Nejlepší mlýnky na obilí 2024 a jak vybrat
Zdraví a vitalita v každém zrnu.
Jak vybrat mlýnek na obilí
- Domácí pečivo se těší stále větší oblibě, většinou se připravuje z kupovaných směsí.
- Mlýnek na obilí je k dostání v elektrické a manuální podobě.
- Důležitými parametry jsou velikost násypky a výrobní materiál.
Mlýnek na obilí - náš výběr
Elektrické mlýnky na obilí
Mlýnky na obilí Komo
Ruční mlýnky na obilí
Jak vybrat mlýnek na obilí
Proč mlít doma
Čerstvě umletá domácí mouka příjemně voní, skvěle chutná a je v ní zachováno mnoho živin. Průmyslově vyrobená bílá mouka je oproti tomu zbavena téměř veškeré vlákniny, se kterou se ztratí i vitamíny, bílkoviny a minerály. Její výroba je zaměřena na dlouhodobou trvanlivost produktu, proto se mele zrno zbavené o omezeně trvanlivé části, které ale obsahují nejvíce mastných kyselin a živin.
Ručně mletá mouka obsahuje celá zrna, tvoří ji jemné granulky namleté vlákniny z povrchových vrstev obilí, díky nimž se zpomaluje vstřebávání cukrů a vyrovnává se jejich hladina v krvi.
Typy mlýnků
Vybírat můžete mezi dvěma typy mlýnků a to ruční nebo elektrické.
Typ mlýnku | Popis |
---|---|
Ruční | Ruční mlýnky zvládnou umlít všechny běžné druhy obilovin, ale nejsou vhodné pro zpracování kukuřice, jejíž mletí vyžaduje značné úsilí. Vlastnoručně umletá mouka svými chuťovými i výživovými vlastnostmi vysoce překonává běžně prodávanou mouku. Umlít lze také mořskou sůl, sušenou zeleninu apod. Ruční mlýnky jsou ideální volbou pro mletí menšího množství obilovin, výhodou jsou jejich kompaktní rozměry, snadná obsluha a také tichý chod. Nevýhodou ručního mletí je, že mletí tvrdších surovin je časově náročnější a také pracnější. Na mletí většího množství tvrdých surovin, například rýže, je vhodnější elektrický mlýnek. Ruční mlýnky nejsou určeny na mletí olejnatých semen a vlhkých surovin. Samozřejmostí je nastavení hrubosti mouky, nejčastěji prostřednictvím regulačního knoflíku. Ruční mlýnky jsou vybavené odolnými mlecími kameny, a liší se především kapacitou mletí. |
Elektrické | Elektrické mlýnky zvládnou umlít také kukuřici, cizrnu nebo rýži, jejich obsluha je snadná a mletí rychlé. Výhodou elektrických mlýnků je jednoduché nastavení hrubosti, od hrubé mouky až po mouku velmi jemnou. Důležitý je samozřejmě dostatečně výkonný motor, který zvládne umlít všechny druhy obilovin. V případě, že budete mlít běžné druhy, jako je pšenice, žito, ječmen nebo špalda, postačí vám mlýnek nižšího výkonu. Pro mletí rýže, cizrny a kukuřice už je potřeba vybrat mlýnek s minimálním výkonem motoru 360 Wattů. Se všemi mlýnky je možné umlít mořskou sůl, sušenou zeleninu, nejrůznější koření a sušené houby. Naopak je nutné vyvarovat se mletí olejnatých semen a vlhkých surovin, které zamažou mlecí kameny. Výhodou elektrických mlýnků je jednoduché nastavení hrubosti, od hrubé mouky až po mouku velmi jemnou. Elektrické mlýnky v porovnání s ručními mlýnky pracují mnohem rychleji. |
Velikost násypky a materiál
Mlýnky se od sebe liší nejen vzhledem, ale také velikostí násypky. Ta je v rozmezí od 560 g – 1 500 g. Nejčastěji mají mlýnky násypku o kapacitě 850 g zrn, což je množství dostačující pro přípravu více než kilového chleba.
Většina mlýnků je vyrobená ze dřeva. Kvalitnější a dražší mlýnky jsou vyrobené z masivu, levnější modely z překližky. U těchto typů je nutné počítat s kratší životností.
Moderní a elegantní vzhled dodá mlýnkům kombinace masivu a oceli. Tyto typy jsou oproti dřevěným mlýnkům dražší.
Mlecí kameny
Mlecí kameny jsou základem mlýnků a mohou být vyrobeny z žuly nebo v kombinaci keramika – čedič a keramika – korund.
- Žulové kameny – tyto kameny se vyrábějí ručně, proto jsou tyto mlýnky dražší. Kvalitou se od ostatních materiálů nijak neliší.
- Keramika – čedič – jedná se o velmi odolný materiál, který se nikdy neopotřebí.
- Keramika – korund – i tento materiál vám poskytne neomezenou životnost
Víte, že…?
Aby si kameny zachovaly svou brusnou schopnost, je nutné dát pozor na to, aby zrna nebyla mokrá nebo zvlhlá. Mokré materiály mohou povrch kamenů zalepit.
Cena
Pořizovací cena mlýnku je několik tisíc korun. Některé elektrické roboty umožňují zakoupení nástavce, který vám poslouží právě na umletí obilných zrn. Ty jsou vyrobené z plastu nebo oceli a stojí cca 1 200 – 3 000 Kč. Mezi značky patří Bosch, Kenwood, Eta a jiné.
Dřevěné mlýnky jsou k dostání od značek Komo, Hawos, Walder, Zassenhaus nebo Sana. Cena těchto mlýnků se pak pohybuje podle velikosti a provedení od cca 4 000 – 20 000 Kč. Nejlevnější modely umožňují ruční mletí, jsou ale kvalitní a pyšní se krásným retro designem. I u těch nejlevnějších typů poskytuje výrobce záruku až 25 let.
Nejdražší typy nabízí kombinaci pro přípravu čerstvé mouky a také čerstvě rozmačkaných vloček.