20 nejlepších nastřelovacích pistolí 2023

Sponkovačka i hřebíkovačka.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DeWalt Dcn692P2

Jak vybrat nastřelovací pistoli

  • Pomocí nastřelovací pistole neboli sponkovačky můžete snadno spojit dva různé materiály, toto zařízení je vhodné do domácnosti a neobejdou se bez ní ani profesionálové.
  • Typ – pro spojování materiálů můžete použít sponkovačku, pinovačku nebo hřebíkovačku.
  • Zdroj síly – nastřelovací pistole potřebuje nějaký přísun energie a síly, která ji uvede do pohybu. Na výběr máte ruční, elektrickou nebo plynovou sponkovačku.
  • Uživatelský komfort – o snadnou práci se postará ergonomické provedení, hmotnost i konstrukční řešení.
  • Síla – sponkovačky mají rozdílnou sílu úderu nebo sílu tlaku, který vyvinou na sponku pronikající spojovaným materiálem. Tato veličina se udává v jednotkách tlaku, tedy v barech.

Nastřelovací pistole - náš výběr

Nastřelovací pistole na hřebíky

Makita AF506
přečíst recenzi
Výrobce: Makita
Typ nastřelovačky: hřebíkovačka
Hmotnost: 1.3 kg
Délka hřebíků: 15 - 50 mm
Fieldmann FDN 3001
přečíst recenzi
Výrobce: Fieldmann
Typ nastřelovačky: hřebíkovačka
Hmotnost: 0.96 kg
Stanley 6-TRE650
přečíst recenzi
Výrobce: STANLEY
Typ nastřelovačky: hřebíkovačka
Pohon: elektrické
Extol Premium 8851112
přečíst recenzi
Typ nastřelovačky: hřebíkovačka
Hmotnost: 0.755 kg
Bostitch TU216-2330
přečíst recenzi
Výrobce: Bostitch
Typ nastřelovačky: hřebíkovačka
Hmotnost: 0.98 kg
Pohon: pneumatické

Nastřelovací pistole na spony

Güde 40220
přečíst recenzi
Výrobce: GÜDE
Typ nastřelovačky: sponkovačka
Hmotnost: 3.628 kg
Pracovní tlak: 6 bar
Aircraft KG 32 PRO
přečíst recenzi
Výrobce: Aircraft
Typ nastřelovačky: sponkovačka
Hmotnost: 1.34 kg
Pracovní tlak: 6 bar
Bostitch 216-84
přečíst recenzi
Výrobce: Bostitch
Typ nastřelovačky: sponkovačka
Hmotnost: 0.83 kg
Pracovní tlak: 8.4 bar
Bosch PTK 3,6 Li 0.603.968.120
přečíst recenzi
Výrobce: Bosch
Typ nastřelovačky: sponkovačka
Pohon: akumulátorové
Hmotnost: 0.8 kg
Spojovače S18
přečíst recenzi
Výrobce: Spojovače.cz
Typ nastřelovačky: sponkovačka
Hmotnost: 0.95 kg
Pracovní tlak: 6 bar

Nastřelovací pistole do betonu

Zobrazit kompletní nabídku nastřelovacích pistolí

Jak vybrat nastřelovací pistoli

Typy

Nastřelovací pistole rozdělujeme na tři typy. Jedná se o mechanické, elektrické a plynové nastřelovací pistole. Pojďme si říci k jednotlivým typům více informací.

Mechanika

Jsou jednoznačně nejdostupnější. Připomínají kancelářskou sešívačku. Ruční pistole fungují na dvou různých principech. Ty jednodušší jsou opravdu jako sešívačka, sponka se do materiálu zarazí klepnutím do materiálu. Proto se jim také říká sponkovací kladivo. Propracovanější modely už mají pružinový mechanismus, který stlačujete ručně pákou. Obsluha tohoto typu nastřelovací pistole je jednoduchá, ale práce s ní je pomalá a únavná.

Nastřelovací pistole
DeWalt Dcn692P2

Elektrika

Díky elektrickým modelům nahradíte lidskou sílu. Je třeba ale počítat s tím, že musíte mít po ruce elektrickou zásuvku. Napájet můžete buď ze sítě 230 V, nebo z akumulátorů. Pistole na 230 V jsou určeny pro sponky a kolářské hřebíčky o maximální délce asi 30 mm, zatímco akumulátorové nástroje jsou určené pro náročnější profesionální práce, takže zvládnou i velké hřebíky o průměru 2,8 mm a délce 90 mm.

Plyn

Tento typ nastřelovací pistole je poháněný stlačeným plynem. V dílnách se používají pneumatické pistole, na stavbách zase pistole na plyn stlačený v bombičkách. Plynové pistole v současnosti zahrnují nejširší nabídku na trhu. Můžete pořídit jak malé modely na sponky, tak i velké profesionální hřebíkovačky na hřebíky o délce 160 mm.

