Nastřelovací pistole

Sponkovačka i hřebíkovačka.

ca. 1 500 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat nastřelovací pistoli

  • Pomocí nastřelovací pistole neboli sponkovačky můžete snadno spojit dva různé materiály, toto zařízení je vhodné do domácnosti a neobejdou se bez ní ani profesionálové.
  • Typ – pro spojování materiálů můžete použít sponkovačku, pinovačku nebo hřebíkovačku.
  • Zdroj síly – nastřelovací pistole potřebuje nějaký přísun energie a síly, která ji uvede do pohybu. Na výběr máte ruční, elektrickou nebo plynovou sponkovačku.
  • Uživatelský komfort – o snadnou práci se postará ergonomické provedení, hmotnost i konstrukční řešení.
  • Síla – sponkovačky mají rozdílnou sílu úderu nebo sílu tlaku, který vyvinou na sponku pronikající spojovaným materiálem. Tato veličina se udává v jednotkách tlaku, tedy v barech.

Typy

Nastřelovací pistole rozdělujeme na tři typy. Jedná se o mechanické, elektrické a plynové nastřelovací pistole. Pojďme si říci k jednotlivým typům více informací.

Mechanika

Jsou jednoznačně nejdostupnější. Připomínají kancelářskou sešívačku. Ruční pistole fungují na dvou různých principech. Ty jednodušší jsou opravdu jako sešívačka, sponka se do materiálu zarazí klepnutím do materiálu. Proto se jim také říká sponkovací kladivo. Propracovanější modely už mají pružinový mechanismus, který stlačujete ručně pákou. Obsluha tohoto typu nastřelovací pistole je jednoduchá, ale práce s ní je pomalá a únavná.

Kompaktní
Makita AF506

Elektrika

Díky elektrickým modelům nahradíte lidskou sílu. Je třeba ale počítat s tím, že musíte mít po ruce elektrickou zásuvku. Napájet můžete buď ze sítě 230 V, nebo z akumulátorů. Pistole na 230 V jsou určeny pro sponky a kolářské hřebíčky o maximální délce asi 30 mm, zatímco akumulátorové nástroje jsou určené pro náročnější profesionální práce, takže zvládnou i velké hřebíky o průměru 2,8 mm a délce 90 mm.

Plyn

Tento typ nastřelovací pistole je poháněný stlačeným plynem. V dílnách se používají pneumatické pistole, na stavbách zase pistole na plyn stlačený v bombičkách. Plynové pistole v současnosti zahrnují nejširší nabídku na trhu. Můžete pořídit jak malé modely na sponky, tak i velké profesionální hřebíkovačky na hřebíky o délce 160 mm.

Síla

Pokud jde o mechanické pistole, tak rozhoduje síla, kterou vyvine lidská ruka. U elektrických sponkovaček nebo nastřelovaček hřebíků, které využívají pružinový systém, se zmíněná pružinka dotahuje nebo povoluje. Tím, že povolíte, snížíte sílu úderu. U pneumatické varianty se snižuje tlak vzduchu, který dávkuje samotný kompresor.

LED pracovní osvětlení
Parkside PAT 20-Li A1

Počet úderů

Tento parametr je pro zájemce často velmi důležitý. Hraje tu roli rozdílnost sekvenční a kontaktní nastřelovací pistole. U sekvenční pistole dochází k nastřelení vždy, když stisknete spoušť. Naopak u kontaktní pistole držíte spoušť neustále a hřebík nebo spona vystřelí pokaždé, když narazí na pevnou plochu. Takže u této varianty je frekvence úderů vyšší.

Hmotnost a ergonomie

Pokud budete nastřelovací pistoli využívat často, hmotnost a ergonomie by vás rozhodně měla zajímat. Určitě oceníte, když přístroj bude co nejlehčí. Nemusíte se ale bát, že by nižší hmotnost znamenala i nižší kvalitu materiálů. Nemusí to tak být.
Důležitý je také úchop, což je velmi individuální věc. Někdo má menší ruce, jiný zase větší. Vyberte si takovou pistoli, u které se po hodinách práce nebudete trápit křečí nebo brněním rukou.

