Malý mrazák

Do malého bytu i na chatu.

ca. 4 000 CZK
ca. 4 400 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 3 800 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 5 900 CZK

Při výběru mrazáku hraje důležitou roli jednak typ spotřebiče, dále objem, energetická a klimatická třída, mrazící výkon a v neposlední řadě akumulační doba. U malých mrazáků musíte počítat nejen s menšími rozměry, ale hlavně s menším objemem spotřebiče. Také je důležité si uvědomit, že pro každého znamená malý mrazák něco jiného a velikost je třeba přizpůsobit konkrétnímu prostoru nebo účelu používání. Ostatní parametry jsou ale totožné pro všechny velikosti těchto spotřebičů.

Typy

Základní rozdělení mrazniček je na pultové a šuplíkové. Každá z nich má pak své klady i zápory.

  Klady Zápory
Pultové Disponují větším objemem; zajišťují skvělou izolaci v případě, že vypadne elektrický proud; vyznačují se nižší energetickou náročností a vyšším mrazícím výkonem Prostor uvnitř není členěn, takže může být značně nepřehledný a znesnadňuje hledání uložených potravin; patří k větším modelům mrazniček
Šuplíkové Díky zásuvkám je vnitřní prostor přehlednější – lépe se v něm hledá; tento typ mívá menší rozměry; existují i jako vestavné varianty Mají nižší objem než pultová varianta; vyšší je také energetická náročnost spotřebiče; při výpadku proudu disponují menšími izolačními vlastnostmi; zpravidla jsou dražší

Energetická třída

Vzhledem k tomu, že mrazničku je nutné mít stále v provozu, je více než důležité zaměřit se při výběru na jeho energetickou náročnost. Úsporný spotřebič vám totiž může ušetřit nemalou částku. Energetická třída se odvíjí od objemu spotřebiče, daná spotřeba se udává na 100 litrů objemu.
Standardní označení energetické třídy je od A+++ do G. Od 1. března 2021 ale došlo ke změně, ve které byly sloučeny třídy A+, A++ a A+++ do jediné, značené pouze písmenem A. To prakticky znamená, že spotřebiče, které byly např. ve třídě A+ se při novém označení mohou objevit ve třídě B, C nebo D. Nejúspornější mrazák bude tedy označen třídou A.

Šuplíkový
Candy CCTUS 482WHN
ca. 4 000 CZK
Aktuálni cena

Objem

Jedná se o základní kritérium, kterému by měl být přizpůsoben zejména účelu používání spotřebiče. Malé pultové mrazáky o výšce kolem 80 cm a šířce do 60 cm disponují objemem do cca 100 litrů. Šuplíkové modely s totožnými rozměry mají objem nanejvýš kolem 70 litrů. Samozřejmě platí, že čím větší rozměry spotřebiče budou, tím se bude zvětšovat i objem mrazničky.

Víte, že…?

Při běžném používání mrazniček se počítá cca 40 – 60 litrů na jednu osobu v domácnosti. Pro čtyřčlennou rodinu je tedy vhodné zaměřit se na mrazničky s objemem alespoň 160 litrů. Pokud máte velkou zahradu nebo vášnivého rybáře, doporučuje se navíc připočítat minimálně 20 litrů.

Klimatická třída

Klimatická třída udává rozmezí teplot vnějšího okolí, při kterých si spotřebič uchová požadované vlastnosti. Dá se tedy říct, že podle klimatické třídy byste měli zohlednit místo, kam spotřebič zapojíte. Značení klimatických tříd je následující:

Volně stojící
Whirlpool W55ZM 111 W
ca. 4 400 CZK
Aktuálni cena
 • SN (subnormální) – 10 – 32 ºC
 • N (normální) – 16 – 32 ºC
 • ST (subtropická) – 18 – 38 ºC
 • T (tropická) – 18 – 43 ºC

Třídy se mohou navzájem kombinovat. Existují i modely, které mohou spadat do všech uvedených tříd.

