Nejlepší helmy na BMX 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
BELL Super DH Mips červená/černá 2021

Jak vybrat helmu na BMX

 • BMX helmy jsou přímo určeny pro jízdu na BMX kolech, ale lze je také využít při jízdě na skateboardu nebo in-line bruslích. Oproti běžným helmám jsou vysoce odolné, poskytují ochranu celé hlavy, ale disponují malým množstvím větracích otvorů.
 • Podstatným parametrem při výběru jakékoli helmy je samozřejmě velikost. Helma musí přesně sedět, nesmí odstávat ani tlačit. Vyrábí se jak v dámských, pánských, tak dětských velikostech. Velikost BMX helmy většinou nelze regulovat otočným kolečkem v zadní části.
 • Při výrobě BMX helem se využívají moderní technologie i materiály, které zvyšují bezpečnost a kvalitu výrobků.
 • Při výběru se lze dále zaměřit např. na typ vložek, které jsou u konkrétního modelu použity, způsob odvětrávání nebo upínání helmy.

Helma na BMX - náš výběr

BELL Super DH Mips červená/černá 2021
Výrobce: Bell
Určení: unisex
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Větrací otvory: 25
Barva: modrá
Zobrazit více
Přilba BELL Super DH Mips je sjezdová helmou se třemi přezkami pro snadné sundání chrániče brady. Obsahuje technologii Mips ve své nové verzi - Mips Spherical, tvořenou dvěma vrstvami. Bližší vrstva k hlavě je měkčí pro menší nárazy, vnější vrstva je tvrdší pro velké nárazy. Přilba je vybavena upínacím systémem pro optimální upevnění. Velikosti jsou: S (52-56 cm), M (55-59 cm), L (58-62 cm). Určená pro sjezdové tratě, enduro závody či horolezectví.
Zobrazit méně
Uvex HLMT 10 BLUE FIRE 2021
Výrobce: Uvex
Určení: dámské
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Větrací otvory: 13
Barva: modrá
Zobrazit více
Uvex HLMT 10 Bike, určená pro sjezd, nabízí solidní celokoblihovou konstrukci. Disponuje hardshell skořepinou a 13 větracími otvory pro chlazení hlavy za horkého počasí. Nabízí nastavitelný úhel vidění a dvojitý systém zapínání doubl-d ring, nastavitelný jednou rukou. Tvar přilby fixuje brýle. Vnější výstelka je vyjímatelná a pratelná.
Zobrazit méně
CRATONI C-MANIAC white-black matt 2021
přečíst recenzi
Výrobce: Cratoni
Určení: unisex
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Větrací otvory: 16
Se světlem: ano
Author Creek FF HST matte grey 2021
Výrobce: Author
Určení: unisex
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Kellys Jumper 2022 Teal
Výrobce: KELLYS
Typ: BMX
Modelový rok: 2022
Větrací otvory: 12
Barva: zelená

Helmy na BMX Abus

Abus Yadd-I brilliant grey 2018
Výrobce: Abus
Typ: BMX
Modelový rok: 2018
Barva: šedá
Zobrazit více
BMX helma Abus Yadd-I brilliant grey 2018 je vybavena technologií In-Mold: vnější skořepina je pevně natavena na vrstvu z EPS, která tlumí nárazy. Disponuje reflexními prvky a inteligentním systémem odvětrávání hlavy. Systém nastavení je variabilní a elastický, umožňuje pohodlné nošení. Štítek a polstrování lze odstranit. Velikost: M (54 - 59 cm).
Zobrazit méně
Abus MonTrailer Velvet black 2021
Výrobce: Abus
Určení: unisex
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Větrací otvory: 12
Barva: černá
Zobrazit více
Abus MonTrailer Velvet black 2021 je BMX helma vybavená integrovaným Q-senzorem a technologií Smart Quin pro detekci potenciálního nebezpečí. Zahrnuje dobře větraný design (5 vzduchových vstupů, 7 výstupů), GoggFit pro uložení brýlí a ActiCage pro podporu stability.
Zobrazit méně
Abus MonTrailer Ace Mips Polar white 2021
Výrobce: Abus
Typ: BMX
Barva: bílá
Se světlem: ano
Zobrazit více
Sjezdová přilba Abus MonTrailer Ace Mips je vyrobena z tvrzeného polykarbonátu a váží mezi 380 až 400 g. Je vybavena technologiemi In-Mold a ActiCage, které zajišťují absorpci nárazů a udržení pevnosti skořepiny. Přední štít je polohovatelný a je možné uchytit sportovní brýle. Velikost je M (55-58 cm) a L (58-61 cm).
Zobrazit méně
Abus Scraper Kid 3.0 Shiny Orange 2021
Výrobce: Abus
Určení: dámské
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Větrací otvory: 4
Se světlem: ano
Zobrazit více
Barva: oranžová
Zobrazit méně

Helmy na BMX Author

Author Creek FF HST matte grey 2021
Výrobce: Author
Určení: unisex
Typ: BMX
Modelový rok: 2021
Author Hot Shot HST X9 193 černá 2022
Výrobce: Author
Určení: pánské
Typ: BMX
Modelový rok: 2022
Barva: černá
Author Hot Shot HST X9 191 žlutá-neonová/černá 2022
Výrobce: Author
Určení: unisex
Typ: BMX
Modelový rok: 2022
Barva: žlutá
Zobrazit kompletní nabídku Helma na BMX

Jak vybrat helmu na BMX

V čem je helma jiná

BMX helmy se u nás zpravidla využívají při jízdě ve skateparcích. Oproti klasickým helmám tyto pokrývají téměř celou hlavu, které tímto zajišťují maximální ochranu. Tento typ helem je extrémně odolný, což je vlastnost lehce na úkor odvětrávání, protože disponuje malým množstvím ventilačních otvorů. Stejně jako u běžných modelů i v tomto případě je helma navržena tak, aby byla při nošení maximálně komfortní. Souhrn výhod a nevýhod tohoto typu helem v tabulce níže.

