Nejlepší nádrže na pitnou vodu 2024 a jak vybrat

Zásoby vody na horší časy.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Cemo nádrž na pitnou vodu 100 l

Jak vybrat nádrž na pitnou vodu

 • Voda se v posledních letech stává poměrně vzácnou surovinou.
 • Pořídit můžete nadzemní nebo podzemní nádrž.
 • Pořídit musíte kvalitní nádrž opatřenou certifikací.
 • Objem udává, kolik metrů krychlových nebo litrů vody konkrétní nádrž pojme.

Nádrž na pitnou vodu - náš výběr

Cemo nádrž na pitnou vodu 100 l
Výrobce: Cemo
Objem: 500 l
Zobrazit více
Nádrž na pitnou vodu CEMO 100 l je vyrobena z PE plastu, vhodného pro potraviny. Má šroubovací uzávěr o průměru 220 mm a 2 držadla pro přepravu. Rozměry nádrže jsou 63 x 42 x 67 cm a hmotnost 5,5 kg. Vypouštěcí ventil je možné přidat za příplatek.
Zobrazit méně
Plastovar Samonosná kruhová nádrž na pitnou vodu 10m³
Výrobce: Plastovar
Zobrazit více
Nádrž na pitnou vodu Plastovar Samonosná kruhová o objemu 10 m³ (10000 litrů) je vhodná pro oblasti bez spodní vody a jílovitého povrchu. Instalace zahrnuje položení na základovou desku 10-20 cm, zasypání zeminou a plnění vodou. Nádrž je odolná vůči chemickým a mechanickým namáháním a 100% vodotěsná. Horní víko unese až 20 cm zeminy.
Zobrazit méně
Aplast Podzemní nádrž na pitnou vodu AQUAstay 2000 l
Výrobce: Aplast
Materiál: polyetylén LLDPE
Zobrazit více
Jedná se o podzemní nádrž na pitnou vodu Aquastay 2000 l od výrobce Aplast, která obsahuje uzamykatelný plastový poklop, vstupní komín s výškou 300 mm a má možnost dokoupení prodlužovacích nástavců (250 mm nebo 350 mm). Instalace je možná do míst s vysokou hladinou podzemní vody s dodržením statických opatření.
Zobrazit méně
Plastovar Samonosná kruhová nádrž na pitnou vodu 3m³
Výrobce: Plastovar
Zobrazit více
Nádrž na pitnou vodu Plastovar Samonosná má objem 3m³ (3000 litrů) a je vhodná v prostředí bez spodních vod, na jílovité půdě. Umištění na staticky zatížených místech se nedoporučuje. Je umístěna na základové desce 10–20 cm a horní víko snese 20 cm zeminy. Materiál je certifikovaný pro styk s pitnou vodou a nádrž je vodotěsná, chemicky a mechanicky odolná.
Zobrazit méně

Samonosné nádrže na pitnou vodu

Plastovar Dvouplášťová kruhová nádrž na pitnou vodu 10m³
Výrobce: Plastovar
Zobrazit více
Dvouplášťová kruhová nádrž na pitnou vodu Plastovar o objemu 10 m³ (10000 litrů) je určena pro umístění v místech se spodní vodou či jílovitou půdou. Nádrž je vyrobena ze dvou 100% nepropustných plášťů a doporučuje se usadit do živého betonu. Meziplášť je vhodné vyplnit betonem pro zpevnění konstrukce a zajištění odolnosti vůči spodní vodě či jílovité půdě. Nádrž je vodotěsná díky dvěma 100% vodotěsným pláštům a je chemicky a mechanicky odolná.
Zobrazit méně
Plastovar Samonosná kruhová nádrž na pitnou vodu 10m³
Výrobce: Plastovar
Zobrazit více
Nádrž na pitnou vodu Plastovar Samonosná kruhová o objemu 10 m³ (10000 litrů) je vhodná pro oblasti bez spodní vody a jílovitého povrchu. Instalace zahrnuje položení na základovou desku 10-20 cm, zasypání zeminou a plnění vodou. Nádrž je odolná vůči chemickým a mechanickým namáháním a 100% vodotěsná. Horní víko unese až 20 cm zeminy.
Zobrazit méně

