Lívanečník na indukci

Sladké lívance i křupavé bramboráky.

ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat lívanečník na indukci

  • Lívanečník je klasická pánev vybavená několika stejně velkými kulatými otvory, do kterých se lije těsto nebo jakékoliv směs určená k osmažení.
  • Výhodou indukce je rychlé a úsporné vaření.
  • Lívanečníky, které budete moci na indukční desku použít, musí být vyrobeny litiny, oceli, nerezové oceli se železnou základnou nebo keramiky.
  • Vybírat můžete kvalitní pánve předních výrobců.

Lívanečník

Lívanečník je klasická pánev vybavená několika stejně velkými kulatými otvory, do kterých se lije těsto nebo jakékoliv směs určená k osmažení. Lívanečníky lze koupit v různých velikostech a tvarech nejčastěji se 4 otvory. Větší typy pak umožňují připravit až 7 placek.

Tyto pánve jsou vyráběny z různých materiálů, ne každý z nich se hodí na indukční varnou desku.

Povrch PFLUON GRANIT
Orion na volská oka Grande 27cm

Co je indukce a jak funguje

V indukční desce jsou zabudovány cívky. Mezi těmito cívkami a vhodně zvoleným nádobím vzniká elektromagnetické pole, které ohřívá pouze spodní část nádoby, která je na varné desce umístěná. Z tohoto důvodu je nutné, aby mělo nádobí magneticky a elektricky vodivé materiály.

Aby indukční varná deska fungovala správně, je nutné, aby dno nádoby, která je na ni umístěna, překrývalo celou plotýnku. Ideální tedy je, aby nádobí odpovídalo rozměrům plotýnek. To, jestli je lívanečník nebo jiný typ nádobí vhodný pro vaření na indukci poznáte podle symbolu, kterým je nádobí označeno. Tento symbol se podobá spirále. Další možností je pak přiložit na dno hrnce magnet. Jestliže bude pevně držet, bude možné nádobu koupit.

Vhodné materiály

Lívanečníky, které budete moci na indukční desku použít, musí být vyrobeny litiny, oceli, nerezové oceli se železnou základnou nebo keramiky. Fungovat to nebude s hliníkovým nebo měděným lívanečníkem.

Nepřilnavý povrch
Banquet na 4 lívance s nepřilnavým povrchem Alivia 26 cm
Materiál Popis
Nerezová ocel Nerez je velmi oblíbený, mezi jeho výhody patří pevnost a tvrdost. Nerezové nádobí nebude zapáchat ani rezivět. Sympatická je u tohoto materiálu také jednoduchá údržba. Nerezové nádobí vhodné na indukci je kvůli lepší vodivosti kombinováno s hliníkem. Při výběru nerezového lívanečníku, vybírejte takový, který má větší tloušťku dna, aby při vaření nedocházelo k možnému připalování. Nerez se pomaleji zahřívá, po zahřátí však drží teplotu dlouhou dobu.
Litina Litinové nádobí vydrží dlouhou dobu. K jeho výhodám patří rovnoměrný přenos tepla i při nízkých teplotách. Litina není vhodná pro přípravu pokrmů, při kterých dochází k rychlým změnám teplot. Na změnu teplot reaguje litina pomaleji.
Smaltová litina Výhodou nádobí se smaltovou úpravou je jednoduchá údržba a také odolnost vůči kyselinám. Díky tomu je můžete umývat v myčce na nádobí. Nevýhodou je náchylnost na poničení a také se nemá často používat při vysokých teplotách.
Hliník Hliník dobře vede a udržuje teplo. Hliník je lehký, nezrezaví a patří k levnějším. Aby mohlo nádobí z hliníku kompatibilní s indukční deskou, musí být v kombinaci s nerezovou ocelí.
Titan Hlavní výhodou titanu je jeho nepřilnavost a výborná odolnost. Titan patří k dražším materiálům, nádobí z titanu je ručně odléváno a patří tak k nejkvalitnějším a nejodolnějším. Titanové nádobí má jádro nejčastěji z hliníku nebo litiny. Nádobí je možné rychle zahřát na vysokou teplotu, která vydrží dlouho i na vypnuté varné desce.

