Nejlepší lesnické helmy 2025 a jak vybrat
Jak vybrat lesnickou helmu
- Lesnická helma patří do kategorie bezpečnostních přileb, které jsou součástí pracovních oděvů a pomůcek. Lesnictví je jedno z odvětví, ve kterém je výbava příslušnou helmou povinností.
- Mezi hlavní bezpečnostní prvky patří obličejový štít a mušlové chrániče. Kvalitní výrobky se pak poznají podle certifikace na dané bezpečnostní normy
- Z dalších parametrů lze zmínit nastavitelnost helmy, která zvyšuje komfort při používání. Důležitý údaj je o životnosti konkrétního modelu.
Lesnická helma - náš výběr
Lesnické helmy 3M
Lesnické helmy Peltor
Jak vybrat lesnickou helmu
Specifika lesnické helmy
Lesnictví je specifická oblast, která vyžaduje používání helmy, která je pro tyto účely přímo určená. Modely lesnických helem jsou zpravidla konstruovány tak, aby ochránily:
- Hlavu
- Zrak
- Sluch
Bezpečnostní prvky
Jak bylo výše zmíněno, při práci v lese je třeba se řádně chránit. Lesnické helmy mají tedy celou řadu bezpečnostních prvků, které toto zajišťují.
Obličejový štít
Obličejový štít může a nemusí být přímo součástí daného modelu. V případě že přilba není štítem vybavena, je možné jeho dodatečné připevnění. Štíty se pak vyrábí v celé řadě variant a zpravidla se upevňují prostřednictvím nastavitelných pásků. Obličejové štíty používané v lesnictví jsou zpravidla drátěné vyrobené z nerezové oceli. Štíty pak hlavně chrání proti odletujícím úlomkům dřeva při řezaní apod.
Ochrana sluchu
Ochrana sluchu je u tohoto typu helem zajištěna prostřednictvím integrovaných nebo samostatných sluchátek, které mají podobu mušlových chráničů. Ty efektivně eliminují hluk z okolí, protože jsou vybaveny těsnícími polštáři. U sluchátek jako takových je velmi důležitá možnost nastavení hlavového oblouku. Komfort při používání pak zajišťuje měkké polstrování.
Bezpečnostní normy
Pracovní helmy musí splňovat bezpečnostní normy. Ty jsou pak známkou nejvyšší kvality a především bezpečnosti.
Norma | Popis |
---|---|
ČSN EN 397+A1 | Průmyslové ochranné přilby |
ČSN EN 14052+A1 | Průmyslové přilby s vysokým stupněm ochrany |
ČSN EN 812 | Průmyslové přilby chránící při nárazu hlavou |
ČSN EN 352-3 | Chrániče sluchu; Všeobecné požadavky část 3 – Mušlové chrániče sluchu na průmyslovou ochrannou přilbu |
ČSN EN 14458 | Osobní prostředky na ochranu očí – Zorníky s vysokou účinností určené pouze pro použití s ochrannými přilbami |
Nastavitelnost helmy a další vlastnosti
Vzhledem k tomu, že lesnické helmy mají zpravidla univerzální velikost, je více než důležité, aby ji bylo možné nastavit tak, aby dokonale seděla a zároveň byla pohodlná. K tomuto slouží vnitřní nastavitelný kříž. Ten je tvořen buď plastovými nebo látkovými popruhy. K samotnému nastavení pak slouží otočné kolečko, které je na zadní straně helmy. Další regulaci zajišťuje upevňovací pás pod bradou.
Helma může být dále vybavena:
- Potními pásky – umístěné na čele; zvyšují komfort při nošení
- Větrací otvory – neocenitelné při venkovní práci za vysokých letních teplot
Jakou mají životnost
Životnost helmy je dalším z kritérií, které by se nemělo přehlížet. Každá helma má svou životnost a ta je omezená nejen při jejím používání, ale také v případě, že leží nevyužitá ve skříni. Tyto výrobky postupně ztrácí bezpečnostní vlastnosti a to vlivem klimatických podmínek. Výměna helmy je samozřejmostí také ve chvíli, kdy dojde k jakémukoli poškození. Obecně se standardní doba používání pohybuje mezi 3 až 5 lety.
Informace o expiraci použitelnosti je zpravidla uvedena v návodu. Dané údaje lze porovnat s datem výroby, který je uveden a štítku uvnitř helmy.
Materiál
Materiál, ze kterého se pracovní helmy vyrábí, musí být vždy kvalitní a vysoce odolný, aby vydržel náročné pracovní podmínky. Nejčastěji používaným materiálem je ABS plast, který může být stabilizovaný proti vlivu ultrafialového záření.
Víte, že…?
Barva helmy v případě bezpečnostních modelů není jen otázkou estetickou, ale i praktickou. Volba by měla být uzpůsobena danému pracovišti. Např. světlé barvy odráží teplo výrazně více než tmavé. Při horších světelných podmínkách je opět helma světlé barvy výhodou, protože je lépe vidět.
Výrobci a ceny
Lesnické helmy vyrábí např. UVEX, Asist, Husqvarna, Peltor, Einhell a další. Nejlevnější modely lze zakoupit i za cca 500 Kč. Nejvyšší cena se pak pohybuje kolem 5000 Kč. Cena samozřejmě odráží kvalitu výrobku. Levné helmy se hodí pro hobby využití. V případě profesionálních lesních dělníků se vždy vyplatí připlatit. Dražší modely jsou nejen zárukou kvality, ale hlavně splňují také požadované bezpečnostní normy.