14 nejlepších loop stationů 2023

Zařízení, které Vám nahradí kapelu.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Duben 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Boss RC-500 Loop Station
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat loop station

 • Looper je zařízení, které nejčastěji využívají akustičtí kytaristé.
 • Na trhu se nachází několik podob tohoto zařízení.
 • Každý přepínač (footswitche) má k sobě přiřazenou určitou funkci.
 • Displej je důležitou součástí looperů. Velmi často jsou vybaveny LCD obrazovkou doplněnou o barevné podsvícení.
 • Velikost paměti je jedním z parametrů, ale rozhodně nepatří k těm nejzásadnějším.

Loop station - náš výběr

Loop station Boss

Loop station TC Electronic

Zobrazit kompletní nabídku loop stationů

Jak vybrat loop station

Typy

Jednotlačítkové

Tento typ looperů je zpravidla malé velikosti a disponuje jedním footswitchem (nožní přepínač) a potenciometrem hlasitosti. Nastavení probíhá dvojšlapem, což není zrovna jednoduché, takže se příliš nehodí na živá vystoupení.
Některé modely mohou disponovat funkcí

 • Zastavení na konci loopu – po zmáčknutí footswitchu se smyčka automaticky dohraje do konce a zastaví
 • Bubenické automaty – funkce vhodná na domácí cvičení
Loop station
Boss RC-500 Loop Station

Jedná se o nejjednodušší a také nejlevnější zařízení. Na trhu najdete množství výrobků především čínské distribuce, které sice účelu poslouží, ale zpravidla na úkor kvality. Samozřejmě jsou v nabídkách i výrobky ověřených značek.

Dvoj nebo trojtlačítkové

Přístroje relativně malých rozměrů, které jsou ale již opatřeny tlačítkem STOP, díky kterému je možné looper zastavit pouze jedním šlápnutím. Samozřejmě existují i dvojtlačítkové varianty, u kterých je stále nutné zastavení dvojšlapem.
Tento typ looperů může být vybaven celou řadou funkcí, které je dobré vyzkoušet. Díky tomu zjistíte, zda vám budou vyhovovat.

Loopovací stanice

Zde už se jedná o poměrně složitá zařízení, která umožňují nejrůznější operace. Mají výraznější rozměry, což nemusí každému vyhovovat. Ovládání probíhá prostřednictvím softwaru na vašem počítači a midi pedálem. Rozhodně se nejedná o produkt vhodný pro začínající loopery.

Loop station Boss
Boss RC-5 Loop Station

Víte, že…?

Dá s říct, že loopování je velmi individuální záležitost. Než najdete ten pravý přístroj pro vás, bude nutné si jich alespoň několik řádně vyzkoušet. Jedině tak zjistíte, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Smyčky

Loopery lze z hlediska tvorby smyček rozdělit na dvě skupiny:

 • Paralelní – smyčky jsou na sobě nezávislé
 • Sekvenční – dochází k propojení smyček, to následně umožní např. nahrání krátké opakovací části, přes kterou lze pustit dlouhé sólo
Loop station TC Electronic
TC ELECTRONIC Ditto Looper

Některé modely pak umožňují obojí.

Funkce

Každý přepínač (footswitche) má k sobě přiřazenou určitou funkci. Ty jsou ovládány buď jedním, nebo dvěma šlápnutími, případně přidržením přepínače. Aktivní funkce by se měly následně zobrazovat na displeji, což zaručuje přehlednost.

