových je velmi důležitá možnost nastavení hlavového oblouku. Komfort při používání pak zajišťuje měkké polstrování.

Pracovník v lese s ochrannou helmou a sluchátky

Při práci v lese oceníte i kvalitní ochranu sluchu, iStock / ajr_images

Bezpečnostní normy

Pracovní helmy musí splňovat bezpečnostní normy. Ty jsou pak známkou nejvyšší kvality a především bezpečnosti.

NormaPopis
ČSN EN 397+A1Průmyslové ochranné přilby
ČSN EN 14052+A1Průmyslové přilby s vysokým stupněm ochrany
ČSN EN 812Průmyslové přilby chránící při nárazu hlavou
ČSN EN 352-3Chrániče sluchu; Všeobecné požadavky část 3 – Mušlové chrániče sluchu na průmyslovou ochrannou přilbu
ČSN EN 14458Osobní prostředky na ochranu očí – Zorníky s vysokou účinností určené pouze pro použití s ochrannými přilbami

Nastavitelnost helmy a další vlastnosti

Vzhledem k tomu, že lesnické helmy mají zpravidla univerzální velikost, je více než důležité, aby ji bylo možné nastavit tak, aby dokonale seděla a zároveň byla pohodlná. K tomuto slouží vnitřní nastavitelný kříž. Ten je tvořen buď plastovými nebo látkovými popruhy. K samotnému nastavení pak slouží otočné kolečko, které je na zadní straně helmy. Další regulaci zajišťuje upevňovací pás pod bradou.
Helma může být dále vybavena:

  • Potními pásky – umístěné na čele; zvyšují komfort při nošení
  • Větrací otvory – neocenitelné při venkovní práci za vysokých letních teplot

Jakou mají životnost

Lesnické helmy 3M
3M Peltor G22D/H510/V5B

Životnost helmy je dalším z kritérií, které by se nemělo přehlížet. Každá helma má svou životnost a ta je omezená nejen při jejím používání, ale také v případě, že leží nevyužitá ve skříni. Tyto výrobky postupně ztrácí bezpečnostní vlastnosti a to vlivem klimatických podmínek. Výměna helmy je samozřejmostí také ve chvíli, kdy dojde k jakémukoli poškození. Obecně se standardní doba používání pohybuje mezi 3 až 5 lety.
Informace o expiraci použitelnosti je zpravidla uvedena v návodu. Dané údaje lze porovnat s datem výroby, který je uveden a štítku uvnitř helmy.

Žena v lese s helmou na hlavě

Lesnickou helmu mohou nosit muži i ženy, iStock / Faina Trofymenko

Materiál

Materiál, ze kterého se pracovní helmy vyrábí, musí být vždy kvalitní a vysoce odolný, aby vydržel náročné pracovní podmínky. Nejčastěji používaným materiálem je ABS plast, který může být stabilizovaný proti vlivu ultrafialového záření.

Víte, že…?

Barva helmy v případě bezpečnostních modelů není jen otázkou estetickou, ale i praktickou. Volba by měla být uzpůsobena danému pracovišti. Např. světlé barvy odráží teplo výrazně více než tmavé. Při horších světelných podmínkách je opět helma světlé barvy výhodou, protože je lépe vidět.

Výrobci a ceny

Lesnická helma
Uvex 9772 9774237 oranžová

Lesnické helmy vyrábí např. UVEX, Asist, Husqvarna, Peltor, Einhell a další. Nejlevnější modely lze zakoupit i za cca 500 Kč. Nejvyšší cena se pak pohybuje kolem 5000 Kč. Cena samozřejmě odráží kvalitu výrobku. Levné helmy se hodí pro hobby využití. V případě profesionálních lesních dělníků se vždy vyplatí připlatit. Dražší modely jsou nejen zárukou kvality, ale hlavně splňují také požadované bezpečnostní normy.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat lesnickou helmu?

U všech pracovních pomůcek je vždy na prvním místě bezpečnost. Při výběru je tedy vhodné zohlednit především bezpečnostní prvky, ale také to, aby helma splňovala potřebné normy. Z běžných parametrů je důležité zejména pohodlí při používání a to zaručuje nastavitelnost helmy.

Lze lesnické helmy používat doživotně?

Jako každý výrobek i lesnické helmy mají doporučenou dobu používání. Ta by vždy měla být uvedena v informacích konkrétního modelu. Při jakémkoli sebemenším poškození se doporučuje helmu vyměnit.
Zobrazit kompletní nabídku Lesnická helma