Měřící kolečko

Pro měření v terénu.

ca. 3 000 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 5 400 CZK

Jak vybrat měřící kolečko

  • Jde o velmi jednoduché, ale současně přesné zařízení pro měření vzdálenost v terénu.
  • Využívá se například při vyměřování pozemků či stavbě domu či oplocení.
  • Měřící kolečka bývají lehká, snadno přenositelná a navíc odolná vůči okolním vlivům.

Kdy se bude hodit

Jedná se o velice jednoduché zařízení skládající se z kolečka, tyče a obvykle i rukojeti. Jde o nedocenitelného pomocníka při měření základu jakýchkoliv staveb. Dobře poslouží tak k různému vyměřování pozemků, ploch a také například usnadní odhad spotřeby pracovního materiálu.

Výhodou je zpravidla velmi lehká a odolná konstrukce. Díky tomu je možné měřící kolečko snadno přenášet a pracovat s ním kdekoliv. Nevadí mu prašné prostředí, vlhko, déšť, nebo pády. Mechanické poškození běžnou činností ani hrubším zacházením jednoduše nehrozí.

S maximální přesností 0.05%
Nedo N 116 mechanické měřící kolečko

Rozsah měření

Měřící kolečko může mít různých rozsah měření a dle toho se odvíjí jeho primární využití. Je-li rozsah ohraničen zhruba 50 metry, hodí se do místností, hal nebo na menší stavby. Pakliže je rozsah měření do 100 metrů, hodí se měřící kolečko na větší pozemky a má velmi široký záběr využití. Existují však i modely s rozsahem nad 100 metrů, které jsou primárně určeny na venkovní měření, například také pro účely různých závodů.

Maximální vzdálenost, kterou jsou měřící kolečka schopná změřit bývá 9 999 metrů, tedy necelých 10 kilometrů. Měřící kolečka vynikají vysokou přesností s odchylkou pouze kolem 1 % a měření se odečítá po 1 decimetru.

Přesnost

Naznačili jsme, že měřící kolečka bývají velmi přesná. Obvykle se odchylka pohybuje pouze kolem 1 %. Měřící kolečka menších rozměrů dokáží odchylku dostat ještě na nižší hodnoty, kdy už lze říci, že ve výsledném měření může být odchylka pouze v řádech několika centimetrů.

Digitální měřicí kolečko
STANLEY DMW-30M 1-77-176

Víte, že…?

Pakliže s měřícím kolečkem plánujete cestovat, určitě hleďte na co nejnižší hmotnost a možnost tyčky složit na polovinu. Hodí se také originální pouzdra.

Velikost

Klíčovým parametrem u měřícího kolečka je také jeho samotný obvod. Nejčastějším obvodem měřícího kolečka je 1 metr. Na trhu se však vyskytují i lehce terénní měřící kolečka určená na venkovní použití a do míst, kde není rovný povrch. Jejich obvod může dosahovat až 2 metrů. Větší měřící kolečka mají také lépe zpracované samotné kolo, které je výrazněji pogumované, dobře překonává a tlumí veškeré terénní nerovnosti.

Některé modely disponují také teleskopickou a navíc například i skládací tyčí, díky čemuž je takové měřící kolečko nesmírně skladné a velmi snadno přenosné. Některé modely jsou vyrobeny z kardanu a průměr jejich kolečka je pouhých 160 milimetrů. Celé měřící kolečko pak váží jen 1,1 kilogramů a nepředstavuje tak nijak znatelnou zátěž na cesty.

Skládací konstrukce
VEN Kolečko měřící plastové

Speciality

Kromě klasických měřících koleček můžete na trhu objevit i více či méně speciální typy. Mezi levnými měřícími kolečky můžete narazit na ty, která mají 2 kolečka. Jsou obvykle určena pro měření kratších a středních vzdáleností. Kolečka bývají velmi malá, ale díky využití dvou je celé zařízení stabilnější. Zpravidla jsou tyto typy také vyrobeny z velmi lehkých materiálů, kdy hmotnost může klesnout i k pouhému 0,5 kilogramu.

Dalším méně obvyklým typem měřícího kolečka je speciální úprava pro měření vzdálenosti na kolejových vedeních. Zpravidla se jedná o nástavbu, která se připevní na samotné měřící kolečko před samotným měřením tak, aby zařízení mohlo pohodlně kopírovat dráhu kolejnice. Za zmínku stojí také měřící kolečka s pomocnými nožkami, které využijete ve chvílích, kdy chcete měřící kolečko na chvíli odstavit a současně nezapomenout, kde jste s měřením přesně skončili. Samotné měřící kolečko pak stojí na místě.

Zobrazení

Odlišností měřících koleček je také druh zobrazení naměřené vzdálenosti.

Profesionální
Nestle Měřící kolečko 12002001
  • Nejlevnější modely si vystačí s analogovou technologií a obvykle je zde přesnost o něco horší, například zhruba 10 centimetrů na vzdálenosti 100 metrů.
  • Dražší modely již mají LCD displeje, a to různých velikostí i možností. Displej je samozřejmě potřeba napájet, což se zpravidla děje z obyčejných baterií. Jelikož displej zobrazuje ve většině případů jen naměřenou hodnotu, je energetická náročnost velice nízká a výměna baterií, případně nabíjení, není potřeba nijak často řešit.

Víte, že…?

Na stavbách i jinde můžete k měření využít stavební laser.

Ceny

Základní měřící kolečka lze pořídit již pod hranicí 1 000 Kč. Jedná se o klasické modely s analogovým měřením, avšak plně zvládají vše, co se od nich očekává. Za zhruba 2 000 Kč až 3 000 Kč již pořídíte měřící kolečka s LCD displeji, vyrobená z lehčích materiálů a například vhodná na častou přepravu. Pokud vám maximálně záleží na přesnosti, vyplatí se do měřícího kolečka zainvestovat více. Modely s cenou kolem 5 000 Kč již disponují takřka zanedbatelnou odchylnou pouhých 0,02 %, což odpovídá maximální chybě maximálně 2 centimetrů na vzdálenosti 100 metrů.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží měřící kolečko?

Měřící kolečko slouží k rychlému, snadnému a především velmi přesnému měření vzdáleností či ploch, a to ať v interiérech či exteriérech. Vámi zvolený úsek postačí jen pomocí kolečka projet a získáte hledanou hodnotu.

Zvolit analogové nebo digitální řešení?

Na měřících kolečkách se musí nacházet také část, ze které odečtete naměřenou vzdálenost. Pro občasné použití bude bohatě stačit analogové řešení. Pakliže však budete měřící kolečko využívat častěji, je vhodnější sáhnout po digitálním řešení s LCD displejem. Tyto modely jsou také přesnější.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S maximální přesností 0.05%
Digitální měřicí kolečko
Skládací konstrukce
Profesionální
Image
Produkt
Nedo N 116 mechanické měřící kolečko
STANLEY DMW-30M 1-77-176
VEN Kolečko měřící plastové
Nestle Měřící kolečko 12002001
Provedení
kolečko
kolečko
kolečko
kolečko
Výrobce
Nedo
STANLEY
Levior
Nestlé
Cena ca. 3 000 CZK ca. 3 900 CZK ca. 1 100 CZK ca. 5 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.