25 nejlepších nafukovacích karimatek 2023
Na trek, do stanu, na tábor, pro návštěvu - nafukovací karimatka se hodí.
Jak vybrat nafukovací karimatku
- Základem každé karimatky je materiál, ze kterého je vyrobena, a také to jaké má tepelně-izolační vlastnosti.
- Ventil je zdrojem izolace, pokud se ucpe, je karimatka nefunkční. Některé ventily mají zabudovaný speciální mechanismus, který umožňuje maximální průnik vzduchu při nafukování a zabraňuje vniknutí nečistot.
- Nejčastějším tvarem je obdélník. Setkat se ale můžete také i s anatomicky tvarovanými karimatkami.
Nafukovací karimatka - náš výběr





Nafukovací karimatky Husky





Nafukovací karimatky pro dva




Lehké nafukovací karimatky





Nafukovací karimatky Therm-a-Rest





Jak vybrat nafukovací karimatku
Typy karimatek
Základem každé karimatky je materiál, ze kterého je vyrobena, a také to jaké má tepelně-izolační vlastnosti. Míra, do jaké karimatka udržuje teplo, se označuje veličinou nazvanou tepelný koeficient, která udává číslo a za ním písmeno R. Většina letních karimatek nese označení 2 – 2,5 R. Karimatky vhodné i do zimy mají hodnoty 6 R.
Podle materiálu se pak dělí na:
Pěnové
Jedná se o cenově nejdostupnější typ karimatky. Výška se pohybuje mezi 5 – 12 mm. Silnější ale časem zeslábnou na téměř papírovou míru. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 150 – 400 g, záleží to ne celkových rozměrech a tloušťce. Této karimatce nevadí drsné zacházení, je možné ji používat natrženou nebo jinak poškozenou. Její výhodou je kromě ceny také její nízká váha.
K nevýhodám pak patří hlavně špatná skladnost. V batohu zabere hodně místa, takže je nutné ji nosit připevněnou zvenku, kde v případě deště zmokne. Má nízkou tepelně-izolační vlastnost, neposkytuje tolik pohodlí jako nafukovací karimatka. Při spaní tak budete cítit každý kamínek, ani vás nezahřeje od studené země.
Mezi výhody patří:
- uzavřené póry pěny nesají vodu a ani jimi neproudí ohřátý vzduch
- nelze ji propíchnout, jako se to může stát v případě nafukovacích typů
- lze ji upravit na jakýkoliv tvar pomocí nůžek
- můžete ji použít i jako podložku na cvičení nebo do auta
Alumatky
Jsou tvořeny tenkou vrstvou pěny a hliníkovou fólií. Jsou nejtenčí, mají výšku asi 3 mm. Také jejich hmotnost je nízká, váží kolem 100 g.
Alumatka se správně dává nahoru lesklou stranou a dolů pěnou. Hliník odráží tělesné teplo a zvyšuje tak váš tepelný komfort.
Samonafukovací
Tento typ patří k nejoblíbenější variantě. Představuje kompromis mezi pohodlím, skladností, tepelnou izolací a cenou. Samonafukovací karimatky mají pěnový materiál s extrémně otevřenými póry zalaminovaný do nepropustné tkaniny. Tento pěnový materiál do sebe po otevření ventilu v rohu karimatky nasává vzduch a rozpíná se. Na závěr lze karimatku dofouknout a ventil uzavřít.
- Při skládání se nejdříve uvolní ventil, tlakem se vzduch vyžene ven a ventil se opět uzavře.
- Tím se zabrání opětovnému nasávání vzduchu. Sbalená karimatka zabere méně místa než pěnová.
- Díky své tloušťce je pohodlnější a také lépe chrání před zimou. Nevýhodou je možnost propíchnutí.
Nabízené značky se liší zpracováním a používanými materiály. Některé mají speciální protiskluzovou úpravu, kterou jistě oceníte při kempování.
Nafukovací
