Postel se šuplíky

Praktická postel pro každého.

ca. 6 500 CZK
ca. 27 500 CZK
ca. 18 300 CZK
ca. 7 600 CZK
ca. 26 700 CZK

Jak vybrat postel se šuplíky

 • Postel se šuplíky je velice oblíbená varianta, protože skrývá mnoho úložného prostoru, který pojme i objemnější věci.
 • Vybírat můžete z nejrůznějších materiálů a velikostí postelí. Výjimkou nejsou ani kombinace různých materiálů.
 • Nezapomínejte i na to, že jakákoliv postel musí být pro svého uživatele především bezpečná a pohodlná.

Určení

Určitý rozdíl, nejen ve velikosti postele bude, vybíráte-li postel pro kojence nebo seniora. Postel pro kojence či batolata musí být bezpečná, funkční a ergonomická. Spíše nižší, aby tam dítě mohlo samo vylézt. Naopak pro seniory vybírejte vyšší postel s polohovatelným roštem.

Materiál

Ke každodennímu spánku je třeba kvalitní a pevná postel. Určitě se na ní nevyplatí šetřit, vždyť spánkem strávíme až třetinu života. Postele vyrobené z nekvalitních materiálů mohou sloužit tak maximálně pro příležitostné spaní.

Dětská postel
Plastiko Květiny se šuplíky bílé

Dřevěné postele

Dřevo je zdravotně nezávadné a má vynikající životnost i pevnost. Kvalitní masivní postel bude sloužit několika generacím. Postele z měkkého dřeva poznáte na první pohled. Mají krásnou kresbu a viditelné suky. Jejich nevýhodou je právě měkkost. Mohou být rychleji opotřebeny. Postele z tvrdého dřeva jsou pevné a stabilní. Jsou odolnější vůči vlhkosti a kolísání teplot.

Víte, že…?

Při výběru se zaměřte na kvalitu rohových spojů. Pevný spoj znamená pevnou postel.

Lamina

V podstatě jde o dřevotřísku zalaminovanou do fólie. Výhodou je nízká cena, velký výběr dezénů a snadná údržba. Velkou nevýhodou lamina je jeho stabilita a trvanlivost. Vybírejte spíše z širších rozměrů lamina tedy 32 – 36 mm.

Patrová
Trasman Aldo Cascina patrová se skříni a šuplíky white

Víte, že…?

Pozor na levné verze lamina! Obvykle jde pouze o dezénovým papírem potaženou dřevotřísku. Takový povrch lehce opotřebujete.

Kované

Takovou postel Vám vyrobí kovář. Kované postele jsou velmi pevné a stabilní.

Kovové

Kovové postele se vyrábějí z profilovaných plechů a dutých trubek. Postel je potom lehčí, ale dejte pozor na tloušťku plechů bočnic. Měla by být alespoň 1,5 mm.

Dřevěná buková
Visby Sandemo High Drawers se šuplíky buk Barva Ořech

Čalouněné

Tyto postele mají konstrukci lůžka i čelo potažené textilií. Čalouněné postele jsou velmi rozmanité co se vzhledu a velikosti týče. Často bývá součástí i úložný prostor, ne však v podobě šuplíku. Takový úložný prostor je praktický, ale může zamezovat cirkulaci vzduchu a lůžko se špatně provzdušňuje. Výhodou čalouněných postelí je velký výběr látek, koženky, či kůže. Obrovská nevýhoda tkví v tom, že spolu s vámi ji sdílí značné množství roztočů. Postel je tedy nevhodná pro alergiky. Korpus se nejčastěji vyrábí z lamina.

Přehled materiálů a jejich výhod a nevýhod

Materiál postele Výhody Nevýhody
Dřevěná postel   Dlouhá životnost Vysoká pevnost Zdravotní nezávadnost
  Měkké dřevo se rychleji opotřebuje Citlivé na vlhkost  
Postel z lamina   nízká pořizovací cena velký výběr dezénů
  Horší stabilita a trvanlivost materiálu  
Kovaná postel Pevná a stabilní
  Vysoká pořizovací cena Velmi těžká postel  
Kovová postel Stálý materiál Lehčí než kovaná
  Pozor na kvalitu materiálu Vyšší pořizovací cena  
Čalouněná postel Velký výběr látek
  Špatné odvětrání lůžka Nevhodné pro alergiky a astmatiky  

Velikost postele

Ve výběru velikosti postele jsme často omezeni prostorem, ve kterém má postel být. Mnohem důležitější je ovšem velikost majitele postele.

Romantická dívčí
Kocot kids Julie mix bílá se šuplíky
 • Zatímco šířku postele uzpůsobíte vyloženě jen vašim požadavkům, tak délku postele určuje výška postavy. K výšce postavy připočítejte 25cm. Standardní délka postelí je 200 cm. Pro vyšší postavy je možno zvolit prodlouženou délku a to 210 nebo 220 cm.
 • Plocha k ležení by měla být ve výšce 40-50 cm nad zemí. Pro seniory je tato výška vyšší a to 50-65cm. Nezapomeňte vzít v potaz i výšku matrace.

