Motokrosové brýle

Pro cross enduro a čtyřkolky.

ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 700 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat motokrosové brýle

 • Motokrosové brýle jsou určeny pro cross enduro a čtyřkolky.
 • Skla motokrosových brýlí můžete chránit buď systémem Roll Off neboTear-Off.
 • Zvláště během letních měsíců jistě oceníte UV filtr, který vás ochrání před škodlivými UV paprsky. Na výběr je několik kategorií.
 • Za motokrosové brýle utratíte 200 – 5 000 Kč.

Tear-off a Roll-of

Na trhu existují dva způsoby, jak v mokru a dešti ochránit skla motokrosových brýlí, aby se ihned nezanesly bahnem a blátem. Jedná se o strhávací folie (strhávačky) Tear-off a převíjecí systém Roll Off.

 • Strhávací folie se před jízdou připevní na sklo brýlí a podle potřeby se postupně jednu po druhé strhávají.
 • Systém pro odvíjení posuvné slídy Roll-Off funguje na principu pásku průhledné slídy, která je uložená v cívkách umístěných po obou stranách brýlí a podle potřeby ji ručně převíjíte z jedné cívky na druhou.
 • V případě strhávacích folií jsou skla brýlí po stranách opatřená čepy, na které se strhávací slídy nasazují, systém Roll-Off má po obou stranách brýlí cívky se slídou a převíjecím mechanismem.
Špičkové
100% Strata 2

UV filtr

UV filtr slouží k odfiltrování UV paprsků ze slunečního spektra. Podle toho, kolik viditelného světla prochází skly (propustnosti viditelného záření) rozdělujeme filtry do 5 kategorií. Číslo kategorie označuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné a jejich používání bezpečné.

 • Filtry kategorie 0 jsou čiré nebo velmi světlé, propouštějí 80-100% viditelného záření. Nechrání před sluncem, proto jsou vhodné spíše při řízení v noci, jako ochrana proti větru či prachu. Jsou spíše módním doplňkem.
 • Filtry kategorie 1 jsou světlé, propustnost je 43 – 80%. Brýle s takovýmto filtrem využijete při slabém slunečním záření a zároveň i jako ochranu očí do nepříznivého prostředí.
 • Kategorie 2 označuje brýle, které jsou vhodné proti středně silnému slunečnímu záření, hodí se pro běžné nošení. Středně tmavý filtr kategorie 2 propouští 18 – 43 % viditelného záření.
Vysoká úroveň komfortu
100% Strata 2 zrcadlová skla
 • Proti silnému slunečnímu záření Vás ochrání brýle s filtry z kategorie 3 a 4. Oceníte je například na horách nebo u moře. Tmavý filtr kategorie 3 propouští 8 – 18%, velmi tmavý filtr kategorie 4 pouze 3 – 8 % viditelného záření. Brýle s filtrem kategorie 4 však nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.

Skla

Barvu skel byste při výběru motokrosových brýlí měli dobře zvážit. Nejde pouze o módní trend, ale především o to, jak je přes skla vidět a zda je barva skla našim očím příjemná. Dále byste měli brát v potaz, že zabarvení skel a ochrana proti UV paprskům jsou dvě různé věci! Tmavě zabarvená skla Vám nemusí zajistit dostatečnou ochranu. Důležité je se řídit dle kategorie UV filtru. Obecně se brýle nabízejí s různě barevnými odstíny skel, neboť světelné podmínky a oblasti použití vyžadují různé typy skel.
Každá barva skla má své specifické vlastnosti a je určena do jiných podmínek. U moto brýlí se můžete setkat nejčastěji s těmito barvami skel:

Barva skla Popis
Čirá skla Ochrana před větrem, hmyzem a volnými částicemi, vhodné za šera a pro jízdu v noci
Oranžová, žlutá skla Zvyšují kontrast, vhodné při snížené viditelnosti
Hnědá, šedá skla (kouřová, zrcadlová) Ochrana před intenzivním sluncem

Víte, že…?

U motokrosových brýlí jistě oceníte pružný, nastavitelný pásek se silikonem, který fixuje brýle pevně k přilbě, a také měkké vnitřní polstrování, které umožňuje dlouhodobé, pohodlné nošení.

Prémiový výkon
100% Strata 2 Everest

Materiál brýlových čoček

Rozlišujeme čočky skleněné (minerální) a plastové (organické). Jak názvy napovídají, rozlišujeme je právě podle použitého materiálu.

Sklo

Je nejstarším a nejlevnějším využívaným materiálem pro výrobu brýlových čoček. Jeho výhodou je vysoká odolnost vůči oděru. Nevýhoda pak spočívá ve vysoké hmotnosti, křehkosti a tříštivosti. Skleněné brýlové čočky se proto nedoporučují pro děti a na sport.

Plast

Tento materiál si získává u lidí stále větší oblibu. Mezi jejich výhody patří nižší hmotnost, pružnost a větší odolnost vůči rozbití. Jsou zde však i nevýhody a to v podobě nízké odolnosti vůči poškrábání – to se řeší tvrzenou vrstvou.

Systém vyměnitelných skel
Fox Racing Main Stray

Polykarbonát

Jedná se o speciální plastový materiál, je vysoce odolný vůči rozbití a nárazu, lehký, pružný. Je doporučován do sportovních brýlí a také pro děti.

Cena

Částka, kterou utratíte za motokrosové brýle, se může pohybovat v rozmezí 200 – 5 000 Kč. Záleží především na tom, jaký materiál zvolíte, jak vysoká bude kvalita a také jakého výrobce si vyberete.

Víte, že…?

Nemlžící se brýle Vám zaručí bezstarostnou jízdu za jakéhokoli počasí. Nemusíte se bát, že se Vám brýle v nevhodné situaci zamlží a způsobí zhoršenou viditelnost.

Nerozbitný zorník
100% Strata 2 Upsol

Otázky a odpovědi

Jak vybrat motokrosové brýle?

Při výběru si zvolte způsob ochrany v dešti. Dále se zaměřte na UV ochranu, kterou můžete vybírat z několika kategorií. Měla by vás zajímat také barva skel a materiál brýlových čoček.

Jak o motokrosové brýle pečovat?

Aby Vám brýle dobře sloužily, je třeba se o ně starat. Na úschovu je vhodné si pořídit tvrdé pouzdro s měkkou výstelkou uvnitř. Brýle nikdy nepokládejte tak, aby se skla dotýkala nějakého tvrdého povrchu. Při běžném čištění brýlí jsou nejvhodnější speciální čisticí hadříky z mikrovlákna. Při čištění jakýmkoli hadříkem či kapesníkem na brýlové sklo netlačte. Vyhněte se používání silných čističů, které by mohly znehodnotit skla i obroučky brýlí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Špičkové
Vysoká úroveň komfortu
Prémiový výkon
Systém vyměnitelných skel
Nerozbitný zorník
Základní úroveň
Image
Produkt
100% Strata 2
100% Strata 2 zrcadlová skla
100% Strata 2 Everest
Fox Racing Main Stray
100% Strata 2 Upsol
100% Strata 2 Fletcher
Cena ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 700 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena