Nejlepší nivelační lasery 2023 a jak vybrat

Rovné příčky i obklady.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Září 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bosch GRL 300 HVG Set 0 601 061 701

Jak vybrat nivelační laser

  • Slouží k velmi přesnému a rychlému stanovení vodorovné nebo kolmé linie.
  • Jedná se například o křížové lasery, rotační lasery či pokročilé stavení lasery.
  • Využití nachází při pokládání obkladů, ustavování příček v bytech nebo při montáži podhledů a osvětlení.
  • Nivelační lasery zcela nahrazuje značkovací šňůry a brnkačky.

Nivelační laser - náš výběr

Křížové nivelační lasery

Rotační nivelační lasery

Zobrazit kompletní nabídku nivelačních laserů

Jak vybrat nivelační laser

  • Slouží k velmi přesnému a rychlému stanovení vodorovné nebo kolmé linie.
  • Jedná se například o křížové lasery, rotační lasery či pokročilé stavení lasery.
  • Využití nachází při pokládání obkladů, ustavování příček v bytech nebo při montáži podhledů a osvětlení.
  • Nivelační lasery zcela nahrazuje značkovací šňůry a brnkačky.

Co je nivelační laser

Nivelační lasery jsou přístroje, které se vyznačují velmi vysokou přesností díky samonivelační funkci i velmi snadnou obsluhou, kterou zvládne zcela každý. Většinu potřebných úkonů totiž nivelační přístroj provede zcela automaticky. Kategorie nivelačních laserů obsahuje několik různých přístrojů, přičemž každý má své využití v jiných podmínkách. Jelikož se však jedná o v základu blízká zařízení, jsou i jejich parametry obdobné.

NIvelační laser na stole

Nivelační lasery se vyznačují vysokou přesností, iStock / Ruslan Sidorov

Klíčové parametry

Stejně jako u jakéhokoliv jiného zařízení, není dobrým nápadem vzít první nivelační laser, na který v obchodě narazíte. Předem je dobré si ujasnit, co od takového zařízení budete požadovat, jaké funkce by se vám u něj hodily a bez kterých si jej ani neumíte představit. Seznámíme se proto s několika podstatnými specifikacemi, kterým byste při výběru nivelačního laseru měli věnovat patřičnou pozornost.

Přesnost

Již na začátku jsme si řekli, že nivelační přístroje jsou velice přesná zařízení, a to za účelem měření. I přesnost konkrétních modelu se však může poměrně výrazně lišit. Údaj najdete vždy v milimetrech na 1 metr. Cenově dostupnější přístroje mívají mnohdy přesnost jen 0,5 milimetru na 1 metr. U dražších může být přesnost na 1 metr klidně i poloviční, což už může například u již zmíněných obkladů být vcelku zásadní pro výsledný dojem.

Energie

Nivelační laser
Bosch GRL 300 HVG Set 0 601 061 701

Každé zařízení ke své práci zpravidla potřebuje energii a ani nivelační stroje nejsou výjimkou. Ta je řešena baterií, avšak volit můžete z obyčejné a nebo dobíjecí. Pakliže křížový laser budete používat spíše příležitostně, je vhodnější klasická baterie, kterou dle potřeby jednoduše vyměníte. Naopak pokud budete křížový laser používat denně, je naprostou nutností sáhnout po modelu s dobíjecí baterií.

Výdrž

S výše zmíněnými bateriemi je nutné zaměřit se také na výdrž při práci. Mnohdy budete služeb křížového laseru potřebovat v místech, kde baterii nelze dobít. Přijde proto vhod, aby se výdrž pohybovala například až kolem 10 hodin.

Zobrazení

Nivelační lasery se nemusí omezit jen na dvě zobrazené linky, ale některé dokáží nabídnout mnohem více. Jde například o provažovací body na levé a pravé straně či přisvícení šikmé linky pro správnou montáž poschodí. Vždy záleží na tom, pro jaký konkrétní účel budete nivelační zařízení hledat.

Nivelační laser a další nástroje

Nivelační laser je nutné vybírat podle mnoha parametrů, iStock / Henadzi Pechan

Odolnost

Křížové nivelační lasery
EXTOL PREMIUM 8823306 Laser zelený liniový

Nivelační lasery jsou připraveny do pracovních podmínek. Měly by tedy snášet prašné prostředí i případnou vlhkost či déšť. Věnujte proto pozornost uvedenému stupni krytí značeným písmeny IP. Většina modelů se chlubí stupněm krytí IP54, což znamená, že odolají prachu a také stříkající vodě či dešti.

Víte, že…?

Nivelační lasery jsou zařízení zpravidla plně automatická, což znamená, že většinu úkonů zvládnou bez vašeho přičinění a vy pouze přečtete naměřené hodnoty.

Viditelnost

Nivelační lasery by měly dokázat obstát i na ostrém denním slunci, případně ve venkovních podmínkách. Vyznačené měření by tak mělo být zřetelně viditelné. Na různých typech přístrojů může být odlišná barva měřícího paprsku. Například zelený laser je vidět až na vzdálenost 35 metrů, zatímco červený jen přibližně na čtvrtinovou vzdálenost. Pokročilejší modely nivelačních laserů nabízí příslušenství v podobě detektoru paprsku, který upevníte a následně získáte požadovanou přesnost na několik desítek metrů. Vše v místech, kde již lidské oko paprsek nedokáže vidět.

Barva paprsku nivelačních laserůdosah 
červená9 metrů 
zelená35 metrů

Druhy

Rotační nivelační lasery
DeWALT DCE074D1R Rotační laser s olovnicí 18V 2,0Ah

Nivelačních přístrojů existuje celá řada. Jmenovat můžeme například rotační lasery, které pracují v horizontální a vertikální rovině. Nabízejí například automatická vyrovnávání a přesnost takřka v jakýchkoliv podmínkách. Rotačním laserům nevadí ani otřesy v okolí, což se hodí na stavbách. Vhod přijde i funkce automatické kontroly, která upozorní, pokud došlo k závažné odchylce od zvoleného měření. Rotační laser je jedním z typických příkladů stavebních laserů. Do stejné skupiny patří i lasery křížové, jejich využití je však spíše již ve vzniklých interiérech. Spadají sem dále potrubní lasery a rovněž laserové dálkoměry, pomocí kterých lze s opravdu vysokou přesností měřit takřka jakoukoliv vzdálenost.

Ceny

Cenově se nivelační lasery pohybují ve velmi širokém rozmezí. Začínají zhruba od hranice 1 000 Kč, kdy jde o základní křížové lasery, přičemž funkce navíc a pokročilejší nastavení se objevuje u modelu za zhruba 2 000 Kč. Profesionálnější stavební lasery se cenově pohybují přibližně od 5 000 Kč a výše. Například rotační lasery bývají vůbec nejdražší a jejich cena může stoupat až do nižších desítek tisíc Kč.

Otázky a odpovědi

Komu jsou nivelační lasery určeny?

Primární určení je na různé stavy, a to nejen v exteriérech, ale i v interiérech. Existuje několik typů nivelačních laserů a každý je určen na mírně odlišné měření. Vhod přijde, že jsou napájeny bateriemi a nepotřebujete přívod elektrické energie.

Je ovládání složité?

Ovládání nivelačních přístrojů není nijak složité. Zpravidla probíhá vše automaticky a stejně tak je přístroj schopná monitorovat, zda nedošlo k nečekané události, která by měření znepřesnila.
Zobrazit kompletní nabídku nivelačních laserů