Údržba

Pokud chcete, aby životnost vaší pistole byla co nejdelší a její funkčnost co nejlepší, musíte o ni pečovat. Nejčastěji dochází k rychlému opotřebení úderníku, zlomené pružině či špatnému těsnění pístu. Sledujte v jakém stavu je úderník. Zejména u hřebíkovaček se jeho povrch často deformuje. Stačí, když ho jednoduše vyhladíte jemným brusným papírem.

Protiskluzová rukojeť
Scheppach 7906100715

Další funkce

Díky dalším funkcím si můžete svoji práci usnadnit. Ocení je jak profesionálové, tak i amatéři.

Funkce Popis
LED diody Budou vás informovat o stavu zásobníku spon nebo hřebíků. Dále také signalizují aktuální stav baterie.
Uzamčení spouště Velmi výhodná funkce především z bezpečnostního hlediska.
Přenosný kufřík Díky němu si můžete uchytit nářadí do opasku.

Víte, že…?

Při práci s nastřelovací pistolí je důležitá bezpečnost. Jedná se o silné nástroje, a čím je vyšší síla úderu, tím vyšší je i nebezpečí. Stačí okamžik a člověk se ani nenaděje a má v kůži zarytý hřebík či sponu. Proto je dobré, aby vaše pistole měla možnost uzamčení spouště.

Značky

Rozhodně není dobrou volbou vybírat nastřelující pistoli v levném hobby nářadí, které občas najdete v supermarketu. Nemusíte si pořizovat pistole za vysokou cenu, i kvalitní výrobce může mít příznivé ceny. Důležité je, aby byl výrobce osvědčený a měl záruku kvality výrobku. Mezi tyto značky patří rozhodně Bosh, Extol nebo Makita. Z těch méně známých značek můžeme zmínit například Hitachi. Pokud vám nevadí připlatit si, můžete vybírat i mezi značkami Metabo či Rapid.

Kombinovaný pneu přístroj
Güde 40220

Cena

Co se týče nákladů na pořízení nastřelovací pistole, pokud vám stačí ruční model na spony, zaplatíte za něj pár korun. Elektrické nastřelovací pistole už se pohybují v rozmezí od 600 – 5 000 Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od volby výrobce a zvolených parametrů. Nad 5 000 Kč už se pohybují výrobky, které s přehledem poslouží i profesionálům.

Otázky a odpovědi

K čemu je nastřelovací pistole?

Snad každému se někdy stane, že potřebuje přitlouct hřebík nebo něco připevnit pomocí sponek. Daleko pohodlnější než kladivo pro vás bude nastřelovací pistole. Jedná se o souhrnný název pro sponkovačku nebo hřebíkovačku. Tento přístroj ve vaší dílně jistě uplatníte. K dispozici vám jsou pistole, které dokážou nastřelovat pouze sponky, jiné pak hřebíky a nejoblíbenější mezi kutily jsou univerzální modely, které si poradí s obojím.

Jak vybrat nastřelovací pistoli?

Pro běžné používání Vám nejlépe poslouží akumulátorový přístroj. Je dostatečně výkonný, bezúdržbový a při práci Vás nebude limitovat přívodní kabel. Za spolehlivé jsou považovány i plynové sponkovačky, zde se budete starat pouze o pravidelnou výměnu plynových kartuší.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kompaktní
LED pracovní osvětlení
Protiskluzová rukojeť
Kombinovaný pneu přístroj
Kvalitní
Image
Produkt
Makita AF506
Parkside PAT 20-Li A1
Scheppach 7906100715
Güde 40220
Parkside PHET 15 C2
Výrobce
Makita
Parkside
Scheppach
GÜDE
Parkside
Hmotnost
1.3 kg
1 kg
3.628 kg
Cena ca. 1 500 CZK ca. 1 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.