Helma na BMX

Jak vybrat helmu na BMX

 • BMX helmy jsou přímo určeny pro jízdu na BMX kolech, ale lze je také využít při jízdě na skateboardu nebo in-line bruslích. Oproti běžným helmám jsou vysoce odolné, poskytují ochranu celé hlavy, ale disponují malým množstvím větracích otvorů.
 • Podstatným parametrem při výběru jakékoli helmy je samozřejmě velikost. Helma musí přesně sedět, nesmí odstávat ani tlačit. Vyrábí se jak v dámských, pánských, tak dětských velikostech. Velikost BMX helmy většinou nelze regulovat otočným kolečkem v zadní části.
 • Při výrobě BMX helem se využívají moderní technologie i materiály, které zvyšují bezpečnost a kvalitu výrobků.
 • Při výběru se lze dále zaměřit např. na typ vložek, které jsou u konkrétního modelu použity, způsob odvětrávání nebo upínání helmy.

V čem je helma jiná

BMX helmy se u nás zpravidla využívají při jízdě ve skateparcích. Oproti klasickým helmám tyto pokrývají téměř celou hlavu, které tímto zajišťují maximální ochranu. Tento typ helem je extrémně odolný, což je vlastnost lehce na úkor odvětrávání, protože disponuje malým množstvím ventilačních otvorů. Stejně jako u běžných modelů i v tomto případě je helma navržena tak, aby byla při nošení maximálně komfortní. Souhrn výhod a nevýhod tohoto typu helem v tabulce níže.

Výhody Nevýhody
Maximální ochrana hlavy Mohou být těžší – větší zátěž na krční páteř
Poskytuje vysoký komfort při nošení Mohou omezovat periferní vidění i slyšení
Extrémní odolnost vůči případnému mechanickému poškození Málo ventilačních otvorů má za následek větší pocení
Dlouhá životnost  

Víte, že…?

BMX je zkratka anglického slova bicycle motocross. Jedná se o poměrně mladý adrenalinový sport, který lze provozovat jak rekreačně, tak profesionálně. Vzhledem k tomu, že jízda probíhá v náročném terénu, jsou zapotřebí speciálně konstruovaná jízdní kola a samozřejmě vysoce odolné helmy.

Chlapec při jízdě na BMX kole

Helma na BMX Vám poskytne při adrenalinové jízdě adekvátní ochranu, iStock / yanik88

Jak zvolit správnou velikost

Velikost jakékoli helmy je podstatným parametrem, protože se jedná o základní bezpečnostní prvek. Helma vždy musí naprosto přesně sedět, aby poskytla maximální ochranu i oporu.
BMX helmy se vyrábí ve všech základních verzích tedy jak pánské a dámské, tak helmy dětské. Velikost se značí stejně jako u oblečení písmeny XS až po XL. Velikosti jsou dané obvodem hlavy, nicméně se rozměry mohou u jednotlivých výrobců lehce lišit, proto je vhodné vycházet z konkrétních velikostních tabulek pro daný typ. To, jestli helma opravdu dobře sedí, lze zjistit jedině tak, že se osobně vyzkouší. U běžných helem lze velikost částečně regulovat pomocí otočného kolečka na zadní straně. U helem typu BMX toto ale nebývá pravidlem, proto je vhodné ji opravdu důkladně vyzkoušet.

Moderní technologie

BMX helmy musí být dokonale odolné a bezpečné. Z těchto důvodů využívají výrobci celou řadu inovativních technologií. Setkat se lze např. s následujícími pojmy:

 • ABS hard cover – jedná se o speciální typ plastu, ze kterého se vyrábí vysoce nárazuvzdorné helmy
 • In – mold – na základě této technologie se vyrábí tenké, ale zároveň velmi pevné skořepiny
 • MIPS – díky této technologie jsou snížené rotační síly působící na mozek při případném nárazu, toto snižuje riziko úrazu, v krajních případech také zachraňuje životy

Z výrobních materiálů se často uvádí EPS, což je pěnový polystyren. Jeho nejčastější použití je na vnitřní výstelku helem. Výrobci také rádi využívají HDPE materiál, který je nejen velmi lehký, ale také odolný.

Chlapec při jízdě na BMX kole

Helmy na BMX mají několik odlišných vlastností, iStock / Gajus

Jaké typy vložek mohou helmy mít

Všechny BMX helmy mají vnitřní vložku. U jednotlivých typů se mohou výstelky lišit nejen použitými materiály, ale také vlastnostmi. U všech helem ale platí, že výstelka zajišťuje komfortní nošení a bezpečné používání helmy. Pro osoby, které mají citlivější pokožky, se doporučují modely s anti-alergenní výstelkou. Větší pohodlí může také zajistit vnitřní polstrování nebo vložky, které mohou být odnímatelné.

Odvětrávání

Odvětrávání je důležité zejména v letních měsících, ale i při náročných sjezdech, kdy se člověk může více zapotit. Helmy z tohoto důvodu disponují odvětrávacím systémem, jehož účelem je přecházení přehřívání. U BMX helem je vzhledem k potřebě větší bezpečnosti při ochraně hlavy tento odvětrávací systém omezenější než u klasických modelů. Nicméně integrované ventilační otvory jsou také součástí, jsou ale menší a je jich méně.

Způsoby upínání

Pro maximálně bezpečné používání helmy je stěžejní také její upínání. Jednotlivé modely mohou využívat různé systémy a jejich výběr je zpravidla otázkou osobních preferencí. Nejčastěji se lze setkat s následujícími možnostmi:

 • Bezpečnostní spona
 • Dvojí upínání
 • Otočné kolečko
 • QuickClick systém

Otázky a odpovědi

Jak vybrat helmu na BMX?

BMX helmy se vyznačují vysokou odolností a maximální ochranou hlavy. Při jejím výběru je stěžejní správná velikost. Helma musí vždy přesně sedět. Z dalších kritérií lze zmínit výrobní materiál, případně další vlastnosti, které vychází z moderních technologií při výrobním procesu. Za zmínku stojí také typ výstelky nebo způsoby upínání.

Je při výběru BMX helem důležitá také hmotnost?

Tyto helmy jsou zpravidla těžší než klasické modely. Jejich váha se zpravidla pohybuje do 1 kg. Osoby, které nechtějí příliš zatěžovat krk nebo krční páteř by se proto na tento parametr měly také zaměřit. Ostatně v tomto případě se počítá každý gram.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.