Celkový komfort

 • Nechcete-li v noci řešit, že pod Vámi praskla postel, dejte si pozor na pevnost. Pevnost postele ovlivňuje použitý materiál a jeho spoje. Postel musí být maximálně pevná a stabilní. Chcete-li poznat pevný spoj, tak na postel sedněte a podívejte se, co je uvnitř. Nic by pod Vámi nemělo vrzat, či se nějak viklat.
 • Dalším předpokladem pro dlouhou životnost postele a kvalitní spánek je její vzdušnost. Nedostatečné proudění vzduchu ovlivňuje hygienu spánku. Člověk během spánku vypotí 0,5 – 1,5l potu. Asi 60% z tohoto množství se vsakuje do matrace a do úložného prostoru pod postelí, proto je důležité, aby matrace i celá postel byla dobře odvětrávána.
 • Opravdové pohodlí zajistí správná výška. To, jak se Vám z ní bude vstávat, a jak se na ni bude sedat.

Volba šuplíku

O samotných postelích bylo řečeno dost, teď se podívejme na šuplíky. Na trhu jsou postele, které pod roštem disponují jedním, nebo více šuplíky. Schovat se do nich dá ledacos. Hračky, oblečení, knihy,…

Buková postel
Skandica Sparta Maxi & DR se šuplíky buk Barva Přírodní
 • Šuplíky mohou být součástí postele, nebo je pod postelí šuplík samostatně zasunut. Pokud je šuplík postelovou součástí, tak si zkontrolujte bytelnost pojezdu takového šuplíku. Zkuste si sami, zda dokážete prázdný šuplík z pod postele úplně vyndat, tj. sundat ho z pojezdu. Nevýhodou šuplíků, které mají pojezdy zapracovány do konstrukce je jejich nižší nosnost. Pokud se z konstrukce postele vylomí, čeká Vás nákladná oprava, pokud vůbec bude možná.
 • Z tohoto pohledu se jeví jako lepší varianta samostatný „box na kolečkách“, který je pod postel zasunut. Materiál a kvalitu pojezdových koleček si snadno sami ohlídáte. Pokud se kolečko rozbije, nebývá nijak složité ho vyměnit za nové.
 • Šuplíky mohou být z různých materiálů. Nejčastěji je to dřevo a lamino.

Výrobci

Nejspolehlivějším výrobcem je Váš osvědčený truhlář. Pokud umíte správně sdělit svoji představu, nebudete zklamáni. Zkušený truhlář poradí s výběrem materiálu, spojů i třeba s pojezdy.

Cena

Nejlevněji pořídíte postele z lamina. Jejich cena se může pohybovat od 1500 Kč. Pozor však na kvalitu.

 • Od 3000 Kč koupíte sériovou postel se šuplíky z měkkého dřeva, od 6000 Kč sériovou postel ze dřeva tvrdého.
 • Ceny postelí od truhláře se mohou velmi lišit. Obecně se dá říci, že se budou pohybovat kolem 10 000Kč v závislosti na materiálu, složitosti a kvalitě provedení.
 • Cenově nejvýhodnější možností je koupit šuplík na kolečkách pod vaši stávající postel. Určitě nedocílíte uceleného vzhledu jako u postelí, které jsou se šuplíky navrženy, ale funkce bude stejná. Takové zásuvky se dají koupit od 1000Kč.

Otázky a odpovědi

Jak těžké věci mohu do úložného prostoru umístit?

Můžete zkusit všechny uložené věci v tomto úložném prostoru zvážit a porovnat je s maximální nosností uvedenou výrobcem. Každý solidní výrobce uvede do návodu maximální nosnost šuplíku. Rámcově se nosnost pohybuje okolo 20 kg.

Proč dát přednost posteli s úložným prostorem oproti klasické?

Postele s úložným prostorem vám pomohou eliminovat nadbytečný nábytek. Spojením funkce spaní a ukládání věcí v jeden systém získáte spoustu volného prostoru.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dětská postel
Patrová
Dřevěná buková
Romantická dívčí
Buková postel
Image
Produkt
Plastiko Květiny se šuplíky bílé
Trasman Aldo Cascina patrová se skříni a šuplíky white
Visby Sandemo High Drawers se šuplíky buk Barva Ořech
Kocot kids Julie mix bílá se šuplíky
Skandica Sparta Maxi & DR se šuplíky buk Barva Přírodní
Výrobce
Plastiko
Trasman
Visby
Kocot kids
Skandica
Materiál
lamino
buková
lamino
buková
Cena ca. 6 500 CZK ca. 27 500 CZK ca. 18 300 CZK ca. 7 600 CZK ca. 26 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.