Nejlepší mlýnky na obilí 2023 a jak vybrat

Zdraví a vitalita v každém zrnu.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ruris Mlýn Gospodar A1 MEC2014
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat mlýnek na obilí

  • Domácí pečivo se těší stále větší oblibě, většinou se připravuje z kupovaných směsí.
  • Mlýnek na obilí je k dostání v elektrické a manuální podobě.
  • Důležitými parametry jsou velikost násypky a výrobní materiál.

Mlýnek na obilí - náš výběr

Elektrické mlýnky na obilí

Komo Fidibus XL
přečíst recenzi
Výrobce: KoMo
Příkon: 600 W
S gumovými nožičkami: ano
Na obilí: ano
Na strouhanku: ano
Komo Fidibus Classic
přečíst recenzi
Výrobce: KoMo
Příkon: 360 W
S gumovými nožičkami: ano
Na ořechy: ano
Na obilí: ano
Na zeleninu: ano

Mlýnky na obilí Komo

Ruční mlýnky na obilí

Zobrazit kompletní nabídku mlýnků na obilí

Jak vybrat mlýnek na obilí

  • Domácí pečivo se těší stále větší oblibě, většinou se připravuje z kupovaných směsí.
  • Mlýnek na obilí je k dostání v elektrické a manuální podobě.
  • Důležitými parametry jsou velikost násypky a výrobní materiál.

Proč mlít doma

Čerstvě umletá domácí mouka příjemně voní, skvěle chutná a je v ní zachováno mnoho živin. Průmyslově vyrobená bílá mouka je oproti tomu zbavena téměř veškeré vlákniny, se kterou se ztratí i vitamíny, bílkoviny a minerály. Její výroba je zaměřena na dlouhodobou trvanlivost produktu, proto se mele zrno zbavené o omezeně trvanlivé části, které ale obsahují nejvíce mastných kyselin a živin.

Ručně mletá mouka obsahuje celá zrna, tvoří ji jemné granulky namleté vlákniny z povrchových vrstev obilí, díky nimž se zpomaluje vstřebávání cukrů a vyrovnává se jejich hladina v krvi.

Typy mlýnků

Vybírat můžete mezi dvěma typy mlýnků a to ruční nebo elektrické.

Typ mlýnkuPopis
RučníRuční mlýnky zvládnou umlít všechny běžné druhy obilovin, ale nejsou vhodné pro zpracování kukuřice, jejíž mletí vyžaduje značné úsilí. Vlastnoručně umletá mouka svými chuťovými i výživovými vlastnostmi vysoce překonává běžně prodávanou mouku. Umlít lze také mořskou sůl, sušenou zeleninu apod. Ruční mlýnky jsou ideální volbou pro mletí menšího množství obilovin, výhodou jsou jejich kompaktní rozměry, snadná obsluha a také tichý chod. Nevýhodou ručního mletí je, že mletí tvrdších surovin je časově náročnější a také pracnější. Na mletí většího množství tvrdých surovin, například rýže, je vhodnější elektrický mlýnek. Ruční mlýnky nejsou určeny na mletí olejnatých semen a vlhkých surovin. Samozřejmostí je nastavení hrubosti mouky, nejčastěji prostřednictvím regulačního knoflíku. Ruční mlýnky jsou vybavené odolnými mlecími kameny, a liší se především kapacitou mletí.
ElektrickéElektrické mlýnky zvládnou umlít také kukuřici, cizrnu nebo rýži, jejich obsluha je snadná a mletí rychlé. Výhodou elektrických mlýnků je jednoduché nastavení hrubosti, od hrubé mouky až po mouku velmi jemnou. Důležitý je samozřejmě dostatečně výkonný motor, který zvládne umlít všechny druhy obilovin. V případě, že budete mlít běžné druhy, jako je pšenice, žito, ječmen nebo špalda, postačí vám mlýnek nižšího výkonu. Pro mletí rýže, cizrny a kukuřice už je potřeba vybrat mlýnek s minimálním výkonem motoru 360 Wattů. Se všemi mlýnky je možné umlít mořskou sůl, sušenou zeleninu, nejrůznější koření a sušené houby. Naopak je nutné vyvarovat se mletí olejnatých semen a vlhkých surovin, které zamažou mlecí kameny. Výhodou elektrických mlýnků je jednoduché nastavení hrubosti, od hrubé mouky až po mouku velmi jemnou. Elektrické mlýnky v porovnání s ručními mlýnky pracují mnohem rychleji.
Šrotování obilí

