Jak vybrat měřící kolečko
- Jde o velmi jednoduché, ale současně přesné zařízení pro měření vzdálenost v terénu.
- Využívá se například při vyměřování pozemků či stavbě domu či oplocení.
- Měřící kolečka bývají lehká, snadno přenositelná a navíc odolná vůči okolním vlivům.
Měřící kolečko - náš výběr
Měřící kolečka Nedo
Skládací měřící kolečka
Digitální měřící kolečka
Jak vybrat měřící kolečko
Kdy se bude hodit
Jedná se o velice jednoduché zařízení skládající se z kolečka, tyče a obvykle i rukojeti. Jde o nedocenitelného pomocníka při měření základu jakýchkoliv staveb. Dobře poslouží tak k různému vyměřování pozemků, ploch a také například usnadní odhad spotřeby pracovního materiálu.
Výhodou je zpravidla velmi lehká a odolná konstrukce. Díky tomu je možné měřící kolečko snadno přenášet a pracovat s ním kdekoliv. Nevadí mu prašné prostředí, vlhko, déšť, nebo pády. Mechanické poškození běžnou činností ani hrubším zacházením jednoduše nehrozí.
Rozsah měření
Měřící kolečko může mít různých rozsah měření a dle toho se odvíjí jeho primární využití. Je-li rozsah ohraničen zhruba 50 metry, hodí se do místností, hal nebo na menší stavby. Pakliže je rozsah měření do 100 metrů, hodí se měřící kolečko na větší pozemky a má velmi široký záběr využití. Existují však i modely s rozsahem nad 100 metrů, které jsou primárně určeny na venkovní měření, například také pro účely různých závodů.
Maximální vzdálenost, kterou jsou měřící kolečka schopná změřit bývá 9 999 metrů, tedy necelých 10 kilometrů. Měřící kolečka vynikají vysokou přesností s odchylkou pouze kolem 1 % a měření se odečítá po 1 decimetru.
Přesnost
Naznačili jsme, že měřící kolečka bývají velmi přesná. Obvykle se odchylka pohybuje pouze kolem 1 %. Měřící kolečka menších rozměrů dokáží odchylku dostat ještě na nižší hodnoty, kdy už lze říci, že ve výsledném měření může být odchylka pouze v řádech několika centimetrů.
Víte, že…?
Pakliže s měřícím kolečkem plánujete cestovat, určitě hleďte na co nejnižší hmotnost a možnost tyčky složit na polovinu. Hodí se také originální pouzdra.
Velikost
Klíčovým parametrem u měřícího kolečka je také jeho samotný obvod. Nejčastějším obvodem měřícího kolečka je 1 metr. Na trhu se však vyskytují i lehce terénní měřící kolečka určená na venkovní použití a do míst, kde není rovný povrch. Jejich obvod může dosahovat až 2 metrů. Větší měřící kolečka mají také lépe zpracované samotné kolo, které je výrazněji pogumované, dobře překonává a tlumí veškeré terénní nerovnosti.
Některé modely disponují také teleskopickou a navíc například i skládací tyčí, díky čemuž je takové měřící kolečko nesmírně skladné a velmi snadno přenosné. Některé modely jsou vyrobeny z kardanu a průměr jejich kolečka je pouhých 160 milimetrů. Celé měřící kolečko pak váží jen 1,1 kilogramů a nepředstavuje tak nijak znatelnou zátěž na cesty.
Speciality
Kromě klasických měřících koleček můžete na trhu objevit i více či méně speciální typy. Mezi levnými měřícími kolečky můžete narazit na ty, která mají 2 kolečka. Jsou obvykle určena pro měření kratších a středních vzdáleností. Kolečka bývají velmi malá, ale díky využití dvou je celé zařízení stabilnější. Zpravidla jsou tyto typy také vyrobeny z velmi lehkých materiálů, kdy hmotnost může klesnout i k pouhému 0,5 kilogramu.
Dalším méně obvyklým typem měřícího kolečka je speciální úprava pro měření vzdálenosti na kolejových vedeních. Zpravidla se jedná o nástavbu, která se připevní na samotné měřící kolečko před samotným měřením tak, aby zařízení mohlo pohodlně kopírovat dráhu kolejnice. Za zmínku stojí také měřící kolečka s pomocnými nožkami, které využijete ve chvílích, kdy chcete měřící kolečko na chvíli odstavit a současně nezapomenout, kde jste s měřením přesně skončili. Samotné měřící kolečko pak stojí na místě.
Zobrazení
Odlišností měřících koleček je také druh zobrazení naměřené vzdálenosti.
- Nejlevnější modely si vystačí s analogovou technologií a obvykle je zde přesnost o něco horší, například zhruba 10 centimetrů na vzdálenosti 100 metrů.
- Dražší modely již mají LCD displeje, a to různých velikostí i možností. Displej je samozřejmě potřeba napájet, což se zpravidla děje z obyčejných baterií. Jelikož displej zobrazuje ve většině případů jen naměřenou hodnotu, je energetická náročnost velice nízká a výměna baterií, případně nabíjení, není potřeba nijak často řešit.
Víte, že…?
Na stavbách i jinde můžete k měření využít stavební laser.
Ceny
Základní měřící kolečka lze pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se o klasické modely s analogovým měřením, avšak plně zvládají vše, co se od nich očekává. Za zhruba 2 000 Kč až 3 000 Kč již pořídíte měřící kolečka s LCD displeji, vyrobená z lehčích materiálů a například vhodná na častou přepravu. Pokud vám maximálně záleží na přesnosti, vyplatí se do měřícího kolečka zainvestovat více. Modely s cenou kolem 5 000 Kč již disponují takřka zanedbatelnou odchylnou pouhých 0,02 %, což odpovídá maximální chybě maximálně 2 centimetrů na vzdálenosti 100 metrů.