Vozík za kolo

Sportujte bezpečně se svými dětmi.

ca. 25 600 CZK
ca. 19 900 CZK
ca. 9 200 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 13 600 CZK

Jak vybrat vozík za kolo?

Pokud patříte mezi rodiče, kteří mají rádi cyklistiku a podnikají rádi výlety na kole, nemusíte mít strach, že s dítětem se vašeho koníčku vzdáte. Řešením je vozík za kolo, díky kterému bude dítko absolvovat výlety s vámi. Vozík můžete využívat i při dalších sportech, jako je in-line bruslení nebo třeba běžecké lyžování či klasický běh. V následujícím článku se dozvíte, jak vybrat ten správný vozík za kolo, který vám bude vyhovovat.

Typy

Nejprve je důležité stanovit si, jakým způsobem budete vozík využívat. Existuje totiž několik druhů vozíků a každý je uzpůsoben k něčemu jinému. Pojďme se podívat, jaké druhy to jsou:

Na kolo i pro běhání
Thule Chariot Sport 1

Multifunkční vozík na kolo

Patří mezi nejoblíbenější vozíky, a to kvůli své praktičnosti a funkčnosti. Dá se totiž převést na kočárek. Takže jej využijete i při běhání nebo bruslení. Multifunkční vozíky nabízejí hodně funkcí a zaručí vám hladkou a plynulou jízdu. Je vhodný jak pro sportovně založené rodiny, tak i pro rodiny, které používají vozík jako kočárek.

Vozík + jogger (kočárek)

Jedná se o dětský vozík za kolo, který vám dodají buď s kolečkem pro kočárek, nebo s nástavcem na jogging. Nevýhodou je, že má méně funkcí a neposkytne vám takový komfort jako předešlý typ. Vhodný je zejména pro rodiče, kteří budou vozík používat na kolo a jen příležitostně na kočárek nebo při běhu.

Klasický vozík za kolo

Jedná se o vozíky, které jsou určené pouze za kola. Nejsou k nim žádná přídavná zařízení pro kočárky nebo jogging. Prodávají se jak základní modely za nižší cenu, tak i modely s vyšší kvalitou, většími koly i čalouněnými sedadly. Ty ale samozřejmě odrážejí své přednosti na ceně.

Vhodný i pro lyžování
Thule Chariot Cross 1

Velikost

Velikost je důležitým parametrem. Je rozdíl, zda pořídíte vozík pro jedno dítě nebo pro dvě.

Pro jedno dítě  
Výhody Nevýhody
Nižší hmotnost Malý úložný prostor
Cenová dostupnost  
Pro dvě děti  
Výhody Nevýhody
Více úložného prostoru Vyšší hmotnost
  Vyšší cena

Úložný prostor

Každý vozík za kolo má úložný prostor za sedadlem. Slouží k uložení potřebných věcí, jak pro vaše dítě, tak i pro ostatní pomůcky pro váš výlet. Většina produktů vám zajistí dostatek místa pro uložení bundy, tašky s plenami, hraček, jídla a pití či dalších věcí. Dejte pozor, abyste do vozíku neukládali velké a tvrdé předměty, které pak mohou vaše dítě tlouct do zad. Místo pro ukládání věcí najdete i na řídítkách vozíku, ale jen v případě, že jej máte v pozici kočárku nebo při běhání. Zde si můžete odložit drobné věci, jako jsou klíče, telefon, voda a podobně.

Kola

Vozík za kolo má k dispozici dvě kola (pneumatiky), které mohou mít rozměry 16“ a 20“. Lepší variantou jsou větší kola, protože lépe zvládnou nerovnosti na silnici, takže jízda je plynulejší. Vozíky s pneumatikami 16“ mívají často plastové disky, které jsou náchylnější k prasknutí a deformaci. Kola 20“ mají kovové disky a lepší výkon.

Hliníkový rám
Hamax Avenida One

Brzdy

Pokud zvolíte vozíky, které lze přeměnit na kočárek, musejí mít všechny brzdu. Můžete se setkat s brzdami jako jednoduchého popruhu kolem pneumatiky nebo pak například s ruční brzdou na řídítkách.

Parkovací brzda

Jedná se o jednoduchý popruh, který je umístěný kolem zadní pneumatiky, aby se vozík nemohl otáčet. Jejich používání se vám vyplatí při parkování, aby vám kočárek neodjel nebo se nepohybovat. Většinou se objevují na levnějších modelech.

Nožní brzda

Slouží k zamykání zadní pneumatiky vozíku, a to pouhým stisknutím nohou. Nožní brzdy najdete na vozících všech cenových kategorií.

Komfortní
XLC Mono Croozer

Ruční brzda

Jejím úkolem je zpomalit vozík, ale ne ho úplně zastavit. Pokud máte vozík při běhání v režimu kočárku, můžeme vám pomoci například při běhu z kopce dolů.

Odpružení

Díky odpružení bude jízda s vozíkem daleko pohodlnější a komfortnější nejen pro vás, ale i pro vaše ratolesti. Další výhodou je, že kromě asfaltových cest zvládnete se starším dítětem i lehčí terén. Pokud zvolíte vozík s odpružením, je třeba počítat s vyšší cenou.

Víte, že…?

Vždy je dobré vidět vozík za kolo ve složeném stavu, abyste věděli, kolik místa zabere. Platí to i v opačném případě, kdy je praktické vidět ho složený, aby se vám vešel do auta.

Multifunkční
Qeridoo KidGoo 1

Dětská vložka

Díky dětské vložce se mohou vozíky proměnit na skvělé kočárky. Někteří výrobci poskytují vložky i pro kojence a miminka. Dětskou vložku většinou nabízejí vozíky vyšších kategorií. Pokud vozík za kolo nenabízí dětskou vložku, není pro kojence bezpečný.

Výrobci

Pro inspiraci vám přiblížíme dva výrobce dětských vozíků za kolo, kteří jsou osvědčení a velmi oblíbení u zákazníků. Jedná se o značku Thule a Croozer.

Thule

Švédská společnost, která se na trhu pohybuje téměř 80 let. Jejich produkty se prodávají po celém světě. Thule je zastoupena mezinárodní skupinou lidí, kterou pojí vášeň pro pomoc všem rodinám, které patří mezi aktivní outdoorové nadšence.

Croozer

Tato značka pochází z Německa a nabízí kvalitní a testované dětské vozíky za kolo. Její předností jsou příznivé ceny. Vozíky od tohoto výrobce jsou o něco těžší a větší, než jiné. Nevýhodou je, že nejsou odpružené. Jsou ale jednoduché a spolehlivé.

Cena

Hodnota dětského vozíku za kolo může být rozmanitá. Záleží především na volbě výrobce a také na vašich požadavcích. Pro větší přehled jsme ceny rozdělili do následujících kategorií.
Do 10 000 Kč – Do deseti tisíc korun pořídíte jednomístné vozíky, které zvládnou pouze nenáročný terén. Tyto modely můžete využít pouze ve spojení s jízdním kolem. Jejich nosnost bývá do 25 kg. Vozíky nejsou odpružené.
10 000 – 20 000 Kč – Sem řadíme modely střední třídy. Najdete zde i dvoumístné vozíky. Nosnost se pohybuje do 35 kg. Velkou výhodou je i velký úložný prostor. Vozíky v této kategorii můžete využít i jako kočárek nebo vozítka na jogging. Dalším pozitivem je odpružení, díky kterému bude zajištěno potřebné pohodlí i při jízdě nestabilním terénem.
Nad 20 000 Kč – Sem řadíme multifunkční vozíky, které budou vyhovovat těm nejnáročnějším zájemcům. Vysoce kvalitní materiál, odolná kola i odpružení, to vše vám bude k dispozici. Samozřejmostí je také voděodolnost.

Jméno
Na kolo i pro běhání
Vhodný i pro lyžování
Hliníkový rám
Komfortní
Multifunkční
Image
Produkt
Thule Chariot Sport 1
Thule Chariot Cross 1
Hamax Avenida One
XLC Mono Croozer
Qeridoo KidGoo 1
Výrobce
Thule
Thule
Hamax
Croozer
Hmotnost
14 kg
12.5 kg
13.5 kg
13.8 kg
16.5 kg
Nosnost
34 kg
34 kg
38 kg
35 kg
50 kg
Cena ca. 25 600 CZK ca. 19 900 CZK ca. 9 200 CZK ca. 11 500 CZK ca. 13 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena