Multifunkční postel

Ideální řešení do malých pokojů.

Jak vybrat multifunkční postel

Máte v dětském pokoji málo prostoru a šetříte každý centimetr místa? Zároveň ale potřebujete někam umístit vašemu dítěti postel, pracovní stůl i skříň, ale nemáte kam? Tento problém za vás vyřeší nákup multifunkční postele. V dnešní době se na trhu pohybuje spousta multifunkčních postelí, ze kterých si jistě vyberete tu pravou pro vaše dítě. Není ale problém pořídit si postel například pro dospělého člověka, zejména jedná-li se o studenta, ovšem většinou mívají méně funkcí, než dětské multifunkční postele. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat tu správnou.

Typy

Při výběru multifunkční postele narazíte na dva základní typy, kterými je klasická postel a patrová postel.

Typ multifunkční postele Informace
Klasická V tomto případě se jedná o klasickou postel, která je doplněna většinou o úložný prostor v podobě zásuvek a poliček, které jsou umístěné buď ve spodní části postele, nebo mohou být i kolem postele.
Patrová Patrová postel slouží zejména k tomu, aby byl využitý prostor pod postelí, tudíž tento prostor bývá ve většině případů doplněn o psací stůl, skříň a nějaké poličky, zásuvky nebo malé skříňky.

Velikost

Velikost postele je parametr, který se může velmi lišit. Záleží především na tom, jakými funkcemi bude postel disponovat a také na velikosti lůžka. Takže pokud potřebujete postel s psacím stolem i skříní, počítejte s tím, že zabere více prostoru než postel obohacená o pár poliček a zásuvek. Průměrná velikost multifunkční patrové postele je okolo 250 x 150 x 120 cm.

Patrová
BMS MAX 4 multifunkční s psacím stolem a skříní grafit

Víte, že…?

Co se týče velikosti lůžka, čili plochy na spaní, většina multifunkčních postelí má klasické lůžko 90 x 200 cm. Na výběr jsou ale i jiné rozměry, které mohou být 140 x 200 nebo dokonce i 160 x 200 cm. Tyto postele jsou určeny většinou pro dospělé. Narazíte i na lůžka o velikosti 80 x 190 cm.

Psací stůl

Téměř nejvíce potřebnou součástí multifunkční postele do dětského pokoje je psací stůl. Ten bývá umístěný zpravidla pod postelí, kvůli maximálnímu šetření prostoru. Dejte ale pozor na to, aby byla postel dostatečně vysoká a vaše dítě si tak mohlo k psacímu stolu pohodlně sednout. Věnujte pozornost také dostatečnému osvětlení pracovní plochy.

Lepší variantou je výsuvný psací stůl, který je zasunutý pod postelí a v případě potřeby jej stačí vysunout. Pokud zvolíte výsuvný stůl, bude mít vaše dítě při práci dostatek přirozeného světla a také dostatek místa k psaní úkolů či jeho výtvarnému rozvoji. Nevýhodou ale je, že výsuvné stůl není vhodný pro umístění stolního počítače.

Moderní
Casarredo KN1191 Poschoďová multifunkční se stolem a skříněmi v dekoru dub sonoma kk

Materiál

Co se materiálu týče, drtivá většina multifunkčních postelí je vyrobena z lamina popřípadě z MDF desek. Ovšem můžete se setkat i se dřevem. Součástí postelí ale mohou být různé doplňkové kousky, jako jsou například schůdky k patrové posteli nebo bezpečnostní bariéra u postele. Ty mohou být zhotovené z oceli.

Funkce

Jak napovídá název, multifunkční postel je specifická především svými funkcemi. Tyto funkce mohou být různé, záleží na tom, jaké potřebujete a podle toho si postel vyberete. Tento produkt vám může poskytnout následující funkce:

  • Lůžko na spaní – Co se týče lůžek, můžete si pořídit buď postel s jedním klasickým lůžkem nebo i patrovou postel se dvěma lůžky nebo jednu postel, která bude mít spací plochu pro dvě osoby.
  • Psací stůl – Jak je již výše zmíněno, součástí multifunkční postele může být i psací stůl, ať už vestavěný nebo výsuvný.
  • Skříň – Součástí produktu bývá velmi často i šatní skříň, která je umístěna většinou vedle psacího stolu pod postelí.
  • Zásuvky – Součástí multifunkčních postelí bývají i zásuvky, které mohou být umístěné u psacího stolu nebo například mohou být součástí schůdků, které vedou na patrovou postel. Co schod, to zásuvka a úložný prostor navíc.
  • Poličky – Další funkce navíc, která vám jistě přijde vhod. Poličky mohou být umístěny například kolem postele nebo vedle psacího stolu, nebo pokud se jedná o patrovou postel, tak pod lůžkem nad psacím stolem.
Lamino
Vipack Aldo Bonny multifunkční posel se šatní skříní a stolem fuchsie

Design

Co se týče designu, na trhu je velký výběr a spousta možností, jaký vzhled bude vaše multifunkční postel mít. Na výběr jsou například dekory dřevěné v kombinaci s bílou nebo naopak bílý lesk, který může být kombinovaný s různými barvami. V tomto případě záleží zcela na vašem vkusu a požadavcích.

Cena

Cenové rozpětí, za které můžete pořídit multifunkční postel je široké. Záleží především na tom, jaké funkce od postele očekáváte a také pro jak staré dítě ji pořizujete, tedy záleží na velikosti.

  • 3 000 – 7 000 Kč – Za tuhle částku bez problémů koupíte postel, která bude sloužit spíše pro dospělé, ale klidně i pro děti jako klasická postel, doplněná o úložné prostory kolem postele a pod postelí. Jedná se o úložné prostory typu poličky či zásuvky. Neočekávejte ale více funkcí.
  • 7 000 – 12 500 Kč – V této cenové relaci jsou k dostání multifunkční postele se vším všudy, ovšem poslouží dětem zhruba do 10 – 12 let, jsou totiž, co se týče velikosti, menší. Disponují ale ve většině případů téměř všemu funkcemi. Takže za tuhle cenu bude mít vaše dítě postel, stůl, skříň i další úložný prostor v jednom.
  • Nad 12 5000 Kč – Pokud potřebujete multifunkční postel pro vašeho potomka, který je starší 12 let a už se z něho stává spíše student, počítejte s touto a vyšší částkou. Za tuhle cenu už jsou postele, které jsou celkové větší, tím pádem i větší stůl, skříň apod. Můžete ale narazit i na sestavy pro mladší děti, ve kterých je opravdu využitý každý centimetr úložného prostoru.
Do malého pokoje
Max-i JUNIT Poschoďová multifunkční sonoma/bílá
Jméno
Patrová
Moderní
Lamino
Do malého pokoje
Praktická
Image
Produkt
BMS MAX 4 multifunkční s psacím stolem a skříní grafit
Casarredo KN1191 Poschoďová multifunkční se stolem a skříněmi v dekoru dub sonoma kk
Vipack Aldo Bonny multifunkční posel se šatní skříní a stolem fuchsie
Max-i JUNIT Poschoďová multifunkční sonoma/bílá
Trasman Aldo Cascina multifunkční antique pink
Cena ca. 20 000 CZK ca. 14 000 CZK ca. 31 200 CZK ca. 14 000 CZK ca. 7 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena