Nejlepší sponkovačky 2025 a jak vybrat
Univerzální pomocník, který to spojí natrvalo.
Jak vybrat sponkovačku
- Pomocí sponkovačky můžete snadno spojit dva různé materiály, toto zařízení je vhodné do domácnosti a neobejdou se bez ní ani profesionálové.
- Typ – pro spojování materiálů můžete použít sponkovačku, pinovačku nebo hřebíkovačku.
- Zdroj síly – sponkovačka potřebuje nějaký přísun energie a síly, která ji uvede do pohybu. Na výběr máte ruční, elektrickou nebo plynovou sponkovačku.
- Uživatelský komfort – o snadnou práci se postará ergonomické provedení, hmotnost i konstrukční řešení.
- Síla – sponkovačky mají rozdílnou sílu úderu nebo sílu tlaku, který vyvinou na sponku pronikající spojovaným materiálem. Tato veličina se udává v jednotkách tlaku, tedy v barech.
Sponkovačka - náš výběr
Ruční sponkovačky
Elektrické sponkovačky
Pneumatická sponkovačka
Jak vybrat sponkovačku
Druh zařízení
Pokud se Vás týká problém v podobě častého spojování materiálu popsaný výše a rozhodli jste se vyřešit to koupí nějakého šikovného pomocníka, tak se můžete setkat se zařízeními, které se liší jak názvem, tak využitím. Pojďme se tedy ze všeho nejdříve seznámit s tím, co je na trhu dostupné.
Pinovačka
Toto zařízení spojuje materiály pomocí pinů, což je spojovací materiál podobný hřebíku, akorát bez hlavičky. Pin jsou velice tenké, většinou nemají průměr větší než milimetr a tak se používají tam, kde nechcete, aby byly vidět spoje.
Hřebíkovačka
Podobné zařízení jako předchozí, akorát pracuje s hřebíky, které jsou větší než piny. Hřebíkovačka tedy pracuje s větší silou. Využívá se hlavně v truhlářských dílnách nebo na dřevostavbách.
Sponkovačka
Poslední typ, který zde zmíníme, je sponkovačka, která spojuje pomocí sponek z kovového drátu tvarovaného do písmene „U“. Tímto způsobem se často připevňuje čalounění ke dřevěným kusům nábytku, spojují se kartónové krabice nebo pro výrobu rámů.
Může se stát, že někdo potřebuje všechny tři typy zařízení, v tom případě můžete pořídit kombinované zařízení, které zvládne jak sponky, tak hřebíky a piny. V tomto článku se dále zaměříme na výběr sponkovačky, případně kombinované sponkovačky.
Zdroj síly
Sponkovačka jako každé jiné zařízení nebude pracovat jenom tak, samo od sebe, ale potřebuje nějaký přísun energie a síly, která ji uvede do pohybu. Podle tohoto parametru můžeme sponkovačky rozdělit takto:
- ruční
- elektrické
- pneumatické
- plynové
Ruční sponkovačky jsou podobné těm, které známe z kanceláří, kde se s nimi sešívají papíry. Sponkovačky pro dílny, čalounictví nebo sklad jsou sponkovačky samozřejmě větší a lepší konstrukcí, ale fungují na obdobném principu. Hodí se především pro drobné a krátké práce, protože dlouhodobá práce s ručním zařízením je náročná a unávná.
Elektrické sponkovačky jsou snadnější k použití v tom, že nemusíte mačkat páčku a dělat ručně tlak na upevnění spony. Z toho vyplývá úspora Vašich sil a s takovým zařízení zvládnete pracovat hodně dlouho. Tento typ sponkovaček může být v provedení s kabelem pro zapojení do zástrčky nebo akumulátorový, který je většinou o něco dražší, ale zase je mobilní.
Pneumatické sponkovačky využívají vzduch k tomu, aby vytvořil tlak a zamáčkl sponku. Tyto sponkovačky využívají především řemeslníci, kteří potřebují pracovat s většími sponami a upevňovat velmi pevně, například na stavbách. K tomu, aby vznikl dostatečný tlak vzduchu, potřebují tyto zařízení kompresor, což znevýhodňuje jejich používání.
Plynové sponkovačky fungují obdobněj jako ty pneumatické. Rozdíl spočívá v tom, že nepotřebují kompresor, ale na tlakovanou bombičku neboli kartuši, ze které čerpají vzduch. Ty se musí průběžně po vypotřebování naplněného vzduchu měnit, což zvyšuje náklady na provoz sponkovačky.
Ergonomie
Sponkovačka by měla být ergonomická, protože pokud s ní budete pracovat v delším časovém úseku, tak je důležitý komfort práce. Čeho se ergonomie týká?
Hmotnost
V prvé řadě je to hmotnost: ty nejmenší ruční sponkovačky váží i do půlkila, na druhé straně velké pneumatické nebo elektrické mohou vážit i přes 4 kg. Samozřejmě pro chlapa jako hora nejsou dvě nebo tři kila žádná zátěž, ale pro křehčí čalounici to může být námaha. Ale i chlapi, zejména na stavbách by měli pamatovat, že když budou něco upevňovat v úrovni hlavy a výše, tak se ta tíha sponkovačky bude zvětšovat. V podstatě platí to, že menší hmotnost je lepší, ale zase silnější zařízení bude robustnější a těžší, takže je potřeba najít optimum.
Konstrukce
Ergonomie sponkovačky hodně záleží na provedení konstrukce nářadí. Sponkovačky by Vám měla dobře padnout do ruky a neměla by vyklouzávat a to ani ve chvíli, kdy se Vám zpotí ruka. Páčka nebo knoflík, který funguje jako spoušť by měl být při úchopu sponkovačky dobře dostupný a měli byste na něj pohodlně dosáhnout. Pokud to tak není, bude se Vám špatně zaměřovat místo, kde chce zabít sponu, a můžete do ruky dostávat křeče spojené s nepohodlným uchopením.
