Jak vybrat motokrosové brýle
- Motokrosové brýle jsou určeny pro cross enduro a čtyřkolky.
- Skla motokrosových brýlí můžete chránit buď systémem Roll Off neboTear-Off.
- Zvláště během letních měsíců jistě oceníte UV filtr, který vás ochrání před škodlivými UV paprsky. Na výběr je několik kategorií.
- Za motokrosové brýle utratíte 200 – 5 000 Kč.
Motokrosové brýle - náš výběr



Motokrosové brýle zrcadlové



Dětské motokrosové brýle




Motokrosové brýle úprava proti zamlžování





Jak vybrat motokrosové brýle
Tear-off a Roll-of
Na trhu existují dva způsoby, jak v mokru a dešti ochránit skla motokrosových brýlí, aby se ihned nezanesly bahnem a blátem. Jedná se o strhávací folie (strhávačky) Tear-off a převíjecí systém Roll Off.
- Strhávací folie se před jízdou připevní na sklo brýlí a podle potřeby se postupně jednu po druhé strhávají.
- Systém pro odvíjení posuvné slídy Roll-Off funguje na principu pásku průhledné slídy, která je uložená v cívkách umístěných po obou stranách brýlí a podle potřeby ji ručně převíjíte z jedné cívky na druhou.
- V případě strhávacích folií jsou skla brýlí po stranách opatřená čepy, na které se strhávací slídy nasazují, systém Roll-Off má po obou stranách brýlí cívky se slídou a převíjecím mechanismem.
UV filtr
UV filtr slouží k odfiltrování UV paprsků ze slunečního spektra. Podle toho, kolik viditelného světla prochází skly (propustnosti viditelného záření) rozdělujeme filtry do 5 kategorií. Číslo kategorie označuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné a jejich používání bezpečné.
- Filtry kategorie 0 jsou čiré nebo velmi světlé, propouštějí 80-100% viditelného záření. Nechrání před sluncem, proto jsou vhodné spíše při řízení v noci, jako ochrana proti větru či prachu. Jsou spíše módním doplňkem.
- Filtry kategorie 1 jsou světlé, propustnost je 43 – 80%. Brýle s takovýmto filtrem využijete při slabém slunečním záření a zároveň i jako ochranu očí do nepříznivého prostředí.
- Kategorie 2 označuje brýle, které jsou vhodné proti středně silnému slunečnímu záření, hodí se pro běžné nošení. Středně tmavý filtr kategorie 2 propouští 18 – 43 % viditelného záření.
- Proti silnému slunečnímu záření Vás ochrání brýle s filtry z kategorie 3 a 4. Oceníte je například na horách nebo u moře. Tmavý filtr kategorie 3 propouští 8 – 18%, velmi tmavý filtr kategorie 4 pouze 3 – 8 % viditelného záření. Brýle s filtrem kategorie 4 však nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.
Skla
Barvu skel byste při výběru motokrosových brýlí měli dobře zvážit. Nejde pouze o módní trend, ale především o to, jak je přes skla vidět a zda je barva skla našim očím příjemná. Dále byste měli brát v potaz, že zabarvení skel a ochrana proti UV paprskům jsou dvě různé věci! Tmavě zabarvená skla Vám nemusí zajistit dostatečnou ochranu. Důležité je se řídit dle kategorie UV filtru. Obecně se brýle nabízejí s různě barevnými odstíny skel, neboť světelné podmínky a oblasti použití vyžadují různé typy skel.
Každá barva skla má své specifické vlastnosti a je určena do jiných podmínek. U moto brýlí se můžete setkat nejčastěji s těmito barvami skel:
Barva skla | Popis |
---|---|
Čirá skla | Ochrana před větrem, hmyzem a volnými částicemi, vhodné za šera a pro jízdu v noci |
Oranžová, žlutá skla | Zvyšují kontrast, vhodné při snížené viditelnosti |
Hnědá, šedá skla (kouřová, zrcadlová) | Ochrana před intenzivním sluncem |
Víte, že…?
U motokrosových brýlí jistě oceníte pružný, nastavitelný pásek se silikonem, který fixuje brýle pevně k přilbě, a také měkké vnitřní polstrování, které umožňuje dlouhodobé, pohodlné nošení.
Materiál brýlových čoček
Rozlišujeme čočky skleněné (minerální) a plastové (organické). Jak názvy napovídají, rozlišujeme je právě podle použitého materiálu.
Sklo
Je nejstarším a nejlevnějším využívaným materiálem pro výrobu brýlových čoček. Jeho výhodou je vysoká odolnost vůči oděru. Nevýhoda pak spočívá ve vysoké hmotnosti, křehkosti a tříštivosti. Skleněné brýlové čočky se proto nedoporučují pro děti a na sport.
Plast
Tento materiál si získává u lidí stále větší oblibu. Mezi jejich výhody patří nižší hmotnost, pružnost a větší odolnost vůči rozbití. Jsou zde však i nevýhody a to v podobě nízké odolnosti vůči poškrábání – to se řeší tvrzenou vrstvou.
Polykarbonát
Jedná se o speciální plastový materiál, je vysoce odolný vůči rozbití a nárazu, lehký, pružný. Je doporučován do sportovních brýlí a také pro děti.
Cena
Částka, kterou utratíte za motokrosové brýle, se může pohybovat v rozmezí 200 – 5 000 Kč. Záleží především na tom, jaký materiál zvolíte, jak vysoká bude kvalita a také jakého výrobce si vyberete.
Víte, že…?
Nemlžící se brýle Vám zaručí bezstarostnou jízdu za jakéhokoli počasí. Nemusíte se bát, že se Vám brýle v nevhodné situaci zamlží a způsobí zhoršenou viditelnost.
Otázky a odpovědi
Jak vybrat motokrosové brýle?
Jak o motokrosové brýle pečovat?
Různé typy produktů porovnejte zde.