Mlýnek na ořechy

Čerstvě namleté ořechy ihned po ruce.

ca. 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 400 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat mlýnek na ořechy

  • Typ – stejně jako většinu kuchyňských spotřebičů, můžeme i mlýnek na ořechy rozdělit na ruční a elektrický.
  • Materiál – kuchyňský mlýnek na ořechy se skládá z několika částí. Avšak jen jedna má vždy stejný materiál.
  • Způsob uchycení – dvojí způsob uchycení mlýnku na ořechy kopíruje výrobní materiál.

Typ mlýnku

Stejně jako většinu kuchyňských spotřebičů, můžeme i mlýnek na ořechy rozdělit na ruční a elektrický. Nicméně počítejte s tím, že mlýnek pouze na ořechy neexistuje. Vždy v něm můžete umlít i jiné suché a měkké suroviny.

Ruční mlýnek na ořechy

Začneme od malého ručního mlýnku na ořechy, který stačí pro umletí několika jader vlašských či lískových oříšků. Je skvělým pomocníkem pro ozdobení dezertů či jiného jídla, ale pokud byste ořechy chtěli použít jako základ do těsta, pravděpodobně byste mleli hodně dlouho a navíc by to bylo i nepohodlné.

Nerezový mlecí mechnismus
Toro mlýnek na ořechy 261822

Právě pro přípravu více mletých ořechu se používá o něco větší, ale stále ruční mlýnek. Svým tvarem takřka totožný s mlýnkem, jenž používali naše babičky. Skládá se z části, kam se sype surovina, a bubínku, který ji umele. Aby však k umletí došlo, potřebujete pohon. Ano, ruční pohon. K tomu slouží obyčejná klika.

Elektrický mlýnek na ořechy

Stejně jako u ručního typu mlýnku, i elektrický lze rozdělit na malý a velký. Malý elektrický spotřebič však už nenese označení mlýnek, ale přímo sekáček. Maximální kapacita plastové nádoby na ořechy je 0,8 l. Zatímco v mlýnku se pro mletí používá bubínek, u sekáčku to jsou nože. Díky nimž také získáte hruběji namleté ořechy.

Větší stroje, v kterých můžete zpracovat ořechy, nesou označení mlýnky na maso. To ale není žádná překážka, pokud totiž máte vhodné struhadlo, můžete na nich umlít prakticky cokoliv. Jen si dejte pozor na příkon, ať je alespoň 1 500 W.

Německá kvalita
Küchenprofi CHARLOTTE

Víte, že…?

Při výběru správného elektrického většího mlýnku můžete narazit i na nástavec, za pomoci něhož si doma lze připravit mimo jiné vlastní klobásy či párky.

Výrobní materiál

Kuchyňský mlýnek na ořechy se skládá z několika částí. Avšak jen jedna má vždy stejný materiál. A tou je mlecí mechanismus. Tedy buď bubínek, nebo sekací nože. Nejčastěji se pro jejich výrobu používá nerezová ocel.
Tělo mlýnku se naopak vyrábí ve dvou variantách.

Materiál Vlastnosti
Plast Plastové provedení mlýnku je sice jednodušší na údržbu, jelikož ho většinou můžete dát do myčky, ale zase hrozí riziko prasknutí či ulomení některé části, když použijete větší sílu.
Nerez Druhou variantu tvoří nerez, který je mnohem odolnější. Nicméně nedoporučuje se vkládat ho do myčky. Mlýnek z tohoto materiálu vám vydrží věčnost.
   

Způsob uchycení

Dvojí způsob uchycení mlýnku na ořechy kopíruje výrobní materiál.

Kovový mechanismus
WESTMARK 9770
  • U plastového provedení máte k dispozici gumovou přísavku.
  • U nerezového mlýnku se pro ukotvení na kuchyňskou linku využívá šroub.

Víte, že…?

Pokud se vám víc líbí nerezový mlýnek na ořechy, ujistěte se, že ho jste schopni v kuchyni ukotvit. V některých domácnostech nemá kuchyňská pracovní deska přesah a právě s uchycením mlýnku by mohl být problém.

Nejznámější značky

Ruční mlýnky na ořechy pořídíte od mnoha výrobců, ty nejznámější pak jsou Tescoma, Orion či Toro. Velké elektrické mlýnky se vyrábí pod dostupnější značkou Sencor, či profesionálnější De Gusto. Nicméně stále platí, že důležitější je samotný stroj a jeho kvalita, než značka. Ta jen je třešničkou na dortu.

Výměnné nástavce
Perfect Home 12607

Cena

Spektrum spotřebičů, v nichž můžete umlít ořechy je široké. Nízká cena bude logicky u produktů, jenž musíte ovládat sami. Pořizovací náklady dále zvyšuje i použitý materiál a množství příslušenství.

Cena do 300 Kč

Nejlevnější model představuje malý ruční mlýnek s kličkou, u něhož můžete nastavit hrubost mletí. Nádobka na umleté ořechy není nijak veliká, proto se doporučuje používat je jen na zdobení jídel. Mimo ořechů dovnitř můžete dát i čokoládu nebo lentilky.

Cena od 300 Kč od 1 000 Kč

Větší výběr nabízí střední kategorie. Na výběr jsou k dispozici velké ruční mlýnky v plastovém či kovovém provedení s minimálně 4 náhradními bubínky a jedním stlačovacím mechanismem.

Klasické ruční
Struhadlo na ořechy Sonix – SONIX

Cena nad 1 000 Kč

Tato kategorie patří elektrickým mlýnkům, jejichž příkon se pohybuje nad 1 000 W. Můžete si tak vybrat buď velký stroj či malý, ale dostatečně silný sekáček.

Víte, že…?

Mlýnky na ořechy najdete i pod označením struhadlo na ořechy.

Otázky a odpovědi

Proč mít mlýnek na ovoce?

Čerstvě namleté ořechy jen tak nekoupíte. Ideální je namlít si je doma a hned použít do moučníku či dokonce vánočního cukroví. Ale zapomeňte na struhadlo, s dobrým a kvalitním mlýnkem to budete mít raz dva i bez poničených nehtů. A ještě ke všemu ho můžete využít i na zpracování jiných surovin.

Jaké příslušenství lze k mlýnku koupit?

Běžný kuchyňský ruční mlýnek s klikou může mít hned několik příslušenství. Tím však není nic jiného než náhradní bubínky a stlačovací mechanismus. Bubínky se od sebe dělí pouze hrubostí mletí. Stlačovací mechanismus pak slouží k tomu, aby se všechen materiál dostal do útrob mlýnku bez vašich prstů. S velkým elektrickým mlýnkem již uděláte mnohem více parády. Mimo ořechů či jiných měkčích surovin si tento kuchyňský stroj poradí s masem.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nerezový mlecí mechnismus
Německá kvalita
Kovový mechanismus
Výměnné nástavce
Klasické ruční
Image
Produkt
Toro mlýnek na ořechy 261822
Küchenprofi CHARLOTTE
WESTMARK 9770
Perfect Home 12607
Struhadlo na ořechy Sonix – SONIX
Výrobce
Toro
Küchenprofi
Westmark
Perfekt Home
Sonix
Materiál mlecího mechanismu
kovové
nerezové
kovové
kovové
kovové
S gumovými nožičkami
S lisem na ovoce
Se zpětným chodem
Cena ca. 300 CZK ca. 900 CZK ca. 400 CZK ca. 300 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.