Plastové akvárium

Jak vybrat plastové akvárium

  • Akvária z plastu patří v současné době mezi oblíbená zejména kvůli nižší váze, ale také příznivé pořizovací ceně. Kdo si ale zakládá na kvalitě, měl by volit raději variantu ze skla.
  • Základním parametrem v případě akvárií je zcela jistě jejich velikost. Při jejím výběru je nutné zohlednit vymezený prostor, ale také to jaký druh rybek v něm bude chován.
  • Z designového hlediska se lze zaměřit také na tvar akvárií. Klasiku představují klasická obdélníková akvária, ale v nabídkách jsou také např. rohové nebo varianty s vypouklým sklem. Jako neprosto nevhodná pro chov ryb jsou akvária kulatá.

Plastová versus skleněná akvária

Z hlediska výrobního materiálu se akvária dělí do dvou základních skupin. Jedná se o akvária skleněná nebo plastová.

Skleněná akvária

Skleněná akvária představují klasiku, která je považována jednoznačně za kvalitnější. Mezi nesporná pozitiva patří zejména snadná údržba a také dlouhá životnost. Nicméně jsou náchylnější k rozbití, takže je jejich pořízení vhodné zvážit zejména pokud se v rodině vyskytují malé děti nebo jiní domácí mazlíčci. Mezi nejkvalitnější skleněná akvária pak patří především ta, která jsou lepená syntetickým kaučukem, protože tyto nepodléhají korozi na rozdíl od variant s kovovým rámem. Existují také samozřejmě celoskleněná nelepená akvária, ale ta jsou pouze malá zpravidla do objemu 40 litrů. Nevýhodou skleněných akvárií je vyšší váha a také pořizovací cena.

Akvárium

Plastová akvária potěší kvalitou i příznivou cenou, iStock / Dmitry Koshelev

Plastová akvária

V současné době mají plastové varianty akvárií podstatně větší zastoupení na našem trhu. Jejich výhodou je příznivější cena, nižší hmotnost i větší tvarová variabilita. Plastová akvária navíc nejsou náchylná k rozbití. Druhou stranu představuje méně snadná údržba, protože je tento materiál náchylnější ke tvorbě řas. Navíc jsou náchylnější k poškrábání a různým deformacím.

Materiál Výhody Nevýhody
Sklo Snadná údržba Náchylnější na rozbití
  Dlouhá životnost Vyšší váha
  Nesporně kvalitnější varianta Vyšší pořizovací cena
Plast Velké zastoupení jak ve velikostech, tak různých tvarových provedeních Náročná údržba
  Příznivá pořizovací cena Náchylné k poškrábání a vzniku deformací
  Menší hmotnost  
  Nerozbitná  

Jakou zvolit velikost

Velikost je de facto hlavním parametrem při výběru a ovlivňují ho dva základní faktory:

  • Prostor, který je možný akváriu poskytnout
  • Počet a druh rybek, které ho budou osidlovat

Základní doporučení pro chov rybek říká, že jedinec o velikosti 1 cm potřebuje prostor o objemu 1 litru. Rozdíl akvárií je pak nejen v objemu, ale také ve velikostech. Nejmenší doporučená velikost je pak 60 x 35 cm, ale lepší variantou jsou akvária s velikostí alespoň 90 x 120 cm. Objem nejmenších akvárií se pak pohybuje okolo dvou litrů, tato jsou ale pro chov jakékoli ryby naprosto nevhodná. Největší plastová akvária pak mohou mít objem i kolem 100 litrů.

Víte, že…?

Malá akvária do 30 litrů lze použít např. pro malé ryby o velikosti do 3 cm, krevetky nebo šneky. Objem akvária kolem 30 litrů je naprosto dostačující pro drobné rybičky, které žijí v hejnech. V případě největších variant lze chovat i větší ryby, jejichž délka je i cca 10 cm.

Kulaté akvárium

Plastová akvária mohou být kulatá i hranatá, iStock / Liudmila Chernetska

Jaký tvar preferovat

Plast je z ohledu tvarování velmi variabilní. V nabídkách jsou tak prakticky všechny dostupné možnosti.

Kulatá akvária

Kulatá akvária mohou být velmi efektivním designovým prvkem v prostoru. Jako taková jsou ale vhodná pouze pro umístění rostlinek. Pro chov ryb se příliš nehodí z důvodu jejich špatné orientace v tomto prostoru. Problematické je také umístění filtrace atd.

Obdélníková akvária

Tento tvar představuje jakousi klasiku v oblasti akvárií, protože jejich pravoúhlý tvar je pro rybky prakticky nejvhodnější. Alternativou jsou pak akvária krychlová nebo šestiúhelníková. Všechny tyto varianty nijak neomezují pohyb ryb a při vhodném vybavení poskytují dostatek míst pro úkryt.

Rohová akvária

Rohová akvária jsou vhodnou variantou zejména při nedostatku prostoru pro umístění většího akvária. Působí velmi designově zejména v případě prohnuté přední strany. Před nákupem takového akvária je ale nutné ověřit, zda je k dostání vhodné osvětlení.

Vypouklá akvária

Jedná se o moderní provedení, které je velmi dekorativní v prostoru. Mimo to umožňuje pozorování rybek z nejrůznějších směrů. Pohled ale může být lehce deformovaný.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat plastové akvárium?

V případě plastových akvárií platí stejná doporoučení a kritéria jako u skleněných. Mezi hlavní kritéria tak patří zejména jejich rozměr a objem. Zvážit lze ale také např. tvar akvária.

Jaké jsou výhody plastových akvárií?

Platová akvária jsou v první řadě cenově dostupnější. Další poměrně důležitou vlastností je nižší váha, která usnadňuje případnou manipulaci ať už při přesunech nebo čištění akvária. Plastová varianta je také vhodnější do domácností s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, protože v jejich případě nehrozí případné rozbití a pořezání se střepy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.