Jak vybrat nerezovou digestoř
- Digestoře jsou neodmyslitelnou součástí každé kuchyně, díky nim se nemusíte obávat nepříjemné páry či různých pachů, které vznikají při vaření.
- Materiálem, ze kterého jsou tyto digestoře vyrobené, je právě nerez, který je oblíbený díky své snadné údržbě a dlouhé životnosti.
- Můžete vybírat z několika typů, kterými jsou komínové, podvěsné a vestavné, ostrůvkové, rohové a výsuvné digestoře.
- K dispozici je celé řada funkcí, které vám přijdou jistě vhod a usnadní vám práci s tímto spotřebičem.
Nerezová digestoř - náš výběr



Nerezové digestoře 60 cm




Vestavné nerezové digestoře





Ostrůvkové nerezové digestoře





Výsuvné nerezové digestoře





Jak vybrat nerezovou digestoř
Materiál
Materiál, ze kterého je digestoř vyrobena, nehraje při výběru příliš důležitou roli. Název článku ovšem napovídá, že nerezová digestoř je vyrobena z nerezové oceli. Ta je v dnešní době čím dál více oblíbená, a to především díky své odolnosti a udržitelnosti. Další materiály, které máte k dispozici, jsou například plast, sklo nebo hliník.
Typy
Vzhledem k tomu, že každá domácnost má svoji konkrétní kuchyň, která je vždy od ostatních nějakým způsobem odlišná, rozlišujeme proto hned 6 druhů nerezových digestoří. Vybírat můžete z následujících variant:
Komínová digestoř
Je známá i jako digestoř bez odtahu. Principem komínové digestoře je napojení odsávače na potrubí, které vede ven. Výhodou tohoto typu je vysoký výkon a zajímavý design. Co ale neoceníte především v malé kuchyni, je prostorová náročnost, složitější instalace a také vyšší energetická spotřeba.
Podvěsná a vestavěná digestoř
Jedná se o nenápadné odsávače, které jsou umístěné v útrobách skříňky nebo pod ní. Pozitivní je prostorová nenáročnost a nenápadnost, ovšem u těchto modelů je třeba počítat s nízkým výkonem.
Ostrůvková digestoř
Tento ty p se zpravidla umísťuje ke stropu nad ostrůvek, který je součástí kuchyně. Sympatický je obrovský výkon těchto přístrojů a také výrazný design. Z toho ale také vyplývá vyšší cena. Instalace je tu obtížnější.
Rohová digestoř
Umísťuje se nad varnou desku v rohu místnosti. Jedná se o robustnější provedení, ovšem s patřičným výkonem. Rohové digestoře jsou ale také finančně náročnější.
Výsuvná digestoř
Nachází se za sporákem či varnou deskou, je zapuštěná v pracovní ploše. Tato varianta je téměř neviditelná a nenáročná na prostor. Kromě nízkého výkonu je i jejich design příliš nezajímavý.
Způsob odtahu
Se zvoleným typem digestoře úzce souvisí i způsob odtahu a čištění vzduchu. V současné době rozlišujeme dvě základní varianty:
Odtahové digestoře | Páry a zápachy jsou nasávány do potrubí, které je odvádí ven z budovy, jeho délka by měla být maximálně 3 metry |
---|---|
Recirkulační digestoře | Vzduch prochází filtračním systémem, který jej vyčistí a vrací zpět do provozu |
Odtahové digestoře jsou vhodné zejména pro novostavby, kde lze snadno naplánovat průběh odtahového potrubí. Oceníte je zejména pro jejich vysokou efektivitu, nízkou hlučnost a spolehlivý chod bez nutnosti výměny filtrů. Počítejte však s rizikem závad zabudovaného potrubí a negativním vlivem přírodních podmínek. Velkým problémem je kupříkladu návrat kondenzovaných par v podobě vody. Nouzové řešení spočívá v klapkách umožňujících pouze jednostranný pohyb vzduchu směrem ven.