Tento typ patří mezi nejpohodlnější, lze ji dofouknout až do dvojnásobné tloušťky než samonafukovací karimatku. Některé modely mohou být méně skladné a také poměrně těžké.
Nevýhodou je i v tomto případě možnost propíchnutí. Nedoporučuje se používat je v drsném terénu. Používají se většinou v kempech nebo jako nouzové lůžko. Nehodí se na běžné túry.
Víte, že…?
K nafukovacím karimatkám dostanete při koupi obal. U pěnových ale s obalem nepočítejte. Doporučujeme nechat si ho ušít. Prodloužíte tak její životnost.
Ventil a údržba
Ventil je zdrojem izolace, pokud se ucpe, je karimatka nefunkční. Některé ventily mají zabudovaný speciální mechanismus, který umožňuje maximální průnik vzduchu při nafukování a zabraňuje vniknutí nečistot.
Kovové ventily jsou oproti plastovým odolnější. Nedají se například rozšlápnout nebo jinak poškodit.
I přesto, že je spodní strana karimatky ve většině případů vyrobena z pevnějšího materiálu, je vždy nutné zkontrolovat, kde si na ni leháte, abyste zabránili jejímu propíchnutí.
- Samunafukovací karimatku můžete poškodit i tím, že ji budete vystavovat velkému teplu a přímému slunečnímu záření.
- Neskladujte ji tedy za oknem automobilu, vysoká teplota zvětší objem vzduchu v karimatce a vnitřní pěna se může odlepit od svrchního materiálu, a tím se vytvoří nerovnost v podobě bubliny.
- Z tohoto samého důvodu se nedoporučuje ani nosit ji připevněnou zvenku na batohu.
Co se týká skladování, její životnost prodloužíte otevřením ventilu nejen, pokud je uskladněná doma, ale také ve stanu.
- Karimatka s uzavřeným ventilem se v letních dnech může lehce poškodit.
- Před použitím ji můžete snadno dofouknout, a tím se vrátíte k její původní velikosti.
V případě zašpinění stačí karimatku otřít houbičkou nebo hadříkem namočeným v mýdlové vodě. V žádném případě ji nadávejte do pračky, ani ji celou nenamáčejte.
Materiál nafukovacích karimatek
Materiálem těchto karimatek již není těžká gumotextilie, jak tomu bylo dříve. Nově jsou to zátěžové neprodyšné látky, které jsou i při zachování neprodyšnosti a vysoké pevnosti velmi lehké a skladné. Karimatka obvyklého rozměru je po sbalení velká asi jen 20 cm a váží kolem 300 – 400 g.
Tepelný odpor a tvar
Hodnota R vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tepelnému toku. Čím vyšší je hodnota R, tím je karimatka lépe tepelně izolovaná. Tato hodnota se pohybuje v rozmezí 1,0 – 9,5. Celková hmotnost karimatky se zvyšuje se zlepšujícími se termoizolačními vlastnostmi.
Proto před samotným výběrem myslete na to, kde ji budete používat. Jiný typ se hodí na túry a jiný potom na lenošení u vody.
Tvar
Nejčastějším tvarem je obdélník. Setkat se ale můžete také i s anatomicky tvarovanými karimatkami. Jsou u nohou zúžené a mají zaoblené rohy. V oblasti trupu mají rovné hrany pro zmenšení mezery mezi jednotlivými podložkami. Některé modely mají navíc v oblasti hlavy polštářek, který vám umožní lepší odpočinek.
Odlehčená karimatka
Nové modely samonafukovacích karimatek nabízí i odlehčené verze. Odlehčení se provádí vysekáním části pěnové výplně karimatek. Zúžené tvary izolačních podložek dovolují snížit celkovou hmotnost i objem ve sbaleném stavu. Co se týká těchto odlehčených výseků v pěnové hmotě, je třeba myslet na to, že tyto výseky zhoršují jak životnost karimatky, tak její izolační vlastnosti.
