Mini mrazák

Na kolej i na chatu.

ca. 3 000 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 3 800 CZK

Jak vybrat mini mrazák

 • Mražení potravin je téměř nepostradatelné v každé domácnosti. Díky mini mrazáku můžete mrazit zásoby potravin například i na studentské koleji nebo na chatě.
 • Vybírat můžete ze 2 základních typů, jsou jimi pultové a šuplíkové malé mrazáky.
 • Za mini mrazáky jsou považovány spotřebiče, jejichž objem je maximálně 100 litrů.
2 police
Comfee RCU63WH2
 • Nejvýkonnější modely dokáží zamrazit za jeden den i 20 kg potravin, nejlevnější modely pak necelé 4 kg.

Typy

Základní rozdělení mrazniček je jednoduché. Dělí se totiž na 2 hlavní skupiny, kterými jsou pultové a šuplíkové varianty. Každá z nich má pak své klady i zápory.

Pultové

Disponují větším objemem; zajišťují skvělou izolaci v případě, že vypadne elektrický proud. Tyto mrazáky se vyznačují nižší energetickou náročností a vyšším mrazícím výkonem. Prostor uvnitř není členěn, takže může být značně nepřehledný, což vám znesnadní hledání uložených potravin. Pultové typy patří k větším modelům mrazniček.

Šuplíkový
Hyundai FSB050WW8E

Šuplíkové

Díky zásuvkám je vnitřní prostor přehlednější – lépe se v něm hledá. Tento typ mívá menší rozměry a mrazák můžete zakoupit i jako vestavnou variantu.
Mají nižší objem než pultové mrazáky. Energetická náročnost spotřebiče je ale vyšší. Při výpadku proudu disponují menšími izolačními vlastnostmi. Zpravidla se vyznačují vyšší pořizovací cenou.
Mini mrazáky jsou z velké části šuplíkové. Pojďme se ale podívat na následující tabulku, která nám prozradí, jaké jsou výhody a nevýhody obou variant.

Typ mrazáku Výhody Nevýhody
Pultový větší objem větší rozměr
  lepší izolace při výpadku proudu méně přehledné
  nižší energetická náročnost  
  vyšší mrazící výkon  
Šuplíkový přehlednější menší objem
  menší rozměr vyšší energetická náročnost
  možnost vestavné varianty menší izolační vlastnosti
    vyšší pořizovací cena

Objem

Jedná se o základní kritérium, kterému by měl být přizpůsoben zejména účel používání spotřebiče.

 • Malé pultové mrazáky o výšce kolem 80 cm a šířce do 60 cm disponují objemem do cca 100 litrů.
 • Šuplíkové modely s totožnými rozměry mají objem nanejvýš kolem 70 litrů. Platí tu pravidlo, že čím větší rozměry spotřebiče budou, tím se bude zvětšovat i objem mrazničky.
Pro studenty
DOMO DO908DV

Energetická třída

Vzhledem k tomu, že mrazničku je nutné mít stále v provozu, je více než důležité zaměřit se při výběru na jeho energetickou náročnost. Úsporný spotřebič vám totiž může ušetřit nemalou částku. Energetická třída se odvíjí od objemu spotřebiče, daná spotřeba se udává na 100 litrů objemu.

 • Standardní označení energetické třídy je od A+++ do G. Od 1. března 2021 ale došlo ke změně, ve které byly sloučeny třídy A+, A++ a A+++ do jediné, značené pouze písmenem A. To prakticky znamená, že spotřebiče, které byly např. ve třídě A+ se při novém označení mohou objevit ve třídě B, C nebo D. Nejúspornější mrazák bude tedy označen třídou A.

Výkon

Mrazící výkon udává, jaké množství potravin v kilogramech zvládne spotřebič zamrazit během 24 hodin. Tato hodnota se u jednotlivých modelů podstatně liší. Nejvýkonnější spotřebiče zamrazí za jeden den i 20 kg potravin, nejlevnější modely pak necelé 4 kg. Mrazící výkon je třeba respektovat. V opačném případě může dojít ke vzniku námrazy, která potraviny dostatečně nezakonzervuje.

