Mini rotoped

Usnadní rehabilitaci.

ca. 1 500 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 900 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat mini rotoped

  • Mini rotopedy na nohy a ruce jsou žádaným doplňkem pro rehabilitace či zajištění pohybu starších osob, případně osob s pohybovým omezením.
  • Jednotlivé modely se liší způsobem brzdění, konstrukcí ovlivňující jejich stabilitu a setrvačníkem zaručujícím plynulost šlapání.
  • Ač mini rotopedy nepatří mezi hojně poruchové stroje, zaměřte se při výběru i na jejich garantovaný servis.
  • Jste-li při výběru nerozhodní, může Vám pomoct i možnost dalších doplňkových funkcí.

Možnosti systému brzdění

Mini rotopedy využívají stejné systémy jako klasické velké rotopedy.

Magnetický rotoped

Je to nejčastější typ rotopedu. Brzdný systém funguje na principu pohybujícího se magnetu. Magnet se přibližuje a oddaluje od setrvačníku. Čím víc magnetů brzda obsahuje, tím vyšší zátěž je možné nastavit. Brzdění je velmi tiché, proto se v poměru cena/kvalita jedná o nejběžnější typ.

Malý a jednoduchý
inSPORTline Pynero

Indukční rotoped

Indukční neboli elektromagnetická brzda neobsahuje pohyblivé části. Elektromagnety naváděné řídící jednotkou zvyšují a snižují množství proudu v cívce. Výhodou je přesné a hladké brzdění. Nevýhodou potom o něco nákladnější opravy.

Páskové rotopedy

Páskový rotoped je založen na mechanickém odporu pásku. Tyto mini rotopedy jsou určeny spíše pro občasné uživatele. Počítejte s tím, že rotoped bude o něco hlučnější, než předešlé modely.

Přehled výhod jednotlivých brzdících systémů:

Cycloon minibike
Klarfit Cycloon minibike
Brzdící systém Výhody
Magnetický   Tichý chod Mechanický aretační systém Dlouhá životnost  
Indukční   Rotopedy pro rehabilitaci i náročné tréninky Dobrá funkčnost i při vysoké zátěži Přesnost  
Páskový   Nižší cena  

Pro koho je minirotoped určený

Minirotoped tvoří pouze pedály a zátěž. Je tedy určený primárně pro seniory, osoby po úrazech, nebo pro osoby se sníženou hybností. Trénink na rotopedu umožní rychlejší rekonvalescenci po úrazech, či operacích. Minirotoped může však využívat celá rodina, jen si dávejte pozor na nosnost aparátu, který uvádí výrobce.

Tepová frekvence

Chcete-li cvičením nejen rehabilitovat, ale i zhubnout, tak byste měli vědět, že tělo čerpá z tukových zásob jen při určité tepové frekvenci. Ta se počítá z hodnot maximální tepové frekvence. Získáme ji tak, že muži odečtou od čísla 220 svůj věk, ženy postupují stejně, ale odečítají od čísla 226. Z maximální tepové frekvence si spočítáte 55 až 65 % a získáte frekvenci, při níž spalujete. Nutno dodat, že tělo sahá do tukových zásob po 20–40 minutách cvičení.

Nosnost

Je důležitým parametrem, který není radno překračovat. Vždy se řiďte pokyny výrobce. V návodu k použití se také dozvíte, zda je nosnost uváděna pro cvičení vsedě, nebo je možné na minirotopedu šlapat i ve stoje. Určitě nosnost nepřekračujte. Hrozí vám možnost poranění a přístroj se může nenávratně poškodit. Přístroje, které jsou používané na hranici svých možností nebo v jejich těsné blízkosti, se rychleji opotřebují.

Skládací mini rotoped
Spartan MINI BIKE

Hmotnost a stabilita

Minirotopedy váží okolo 3 kg. Hmotnost rotopedu do značné míry ovlivňuje i jeho stabilitu a bytelnost konstrukce. Stabilita se dá zvýšit určitě i povrchem, na kterém je minirotoped používán.

Víte, že…?

Dokoupit lze i protiskluzová podložka. Obecně platí, že rozhodujete-li se mezi dvěma podobnými přístroji, tak ten s vyšší hmotností bude stabilnější a bude mít odolnější konstrukci.

Setrvačník

Dalším parametrem ke zvážení je setrvačník. Je to ocelový kotouč, který je součástí každého rotopedu a zajišťuje plynulost jízdy. Čím je setrvačník těžší, tím vyšší zátěž si můžete nastavit. Jejich hmotnost se u mini rotopedů pohybuje okolo 2 kg. Setrvačník ovlivňuje pocit z jízdy. Znovu platí, čím je setrvačník těžší, tím je komfort při jízdě větší, a navíc získáte více možností při změnách zatížení. V rámci svého rozpočtu si pořiďte model s co nejtěžším setrvačníkem.

Rehabilitační rotoped
Malatec 9642

Napájení

Drtivá většina modelů potřebuje ke svému chodu napájení. Můžete si vybrat, zda zvolíte napájení ze sítě, nebo akumulátorové pomocí baterií, které musíte pravidelně nabíjet a měnit. Akumulátor zajistí větší mobilita rotopedu, ale musíte počítat s pravidelným nákupem baterií. V případě napájení ze sítě musíte umístit rotoped tak, aby síťový kabel dosáhl až k zásuvce.

Dostupnost servisu a záruka

Důležitým, ale často opomíjeným parametrem je délka záruky, dostupnost náhradních dílů a servisu. Někteří výrobci servis sice nabízejí, ale musíte celý rotoped rozebrat, zabalit do krabice a poslat do servisního střediska. Jiní za vámi přijedou až domů a přístroj opraví přímo tam.

Funkce

  • Měření kalorií – údaj, pro ty, kteří se při rehabilitaci snaží i zhubnout. Displej ukazuje, kalorií jste během jízdy spálili. U „chytřejších“ modelů si můžete do počítače zadat i své pohlaví, věk, výšku a váhu. Čím víc údajů má přístroj k dispozici, tím přesnější data ukazuje.
  • Snímač tepové frekvence – jde ruku v ruce s měřením spálených kalorií.
  • Měření vzdálenosti – jedna ze základních funkcí je měření vzdálenosti, která vám dává přehled o najetých kilometrech.
  • Měření rychlosti
  • Možnost propojení s tabletem či smartphonem
Mimořádně skladný
inSPORTline Raryo

Cena

Nejlevnější šlapadla bez sedla pořídíte za méně než 1 000 Kč. Cena se zvyšuje v závislosti na použitých materiálech, technologiích a dostupných funkcích. Cena se může u minirotopedů vyšplhat k 6000Kč.

Výrobci

inSPORTline,Klarfit, Tunruri, Malajec a mnoho dalších,…

Otázky a odpovědi

Jak dlouhá je poskytovaná záruka na rotopedy?

Rotopedy jsou výrobky, u kterých se vyplatí délku poskytované záruky pohlídat. Někteří výrobci nabízí pouze základní dvouletou záruku, jindy může být záruka prodloužena na 3 nebo 5 let.

Jak vybrat mini rotoped?

Nejoblíbenější jsou magnetické rotopedy. U rotopedu se zaměřte na nosnost a hmotnost setrvačníku. Mini rotoped je vhodné koupit tam, kde budete mít na stroj co možná nejdelší záruku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Malý a jednoduchý
Cycloon minibike
Skládací mini rotoped
Rehabilitační rotoped
Mimořádně skladný
Extra kompaktní
Image
Produkt
inSPORTline Pynero
Klarfit Cycloon minibike
Spartan MINI BIKE
Malatec 9642
inSPORTline Raryo
Master R01
Měření ujeté vzdálenosti
Nosnost
100 kg
120 kg
100 kg
120 kg
100 kg
80 kg
Výrobce
inSPORTline
Klarfit
Spartan
Malatec
inSPORTline
Master
Měření kalorií
Ergometr
Hmotnost
4.5 kg
4.6 kg
5 kg
2,4 kg
2,3 kg
2.3 kg
Cena ca. 1 500 CZK ca. 3 000 CZK ca. 900 CZK ca. 800 CZK ca. 800 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.