Mlýnek na obilí

Zdraví a vitalita v každém zrnu.

ca. 6 000 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 7 700 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 7 700 CZK

Jak vybrat mlýnek na obilí

  • Domácí pečivo se těší stále větší oblibě, většinou se připravuje z kupovaných směsí.
  • Mlýnek na obilí je k dostání v elektrické a manuální podobě.
  • Důležitými parametry jsou velikost násypky a výrobní materiál.

Proč mlít doma

Čerstvě umletá domácí mouka příjemně voní, skvěle chutná a je v ní zachováno mnoho živin. Průmyslově vyrobená bílá mouka je oproti tomu zbavena téměř veškeré vlákniny, se kterou se ztratí i vitamíny, bílkoviny a minerály. Její výroba je zaměřena na dlouhodobou trvanlivost produktu, proto se mele zrno zbavené o omezeně trvanlivé části, které ale obsahují nejvíce mastných kyselin a živin.

Ručně mletá mouka obsahuje celá zrna, tvoří ji jemné granulky namleté vlákniny z povrchových vrstev obilí, díky nimž se zpomaluje vstřebávání cukrů a vyrovnává se jejich hladina v krvi.

Vločkovač
Waldner Biotech FLOCKER

Typy mlýnků

Vybírat můžete mezi dvěma typy mlýnků a to ruční nebo elektrické.

Typ mlýnku Popis
Ruční Ruční mlýnky zvládnou umlít všechny běžné druhy obilovin, ale nejsou vhodné pro zpracování kukuřice, jejíž mletí vyžaduje značné úsilí. Vlastnoručně umletá mouka svými chuťovými i výživovými vlastnostmi vysoce překonává běžně prodávanou mouku. Umlít lze také mořskou sůl, sušenou zeleninu apod. Ruční mlýnky jsou ideální volbou pro mletí menšího množství obilovin, výhodou jsou jejich kompaktní rozměry, snadná obsluha a také tichý chod. Nevýhodou ručního mletí je, že mletí tvrdších surovin je časově náročnější a také pracnější. Na mletí většího množství tvrdých surovin, například rýže, je vhodnější elektrický mlýnek. Ruční mlýnky nejsou určeny na mletí olejnatých semen a vlhkých surovin. Samozřejmostí je nastavení hrubosti mouky, nejčastěji prostřednictvím regulačního knoflíku. Ruční mlýnky jsou vybavené odolnými mlecími kameny, a liší se především kapacitou mletí.
Elektrické Elektrické mlýnky zvládnou umlít také kukuřici, cizrnu nebo rýži, jejich obsluha je snadná a mletí rychlé. Výhodou elektrických mlýnků je jednoduché nastavení hrubosti, od hrubé mouky až po mouku velmi jemnou. Důležitý je samozřejmě dostatečně výkonný motor, který zvládne umlít všechny druhy obilovin. V případě, že budete mlít běžné druhy, jako je pšenice, žito, ječmen nebo špalda, postačí vám mlýnek nižšího výkonu. Pro mletí rýže, cizrny a kukuřice už je potřeba vybrat mlýnek s minimálním výkonem motoru 360 Wattů. Se všemi mlýnky je možné umlít mořskou sůl, sušenou zeleninu, nejrůznější koření a sušené houby. Naopak je nutné vyvarovat se mletí olejnatých semen a vlhkých surovin, které zamažou mlecí kameny. Výhodou elektrických mlýnků je jednoduché nastavení hrubosti, od hrubé mouky až po mouku velmi jemnou. Elektrické mlýnky v porovnání s ručními mlýnky pracují mnohem rychleji.

Velikost násypky a materiál

Mlýnky se od sebe liší nejen vzhledem, ale také velikostí násypky. Ta je v rozmezí od 560 g – 1 500 g. Nejčastěji mají mlýnky násypku o kapacitě 850 g zrn, což je množství dostačující pro přípravu více než kilového chleba.
Většina mlýnků je vyrobená ze dřeva. Kvalitnější a dražší mlýnky jsou vyrobené z masivu, levnější modely z překližky. U těchto typů je nutné počítat s kratší životností.

Moderní a elegantní vzhled dodá mlýnkům kombinace masivu a oceli. Tyto typy jsou oproti dřevěným mlýnkům dražší.

Moderní
Komo Magic

Mlecí kameny

Mlecí kameny jsou základem mlýnků a mohou být vyrobeny z žuly nebo v kombinaci keramika – čedič a keramika – korund.

  • Žulové kameny – tyto kameny se vyrábějí ručně, proto jsou tyto mlýnky dražší. Kvalitou se od ostatních materiálů nijak neliší.
  • Keramika – čedič – jedná se o velmi odolný materiál, který se nikdy neopotřebí.
  • Keramika – korund – i tento materiál vám poskytne neomezenou životnost

Víte, že…?

Aby si kameny zachovaly svou brusnou schopnost, je nutné dát pozor na to, aby zrna nebyla mokrá nebo zvlhlá. Mokré materiály mohou povrch kamenů zalepit.

Kompaktní
KoMo Fidibus 21

Cena

Pořizovací cena mlýnku je několik tisíc korun. Některé elektrické roboty umožňují zakoupení nástavce, který vám poslouží právě na umletí obilných zrn. Ty jsou vyrobené z plastu nebo oceli a stojí cca 1 200 – 3 000 Kč. Mezi značky patří Bosch, Kenwood, Eta a jiné.

Dřevěné mlýnky jsou k dostání od značek Komo, Hawos, Walder, Zassenhaus nebo Sana. Cena těchto mlýnků se pak pohybuje podle velikosti a provedení od cca 4 000 – 20 000 Kč. Nejlevnější modely umožňují ruční mletí, jsou ale kvalitní a pyšní se krásným retro designem. I u těch nejlevnějších typů poskytuje výrobce záruku až 25 let.
Nejdražší typy nabízí kombinaci pro přípravu čerstvé mouky a také čerstvě rozmačkaných vloček.

Otázky a odpovědi

Jaký typ mlýnku je výhodnější?

Zde záleží hlavně na tom, jak často a kolik mouky budete zpracovávat. Elektrické modely se rozhodně hodí pro mletí většího množství mouky než mlýnky ruční.

Jaký je základní rozdíl mezi mlecími kameny?

Co se týká zpracování zrn, prakticky žádný. Rozdíl se odráží zejména v ceně. Mlýnky s žulovými kameny jsou podstatně dražší a to kvůli tomu, že se jedná o čistě přírodní materiál, který je opracovávaný výhradně ručně.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vločkovač
Moderní
Kompaktní
Do velké domácnosti
Nástavec na robota
Ruční
Image
Produkt
Waldner Biotech FLOCKER
Komo Magic
KoMo Fidibus 21
Komo Fidibus XL
Bosch MUZ5GM1
KoMo Hand-mill
Hmotnost
1.65 kg
6.6 kg
6.2 kg
9 kg
2.5 kg
Barva
walnut
buk
Bukové dřevo
Přírodní
Cena ca. 6 000 CZK ca. 8 000 CZK ca. 7 700 CZK ca. 14 000 CZK ca. 1 100 CZK ca. 7 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.