Nerezová digestoř

Základní vybavení kuchyně.

ca. 1 400 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat nerezovou digestoř

 • Digestoře jsou neodmyslitelnou součástí každé kuchyně, díky nim se nemusíte obávat nepříjemné páry či různých pachů, které vznikají při vaření.
 • Materiálem, ze kterého jsou tyto digestoře vyrobené, je právě nerez, který je oblíbený díky své snadné údržbě a dlouhé životnosti.
 • Můžete vybírat z několika typů, kterými jsou komínové, podvěsné a vestavné, ostrůvkové, rohové a výsuvné digestoře.
 • K dispozici je celé řada funkcí, které vám přijdou jistě vhod a usnadní vám práci s tímto spotřebičem.

Materiál

Materiál, ze kterého je digestoř vyrobena, nehraje při výběru příliš důležitou roli. Název článku ovšem napovídá, že nerezová digestoř je vyrobena z nerezové oceli. Ta je v dnešní době čím dál více oblíbená, a to především díky své odolnosti a udržitelnosti. Další materiály, které máte k dispozici, jsou například plast, sklo nebo hliník.

Typy

Vzhledem k tomu, že každá domácnost má svoji konkrétní kuchyň, která je vždy od ostatních nějakým způsobem odlišná, rozlišujeme proto hned 6 druhů nerezových digestoří. Vybírat můžete z následujících variant:

Panelákový typ
Mora OP 630 X

Komínová digestoř

Je známá i jako digestoř bez odtahu. Principem komínové digestoře je napojení odsávače na potrubí, které vede ven. Výhodou tohoto typu je vysoký výkon a zajímavý design. Co ale neoceníte především v malé kuchyni, je prostorová náročnost, složitější instalace a také vyšší energetická spotřeba.

Podvěsná a vestavěná digestoř

Jedná se o nenápadné odsávače, které jsou umístěné v útrobách skříňky nebo pod ní. Pozitivní je prostorová nenáročnost a nenápadnost, ovšem u těchto modelů je třeba počítat s nízkým výkonem.

Ostrůvková digestoř

Tento ty p se zpravidla umísťuje ke stropu nad ostrůvek, který je součástí kuchyně. Sympatický je obrovský výkon těchto přístrojů a také výrazný design. Z toho ale také vyplývá vyšší cena. Instalace je tu obtížnější.

Výsuvný odsavač par
Beko CTB 6407 X

Rohová digestoř

Umísťuje se nad varnou desku v rohu místnosti. Jedná se o robustnější provedení, ovšem s patřičným výkonem. Rohové digestoře jsou ale také finančně náročnější.

Výsuvná digestoř

Nachází se za sporákem či varnou deskou, je zapuštěná v pracovní ploše. Tato varianta je téměř neviditelná a nenáročná na prostor. Kromě nízkého výkonu je i jejich design příliš nezajímavý.

Způsob odtahu

Se zvoleným typem digestoře úzce souvisí i způsob odtahu a čištění vzduchu. V současné době rozlišujeme dvě základní varianty:

Nenápadná a účinná
Electrolux LFP216S
Odtahové digestoře Páry a zápachy jsou nasávány do potrubí, které je odvádí ven z budovy, jeho délka by měla být maximálně 3 metry
Recirkulační digestoře Vzduch prochází filtračním systémem, který jej vyčistí a vrací zpět do provozu

Odtahové digestoře jsou vhodné zejména pro novostavby, kde lze snadno naplánovat průběh odtahového potrubí. Oceníte je zejména pro jejich vysokou efektivitu, nízkou hlučnost a spolehlivý chod bez nutnosti výměny filtrů. Počítejte však s rizikem závad zabudovaného potrubí a negativním vlivem přírodních podmínek. Velkým problémem je kupříkladu návrat kondenzovaných par v podobě vody. Nouzové řešení spočívá v klapkách umožňujících pouze jednostranný pohyb vzduchu směrem ven.
Recirkulační odsávače naleznou uplatnění ve starších domech a bytech. Jejich největší výhoda spočívá v nenáročnosti na místo a energii a možnosti kdykoliv je podle potřeby vyměnit. Buďte bohužel připraveni na nižší výkon, vyšší míru hluku a častou výměnu filtrů.

Výkon

Mezi nejdůležitější parametry bezesporu řadíme výkon digestoře, jenž určuje, kolik množství vzduchu za hodinu vyčistí. Ještě před nákupem byste měli vědět, jak silné zařízení budete do své kuchyně potřebovat. Proveďte tedy dva základní výpočty:

 • Vypočítejte objem kuchyně v m3 (výška × délka × šířka v metrech)
 • Za optimální se považuje výměna vzduchu alespoň šestnáctkrát za hodinu, proto vynásobte získané číslo 16 (objem místnosti × 16)
Podvěsný odsavač
MORA OP 530 X

Volte digestoř nabízející rozumnou rezervu. Častým používáním přeci jen dochází ke snižování výkonu a vliv mají i povětrnostní podmínky nebo otevřená okna. Svou roli sehrává i velikost plochy filtrů, konstrukce odsávacího systému či délka potrubí. Výkon zkrátka není nikdy konstantní.

Víte, že…?

Jestliže máte kuchyň spojenou s obytnou částí, není potřeba vypočítávat celý prostor místnosti, ale pouze tu část plochy, kterou zabírá kuchyň. V opačném případě by totiž digestoř prováděla výměnu vzduchu tak rychle, že by spolu s párami a zápachem odváděla z prostoru i teplo.

Energetická náročnost

Všechny domácí spotřebiče vyžadující ke svému chodu elektřinu jsou hodnoceny tzv. energetickými třídami. Ani digestoře nejsou žádnou výjimkou. Škála čítá písmena od A+ do G, přičemž naprostá většina dostupných modelů se pohybuje v kategoriích od A do C. Úspornější (A+) naleznete pouze v nejvyšších cenových hladinách a méně úsporné (D a hůře) se úspěšně podařilo z trhu vytlačit.
Druhý parametr na energetickém štítku, představuje spotřeba energie. Je přímo úměrná výkonu a platí, že čím silnější odtah máte, tím více zaplatíte za jeho provoz. Zatímco spotřebiče o výkonu kolem 250 m3/hod. spotřebují 60 W, u třikrát výkonnějšího odsávače to bude třikrát více. I z toho důvodu byste se měli poohlížet po přístrojích, jejichž výkon nebude zbytečně předimenzovaný.

Plochý výsuvný odsavač
Bosch DFT 63AC50

Funkce

K dispozici je celá řada pomocných technologií, které dále zvyšující efektivitu spotřebiče, nebo komfort jeho uživatele. Mezi ty nejoblíbenější řadíme:

 • Automatické odsávání – čidla kontrolují míru nasycení vzduchu parami, spouštějí a řídí odsávání
 • Doběhový systém – digestoř běží ještě několik minut po vypnutí, díky čemuž se stará o odstranění posledních zbytků pachů a par
 • Dálkové ovládání – možnost řídit chod spotřebiče na dálku
 • Indikátor znečištění filtru – LED kontrolka, která nahlásí, pokud je zapotřebí filtrační systém vyčistit nebo vyměnit
 • Dotykové ovládání – kombinace dotykových ikonek a displeje zobrazujícího důležité informace

Cena

Nerezové digestoře zakoupíte již od 1 000 Kč. Ovšem jedná se o naprosto základní modely, modernější odsavače, které zcela splní svoji funkci, pořídíte nejčastěji v rozmezí 10 000 – 20 000 Kč. Jestliže chcete opravdu nejnovější modely s okouzlujícím designem, připlatíte si, a to klidně i 100 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak moc jsou nerezové digestoře hlučné?

Obecně nízkou mírou hluku vynikají odtahové digestoře. Díky tomu, že vzduch nijak necirkuluje, nejsou potřeba žádné filtry. Naproti tomu recirkulační modely jsou kvůli svému rozsáhlému filtračnímu aparátu přeci jen hlučnější. Nezapomeňte si též řádně pohlídat montáž, neboť každá chybka v upevnění přidává decibely navíc. Za hranici snesitelnosti považujeme 58 dB při plném výkonu. Ve sféře hlučnějších přístrojů nevybírejte. Při jejich provozu se vám nebude vařit příjemně a svou hlučností nadto dávají najevo, že při jejich výrobě bylo užito levných materiálů nižší kvality.

Jakého výrobce při výběru nerezové digestoře zvolit?

Vždy vybírejte kvalitního a osvědčeného výrobce, který je u zákazníků oblíbený. Na trhu samozřejmě hrají prim klasická jména jako Bosch, Siemens, Whirlpool, Mora, Guzzanti nebo Gorenje. O jejich kvalitách není potřeba pochybovat a o těchto společnostech referujeme prakticky u každé domácí elektroniky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Panelákový typ
Výsuvný odsavač par
Nenápadná a účinná
Podvěsný odsavač
Plochý výsuvný odsavač
Image
Produkt
Mora OP 630 X
Beko CTB 6407 X
Electrolux LFP216S
MORA OP 530 X
Bosch DFT 63AC50
Barva
stříbrné
stříbrné
stříbrné
stříbrné
stříbrné
Displej
Typ digestoře
podvěsné
výsuvné
výsuvné
podvěsné
výsuvné
Šířka
60 cm
60 cm
60 cm
50 cm
59.8 cm
Recirkulace
Počet rychlostí
3
3
3
3
3
Ovládání
mechanické, knoflíkové
posuvné
elektronické-tlačítkové
mechanické-knoflíkové
tlačítkové
Osvětlení
Odtah
zadní, boční
horní
Horní
zadní, boční
horní
Cena ca. 1 400 CZK ca. 2 100 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 600 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.