Nejlepší nožní spínače 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Listopad 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PROXXON 28700 Nožní spínač FS
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat nožní spínač

  • Nožní spínače se nejčastěji využívají v oblasti výroby, respektive k ovládání stojů. Obvykle se vyrábí ve dvou variantách a to buď s krytem nebo bez něj.
  • Při výběru materiálu je nutné zohlednit zejména vlastnosti jako je pevnost nebo odolnost. Z tohoto pohledu jsou nejvhodnější modely z kovu. Z dalších variant lze jmenovat plast nebo méně používaný hliník.
  • V náročných provozech je třeba zohlednit také ochranu krytí. Důležité jsou i další bezpečnostní prvky. Volit lze z jednoduchých nebo dvoupolohových spínačů.

Nožní spínač - náš výběr

PROXXON 28700 Nožní spínač FS
přečíst recenzi
Výrobce: Proxxon
Zobrazit více
Nožní spínač Proxxon 28700 je kompatibilní s napájecími zdroji NG 2/E, NG 2/S, NG 5/E a zařízeními s eurozástrčkou ochranné třídy 2, o maximálním příkonu do 500 W. Skládá se z nylonového těla vyztuženého skelnými vlákny s přívodním kabelem 250 cm a výstupem 50 cm.
Zobrazit méně
Schneider Electric XPER310
Výrobce: Schneider Electric
Materiál: kovové
Zobrazit více
Nožní spínač Schneider Electric XPER310 z řady Harmony XPE je vyroben z kovu s oranžovou barvou a má ochranný kryt. Rozměry jsou 160 mm x 186 mm a nabízí jednu spínací úroveň s krytím IP66. Má kontakt 1V+1Z, bezpečnostní funkce nejsou uvedeny a není vybaven aretační funkcí.
Zobrazit méně
Schneider Electric XPEB311
Výrobce: Schneider Electric
Materiál: plastové
Zobrazit více
Nožní spínač Schneider Electric XPEB311 v modré barvě s rozměry 165 mm na šířku a 282 mm na hloubku. Tělo je vyrobené z plastu, má stupeň krytí IP66 a obsahuje dva rozpínací a dva normálně otevřené kontakty. Jmenovitý provozní proud je 3 A při napětí AC-15, 230 V.
Zobrazit méně
Schneider Electric XPEG510
Výrobce: Schneider Electric
Materiál: plastové
Zobrazit více
Nožní spínač Schneider Electric XPEG510 se stupeňm krytí IP66, vyrobený z plastu, má jednu spínací úroveň s proudem 3 A při napětí 230 V. Rozměry: šířka 165 mm, hloubka 282 mm. Obsahuje kryt a je zaměnitelný. Obsahuje 1 rozpínací a 1 normálně otevřený kontakt.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nožní spínač

Jak vybrat nožní spínač

Jaké typy existují

Nožní spínače se vyrábí ve dvou variantách. První představuje nožní spínače s krytem, tou druhou je bez krytu. Každá z těchto variant má pak samozřejmě svoje výhody i nevýhody

Nohy na nožním spínači

Nožním spínačem můžete ovládat různé hudební nástroje, iStock / Voyagerix

Nožní spínače s krytem

Jedná se o spínač, který v první řadě brání případnému poranění. Zajišťuje zvýšenou ochranu nejen pro osobu, která s ním pracuje, ale také samotnému spínači. Vnější kryt nožního spínače totiž slouží i k zabránění nechtěnému sepnutí stoje, který ovládá.

Nožní spínač bez krytu

Tento typ spínače je označován jako otevřený. Bohužel nedisponuje takovou mírou ochrany jako předchozí varianta, ale na druhou stranu nabízí lepší přístupnost. Sepnutí probíhá pouhým sešlápnutím, takže samotná práce je o to rychlejší.

Typ nožního spínačeKladyZápory
S krytemVyšší míra bezpečnosti pro osobu pracující se strojemPomalejší práce
 Ochrana samotného spínače 
Bez krytuLépe přístupná variantaMalá míra ochrany
 Práce je podstatně rychlejší 

Víte, že…?

