Naftové topidlo

Pro ohřev bytových i nebytových prostor.

ca. 30 500 CZK
ca. 8 000 CZK
ca. 35 900 CZK
ca. 9 000 CZK

Jak vybrat naftové topidlo

  • Jedná se o výkonná zařízení schopná produkovat v krátkém čase velké množství tepla.
  • Rozdělují se na naftová topidla s přímým a nepřímým spalováním.
  • Zpravidla jsou vyráběny z kovových materiálů, které navíc mají i dostatečnou antikorozní ochranu.

Co je naftové topidlo

Naftové topidlo je zařízení sloužící k ohřevu vzduchu, jinými slovy k vytápění vámi zvolených prostor. Současně patří naftová topidla k vůbec cenově nejdostupnějšímu řešení při snaze o vytápění.

Naftové topidlo přitom pracuje obdobně jako plynový ohřívač vzduchu. Okolní vzduch je ohříván hořákem, ve kterém probíhá spalování nafty se vzduchem. Je nasnadě, že naftové topidlo je vybaveno vlastní nádrží na naftu. Při provozu vzniká velké množství zplodin tím, jak dochází ke spalování nafty. Je tak nezbytně nutné zajistit v prostorech dostatečné větrání.

Pro menší místnosti
Master Naftové topidlo BV77 E s nepřímým spalováním

Parametry

Pokud se rozhodnete pro pořízení naftového topidla, je vhodné se zaměřit na několik základních parametrů, podle kterých lze zvolit konkrétní model, který bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům a nárokům.

Topný výkon

Topný výkon naftových topidel je velmi důležitým parametrem, který vám udává, jak silné dané zařízení je. Topný výkon je udáván ve wattech. Naftová topidla patří mezi vůbec nejvýkonnější teplomety:

  • Běžně modely dosahuj výkonu 30 000 W.
  • Nejvýkonnější se mohou pochlubit až 80 000 W.
S podvozkem
MSW Naftové topidlo s podvozkem – 20 kW – 38 l

Schopnost vytápění

Neméně důležitým parametrem je i vytápěcí schopnost. Měl by být uveden na každém zařízení od výrobce a říká vám, jak velké prostory je dané naftové topidlo schopné vytápět. Vytápěcí schopnost je vždy udávána v m3 a vy tak dle velikosti vaší místnosti či jakýchkoliv prostor poznáte, zda je dané naftové topidlo schopné je vytopit.

Průtok vzduchu

Dalším důležitým parametrem je průtok vzduchu. Ten vám říká, jaké množství vzduchu projde naftovým topidlem za daný časový interval, například za 1 hodinu. Může se zdát, že jde o celkem bezpředmětný údaj, avšak naftová topidla se mohou využívat tak k vysoušení na stavbách. Ihned tak budete vědět, zda je tato hodnota pro vaše potřeby dostatečná.

Materiál

V neposlední řadě byste měli také věnovat pozornost celkovému zpracování naftového topidla. Naftová topidla bývají zhotovena z kovových a bytelných materiálů, které jsou navíc opatřeny antikorozní ochranou. Tudíž jsou jakožto zařízení připravena na používání v drsnějších podmínkách, které na stavbách mohou panovat.

Přímé spalování
Biemmedue GE 36 Naftové topidlo bez vývodu do komínu

Typy

Naftová topidla se dělí na dva základní typy, které se liší druhem spalování paliva a ve výsledku i možností využití.

Přímé spalování

Prvním typem jsou naftová topidla s přímým spalováním. Ta jsou velmi často využívaná na stavbách, kde jsou velké prostory s dostatečným přívodem vzduchu. Současně je nutné pro naftové topidlo s přímým spalováním zajistit také odvod zplodin. Nehodí se proto do míst, kde nemáte možnost zplodiny odvádět.

Jedná se však zpravidla o nejlepší variantu s poměrem cena/výkon. Důvodem je především teplota produkovaného vzduchu, která může být u výstupu až 800 °C. Vysoké teploty se ovšem nemusíte obávat, neboť je naftové topidlo vybaveno termostatem, který jej může automaticky vypnout, pokud by z nějakého důvodu mělo dojít k přehřátí.

Robustní konstrukce
MSW Motor Technics Naftové topidlo 20 kW 38 l

Nepřímé spalování

Naftová topidla s nepřímým spalováním se využívají ve všech typech prostor, kde nelze zřídit klasické vytápění. Ať už kvůli časovým či technickým podmínkám. Vytápění prostor naftovým topidlem s nepřímým spalováním je vysoce účinné. Důvodem je, že zabudované ventilátory jsou vysoce výkonné a dokáží horký vzduch rozhánět po celém prostoru, který chcete vytápět. Důležité je, že tento typ naftového topidla dokáže efektivně oddělit ohřátý vzduch od vznikajících zplodin, které následně komínkem odvádí pryč.

Právě kvůli oddělení horkého vzduchu, který potřebujete a zplodin, kterých se naopak potřebujete zbavit, existují dvě možnosti instalace.

  • Naftové topidlo s nepřímým spalováním je možné umístit do místnosti a zplodiny odvádět instalovaným komínkem ven.
  • Alternativou je naftové topidlo s nepřímým spalováním umístit ven, čímž vyřešíte odvod zplodin. Horký vzduch se pak do požadovaných prostor vhání pružnými a dokoupitelnými hadicemi. Jde o kompromisní řešení, neboť odváděním vzduchu skrze hadice dochází k mírným ztrátám tepla.
Typ naftového topidlo určení využití  
s přímým spalováním na stavby  
s nepřímým spalováním stavby i interiéry

Ceny

Ceny naftových topidel mají celkem široký rozptyl.

  • Základní fukary seženete již zhruba od hranice 6 000 Kč.
  • Výkonnější modely, které jsou však stále mobilní pomocí koleček, stojí zhruba 15 000 Kč a disponují výkonem kolem 20 000 W.
  • S výkonem následně roste i cena. Pro větší prostory se vyšplhá i nad hranici 50 000 Kč, přičemž však výkon může být i 80 000 W.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží naftové topidlo?

Naftové topidlo je určeno k vytápění i poměrně velkých prostor. Dokáže produkovat velmi horký vzduchu, který vhání do místnosti či svého okolí, čímž zvyšuje okolní teplotu a poslouží současně i jako účinný vysoušeč.

Jaký druh naftového topidla zvolit?

Pokud využijete naftové topidlo na otevřených stavbách, může jít o typ s přímým spalování, neboť nebudete muset řešit, jak naložit se zplodinami. Naopak pokud potřebujete dočasnou náhradu za klasické vytápění do uzavřených místností, volte variantu s nepřímým spalováním.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro menší místnosti
S podvozkem
Přímé spalování
Robustní konstrukce
Image
Produkt
Master Naftové topidlo BV77 E s nepřímým spalováním
MSW Naftové topidlo s podvozkem – 20 kW – 38 l
Biemmedue GE 36 Naftové topidlo bez vývodu do komínu
MSW Motor Technics Naftové topidlo 20 kW 38 l
Typ topidla
naftové
naftové
naftové
naftové
Výrobce
Master
MSW Motor Technics
Biemmedue
MSW Motor Technics
Hmotnost
53 kg
18.4 kg
25 kg
15.45 kg
Příkon
300 W
232 W
Výkon
20 kW
20 kW
38,4 kW
20 kW
Cena ca. 30 500 CZK ca. 8 000 CZK ca. 35 900 CZK ca. 9 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.