Recirkulační odsávače naleznou uplatnění ve starších domech a bytech. Jejich největší výhoda spočívá v nenáročnosti na místo a energii a možnosti kdykoliv je podle potřeby vyměnit. Buďte bohužel připraveni na nižší výkon, vyšší míru hluku a častou výměnu filtrů.
Výkon
Mezi nejdůležitější parametry bezesporu řadíme výkon digestoře, jenž určuje, kolik množství vzduchu za hodinu vyčistí. Ještě před nákupem byste měli vědět, jak silné zařízení budete do své kuchyně potřebovat. Proveďte tedy dva základní výpočty:
- Vypočítejte objem kuchyně v m3 (výška × délka × šířka v metrech)
- Za optimální se považuje výměna vzduchu alespoň šestnáctkrát za hodinu, proto vynásobte získané číslo 16 (objem místnosti × 16)
Volte digestoř nabízející rozumnou rezervu. Častým používáním přeci jen dochází ke snižování výkonu a vliv mají i povětrnostní podmínky nebo otevřená okna. Svou roli sehrává i velikost plochy filtrů, konstrukce odsávacího systému či délka potrubí. Výkon zkrátka není nikdy konstantní.
Víte, že…?
Jestliže máte kuchyň spojenou s obytnou částí, není potřeba vypočítávat celý prostor místnosti, ale pouze tu část plochy, kterou zabírá kuchyň. V opačném případě by totiž digestoř prováděla výměnu vzduchu tak rychle, že by spolu s párami a zápachem odváděla z prostoru i teplo.
Energetická náročnost
Všechny domácí spotřebiče vyžadující ke svému chodu elektřinu jsou hodnoceny tzv. energetickými třídami. Ani digestoře nejsou žádnou výjimkou. Škála čítá písmena od A+ do G, přičemž naprostá většina dostupných modelů se pohybuje v kategoriích od A do C. Úspornější (A+) naleznete pouze v nejvyšších cenových hladinách a méně úsporné (D a hůře) se úspěšně podařilo z trhu vytlačit.
Druhý parametr na energetickém štítku, představuje spotřeba energie. Je přímo úměrná výkonu a platí, že čím silnější odtah máte, tím více zaplatíte za jeho provoz. Zatímco spotřebiče o výkonu kolem 250 m3/hod. spotřebují 60 W, u třikrát výkonnějšího odsávače to bude třikrát více. I z toho důvodu byste se měli poohlížet po přístrojích, jejichž výkon nebude zbytečně předimenzovaný.
Funkce
K dispozici je celá řada pomocných technologií, které dále zvyšující efektivitu spotřebiče, nebo komfort jeho uživatele. Mezi ty nejoblíbenější řadíme:
- Automatické odsávání – čidla kontrolují míru nasycení vzduchu parami, spouštějí a řídí odsávání
- Doběhový systém – digestoř běží ještě několik minut po vypnutí, díky čemuž se stará o odstranění posledních zbytků pachů a par
- Dálkové ovládání – možnost řídit chod spotřebiče na dálku
- Indikátor znečištění filtru – LED kontrolka, která nahlásí, pokud je zapotřebí filtrační systém vyčistit nebo vyměnit
- Dotykové ovládání – kombinace dotykových ikonek a displeje zobrazujícího důležité informace
Cena
Nerezové digestoře zakoupíte již od 1 000 Kč. Ovšem jedná se o naprosto základní modely, modernější odsavače, které zcela splní svoji funkci, pořídíte nejčastěji v rozmezí 10 000 – 20 000 Kč. Jestliže chcete opravdu nejnovější modely s okouzlujícím designem, připlatíte si, a to klidně i 100 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak moc jsou nerezové digestoře hlučné?
Jakého výrobce při výběru nerezové digestoře zvolit?
Různé typy produktů porovnejte zde.