Nožní spínač
PROXXON 28700 Nožní spínač FS

Nožní spínače slouží k ovládání nejrůznějších strojů, k jakým konkrétně by mělo být vždy u jednotlivých modelů uvedeno. Obecně se může jednat o ovládání ručních frézek, šicích strojů, dávkovacích strojů

Průmyslový nožní spínač

Průmyslové nožní spínače musí být vyrobeny z odolných materiálů, iStock / Ekahardiwito Subagio Purwito

Materiál

Na našem trhu lze nejčastěji narazit na nožní spínače z následujících materiálů:

  • Celokovové – vysoce odolný materiál vhodný zejména do náročných výrobních provozů; používá se především ocel
  • Plastové – pro mnoho výrobků bývá kryt standardně vyroben z plastu; některé modely nabízí jeho výměnu za odolnější kovový kryt
  • Hliníkové – méně častá a méně odolná varianta

U tohoto typu zařízení je kladen důraz na pevnost a odolnost materiálu, případně robustní provedení. Přece jen se jedná o ovládací prvek, který je velmi často nadměrně namáhaný.

Volba třídy ochrany

Nožní spínač
Schneider Electric XPER310

Třídu ochrany je nutné zohlednit vzhledem k prostředí, ve kterém bude nožní spínač nejčastěji využíván. Tato hodnota bývá označena písmeny IP a číselným kódem, který sestává ze dvou číslic, přičemž každá z nich označuje něco jiného:

  • První číslice označuje ochranu před vniknutím cizích těles a prachu, ale také nebezpečným dotykem – v případě nožních spínačů bývá uvedena hodnota 5 (částečná ochrana proti prachu, dotyk jakoukoli pomůckou) nebo 6 (úplná ochrana proti prachu, jakýkoliv dotyk)
  • Druhá číslice značí ochranu před vniknutím vody – v tomto případě je nejnižší doporučovanou hodnotou číslo 3, které představuje ochranu proti vodní tříští; samozřejmě platí, že čím vyšší hodnota bude, tím větší bude i míra ochrany
Nožní spínač v detailu

Nožním spínačům by neměly chybět bezpečnostní prvky, iStock / flyparade

Další bezpečnostní prvky

U nožních spínačů mohou být použity i další prvky, které slouží k vyšší bezpečnosti při používání. Brání nechtěnému spuštění, ale i případným úrazům. Může se jednat o následující možnosti:

  • Bezpečnostní západka – slouží k blokaci pohybu v případě, že je chodidlo na pedálu v nesprávné poloze; nejčastěji u nožních spínačů s ochranným krytem
  • Aretace pedálu – v tomto případě zůstává pedál po sešlápnutí v dolní poloze, uvolní se dalším stiskem pedálu

Samozřejmě existují i verze bez těchto prvků. Ovládání pedálu je tak volné a lze jej stlačit jakýmkoli způsobem, aniž by byl pohyb omezen. Nejčastěji je tak u pedálů bez ochranných krytů, protože u těchto modelů musí být zajištěno okamžité vypnutí stroje za všech okolností.

Jedna nebo dvě polohy spínače

Nožní spínač
Schneider Electric XPEB311

Základní funkcí nožních spínačů je zapnutí a vypnutí daného přístroje. To je zajištěno jednoduchým stlačením pedálu.
Některé modely ale mohou být vybaveny dvěma spínacími jednotkami. První se sepne po lehkém stlačení pedálu, pro sepnutí druhé je nutné vyvinout při sešlápnutí větší sílu. Tento typ ovládání se označuje pojmem 2-polohové. Dochází tedy ke dvou různým signálům při ovládání, ale za použití pouze jednoho spínače.

Víte, že…?

Při práci je také možné kombinovat i dva samostatné nožní spínače. Ty pak tvoří dlvoupedálový spínač, který je připevněn na základové desce. Díky tomu může docházek ke kombinaci různých funkcí.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat nožní spínač?

Při výběru nožního spínače je třeba zohlednit buď vyšší míru bezpečnosti nebo snadnější používání. První případ představují nožní spínače s krytem a bezpečnostní západkou. V druhém případě padá volba na otevřené nožní spínače.

K čemu nožní spínače slouží?

Nejčastěji se používají pro ovládání nejrůznějších strojů ve výrobních procesech. V nabídkách jsou např. nožní spínače jako příslušenství k frézkách. Běžně jsou také součástí šicích strojů. Využijí je malíři při dávkování barev apod.
Zobrazit kompletní nabídku Nožní spínač