VýhodyNevýhody
Maximální ochrana hlavyMohou být těžší – větší zátěž na krční páteř
Poskytuje vysoký komfort při nošeníMohou omezovat periferní vidění i slyšení
Extrémní odolnost vůči případnému mechanickému poškozeníMálo ventilačních otvorů má za následek větší pocení
Dlouhá životnost 

Víte, že…?

BMX je zkratka anglického slova bicycle motocross. Jedná se o poměrně mladý adrenalinový sport, který lze provozovat jak rekreačně, tak profesionálně. Vzhledem k tomu, že jízda probíhá v náročném terénu, jsou zapotřebí speciálně konstruovaná jízdní kola a samozřejmě vysoce odolné helmy.

Chlapec při jízdě na BMX kole

Helma na BMX Vám poskytne při adrenalinové jízdě adekvátní ochranu, iStock / yanik88

Jak zvolit správnou velikost

Velikost jakékoli helmy je podstatným parametrem, protože se jedná o základní bezpečnostní prvek. Helma vždy musí naprosto přesně sedět, aby poskytla maximální ochranu i oporu.
BMX helmy se vyrábí ve všech základních verzích tedy jak pánské a dámské, tak helmy dětské. Velikost se značí stejně jako u oblečení písmeny XS až po XL. Velikosti jsou dané obvodem hlavy, nicméně se rozměry mohou u jednotlivých výrobců lehce lišit, proto je vhodné vycházet z konkrétních velikostních tabulek pro daný typ. To, jestli helma opravdu dobře sedí, lze zjistit jedině tak, že se osobně vyzkouší. U běžných helem lze velikost částečně regulovat pomocí otočného kolečka na zadní straně. U helem typu BMX toto ale nebývá pravidlem, proto je vhodné ji opravdu důkladně vyzkoušet.

Moderní technologie

Helma na BMX
BELL Super DH Mips červená/černá 2021

BMX helmy musí být dokonale odolné a bezpečné. Z těchto důvodů využívají výrobci celou řadu inovativních technologií. Setkat se lze např. s následujícími pojmy:

 • ABS hard cover – jedná se o speciální typ plastu, ze kterého se vyrábí vysoce nárazuvzdorné helmy
 • In – mold – na základě této technologie se vyrábí tenké, ale zároveň velmi pevné skořepiny
 • MIPS – díky této technologie jsou snížené rotační síly působící na mozek při případném nárazu, toto snižuje riziko úrazu, v krajních případech také zachraňuje životy

Z výrobních materiálů se často uvádí EPS, což je pěnový polystyren. Jeho nejčastější použití je na vnitřní výstelku helem. Výrobci také rádi využívají HDPE materiál, který je nejen velmi lehký, ale také odolný.

Chlapec při jízdě na BMX kole

Helmy na BMX mají několik odlišných vlastností, iStock / Gajus

Jaké typy vložek mohou helmy mít

Všechny BMX helmy mají vnitřní vložku. U jednotlivých typů se mohou výstelky lišit nejen použitými materiály, ale také vlastnostmi. U všech helem ale platí, že výstelka zajišťuje komfortní nošení a bezpečné používání helmy. Pro osoby, které mají citlivější pokožky, se doporučují modely s anti-alergenní výstelkou. Větší pohodlí může také zajistit vnitřní polstrování nebo vložky, které mohou být odnímatelné.

Odvětrávání

Helmy na BMX Abus
Abus Yadd-I brilliant grey 2018

Odvětrávání je důležité zejména v letních měsících, ale i při náročných sjezdech, kdy se člověk může více zapotit. Helmy z tohoto důvodu disponují odvětrávacím systémem, jehož účelem je přecházení přehřívání. U BMX helem je vzhledem k potřebě větší bezpečnosti při ochraně hlavy tento odvětrávací systém omezenější než u klasických modelů. Nicméně integrované ventilační otvory jsou také součástí, jsou ale menší a je jich méně.

Způsoby upínání

Pro maximálně bezpečné používání helmy je stěžejní také její upínání. Jednotlivé modely mohou využívat různé systémy a jejich výběr je zpravidla otázkou osobních preferencí. Nejčastěji se lze setkat s následujícími možnostmi:

 • Bezpečnostní spona
 • Dvojí upínání
 • Otočné kolečko
 • QuickClick systém

Otázky a odpovědi

Jak vybrat helmu na BMX?

BMX helmy se vyznačují vysokou odolností a maximální ochranou hlavy. Při jejím výběru je stěžejní správná velikost. Helma musí vždy přesně sedět. Z dalších kritérií lze zmínit výrobní materiál, případně další vlastnosti, které vychází z moderních technologií při výrobním procesu. Za zmínku stojí také typ výstelky nebo způsoby upínání.

Je při výběru BMX helem důležitá také hmotnost?

Tyto helmy jsou zpravidla těžší než klasické modely. Jejich váha se zpravidla pohybuje do 1 kg. Osoby, které nechtějí příliš zatěžovat krk nebo krční páteř by se proto na tento parametr měly také zaměřit. Ostatně v tomto případě se počítá každý gram.
Zobrazit kompletní nabídku Helma na BMX