Síla

Pokud jde o mechanické pistole, tak rozhoduje síla, kterou vyvine lidská ruka. U elektrických sponkovaček nebo nastřelovaček hřebíků, které využívají pružinový systém, se zmíněná pružinka dotahuje nebo povoluje. Tím, že povolíte, snížíte sílu úderu. U pneumatické varianty se snižuje tlak vzduchu, který dávkuje samotný kompresor.

Nastřelovací pistole na hřebíky
Makita AF506

Počet úderů

Tento parametr je pro zájemce často velmi důležitý. Hraje tu roli rozdílnost sekvenční a kontaktní nastřelovací pistole. U sekvenční pistole dochází k nastřelení vždy, když stisknete spoušť. Naopak u kontaktní pistole držíte spoušť neustále a hřebík nebo spona vystřelí pokaždé, když narazí na pevnou plochu. Takže u této varianty je frekvence úderů vyšší.

Hmotnost a ergonomie

Pokud budete nastřelovací pistoli využívat často, hmotnost a ergonomie by vás rozhodně měla zajímat. Určitě oceníte, když přístroj bude co nejlehčí. Nemusíte se ale bát, že by nižší hmotnost znamenala i nižší kvalitu materiálů. Nemusí to tak být.
Důležitý je také úchop, což je velmi individuální věc. Někdo má menší ruce, jiný zase větší. Vyberte si takovou pistoli, u které se po hodinách práce nebudete trápit křečí nebo brněním rukou.

Údržba

Pokud chcete, aby životnost vaší pistole byla co nejdelší a její funkčnost co nejlepší, musíte o ni pečovat. Nejčastěji dochází k rychlému opotřebení úderníku, zlomené pružině či špatnému těsnění pístu. Sledujte v jakém stavu je úderník. Zejména u hřebíkovaček se jeho povrch často deformuje. Stačí, když ho jednoduše vyhladíte jemným brusným papírem.

Nastřelovací pistole na spony
Güde 40220

Další funkce

Díky dalším funkcím si můžete svoji práci usnadnit. Ocení je jak profesionálové, tak i amatéři.

Funkce Popis
LED diody Budou vás informovat o stavu zásobníku spon nebo hřebíků. Dále také signalizují aktuální stav baterie.
Uzamčení spouště Velmi výhodná funkce především z bezpečnostního hlediska.
Přenosný kufřík Díky němu si můžete uchytit nářadí do opasku.

Víte, že…?

Při práci s nastřelovací pistolí je důležitá bezpečnost. Jedná se o silné nástroje, a čím je vyšší síla úderu, tím vyšší je i nebezpečí. Stačí okamžik a člověk se ani nenaděje a má v kůži zarytý hřebík či sponu. Proto je dobré, aby vaše pistole měla možnost uzamčení spouště.

Značky

Rozhodně není dobrou volbou vybírat nastřelující pistoli v levném hobby nářadí, které občas najdete v supermarketu. Nemusíte si pořizovat pistole za vysokou cenu, i kvalitní výrobce může mít příznivé ceny. Důležité je, aby byl výrobce osvědčený a měl záruku kvality výrobku. Mezi tyto značky patří rozhodně Bosh, Extol nebo Makita. Z těch méně známých značek můžeme zmínit například Hitachi. Pokud vám nevadí připlatit si, můžete vybírat i mezi značkami Metabo či Rapid.

Nastřelovací pistole do betonu
DeWALT DCN890N Nastřelovací pistole 18V XR Li-Ion , samostatný stroj (18V hřebíkovačka do betonu)

Cena

Co se týče nákladů na pořízení nastřelovací pistole, pokud vám stačí ruční model na spony, zaplatíte za něj pár korun. Elektrické nastřelovací pistole už se pohybují v rozmezí od 600 – 5 000 Kč. Cena se samozřejmě odvíjí od volby výrobce a zvolených parametrů. Nad 5 000 Kč už se pohybují výrobky, které s přehledem poslouží i profesionálům.

Otázky a odpovědi

K čemu je nastřelovací pistole?

Snad každému se někdy stane, že potřebuje přitlouct hřebík nebo něco připevnit pomocí sponek. Daleko pohodlnější než kladivo pro vás bude nastřelovací pistole. Jedná se o souhrnný název pro sponkovačku nebo hřebíkovačku. Tento přístroj ve vaší dílně jistě uplatníte. K dispozici vám jsou pistole, které dokážou nastřelovat pouze sponky, jiné pak hřebíky a nejoblíbenější mezi kutily jsou univerzální modely, které si poradí s obojím.

Jak vybrat nastřelovací pistoli?

Pro běžné používání Vám nejlépe poslouží akumulátorový přístroj. Je dostatečně výkonný, bezúdržbový a při práci Vás nebude limitovat přívodní kabel. Za spolehlivé jsou považovány i plynové sponkovačky, zde se budete starat pouze o pravidelnou výměnu plynových kartuší.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku nastřelovacích pistolí