Energetické účinnosti: A ++
Exquisit GB60-150E

Víte, že…?

Každý spotřebič je třeba udržovat a starat se o něj, ani mini mrazák není výjimkou. Pokud se v mrazáku objeví vrstva námrazy, je nutný jej odmrazit, což znamená, že nejprve vypnete spotřebič a následně vyndáte veškerý obsah. Jakmile se spotřebič odmrazí, je nutné jej omýt a vysušit.

Akumulační doba

Akumulační doba spotřebiče bude důležitá ve chvílích, kdy dojde k výpadku elektrického proudu. Hodnota udává čas, po který mraznička udrží nízkou teplotu, aniž by potřebovala přísun energie. Akumulační doba bývá vyšší u pultových mrazniček a může se pohybovat v řádech několika hodin, ale i dnů.

Funkce

S rostoucí cenou spotřebiče se může zvyšovat i počet přídavných funkcí a to zejména u moderních modelů. Tyto funkce pak rozšiřují použití a efektivitu spotřebiče.

5 let záruka zdarma
LORD F7
 • SuperFrost, Frostmatic – umožňuje prudké zmražení nově přidaných potravin; zabrání rozmrazení již uložených potravin
 • NoFrost systém (beznámrazový systém) – funkce brání vzniku námrazy na stěnách mrazničky, takže není třeba provádět pravidelné odmrazování
 • AllFrost – funkce zajišťuje rovnoměrné zamrazování ve všech částech spotřebiče
 • FrostSafe – brání rozmrazení potravin v případech, kdy krátkodobě, ale i dlouhodobě otevíráte dvířka
 • Teploměr, kontrolky – rychlá a snadná kontrola fungování spotřebiče
 • Alarm – zvukový signalizační systém, který upozorní na otevřené dveře nebo při nadměrném zvýšení teploty uvnitř mrazničky
 • Výrobník ledu – většinou u šuplíkových modelů vyšší třídy

Cena

 • Pokud se zaměříme opravdu na nejmenší modely s výškou menší než 85 cm a šířkou méně než 60 cm dostanete se na cenové rozmezí od cca 3500 Kč do 25000 Kč.
 • Do částky 10000 Kč koupíte volně stojící mini mrazničky jak v pultové, tak šuplíkové variantě. Energetická třída se bude pohybovat v rozmezí C – F.
 • Od 10000 Kč narazíte téměř výhradně na mrazáky šuplíkové volně stojící, ale také vestavné. Energetická třída ale nebude u malých mrazniček o mnoho vyšší.

Otázky a odpovědi

Kam je možné mrazák umístit?

Mrazák je možné umístit prakticky kdekoliv. Místo by však mělo splňovat jednu podmínku, aby mrazák fungoval správně, potřebuje teplotu alespoň +10 °C. Jestliže máte tyto podmínky ve sklepě či garáži, neměl by být problém s jeho umístěním i na těchto místech.

Jakého výrobce při výběru mini mrazáku zvolit?

Při nákupu jakéhokoli spotřebiče vybírejte vždy kvalitní výrobce, kteří jsou zárukou, že váš nový domácí pomocník bude fungovat tak jak má a to opravdu dlouhou dobu. Mezi ověřené značky patří např. Beko, Candy, Elektrolux, Gorenje nebo Miele.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
2 police
Šuplíkový
Pro studenty
Energetické účinnosti: A ++
5 let záruka zdarma
Image
Produkt
Comfee RCU63WH2
Hyundai FSB050WW8E
DOMO DO908DV
Exquisit GB60-150E
LORD F7
Energetická třída
E
E
E
E
E
Hlučnost
40 dB
41 dB
40 dB
40 dB
Mrazicí výkon
2 kg/24h
2 kg/24h
2 kg/24h
2.4 kg/24h
Objem
31 l
33 l
34 l
42 l
33 l
Spotřeba energie za rok cca.
148 kWh
153 kWh
150 kWh
148 kWh
Typ mrazáku
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
Cena ca. 3 000 CZK ca. 4 200 CZK ca. 4 800 CZK ca. 3 500 CZK ca. 3 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.