Nádrže na pitnou vodu Aquacup

Aquacup HZ 3000 l
Výrobce: Aquacup
Objem: 3000 l
Zobrazit více
Nádrž Aquacup HZ o objemu 3000 litrů je určena k podzemní instalaci a slouží pro skladování čisté či užitkové vody nebo jako jímka odpadní vody. Instalace se provádí do výkopu, přičemž výkop musí být o 20 cm větší než nádrž, která je umístěna vodorovně do 10 cm vrstvy udusaného písku. Nádrž je dodávána s horním víkem a kontrolním otvorem ve standardní výšce 30 cm. V případě spodní vody či kořenů stromů se doporučuje betonový základ a obvodové stěny.
Zobrazit méně
Aquacup HZ 1500 l
Výrobce: Aquacup
Objem: 1500 l
Zobrazit více
Nádrž Aquacup HZ o objemu 1500 l je polyetylenová podzemní nádoba vhodná pro uchovávání čisté i užitkové vody či jako odpadní jímka. Instalace není nutné obetonování, umístění maximálně 80 cm pod zemský povrch. Výkop pro nádrž by měl být o 20 cm větší. V nevhodných podmínkách se doporučuje betonový základ a obvodové stěny. Dodávka zahrnuje horní víko a nástavce kontrolního otvoru o výšce 30 cm.
Zobrazit méně
Aquacup VZ 750 l
Výrobce: Aquacup
Objem: 750 l
Zobrazit více
Aquacup VZ 750 l představuje podzemní vertikální nádrž z netoxického lineárního polyethylenu o objemu 750 litrů. Určena k uchovávání čisté nebo užitkové vody za atmosférického tlaku. Nádrž lze instalovat bez obetonování, váží 35 kg a má průměry H - 1 160 mm, D - 1 100 mm. Víko je přizpůsobeno terénu a odolává UV záření, chemickým látkám a teplotním změnám. Součástí dodávky je doklad nepropustnosti.
Zobrazit méně
Aquacup VZ 1120 l
Výrobce: Aquacup
Objem: 1120 l
Zobrazit více
AquaCup VZ 1120 l je podzemní vertikální nádrž z netoxického lineárního polyethylenu vysoké hustoty, určená pro skladování čisté nebo užitkové vody. Oproti betonovým nádržím je její instalace snadnější. Jeho konstrukce zaručuje odolnost proti UV záření, vlivu chemikálií a teplotním rozdílům.
Zobrazit méně
Aquacup VZ 2240 l
Výrobce: Aquacup
Objem: 2240 l
Zobrazit více
Aquacup VZ 2240 l je podzemní nádrž z netoxického lineárního polyetylenu s vysokou hustotou. Výška 1890 mm, průměr 1400 mm a hmotnost 105 kg. Instalace na pevném či hlinitém povrchu. Nepotřebuje obetonování, lehká manipulace, odolnost vůči chemikáliím, teplotám a UV záření. Dodávána s nepropustností garantujícím dokladem.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Nádrž na pitnou vodu

Jak vybrat nádrž na pitnou vodu

Typy

Z hlediska získávání zásob pitné vody můžeme rozlišit dva základní typy nádrží:

 • Podzemní – zpravidla se jedná o podzemní akumulační modely, které slouží jako zásobárna pitné vody pro konkrétního uživatele, oblast
 • Nadzemní – flexibilní zásobníky a vaky, které je možné v případě potřeby využít při různých příležitostech např. dětské tábory a školy v přírodě, rekreační areály, zásobárna vody pro nejrůznější akce, řešení nečekaných situací např. při dodávkách pitné vody v obcích atd.
Různé nádrže na vodu

Nádrže na pitnou vodu mají různé podoby, iStock / urfinguss

Materiál

Nádrže na pitnou vodu jsou zpravidla vyráběny z velmi kvalitních plastů. U těchto materiálů je nejdůležitější mezinárodní certifikace pro používání a uchovávání potravin a pitné vody. Dále mohou být opatřeny prvky jako ochrana proti UV záření, vzniku plísní a hub apod.

Instalace

Toto hledisko je důležité zejména u podzemních nádrží. Na našem trhu máte na výběr z následujících možností.

Typ nádržePopis
SamonosnáNádrže se instalují do klasického podloží s lehkou a sypkou zeminou, která může obsahovat kameny, ale bez výskytu spodních vod; Nejjednodušší a nejrychlejší způsob instalace; Nádrž se usazuje na betonovou desku a následně se obsype přesátou zeminou nebo pískem
K obetonováníNejlevnější model z hlediska prvotních pořizovacích nákladů; Instaluje se do hornatého podloží bez spodních vod, do svahů nebo do míst s vyšším statickým zatížením; Statiku zajišťuje samotné obetonování nádrže ze všech stran; Také se usazuje na betonovou desku
DvouplášťováTyto nádrže jsou vhodné k instalaci v místech výskytu spodních vod, na těžší jílovité nebo jílovito-písčité půdě, do míst s plánovaným vyšším statickým zatížením; Usazuje se do měkkého betonu a po jeho vyrovnání se nechá zatvrdnout, následně se vybetonuje mezipláští a horní strana nádrže

Víte, že…?