Důležité je také to, aby se Vám snadno do sponkovačky doplňovaly spony. To znamená, že zásobník by měl být dobře dostupný a měl by se dát otevřít i bez toho, abyste si polámali nehty nebo potřebovali další kusy nářadí. Pokud jste si koupili kombinované zařízení, tak by obdobně snadné mělo být i přecházení mezi jednotlivými druhy spojovacího materiálu.
Velikost spon
Podívejme se na to, jaký vliv na výběr sponkovačky má velikost spon, které budete používat na spojování. Sponkovačky mají vždy určitý rozsah toho, jaké spony dokážou zpracovávat. Nejmenší spony jsou o velikosti i menší než půl milimetru, naopak největší mohou být přes 4 cm.
Pro rozhodování, jak dlouhé spony používat a jakou adekvátní sponkovačku vybrat platí to, že měkké materiály se spojují dlouhými sponami a tvrdé krátkými.
Pokud jste sáhli po kombinovaném zařízení, které zvládá i hřebíky, tak kromě délky akceptované spony řešíte i maximální délku hřebíků, které můžete použít. Pro hřebíky platí obdobný systém jako pro spony.
Síla a počet úderů
Různé sponkovačky mají rozdílnou sílu úderu nebo sílu tlaku, který vyvinou na sponku pronikající spojovaným materiálem. Tato veličina se udává v jednotkách tlaku, tedy v barech. Samozřejmě, že pro práci s pevnějším materiálem, jako je například dřevo, budete potřebovat silnější sponkovačku a naopak pro sešívání například kartónů si můžete dovolit pořídit i méně výkonné zařízení.
Ideální stav je, pokud si na sponkovačce můžete nastavit intenzitu síly, tak abyste materiál například nepotrhali. Většinou to je tak, že sponkovačka má předem nastaveno několik stupňů tlakové síly, kterou působí.
Pro rychlejší práci je užitečná funkce automatické spouště, která se aktivuje při přiložení pistole na povrch spojovaného materiálu. Díky tomu bude práce mnohem efektivnější.
Další funkce
Pokud si pořizujete novou sponkovačku, můžete se poohlédnout po typu, který nabízí co nejpohodlnější a nejbezpečnější práci.
U elektrických sponkovaček je užitečné, pokud se jedná o akumulátorový typ, který tedy nepotřebuje přívod energie ze zásuvky. Jednak nemusíte mít po ruce zásuvku a jste mobilní, zároveň se Vám při práci neplete kabel, který byste mohli nechtěně někam přibít.
Užitečné jsou rovněž indikátory v podobě různých LED diod nebo malých displejů, které ukazují stav náplně sponkovačky, tedy kolik spon, potažmo hřebíků zbývá ve sponkovačce, takže ji nemusíte otvírat a kontrolovat. U AKU sponkovaček je dobrý i indikátor nabití akumulátoru.
Pro Vaši bezpečnost je určitě vhodné, když má sponkovačka bezpečnostní pojistku. Ta, pokud je aktivována, tak brání, aby se po zmáčknutí spouště cokoliv stalo. Takže pokud nedopatřením spoušť zmáčknete, tak nedojde ke zranění.
Výrobci
Sponkovačky patří mezi typy ručního nářadí, takže je najdete v nabídce stejných výrobců jako různé frézy, vrtačky apod. Za kvalitní výrobce určitě můžeme označit značku Makita, Güde, DeWalt, Stanley, Extol, Bosch nebo Milwaukee. Po těchto značkách se vyplatí sáhnout především, pokud se chystáte za sponkovačku utratit větší obnos a potřebujete zařízení, které toho hodně vydrží. Pokud je pro Vás sponkovačka jen doplňující nářadí k výjimečnému použití, tak si vystačíte asi i s méně známou a levnější značkou.
Ceny
Sponkovačky nejsou nikterak drahé zařízení, určitě ne v porovnání s tím, kolik práce dokážou ušetřit. Samozřejmě nejlevnější variantou jsou ruční sponkovačky, které koupíte za cenu 200 až 500 Kč, přičemž hodně záleží na provedení. U těch levnějších převládají plastové díly, které jsou náchylnější na zničení, takže lepší je pokud je sponkovačka co nejvíce z kovu.
Okolo 800 až 1500 Kč stojí elektrické sponkovačky, u kterých má zásadní vliv na cenu kvalita provedení, velikost akceptovatelných spon a jestli se jedná o kombinaci s hřebíkovačkou nebo ne.
Od ceny 1500 Kč nahoru se pohybují sponkovačky, které buď elektrické a vysoce výkonné nebo pneumatické/plynové, ale spíše pro hobby využití. O tom, kam až cena vystoupá, rozhoduje stejně jako u elektrických zařízení kvalita konstrukce, rozsah uplatnění různých velikostí spon a síla, kterou sponkovačk působí. U pneumatických zařízení do ceny také vstupuje kompresor, který pokud je součástí balení, tak cenu sponkovačky zvýší přibližně k 3000 Kč nebo výše.
Pokud potřebujete sponkovačku pro výkon své profese a chcete, aby Vám dlouho vydržela, tak se připravte i na investici ve výši 5000 až 10000 Kč, to pak závisí na Vašich nárocích. To jsou ale kousky pro profíky, kteří spojují i osm hodin denně, nejčastěji mají taková zařízení využití na stavbách ze dřeva.