Značka

  • Lívanečníky, které je možné použít v kombinaci s indukční varnou deskou, nabízí Orion. Můžete vybírat průměry od 24 – 27 cm. K dostání jsou typy se čtyřmi i sedmi otvory. Tento výrobce nabízí jednoduchý vzhled lívanců bez možnosti nějakých speciálních podob. Cena je v rozmezí 200 – 800 Kč.
  • Další značkou, od které je možné vhodný lívanečník koupit je Banquet. I zde máte na výběr více výrobků a dokonce je možné zakoupit lívanečník s tvary smajlíků. V tomto případě je cena jednotlivých výrobků v rozmezí 100 – 700 Kč.
  • Lívanečník značky Belis je rovněž vhodný na všechny typy sporáků. Je vyroben ze smaltu, má průměr 24 cm a koupíte ho za cca 550 Kč.
Nepřilnavý povrch
Banquet na 4 lívance s nepřilnavým povrchem Alivia 26 cm

Další možnost je pak lívanečník od značek jako Risoli, Lamart, Toro nebo Tescoma.

Výhody indukčního vaření

  • Indukční desky patří k nejúspornější formě vaření.
  • Při vaření šetří energii, na což má vliv zejména kratší ohřev.
  • Indukční deska má více než 90% účinnost, zatímco jiné varné desky ze sklokeramiky mají účinnost cca 60 % a plyn jen asi 50 %.

Vaření na indukčním sporáku patří k těm rychlejším. To je opět dáno díky vysoké účinnosti. Indukce předává teplo přímo nádobě a do okolí tak unikne pouze nepatrné množství tepla.
Na indukční desce nic nepřipálíte. Pokud se vám při vaření stane, že surovinu určené do hrnce spadnou na indukční desku, nemusíte se bát, že se k ní něco připeče a budete tak muset podstoupit její složité čištění. Tato situace má vliv i na samotnou bezpečnost při vaření. Ani pokud sáhnete na indukční desku, která je v provozu, nemusíte se bát případného bolestivého popálení. Horké jsou v tomto případě pouze hrnce a pánve, ve kterých se pokrmy připravují.

Prvotřídní pánev
Tescoma SmartCLICK 4 oka 24 cm

Otázky a odpovědi

K čemu všemu lze lívanečník používat?

Sladké lívance, křupavé bramboráky, volská oka nebo třeba smažené zeleninové placky patří k oblíbeným pochoutkám, které se běžně v domácnostech připravují. Lze je připravit na jakékoliv běžné pánvi, pokud ale chcete, aby měly všechny tyto placky stejný tvar, nebo je chcete dětem připravit v nějaké lákavější podobě, bude se vám hodit speciální pánvička nesoucí název lívanečník.

Jak indukce funguje?

V indukční desce jsou zabudovány cívky. Mezi těmito cívkami a vhodně zvoleným nádobím vzniká elektromagnetické pole, které ohřívá pouze spodní část nádoby, která je na varné desce umístěná. Z tohoto důvodu je nutné, aby mělo nádobí magneticky a elektricky vodivé materiály.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Povrch PFLUON GRANIT
Nepřilnavý povrch
Nepřilnavý povrch
Prvotřídní pánev
Poctivý český výrobek
Titanová
Image
Produkt
Orion na volská oka Grande 27cm
Banquet na 4 lívance s nepřilnavým povrchem Alivia 26 cm
Banquet na 4 lívance s nepřilnavým povrchem Alivia 26 cm
Tescoma SmartCLICK 4 oka 24 cm
BELIS na lívance STABIL EXTRA SFINX 24cm dřev.držadlo
BAF Gigant new line 26cm titanový lívanečník
Cena ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK ca. 1 400 CZK ca. 700 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.