- Mezi další vymoženosti, které dnešní karimatky nabízí je neklouzavý a nesmáčivý povrch.
- Na první pohled to není vidět, jistě ale oceníte skutečnost, že vám karimatka ve stanu nikam neujíždí a také to, že z karimatky nesjíždíte ani v případě, že ležíte ve spacáku.
- Díky nesmáčivému povrchu karimatka nenavlhne a nepřevádí vlhkost dále. Nemusíte se tak bát, že vám zvlhne spací pytel.
Výrobci
Výrobci nabízí mnoho tvarů a rozměrů karimatek z různých materiálů. K dostání jsou snad všechny barevné variace.
Pokud jste opravdu vysocí a klasický rozměr karimatky vám nebude stačit, nemusíte zoufat. Mnoho výrobců myslelo i na tuto možnost. Lze vybírat z velkého množství prodloužených modelů.
PINGUIN – tato značka nabízí kromě klasických karimatek také dvě varianty těch prodloužených. Jedna má délku 198 cm a tloušťku 5 cm, druhá 196 cm a tloušťku 3,8 cm.
OUTWELL – také tento výrobce nabízí velké množství výrobků různých rozměrů do celkové délky až 200 centimetrů.
HUSKY – i tato značka je známkou kvalitních výrobků. Karimatky jsou příjemné a pohodlné a poskytují dokonalý odpočinek. I zde najdete výrobky různých materiálů, rozměrů a také pěkný design.
Z dalších výrobců stojí za zmínky modely značek Yate, Easy Camp, Thermarest, Hannah.
Cena
Co se týká ceny, není karimatka žádnou velkou finanční zátěží. Pěnovou karimatku seženete už za cenu do 100 Kč. Samonafukovací a nafukovací se pak cenově liší podle materiálu, tloušťky, termoizolačních vlastností a celkové tloušťce.
Cena | Typ |
---|---|
Od 100 – 300 Kč | Jedná se o pěnové karimatky. Modely do 100 Kč mají tloušťku 6 – 8 mm. Dražší jsou pak dvouvrstvé a dosahují tloušťky až 12 mm. |
Od 300 – 600 Kč | Tato kategorie zahrnuje již samonafukovací karimatky. Modely nabízí také prodlouženou verzi. Najít můžete již také levnější nafukovací karimatky. |
Od 600 – 1500 Kč | Zde si již vybere i náročnější uživatel. Jedná se ve všech případech o samonafukovací nebo nafukovací karimatky všech rozměrů. Samozřejmostí jsou kvalitní odlehčené materiály. Hmotnost se pohybuje okolo 500 g, Karimatky lze použít i do chladného počasí. |
Od 1 500 Kč a více | Tato cenová kategorie zahrnuje především všechny možné typy nafukovacích matrací. Některé lze díky jejich skladnosti a menší hmotnosti používat také při cestování. Jiné se hodí spíše jako náhradní lůžko a není příliš praktické nosit je s sebou v batohu. |
Příslušenství ke karimatkám
- Sada na opravu karimatky – ne každý model nabízí sadu na opravu karimatek. Pokud není součástí výrobku, je možné tuto sadu dokoupit samostatně.
- Ruční pumpička – zejména při koupi nafukovací karimatky se vám bude tato pumpička hodit. Lze ji použít i v případě samonafukovací karimatky.
- Spací pytel – některé spací pytle mají zabudovaný rukáv, určený přímo pro karimatku, díky kterému si můžete být jisti, že zůstanete na karimatce po celou dobu spánku.
Víte, že…?
Jedna z možností jak rychle nafouknout karimatku, je za pomocí neprodyšného obalu použitého jako nafukovacího polštářku. Je to rychlejší než za pomoci pumpičky nebo úst. Pomocí objemu samostatného pytle, který je někdy současně i obalem karimatky, jde nafukování podstatně rychleji, stačí jen několikrát stlačit pytlík připojený ventilem k matraci.
Otázky a odpovědi
Jakou karimatku zvolit?
Lze koupit karimatku s příslušenstvím?
Různé typy produktů porovnejte zde.