Výkon

Mrazící výkon udává, jaké množství potravin v kilogramech zvládne spotřebič zamrazit během 24 hodin. Tato hodnota se u jednotlivých modelů podstatně liší. Nejvýkonnější spotřebiče zamrazí za jeden den i 20 kg potravin, nejlevnější modely pak necelé 4 kg. Mrazící výkon je třeba respektovat. V opačném případě může dojít ke vzniku námrazy, která potraviny dostatečně nezakonzervuje.

Skříňový
Gorenje F391PW4
ca. 4 000 CZK
Aktuálni cena

Akumulační doba

Akumulační doba spotřebiče bude důležitá ve chvílích, kdy dojde k výpadku elektrického proudu. Hodnota udává čas, po který mraznička udrží nízkou teplotu, aniž by potřebovala přísun energie. Akumulační doba bývá vyšší u pultových mrazniček a může se pohybovat v řádech několika hodin, ale i dnů.

Funkce

S rostoucí cenou spotřebiče se může zvyšovat i počet přídavných funkcí a to zejména u moderních modelů. Tyto funkce pak rozšiřují použití a efektivitu spotřebiče.

 • SuperFrost, Frostmatic – umožňuje prudké zmražení nově přidaných potravin; zabrání rozmrazení již uložených potravin
 • NoFrost systém (beznámrazový systém) – funkce brání vzniku námrazy na stěnách mrazničky, takže není třeba provádět pravidelné odmrazování
 • AllFrost – funkce zajišťuje rovnoměrné zamrazování ve všech částech spotřebiče
 • FrostSafe – brání rozmrazení potravin v případech, kdy krátkodobě, ale i dlouhodobě otevíráte dvířka
 • Teploměr, kontrolky – rychlá a snadná kontrola fungování spotřebiče
 • Alarm – zvukový signalizační systém, který upozorní na otevřené dveře nebo při nadměrném zvýšení teploty uvnitř mrazničky
 • Výrobník ledu – většinou u šuplíkových modelů vyšší třídy
Se 6. smyslem
Whirlpool WH1410 A + E
ca. 3 800 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Každý spotřebič vyžaduje jistou míru údržby a mraznička není výjimka. V případě, že se ve spotřebiči objeví vrstva námrazy, je nutné ji odmrazit. Postup je jednoduchý – nejprve vypněte spotřebič a vyndejte veškerý obsah. Po následném odmrazení je nutné mrazničku omýt a vysušit.

Výrobci a ceny

Při nákupu jakéhokoli spotřebiče se zaměřte na kvalitní výrobce, kteří jsou zárukou, že váš nový domácí pomocník bude fungovat tak jak má a opravdu dlouhou dobu. Mezi ověřené značky patří např. Beko, Candy, Elektrolux, Gorenje, Miele a další

 • Pokud se zaměříme opravdu na nejmenší modely s výškou menší než 85 cm a šířkou méně než 60 cm dostanete se na cenové rozmezí od cca 3500 Kč do 25000 Kč.
 • Do částky 10000 Kč koupíte malé volně stojící mrazničky jak v pultové, tak šuplíkové variantě. Energetická třída se bude pohybovat v rozmezí C – F.
 • Od 10000 Kč narazíte téměř výhradně na mrazáky šuplíkové volně stojící, ale také vestavné. Energetická třída ale nebude u malých mrazniček o mnoho vyšší.
Otočný regulátor
Klarstein Garfield XL
ca. 5 500 CZK
Aktuálni cena
Jméno
Šuplíkový
Volně stojící
Skříňový
Se 6. smyslem
Otočný regulátor
Antibakteriální systém
Image
Produkt
Candy CCTUS 482WHN
Whirlpool W55ZM 111 W
Gorenje F391PW4
Whirlpool WH1410 A + E
Klarstein Garfield XL
Amica FZ 208.3 AA
Energetická třída
F
F
F
F
F
E
Hlučnost
40 dB
41 dB
40 dB
41 dB
41 dB
40 dB
Konstrukce
šuplíkové
skříňová
šuplíkové
truhlicová
šuplíkové
šuplíkové
Mrazící výkon
3 kg/24h
7.5 kg/24h
1.6 kg/24h
13 kg/24h
4.2 kg/24h
10 kg/24h
Cena ca. 4 000 CZK ca. 4 400 CZK ca. 4 000 CZK ca. 3 800 CZK ca. 5 500 CZK ca. 5 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena