20 nejlepších mlýnků na ořechy 2023
Čerstvě namleté ořechy ihned po ruce.
Jak vybrat mlýnek na ořechy
- Typ – stejně jako většinu kuchyňských spotřebičů, můžeme i mlýnek na ořechy rozdělit na ruční a elektrický.
- Materiál – kuchyňský mlýnek na ořechy se skládá z několika částí. Avšak jen jedna má vždy stejný materiál.
- Způsob uchycení – dvojí způsob uchycení mlýnku na ořechy kopíruje výrobní materiál.
Mlýnek na ořechy - náš výběr




Elektrické mlýnky na ořechy a semena





Ruční mlýnky na ořechy



Elektrické mlýnky na strouhanku a ořechy




Jak vybrat mlýnek na ořechy
Typ mlýnku
Stejně jako většinu kuchyňských spotřebičů, můžeme i mlýnek na ořechy rozdělit na ruční a elektrický. Nicméně počítejte s tím, že mlýnek pouze na ořechy neexistuje. Vždy v něm můžete umlít i jiné suché a měkké suroviny.
Ruční mlýnek na ořechy
Začneme od malého ručního mlýnku na ořechy, který stačí pro umletí několika jader vlašských či lískových oříšků. Je skvělým pomocníkem pro ozdobení dezertů či jiného jídla, ale pokud byste ořechy chtěli použít jako základ do těsta, pravděpodobně byste mleli hodně dlouho a navíc by to bylo i nepohodlné.
Právě pro přípravu více mletých ořechu se používá o něco větší, ale stále ruční mlýnek. Svým tvarem takřka totožný s mlýnkem, jenž používali naše babičky. Skládá se z části, kam se sype surovina, a bubínku, který ji umele. Aby však k umletí došlo, potřebujete pohon. Ano, ruční pohon. K tomu slouží obyčejná klika.
Elektrický mlýnek na ořechy
Stejně jako u ručního typu mlýnku, i elektrický lze rozdělit na malý a velký. Malý elektrický spotřebič však už nenese označení mlýnek, ale přímo sekáček. Maximální kapacita plastové nádoby na ořechy je 0,8 l. Zatímco v mlýnku se pro mletí používá bubínek, u sekáčku to jsou nože. Díky nimž také získáte hruběji namleté ořechy.
Větší stroje, v kterých můžete zpracovat ořechy, nesou označení mlýnky na maso. To ale není žádná překážka, pokud totiž máte vhodné struhadlo, můžete na nich umlít prakticky cokoliv. Jen si dejte pozor na příkon, ať je alespoň 1 500 W.
Víte, že…?
Při výběru správného elektrického většího mlýnku můžete narazit i na nástavec, za pomoci něhož si doma lze připravit mimo jiné vlastní klobásy či párky.
Výrobní materiál
Kuchyňský mlýnek na ořechy se skládá z několika částí. Avšak jen jedna má vždy stejný materiál. A tou je mlecí mechanismus. Tedy buď bubínek, nebo sekací nože. Nejčastěji se pro jejich výrobu používá nerezová ocel.
Tělo mlýnku se naopak vyrábí ve dvou variantách.
Materiál | Vlastnosti |
---|---|
Plast | Plastové provedení mlýnku je sice jednodušší na údržbu, jelikož ho většinou můžete dát do myčky, ale zase hrozí riziko prasknutí či ulomení některé části, když použijete větší sílu. |
Nerez | Druhou variantu tvoří nerez, který je mnohem odolnější. Nicméně nedoporučuje se vkládat ho do myčky. Mlýnek z tohoto materiálu vám vydrží věčnost. |
Způsob uchycení
Dvojí způsob uchycení mlýnku na ořechy kopíruje výrobní materiál.
- U plastového provedení máte k dispozici gumovou přísavku.
- U nerezového mlýnku se pro ukotvení na kuchyňskou linku využívá šroub.
Víte, že…?
Pokud se vám víc líbí nerezový mlýnek na ořechy, ujistěte se, že ho jste schopni v kuchyni ukotvit. V některých domácnostech nemá kuchyňská pracovní deska přesah a právě s uchycením mlýnku by mohl být problém.
Nejznámější značky
Ruční mlýnky na ořechy pořídíte od mnoha výrobců, ty nejznámější pak jsou Tescoma, Orion či Toro. Velké elektrické mlýnky se vyrábí pod dostupnější značkou Sencor, či profesionálnější De Gusto. Nicméně stále platí, že důležitější je samotný stroj a jeho kvalita, než značka. Ta jen je třešničkou na dortu.
Cena
Spektrum spotřebičů, v nichž můžete umlít ořechy je široké. Nízká cena bude logicky u produktů, jenž musíte ovládat sami. Pořizovací náklady dále zvyšuje i použitý materiál a množství příslušenství.
Cena do 300 Kč
Nejlevnější model představuje malý ruční mlýnek s kličkou, u něhož můžete nastavit hrubost mletí. Nádobka na umleté ořechy není nijak veliká, proto se doporučuje používat je jen na zdobení jídel. Mimo ořechů dovnitř můžete dát i čokoládu nebo lentilky.
Cena od 300 Kč od 1 000 Kč
Větší výběr nabízí střední kategorie. Na výběr jsou k dispozici velké ruční mlýnky v plastovém či kovovém provedení s minimálně 4 náhradními bubínky a jedním stlačovacím mechanismem.
Cena nad 1 000 Kč
Tato kategorie patří elektrickým mlýnkům, jejichž příkon se pohybuje nad 1 000 W. Můžete si tak vybrat buď velký stroj či malý, ale dostatečně silný sekáček.
Víte, že…?
Mlýnky na ořechy najdete i pod označením struhadlo na ořechy.
Otázky a odpovědi
Proč mít mlýnek na ovoce?
Jaké příslušenství lze k mlýnku koupit?
Různé typy produktů porovnejte zde.