Malá lednice

Do malé domácnosti i na chalupu.

ca. 3 800 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 5 600 CZK
ca. 1 600 CZK

Jak vybrat malou lednici

 • Malá lednice je oblíbená především pro svoje malé rozměry, vejde tak například do malého bytu, na studentskou kolej nebo klidně do kanceláře či vaší chaty.
 • Vybírat můžete z několika druhů malých ledniček. Od vestavných, přes přenosné až po retro chladničky. Je tedy na vás vybrat ten správný model.
 • Pozornost věnujte vhodné velikosti objemu malé ledničky a také její hmotnosti, která by vás měla zajímat především, pokud budete mini chladničku přenášet.
 • Přístroje jsou vybaveny i dalšími funkcemi, které mohou být velmi užitečné, patří mezi ně např. no frost nebo LED osvětlení.

Druhy

Když se pustíte do výběru malé lednice, máte k dispozici několik druhů, ze kterých můžete zvolit ten správný pro vás. Liší se od sebe zejména rozměry, designem a funkcemi.

Volně stojící malá lednice

Jedná se o nejběžnější typ malé chladničky. Výhodou je, že ji můžete kdykoliv přemístit, takže pokud jste omezeni prostorem, je to vhodná volba pro vás.

Oblíbená
Klarstein Scooby, mini

Vestavná malá lednička

Tato varianta spotřebiče je zabudována do kuchyňské linky a díky tomu vám šetří prostor. Její přemístění ale může být složitější.

Podstavná malá lednice

Tyto modely se využívají nejen v domácnostech, ale i v restauracích. Jsou oblíbené především pro svou praktičnost a možnost zabudování pod kuchyňskou linku, což vám ušetří hodně místa. Jejich výhodou je nízká energetická spotřeba.

Malá lednice s mrazákem

Jak je zřejmé, výhodou těchto mini lednic je zabudovaný mrazicí box. Lednice s mrazákem nezabírá více místa než monoklimatická lednice. Měli byste však počítat s menším užitným objemem.

Mini lednice
Waeco MyFridge MF-5M

Absorpční malá lednice

K jejímu provozu nepotřebuje být připojena na elektřinu, protože funguje na plyn.

Retro malá chladnička

Kromě své hlavní funkce také slouží jako doplněk do domácnosti. Předností těchto mini chladniček je především retro design, který v kombinaci s pastelovými barvami promění vzhled celé vaší kuchyně.

Přenosná malá chladnička

Používá se zejména k přepravě potravin, které by se při běžné teplotě rychle zkazily. Běžnou mini lednici nemůže nahradit, ale dokáže ji na několik hodin zastoupit. Je proto ideální na cestování.

Retro
Klarstein Audrey 48 l

Energetická náročnost

Důležitým parametrem u všech spotřebičů je energetická náročnost. Pokud chcete docílit ideální energetické úspory a zároveň správného chlazení potravin, myslete na to, že malá lednice by měla být zaplněná přibližně ze 70 %. Pokud lednici přeplníte z více než 90 %, dochází ke zvyšování spotřeby energie a také k nerovnoměrnému chlazení potravin.

Energetická třída Roční spotřeba v kWh Náklady v Kč / den Náklady v Kč / rok
A+ + + 100 1,32 482
A+ + 138 1,82 664
A+ 178 2,34 855

Užitný objem

U malých chladniček je pochopitelně užitný objem omezený, i tak ale tento parametr zůstává důležitý. Jeho volba se odvíjí zejména podle počtu členů v domácnosti a životního stylu. Užitný objem je minimálně 50 litrů, největší mini chladničky disponují objemem až 150 litrů.

Speciální funkce

V dnešní době mají malé chladničky i některé speciální funkce, které slouží k úspoře energie nebo rychlejšímu chlazení potravin. Mezi takové vychytávky patří:

Přenosná
Nedis KAFR120CWT
 • No frost – neboli samoodmrazování. Tato funkce zabraňuje vzniku námrazy na stěnách mini chladničky díky optimálnímu rozložení chladu.
 • Super chlazení a super mrazení – jakmile vkládáte nové potraviny do mini ledničky, sníží teplotu pod 2 °C.
 • LED osvětlení – jeho úkolem je zajistit v mini chladničce dostatek světla především v tmavých prostorách a v noci.
 • Displej – ukazuje aktuální teplotu a další informace, důležité pro provoz mini lednice.

Víte, že…?

Při výběru malé ledničky se můžete setkat také s pojmem akumulační doba. Tato doba udává, jak dlouho budou potraviny v mini lednici chlazené i poté, co bude výpadek elektrického proudu. Takže pokud u vás nastane výpadek elektrického proudu, budete vědět, jak dlouho dobu vám zůstanou potraviny chlazené.

Hlučnost

Právě hlučnost je další důležitá skutečnost, která by vás měla zajímat. Je možné, že malou ledničku budete mít častěji poblíž sebe, takže by bylo na místě, aby její hlučnost nebyla příliš vysoká a zbytečně vás tak nerušila svým nepřetržitým chodem. Hlučnost mini chladniček je většinou v rozmezí 30 – 50 dB, což odpovídá tiššímu pouličnímu hluku.

Cena

Peníze, které do malé chladničky budete investovat, nemusí být nijak velké. Samozřejmě ale záleží na tom, jakou značku zvolíte a jaký typ mini lednice bude ten pravý pro vás. Ceny se odvíjí od výrobců, objemu, typu apod.

 • 2 500 – 4 000 – Tohle cenové rozmezí platí téměř pro všechny typy malých chladniček kromě přenosných. Většinou ale není jejich součástí mrazák a objem je menší než 100 litrů. Energetická náročnost je A+ nebo A+ +.
 • 4 000 – 8 000 – V této cenové kategorii najdete modely, které mají ve své výbavě i mrazák. Mohou mít objem více než 100 litrů. Patří sem i přenosné mini lednice. Energetická náročnost převážně A+ +. Narazíte zde na i na výrobky celosvětově uznávaných značek.
 • Nad 8 000 – Pokud za malou chladničku chcete utratit více než 8000 Kč, lze předpokládat, že její energetická třída bude vysoce úsporná, tedy A+ + +. Objem může být nad 100 litrů. Patří sem elektrospotřebiče od těch nejlepších výrobců na trhu.

Otázky a odpovědi

Jaká je hmotnost malé lednice?

Obvyklá hmotnost malé ledničky je do 20 kg, některé i do 35 kg. Tento parametr je pro vás při výběru důležitý hlavně v případě, že budete chtít mini ledničku často přenášet. Pokud mini chladnička bude stát na jednom místě nebo bude vestavěná, nemusíte hmotnost nijak zvlášť řešit.

Mezi jakými výrobci je možné vybírat?

Když budete pořizovat mini ledničku, najdete spoustu výrobců, ze kterých můžete vybírat. Za tu velkou řadu let, kdy se mini lednice vyrábějí, se některé značky zařadily mezi ty nejvýznamnější. Pokud chcete zaručit, že váš výběr bude kvalitní, volte například značky Gorenje, Electrolux, Zanussi, Whirlpool, Severin nebo Beko.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oblíbená
Mini lednice
Retro
Přenosná
Image
Produkt
Klarstein Scooby, mini
Waeco MyFridge MF-5M
Klarstein Audrey 48 l
Nedis KAFR120CWT
Cena ca. 3 800 CZK ca. 3 000 CZK ca. 5 600 CZK ca. 1 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.