Základní

Mezi základní funkce loop station patří:

Loop station
BOSS RC 1
 • Play – spuštění
 • Record – nahrávání
 • Overdub – umožňuje nahrát zvuk, během jeho přehrávání zaznamenat další část, kterou lze spustit současně s původním zvukem; toto lze provádět opakovaně
 • Undo/Redo – zpět a znovu
 • Stop
 • Přepínání jednotlivých nahraných smyček

Další

Rozšířené funkce jsou např.:

 • Reverse – vylepšuje smyčky o neobvyklé textury
 • Rytmická sekce – disponuje určitým počtem rytmických preset, tedy předpřipravených kroků pro úpravu zvuků nebo např. databází zvuků nebo rytmů
 • Auto recodring – funkce spustí nahrávání ve chvíli, kdy začnete hrát nebo spustíte přehrávač (vše musí být připojeno k přístroji)
Loop station Boss
Boss RC-1 Loop Station

Displej

Displej je důležitou součástí looperů. Velmi často jsou vybaveny LCD obrazovkou doplněnou o barevné podsvícení. Kromě zobrazení aktuálně zapnutých funkcí ho využijete zejména při přípravě nejrůznějších smyček, zobrazení jejich současného stavu nebo nejrůznějších parametrů pro úpravy.
Při samotném vystoupení ale na sledování displeje pravděpodobně čas mít nebudete.

Rozměry

Ideální rozměry přístroje jsou zcela individuální záležitostí. Někomu vyhovují přístroje malé, někomu se bude pracovat lépe s poněkud robustnější variantou. U opravdu malých looperů může docházet k nechtěnému přešlapávání jednotlivých pedálů, což může být značnou nevýhodou především při živých vystoupeních. U tohoto parametru je opět dobré vyzkoušet, zda vám vámi vybraný model bude opravdu sedět.

Paměť

Velikost paměti je jedním z parametrů, ale rozhodně nepatří k těm nejzásadnějším. Jedna stále opakující se smyčka totiž zpravidla nezabere ani minutu času a její vrstvení je možné do nekonečna. Velká úložiště looperů tak s velkou pravděpodobností ani moc nevyužijete, zvlášť pokud se řadíte mezi začátečníky.
Kapacita paměti je zpravidla uváděna počtem hodin, které lze na přístroj nahrát. Tento údaj se u jednotlivých modelů liší. Někde narazíte např. na 6 hodin, jiný přístroj zvládne zaznamenat i 13 hodin nahrávacího času.

Loop station TC Electronic
TC Electronic FlashBack 2

Ceny a výrobci

Ceny těchto výrobků jsou opravdu rozmanité. Nejjednodušší loopery koupíte za cenu cca 2000 Kč. Nejdražší se mohou pohybovat i v rozmezí 50 až 100 tisíc korun.

Značka Popis Ceny looperů
Boss Jedná se o divizi japonské korporace Roland. Patří mezi největší a nejznámější výrobce kytarových a baskytarových efektů a jiné hudební elektroniky, které se vyznačují vysokou kvalitou. Od 2400 Kč do 12500 Kč
Vox Jedna z nejznámějších firem moderního hudebního průmyslu. Věnuje se výrobě nejrůznějších elektronických hudebních nástrojů a hudebního vybavení. Mezi výrobky patří i kytarové efekty. Výrobky této značky používali a do dnes používají známí světoví umělci a hudebníci. Od 4000 Kč do 6000 Kč
TC Electronic Dánská společnost, která se zabývá především zvukovým vybavením. Navrhuje např. kytarové efekty, zesílení basů, nejrůznější studiová zařízení atd. Od 2000 Kč do 4000 Kč

Otázky a odpovědi

Co je loop-station?

Looper je zařízení, které nejčastěji využívají akustičtí kytaristé. Umožňuje částečně nahradit kapelu a to nahráváním, přehráváním a vrstvením různých hudebních frází – smyček. Prostřednictvím looperu můžete skládat, aranžovat, ale také pouštět nejrůznější zvuky nebo ruchy v reálném čase. Tento efekt je velmi oblíbený především při živých vystoupeních.

Jak vybrat loop-station?

Toto zařízení vybírejte podle toho, jak často a k čemu přesně budete loop-station využívat. Na trhu jsou zastoupeny přístroje vhodné pro amatéry i profesionály. Jednotlivé modely se liší tvarem i funkcemi.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku loop stationů