Nádrž na pitnou vodu
Cemo nádrž na pitnou vodu 100 l

Pokud není uvedeno jinak, je nutné vždy, když plánujete nad nádržemi nebo v jejich blízkostech pojezd vozidel, je nutná spolupráce se statikem. Ten by měl navrhnout sílu betonu a železobetonové výztuhy nad plastovou nádrží a to s ohledem na její plánované zatížení.

Rodinný dům s nádrží na vodu

Nádrže na vodu jsou vhodné k podzemní instalaci, iStock / KangeStudio

Objem, velikost

Objem udává, kolik metrů krychlových nebo litrů vody konkrétní nádrž pojme. U obou variant, tedy u podzemních i nadzemních nádrží, se hodnoty mohou pohybovat mezi 1m3 až 250 m3.

Tvar

Podzemní zásobárny mají zpravidla dvojí tvar a to:

 • Kruhový – jedná se o tvar válce, který může být různě dlouhý; čím objemnější nádrž, tím delší nádrž bude
 • Hranatý – hranaté nádrže jsou klasické kvádrové barely
Samonosné nádrže na pitnou vodu
Plastovar Dvouplášťová kruhová nádrž na pitnou vodu 10m³

Volba konkrétního tvaru závisí na místě uložení nádrže, ale i na vašich preferencích.

Příslušenství

K nádržím lze dokoupit také následující příslušenství

 • Armaturní a revizní šachty – používají se k propojení nádrže se zdrojem vody a vodovodním řadem; do těchto šachet je možné umístit další vybavení, jako jsou vodoměry, čerpadla apod.; jejich technické řešení se ve většině případech navrhuje na míru
 • Úpravny vody – jsou určeny pro úpravu vody na kvalitu pitné vody případně jinou dle potřeby (průmysl, zemědělství), zdrojem vody bývá např. studna nebo vrt; opět se navrhuje na míru konkrétním požadavkům
 • Čerpadla, vodárny, automatické tlakové systému – čerpání vody z vodního zdroje; zařízení jsou navrhována podle místa použití, typu instalace, průtoku vody, čerpací výšky atd.

Výrobci a ceny

 • Podzemní nádrže na pitnou vodu se pohybují v cenovém rozpětí mezi 12000 Kč a 350000 Kč. Výši ceny určuje zejména objem nádrže, kdy nejlevnější modely disponují hodnotou kolem 1 – 3 m3 a nejdražší pak pojmou objem i kolem 50000 litrů. Mezi výrobce patří Mravec plast, AQUASTAY nebo Hydroplast s. r. o.
 • Základní pořizovací cena nadzemních nádrží je oproti jejich podzemní variantě podstatně nižší a opět je dána objemem, který začíná na 500 litrech. Cenově se tento typ nádrží se pohybují od 4500 Kč do cca 30000 Kč. Vyrábí je např. Ivar CS, Graf nebo DAB.

Otázky a odpovědi

Proč mít nádrž na pitnou vodu?

Voda obecně se v posledních letech stává poměrně vzácnou surovinou a tak vzniká také větší potřeba získávání jejich zásob pro horší časy. Týká se to jak vody dešťové, tak té pitné. Podle nejrůznějších průzkumů došlo již během 20. století k sedminásobnému zvýšení spotřeby vody a tak se její nedostatek stává reálnou hrozbou. Zásobárny pitné vody tak mohou být alespoň dočasným řešením ve chvílích, kdy dojde k výpadku dodávky vody do veřejných vodovodů.

Jak vybrat nádrž na pitnou vodu?

Nejdůležitějším parametrem je velikost nádrže. Velikost nádrže volte s ohledem na její využití. Pro soukromé účely budou dostačující nádrže o menším objemu, u zásobáren vody pro větší oblast je pak naopak vhodné volit nádrže objemnější. Velikost nádrží případně zásobovacích vaků na pitnou vodu roste úměrně s jejich objemem.
Zobrazit kompletní nabídku Nádrž na pitnou vodu