Nivelační laser

Rovné příčky i obklady.

ca. 4 000 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 12 700 CZK

Jak vybrat nivelační laser

  • Slouží k velmi přesnému a rychlému stanovení vodorovné nebo kolmé linie.
  • Jedná se například o křížové lasery, rotační lasery či pokročilé stavení lasery.
  • Využití nachází při pokládání obkladů, ustavování příček v bytech nebo při montáži podhledů a osvětlení.
  • Nivelační lasery zcela nahrazuje značkovací šňůry a brnkačky.

Co je nivelační laser

Nivelační lasery jsou přístroje, které se vyznačují velmi vysokou přesností díky samonivelační funkci i velmi snadnou obsluhou, kterou zvládne zcela každý. Většinu potřebných úkonů totiž nivelační přístroj provede zcela automaticky. Kategorie nivelačních laserů obsahuje několik různých přístrojů, přičemž každý má své využití v jiných podmínkách. Jelikož se však jedná o v základu blízká zařízení, jsou i jejich parametry obdobné.

Klíčové parametry

Stejně jako u jakéhokoliv jiného zařízení, není dobrým nápadem vzít první nivelační laser, na který v obchodě narazíte. Předem je dobré si ujasnit, co od takového zařízení budete požadovat, jaké funkce by se vám u něj hodily a bez kterých si jej ani neumíte představit. Seznámíme se proto s několika podstatnými specifikacemi, kterým byste při výběru nivelačního laseru měli věnovat patřičnou pozornost.

Měřící lať
Geo Fennel Laser Easy Fix 5 metrů

Přesnost

Již na začátku jsme si řekli, že nivelační přístroje jsou velice přesná zařízení, a to za účelem měření. I přesnost konkrétních modelu se však může poměrně výrazně lišit. Údaj najdete vždy v milimetrech na 1 metr. Cenově dostupnější přístroje mívají mnohdy přesnost jen 0,5 milimetru na 1 metr. U dražších může být přesnost na 1 metr klidně i poloviční, což už může například u již zmíněných obkladů být vcelku zásadní pro výsledný dojem.

Energie

Každé zařízení ke své práci zpravidla potřebuje energii a ani nivelační stroje nejsou výjimkou. Ta je řešena baterií, avšak volit můžete z obyčejné a nebo dobíjecí. Pakliže křížový laser budete používat spíše příležitostně, je vhodnější klasická baterie, kterou dle potřeby jednoduše vyměníte. Naopak pokud budete křížový laser používat denně, je naprostou nutností sáhnout po modelu s dobíjecí baterií.

Výdrž

S výše zmíněnými bateriemi je nutné zaměřit se také na výdrž při práci. Mnohdy budete služeb křížového laseru potřebovat v místech, kde baterii nelze dobít. Přijde proto vhod, aby se výdrž pohybovala například až kolem 10 hodin.

16řádkový
Bigstren 18763 4D Křížový Nivelační Laser 16

Zobrazení

Nivelační lasery se nemusí omezit jen na dvě zobrazené linky, ale některé dokáží nabídnout mnohem více. Jde například o provažovací body na levé a pravé straně či přisvícení šikmé linky pro správnou montáž poschodí. Vždy záleží na tom, pro jaký konkrétní účel budete nivelační zařízení hledat.

Odolnost

Nivelační lasery jsou připraveny do pracovních podmínek. Měly by tedy snášet prašné prostředí i případnou vlhkost či déšť. Věnujte proto pozornost uvedenému stupni krytí značeným písmeny IP. Většina modelů se chlubí stupněm krytí IP54, což znamená, že odolají prachu a také stříkající vodě či dešti.

Víte, že…?

Nivelační lasery jsou zařízení zpravidla plně automatická, což znamená, že většinu úkonů zvládnou bez vašeho přičinění a vy pouze přečtete naměřené hodnoty.

Vodotěsný digitální
DeWalt DE0892 detektor pro křížový laser

Viditelnost

Nivelační lasery by měly dokázat obstát i na ostrém denním slunci, případně ve venkovních podmínkách. Vyznačené měření by tak mělo být zřetelně viditelné. Na různých typech přístrojů může být odlišná barva měřícího paprsku. Například zelený laser je vidět až na vzdálenost 35 metrů, zatímco červený jen přibližně na čtvrtinovou vzdálenost. Pokročilejší modely nivelačních laserů nabízí příslušenství v podobě detektoru paprsku, který upevníte a následně získáte požadovanou přesnost na několik desítek metrů. Vše v místech, kde již lidské oko paprsek nedokáže vidět.

Barva paprsku nivelačních laserů dosah  
červená 9 metrů  
zelená 35 metrů

Druhy

Nivelačních přístrojů existuje celá řada. Jmenovat můžeme například rotační lasery, které pracují v horizontální a vertikální rovině. Nabízejí například automatická vyrovnávání a přesnost takřka v jakýchkoliv podmínkách. Rotačním laserům nevadí ani otřesy v okolí, což se hodí na stavbách. Vhod přijde i funkce automatické kontroly, která upozorní, pokud došlo k závažné odchylce od zvoleného měření. Rotační laser je jedním z typických příkladů stavebních laserů. Do stejné skupiny patří i lasery křížové, jejich využití je však spíše již ve vzniklých interiérech. Spadají sem dále potrubní lasery a rovněž laserové dálkoměry, pomocí kterých lze s opravdu vysokou přesností měřit takřka jakoukoliv vzdálenost.

Ceny

Cenově se nivelační lasery pohybují ve velmi širokém rozmezí. Začínají zhruba od hranice 1 000 Kč, kdy jde o základní křížové lasery, přičemž funkce navíc a pokročilejší nastavení se objevuje u modelu za zhruba 2 000 Kč. Profesionálnější stavební lasery se cenově pohybují přibližně od 5 000 Kč a výše. Například rotační lasery bývají vůbec nejdražší a jejich cena může stoupat až do nižších desítek tisíc Kč.

Přesný inženýrský přístroj
GeoFennel Měřící tyč Laser EasyFix 5 m

Otázky a odpovědi

Komu jsou nivelační lasery určeny?

Primární určení je na různé stavy, a to nejen v exteriérech, ale i v interiérech. Existuje několik typů nivelačních laserů a každý je určen na mírně odlišné měření. Vhod přijde, že jsou napájeny bateriemi a nepotřebujete přívod elektrické energie.

Je ovládání složité?

Ovládání nivelačních přístrojů není nijak složité. Zpravidla probíhá vše automaticky a stejně tak je přístroj schopná monitorovat, zda nedošlo k nečekané události, která by měření znepřesnila.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Měřící lať
16řádkový
Vodotěsný digitální
Přesný inženýrský přístroj
Inženýrský
Image
Produkt
Geo Fennel Laser Easy Fix 5 metrů
Bigstren 18763 4D Křížový Nivelační Laser 16
DeWalt DE0892 detektor pro křížový laser
GeoFennel Měřící tyč Laser EasyFix 5 m
GeoFennel GFE 32-L přesný inženýrský nivelační přístroj s laserovým cílením
Výrobce
GeoFennel
Bigstren
DeWALT
GeoFennel
GeoFennel
Provedení
Cena ca. 4 000 CZK ca. 2 500 CZK ca. 2 200 CZK ca. 3 500 CZK ca. 12 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.