Nejlepší měřící kolečka 2023 a jak vybrat

Pro měření v terénu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Září 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Hedü Měřící kolečko MR3 s kardanem

Jak vybrat měřící kolečko

  • Jde o velmi jednoduché, ale současně přesné zařízení pro měření vzdálenost v terénu.
  • Využívá se například při vyměřování pozemků či stavbě domu či oplocení.
  • Měřící kolečka bývají lehká, snadno přenositelná a navíc odolná vůči okolním vlivům.

Měřící kolečko - náš výběr

Měřící kolečka Nedo

Skládací měřící kolečka

Digitální měřící kolečka

Zobrazit kompletní nabídku měřících koleček

Jak vybrat měřící kolečko

  • Jde o velmi jednoduché, ale současně přesné zařízení pro měření vzdálenost v terénu.
  • Využívá se například při vyměřování pozemků či stavbě domu či oplocení.
  • Měřící kolečka bývají lehká, snadno přenositelná a navíc odolná vůči okolním vlivům.

Kdy se bude hodit

Jedná se o velice jednoduché zařízení skládající se z kolečka, tyče a obvykle i rukojeti. Jde o nedocenitelného pomocníka při měření základu jakýchkoliv staveb. Dobře poslouží tak k různému vyměřování pozemků, ploch a také například usnadní odhad spotřeby pracovního materiálu.

Výhodou je zpravidla velmi lehká a odolná konstrukce. Díky tomu je možné měřící kolečko snadno přenášet a pracovat s ním kdekoliv. Nevadí mu prašné prostředí, vlhko, déšť, nebo pády. Mechanické poškození běžnou činností ani hrubším zacházením jednoduše nehrozí.

Pracovník vyměřuje terén měřícím kolečkem

Měřící kolečko využijete nejen na stavbě, iStock /nikom1234

Rozsah měření

Měřící kolečko může mít různých rozsah měření a dle toho se odvíjí jeho primární využití. Je-li rozsah ohraničen zhruba 50 metry, hodí se do místností, hal nebo na menší stavby. Pakliže je rozsah měření do 100 metrů, hodí se měřící kolečko na větší pozemky a má velmi široký záběr využití. Existují však i modely s rozsahem nad 100 metrů, které jsou primárně určeny na venkovní měření, například také pro účely různých závodů.

Měřící kolečko
Hedü Měřící kolečko MR3 s kardanem

Maximální vzdálenost, kterou jsou měřící kolečka schopná změřit bývá 9 999 metrů, tedy necelých 10 kilometrů. Měřící kolečka vynikají vysokou přesností s odchylkou pouze kolem 1 % a měření se odečítá po 1 decimetru.

Přesnost

Naznačili jsme, že měřící kolečka bývají velmi přesná. Obvykle se odchylka pohybuje pouze kolem 1 %. Měřící kolečka menších rozměrů dokáží odchylku dostat ještě na nižší hodnoty, kdy už lze říci, že ve výsledném měření může být odchylka pouze v řádech několika centimetrů.

Víte, že…?

Pakliže s měřícím kolečkem plánujete cestovat, určitě hleďte na co nejnižší hmotnost a možnost tyčky složit na polovinu. Hodí se také originální pouzdra.

Velikost

Měřící kolečka Nedo
Nedo Měřící kolečko N 115

Klíčovým parametrem u měřícího kolečka je také jeho samotný obvod. Nejčastějším obvodem měřícího kolečka je 1 metr. Na trhu se však vyskytují i lehce terénní měřící kolečka určená na venkovní použití a do míst, kde není rovný povrch. Jejich obvod může dosahovat až 2 metrů. Větší měřící kolečka mají také lépe zpracované samotné kolo, které je výrazněji pogumované, dobře překonává a tlumí veškeré terénní nerovnosti.

Některé modely disponují také teleskopickou a navíc například i skládací tyčí, díky čemuž je takové měřící kolečko nesmírně skladné a velmi snadno přenosné. Některé modely jsou vyrobeny z kardanu a průměr jejich kolečka je pouhých 160 milimetrů. Celé měřící kolečko pak váží jen 1,1 kilogramů a nepředstavuje tak nijak znatelnou zátěž na cesty.

Speciality

Kromě klasických měřících koleček můžete na trhu objevit i více či méně speciální typy. Mezi levnými měřícími kolečky můžete narazit na ty, která mají 2 kolečka. Jsou obvykle určena pro měření kratších a středních vzdáleností. Kolečka bývají velmi malá, ale díky využití dvou je celé zařízení stabilnější. Zpravidla jsou tyto typy také vyrobeny z velmi lehkých materiálů, kdy hmotnost může klesnout i k pouhému 0,5 kilogramu.

Skládací měřící kolečka
VEN Kolečko měřící plastové

Dalším méně obvyklým typem měřícího kolečka je speciální úprava pro měření vzdálenosti na kolejových vedeních. Zpravidla se jedná o nástavbu, která se připevní na samotné měřící kolečko před samotným měřením tak, aby zařízení mohlo pohodlně kopírovat dráhu kolejnice. Za zmínku stojí také měřící kolečka s pomocnými nožkami, které využijete ve chvílích, kdy chcete měřící kolečko na chvíli odstavit a současně nezapomenout, kde jste s měřením přesně skončili. Samotné měřící kolečko pak stojí na místě.

Měření terénu měřícím kolečkem

Modernímu měřícímu kolečku nechybí ani přehledný displej, iStock /iStock /

Zobrazení

Odlišností měřících koleček je také druh zobrazení naměřené vzdálenosti.

  • Nejlevnější modely si vystačí s analogovou technologií a obvykle je zde přesnost o něco horší, například zhruba 10 centimetrů na vzdálenosti 100 metrů.
  • Dražší modely již mají LCD displeje, a to různých velikostí i možností. Displej je samozřejmě potřeba napájet, což se zpravidla děje z obyčejných baterií. Jelikož displej zobrazuje ve většině případů jen naměřenou hodnotu, je energetická náročnost velice nízká a výměna baterií, případně nabíjení, není potřeba nijak často řešit.

Víte, že…?

Na stavbách i jinde můžete k měření využít stavební laser.

Ceny

Digitální měřící kolečka
TOPEX 31C800 měřící kolečko digitální

Základní měřící kolečka lze pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se o klasické modely s analogovým měřením, avšak plně zvládají vše, co se od nich očekává. Za zhruba 2 000 Kč až 3 000 Kč již pořídíte měřící kolečka s LCD displeji, vyrobená z lehčích materiálů a například vhodná na častou přepravu. Pokud vám maximálně záleží na přesnosti, vyplatí se do měřícího kolečka zainvestovat více. Modely s cenou kolem 5 000 Kč již disponují takřka zanedbatelnou odchylnou pouhých 0,02 %, což odpovídá maximální chybě maximálně 2 centimetrů na vzdálenosti 100 metrů.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží měřící kolečko?

Měřící kolečko slouží k rychlému, snadnému a především velmi přesnému měření vzdáleností či ploch, a to ať v interiérech či exteriérech. Vámi zvolený úsek postačí jen pomocí kolečka projet a získáte hledanou hodnotu.

Zvolit analogové nebo digitální řešení?

Na měřících kolečkách se musí nacházet také část, ze které odečtete naměřenou vzdálenost. Pro občasné použití bude bohatě stačit analogové řešení. Pakliže však budete měřící kolečko využívat častěji, je vhodnější sáhnout po digitálním řešení s LCD displejem. Tyto modely jsou také přesnější.
Zobrazit kompletní nabídku měřících koleček