19 nejlepších multifunkčních struhadel a kráječů 2023

Výborný pomocník do každé kuchyně.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Verk 15779 Multifunkční struhadlo a kráječ na ovoce a zeleninu

Jak vybrat multifunkční struhadlo a kráječ

  • Jde o struhadla s možností různých nástavců, která jsou schopná vytvářet různé styly strouhání ovoce a zeleniny.
  • Kráječe umožňují snadné a rychlé krájení například brambor či další zeleniny.
  • Typicky je součástí multifunkčních struhadel a kráječů také nádoba, do které nastrouhané potraviny padají.

Multifunkční struhadlo a kráječ - náš výběr

Multifunkční struhadla a kráječe s nádobou

Multifunkční struhadla a kráječe Tescoma

Multifunkční struhadla a kráječe Banquet

Zobrazit kompletní nabídku multifunkčních struhadel a kráječů

Jak vybrat multifunkční struhadlo a kráječ

Kdy se hodí

Elektrická struhadla a kráječe jsou určena náročnějším uživatelům, kteří ocení širší možnosti a současně struhadlo používají takřka každý den při vaření. Na multifunkčních struhadlech je možné strouhat široké spektrum potravin, tedy nejen běžné ovoce a zeleninu. Alternativou je kráječe, která zvládají velmi dobře a efektivně pracovat s například bramborami a další větší zeleninou, kterou potřebujete rychle nakrájet na menší kousky.

Vzhled

Multifunkční struhadlo a kráječ není žádným výdobytkem posledních let. V zásadě jde o plastový nástroj skládající ze dvou hlavních částí. Dole je miska, do které padá nastrouhaná potravina, zatímco nahoře je odnímatelná plastová část, na který je nezbytný posuvný kráječ. Přímo do něj se umístí konkrétní surovina a pohybem sem a tam dochází ke strouhání. Velkou výhodou je, že nemusíte potravinu přímo držet a posuvný kráječ dokonale chrání i vaše ruce a prsty před možností zranění. U kráječů je proces podobný, u lepších modelů se nakrájené věci dostanou do zásobníku.

Multifunkční struhadlo a kráječ
Verk 15779 Multifunkční struhadlo a kráječ na ovoce a zeleninu

Nože

Součástí multifunkčních struhadel a kráječů jsou vyměnitelné nože. Snadno můžete strouháním vytvářet zajímavé tvary, které se liší stranami, šířkou nebo tloušťkou. Výměna nožů je velmi snadné, jednoduše se vyloupnou z vrchní plastové části a nasadí zcela jiný nástavec. Nic víc není potřeba dělat, což znamená, že během chvilky lze vytvořit esteticky velmi pestrý obložený talíř, a to jen za pomoci multifunkčního struhadla. U kráječů lze nože také měnit a například vytvářet krájením brambor různé tvary hranolek.

Důležité vlastnosti

Při výběru nového multifunkčního struhadla a kráječe se zaměřte především na kvalitu zpracování.

  • Plastové části by měly být bytelné, neprohýbat se a rozhodně nevrzat. Je však možné, že narazíte na méně kvalitní model, kterému je lepší se obloukem vyhnout.
  • Veškeré pohyblivé součásti na multifunkčním struhadle a kráječi by mělo být možné obsluhovat snadno. Jakékoliv náznaky drhnutí či nejistého chodu značí, že je daný kousek buď poškozený, nebo již od výroby nesprávně vyrobený.
Multifunkční struhadla a kráječe s nádobou
Multifunkční kráječ zeleniny s cedníkem
  • Pokud budete mít možnost, zkuste si v obchodě výměnu nožů, respektive ostrých posuvných krájecích ploch v horní části multifunkčního struhadla a kráječe. Výměna by opět měla být snadná, ale lze narazit i na modely, kterým krájecí a ostré plochy lze velmi obtížně vyjmout. Taková skutečnost vás posléze může nejen zdržovat, ale v krajním případě i ohrožovat nechtěným pořezáním, když se budete snažit výměnu provést co nejrychleji.

Hlavní přednosti

Mezi hlavní přednosti multifunkčních struhadel a kráječů bezpochyby patří opravdu široké spektrum využití. K většině totiž obdržíte alespoň několik různých krájecích nástavců, která například zvládnou nejen strouhat, ale rovněž krájet. Zmínit je nutné i celkovou bezpečnost, neboť strouhání probíhá v posuvném kráječi, který tak tvoří bariéru bez ostrými nástavci a vaší rukou. Nemusíte se tudíž obávat poranění.

Multifunkční struhadlo a kráječ – výhody Multifunkční struhadlo a kráječ – nevýhody    
Výměnné nástavce s ostřím pro strouhání a krájení Některé modely mají méně kvalitní plastové části    
Vítaná vanička na nastrouhané či nakrájené potraviny Miska nemusí svým objemem vyhovovat každému    
Posuvný kráječ je pohodlný a bezpečný  

Víte, že…?

Multifunkční struhadlo a kráječ nabízí opravdu pestré možnosti používání, které pramení z dodávaného příslušenství. Brzy zjistíte, že zastanou mnohem více práce, než jste si původně mysleli.

Multifunkční struhadla a kráječe Tescoma
Tescoma Handy bílé – otočné, plastové, multifunkční, kuchyňské struhadlo

Ceny

Ačkoliv se zdá, že multifunkční struhadlo a kráječ bude složité a pravděpodobně i drahé zařízení, není tomu tak.

  • Základní modely lze pořídit již od zhruba 500 Kč a vždy se můžete spolehnout pestré možnosti strouhání a krájení. Výhodou je, že mnohé modely jsou k dispozici i v různých pastelových barvách a můžete si je tak sladit s odstínem vaší kuchyně.
  • Za bohatší příslušenství či značku si tradičně budete muset připlatit, avšak vždy se jedná jen o nižší sto koruny a zpravidla tak cena nepřesahuje hranici 1 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat multifunkční struhadlo a kráječ?

Multifunkční struhadlo a kráječ je již skutečně zařízení, které zastane velkou porci práce a nenechá vás ve štychu při potřebě cokoliv nastrouhat či nakrájet. Využívat lze výměnné nástavce a spoléhat na bezpečnost při práci.

Čemu při koupi věnovat pozornost?

Zaměřte se na kontrolu kvality dílenského zpracování, kdy by plastové části multifunkčního struhadla měly pevně držet na svém místě a současně pohyblivé části provádět pohyb hladce. Některé, zejména levnější modely mohou mít přeci jen pochybnější kvalitu dílenského zpracování.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku multifunkčních struhadel a kráječů