Šrotovník zpracuje velké množství obilí, iStock / Shutthiphong Chandaeng

Velikost násypky a materiál

Mlýnek na obilí
Ruris Mlýn Gospodar A1 MEC2014

Mlýnky se od sebe liší nejen vzhledem, ale také velikostí násypky. Ta je v rozmezí od 560 g – 1 500 g. Nejčastěji mají mlýnky násypku o kapacitě 850 g zrn, což je množství dostačující pro přípravu více než kilového chleba.
Většina mlýnků je vyrobená ze dřeva. Kvalitnější a dražší mlýnky jsou vyrobené z masivu, levnější modely z překližky. U těchto typů je nutné počítat s kratší životností.

Moderní a elegantní vzhled dodá mlýnkům kombinace masivu a oceli. Tyto typy jsou oproti dřevěným mlýnkům dražší.

Mlecí kameny

Mlecí kameny jsou základem mlýnků a mohou být vyrobeny z žuly nebo v kombinaci keramika – čedič a keramika – korund.

  • Žulové kameny – tyto kameny se vyrábějí ručně, proto jsou tyto mlýnky dražší. Kvalitou se od ostatních materiálů nijak neliší.
  • Keramika – čedič – jedná se o velmi odolný materiál, který se nikdy neopotřebí.
  • Keramika – korund – i tento materiál vám poskytne neomezenou životnost

Víte, že…?

Elektrické mlýnky na obilí
Komo Fidibus XL

Aby si kameny zachovaly svou brusnou schopnost, je nutné dát pozor na to, aby zrna nebyla mokrá nebo zvlhlá. Mokré materiály mohou povrch kamenů zalepit.

Ruční mlýnek na obilí

Mlýnky na obilí se liší kvalitou mlecích kamenů, iStock / Roman Kybus

Cena

Pořizovací cena mlýnku je několik tisíc korun. Některé elektrické roboty umožňují zakoupení nástavce, který vám poslouží právě na umletí obilných zrn. Ty jsou vyrobené z plastu nebo oceli a stojí cca 1 200 – 3 000 Kč. Mezi značky patří Bosch, Kenwood, Eta a jiné.

Dřevěné mlýnky jsou k dostání od značek Komo, Hawos, Walder, Zassenhaus nebo Sana. Cena těchto mlýnků se pak pohybuje podle velikosti a provedení od cca 4 000 – 20 000 Kč. Nejlevnější modely umožňují ruční mletí, jsou ale kvalitní a pyšní se krásným retro designem. I u těch nejlevnějších typů poskytuje výrobce záruku až 25 let.
Nejdražší typy nabízí kombinaci pro přípravu čerstvé mouky a také čerstvě rozmačkaných vloček.

Otázky a odpovědi

Jaký typ mlýnku je výhodnější?

Zde záleží hlavně na tom, jak často a kolik mouky budete zpracovávat. Elektrické modely se rozhodně hodí pro mletí většího množství mouky než mlýnky ruční.

Jaký je základní rozdíl mezi mlecími kameny?

Co se týká zpracování zrn, prakticky žádný. Rozdíl se odráží zejména v ceně. Mlýnky s žulovými kameny jsou podstatně dražší a to kvůli tomu, že se jedná o čistě přírodní materiál, který je opracovávaný výhradně ručně.
Zobrazit kompletní nabídku mlýnků na obilí