Jak vybrat nastřelovací pistoli
- Pomocí nastřelovací pistole neboli sponkovačky můžete snadno spojit dva různé materiály, toto zařízení je vhodné do domácnosti a neobejdou se bez ní ani profesionálové.
- Typ – pro spojování materiálů můžete použít sponkovačku, pinovačku nebo hřebíkovačku.
- Zdroj síly – nastřelovací pistole potřebuje nějaký přísun energie a síly, která ji uvede do pohybu. Na výběr máte ruční, elektrickou nebo plynovou sponkovačku.
- Uživatelský komfort – o snadnou práci se postará ergonomické provedení, hmotnost i konstrukční řešení.
- Síla – sponkovačky mají rozdílnou sílu úderu nebo sílu tlaku, který vyvinou na sponku pronikající spojovaným materiálem. Tato veličina se udává v jednotkách tlaku, tedy v barech.
Nastřelovací pistole - náš výběr
Nastřelovací pistole na hřebíky





Nastřelovací pistole na spony





Nastřelovací pistole do betonu
Jak vybrat nastřelovací pistoli
Typy
Nastřelovací pistole rozdělujeme na tři typy. Jedná se o mechanické, elektrické a plynové nastřelovací pistole. Pojďme si říci k jednotlivým typům více informací.
Mechanika
Jsou jednoznačně nejdostupnější. Připomínají kancelářskou sešívačku. Ruční pistole fungují na dvou různých principech. Ty jednodušší jsou opravdu jako sešívačka, sponka se do materiálu zarazí klepnutím do materiálu. Proto se jim také říká sponkovací kladivo. Propracovanější modely už mají pružinový mechanismus, který stlačujete ručně pákou. Obsluha tohoto typu nastřelovací pistole je jednoduchá, ale práce s ní je pomalá a únavná.
Elektrika
Díky elektrickým modelům nahradíte lidskou sílu. Je třeba ale počítat s tím, že musíte mít po ruce elektrickou zásuvku. Napájet můžete buď ze sítě 230 V, nebo z akumulátorů. Pistole na 230 V jsou určeny pro sponky a kolářské hřebíčky o maximální délce asi 30 mm, zatímco akumulátorové nástroje jsou určené pro náročnější profesionální práce, takže zvládnou i velké hřebíky o průměru 2,8 mm a délce 90 mm.
Plyn
Tento typ nastřelovací pistole je poháněný stlačeným plynem. V dílnách se používají pneumatické pistole, na stavbách zase pistole na plyn stlačený v bombičkách. Plynové pistole v současnosti zahrnují nejširší nabídku na trhu. Můžete pořídit jak malé modely na sponky, tak i velké profesionální hřebíkovačky na hřebíky o délce 160 mm.
Síla
Pokud jde o mechanické pistole, tak rozhoduje síla, kterou vyvine lidská ruka. U elektrických sponkovaček nebo nastřelovaček hřebíků, které využívají pružinový systém, se zmíněná pružinka dotahuje nebo povoluje. Tím, že povolíte, snížíte sílu úderu. U pneumatické varianty se snižuje tlak vzduchu, který dávkuje samotný kompresor.
Počet úderů
Tento parametr je pro zájemce často velmi důležitý. Hraje tu roli rozdílnost sekvenční a kontaktní nastřelovací pistole. U sekvenční pistole dochází k nastřelení vždy, když stisknete spoušť. Naopak u kontaktní pistole držíte spoušť neustále a hřebík nebo spona vystřelí pokaždé, když narazí na pevnou plochu. Takže u této varianty je frekvence úderů vyšší.
Hmotnost a ergonomie
Pokud budete nastřelovací pistoli využívat často, hmotnost a ergonomie by vás rozhodně měla zajímat. Určitě oceníte, když přístroj bude co nejlehčí. Nemusíte se ale bát, že by nižší hmotnost znamenala i nižší kvalitu materiálů. Nemusí to tak být.
Důležitý je také úchop, což je velmi individuální věc. Někdo má menší ruce, jiný zase větší. Vyberte si takovou pistoli, u které se po hodinách práce nebudete trápit křečí nebo brněním rukou.
Údržba
Pokud chcete, aby životnost vaší pistole byla co nejdelší a její funkčnost co nejlepší, musíte o ni pečovat. Nejčastěji dochází k rychlému opotřebení úderníku, zlomené pružině či špatnému těsnění pístu. Sledujte v jakém stavu je úderník. Zejména u hřebíkovaček se jeho povrch často deformuje. Stačí, když ho jednoduše vyhladíte jemným brusným papírem.
Další funkce
Díky dalším funkcím si můžete svoji práci usnadnit. Ocení je jak profesionálové, tak i amatéři.
Funkce | Popis |
---|---|
LED diody | Budou vás informovat o stavu zásobníku spon nebo hřebíků. Dále také signalizují aktuální stav baterie. |
Uzamčení spouště | Velmi výhodná funkce především z bezpečnostního hlediska. |
Přenosný kufřík | Díky němu si můžete uchytit nářadí do opasku. |
Víte, že…?
Při práci s nastřelovací pistolí je důležitá bezpečnost. Jedná se o silné nástroje, a čím je vyšší síla úderu, tím vyšší je i nebezpečí. Stačí okamžik a člověk se ani nenaděje a má v kůži zarytý hřebík či sponu. Proto je dobré, aby vaše pistole měla možnost uzamčení spouště.
Značky
Rozhodně není dobrou volbou vybírat nastřelující pistoli v levném hobby nářadí, které občas najdete v supermarketu. Nemusíte si pořizovat pistole za vysokou cenu, i kvalitní výrobce může mít příznivé ceny. Důležité je, aby byl výrobce osvědčený a měl záruku kvality výrobku. Mezi tyto značky patří rozhodně Bosh, Extol nebo Makita. Z těch méně známých značek můžeme zmínit například Hitachi. Pokud vám nevadí připlatit si, můžete vybírat i mezi značkami Metabo či Rapid.
DeWALT DCN890N Nastřelovací pistole 18V XR Li-Ion , samostatný stroj (18V hřebíkovačka do betonu)
Cena
Co se týče nákladů na pořízení nastřelovací pistole, pokud vám stačí ruční model na spony, zaplatíte za něj pár korun. Elektrické nastřelovací pistole už se pohybují v rozmezí od 600 – 5 000 Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od volby výrobce a zvolených parametrů. Nad 5 000 Kč už se pohybují výrobky, které s přehledem poslouží i profesionálům.
Otázky a odpovědi
K čemu je nastřelovací pistole?
Jak vybrat nastřelovací pistoli?
Různé typy produktů porovnejte zde.