Zelený laser

Přesné měření nejen na stavbě.

ca. 1 100 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 3 000 CZK

Jak vybrat zelený laser

 • Laserový paprsek umožňuje přesné vyznačení linie, například pro budoucí řez.
 • Důležité je vždy zvážit, na jaký povrch budete laserový paprsek promítat.
 • Přesné měření pomocí laseru ovlivňují rovněž klimatické podmínky, a to především interval okolní teploty v místě, kde je laser umístěn.
 • Laserem lze také snadno a přesně měřit vzdálenosti, například na stavbách

Princip měření

Zelený laser je v zásadě tzv. laserem diodovým, který využívá specifickou vlnovou délku záření, která spadá do zeleného spektra. Díky nižší vlnové délce je možné laser promítat i na materiály, na kterých by byl infračervený laser jen obtížně viditelný. Má proto velmi široké využití. Zelený paprsek můžete vidět u moderních vodováh, dálkoměrů či křížových a rotačních laserů. Za jeho pomocí změříte vzdálenost, či vytyčíte konkrétní rovinu pro další doprovodné práce, ať už na stavbě nebo v bytě.

Přednosti

Jelikož je zelený laser hojně využívaný, je nasnadě, že se jedná o povedený produkt, který se může pyšnit několika přednostmi.

Liniový
EXTOL PREMIUM 8823306 Laser zelený liniový
 • má vynikající stabilitu svého výkonu
 • lze jej snadno integrovat do výrobních linek
 • je vhodný pro popis širšího spektra
 • disponuje optimálním rozložením energie ve výstupním paprsku
 • vysoká kvalita paprsku
 • perfektní viditelnost na různých materiálech
 • zelený paprsek je lidským okem lépe viditelný

Vlastnosti

Zelený laser má také několik důležitých vlastností, které je dobré zvážit, než budete konkrétní zařízení vybírat a následně kupovat.

Vzdálenost

Základní otázkou, kterou si musíte zodpovědět, je, na jakou vzdálenost budete chtít laserem svítit. Pokud víte, že půjde jen o krátké vzdálenosti do 1 metru, budete spokojeni takřka s jakýmkoliv typem. Na delší vzdálenosti je vhodné skutečně sáhnout po zeleném laseru.

Profesionální křížový laser
Kraft & Dele KD10307 Křížový laser zelený

Počasí

Ačkoliv se to nemusí zdát jako důležité, laserový paprsek ovlivňuje také okolní počasí, obecně klimatické podmínky v prostoru, kde je laser umístěn. Například v zimě, kdy bývá často zatažená obloha, je laser lépe viditelný, než-li v létě, kdy svítí ostré slunce.

 • Levné diody, které vyzařují zelený paprsek laseru, jsou navíc koncipovány jen tak, že spolehlivě pracují při teplotách od – 10 °C do + 35 °C.
 • Lepší modely mají teplotní rozsah od – 15 °C do + 45 °C a lze říci, že právě tyto typy již plně postačují podmínky našich zeměpisných šířek. Existují však ještě propracovanější typy, kterým nevadí ani teploty do + 70 °C.

Odolnost

Pokud budete laser používat venku, nebo v méně hostinných podmínkách, dbejte na to, aby byly vybaveny zvýšenou odolností dle stupně krytí. Označuje se zkratkou IP. Pakliže si chcete být opravdu jistí, že vaše zařízení s laserem něco vydrží, poohlížejte se po hodnotě IP65 a více. Ta značí, že zařízení zvládne prašné prostředí a například déšť či polití vodou.

Horizontální a vertikální
BOSCH GLL 2-15 G zelený (IP64) 0 601 063 W00
teplotní rozsah cena    
– 10 °C až 35 °C nejnižší    
– 15 °C až 45 °C příznivá    
-12 °C až 75 °C vyšší cena

Materiál

Velmi také záleží, na jaký druh materiálu se laser bude promítat. Pokud jde například o plech, zrnité dřevo, látku nebo gumu, počítejte s tím, že jde o materiály s velmi špatnou odrazivostí světla a laser je na nich vidět hůře. Vyplatí se proto silnější a výraznější zelené světlo. Naopak na hladkých a matných materiálech, například i na papíře, je laserový paprsek velmi dobře viditelný.

Dálkoměry

Laser lze použít i na měření velkých vzdáleností, pro tyto účely existují laserové dálkoměry. Tyto typy mohou měřit již od 5 centimetrů, avšak do vzdálenosti 500 metrů. Jejich odchylka se přitom pohybuje pouze kolem 1,5 milimetrů, což z nich velice přesný nástroj za účelem měření. Pokročilé modely jsou dokonce vybaveny komunikační technologií Bluetooth, kdy nejen naměřené hodnoty, ale například i plán objektu, který měří, umožňují přenést například do počítače či tabletu.

Využití laserových dálkoměrů je například na stavbách, ale také v lesích, kde je využívají lovci. Lehce specifickým typem je golfový laserový dálkoměr, který má nadprůměrně velký dosah měření, a to až na 2 500 metrů.

Přesnost: +-1mm/5m
FORTUM 4780211 Laser zelený liniový

Víte, že…?

Některé typy laserových dálkoměr se zeleným paprskem jsou vybaveny i kamerou s GPS, díky čemuž získáte podrobnější informace o měřeném objektu.

Křížový laser

Dalším obvyklým typem zařízení, které může být vybaveno zeleným laserem, je křížový laser. Jedná stavební měřící přístroj, který lze používat v interiérech i exteriérech. Jeho využití je například při obkladačských pracích, instalaci podhledů nebo při stavbě příček, kdy je vysoká přesnost práce naprosto žádoucí. Viditelnost zeleného paprsku u křížového laseru se pohybuje až kolem 20 metrů a odchylka je u lepších přístrojů pouze kolem 1 milimetru.

Ceny

Hovořit v případě zeleného laseru o cenách je velmi široký pojem. Velmi záleží, v jakém zařízení bude laser umístěn. V případě cenově dostupných dálkoměrech, křížových laserech či měřidlech se jedná o cenové hladině pod hranicí 1 000 Kč. Profesionálnější přístroje, které vynikají například možností měřit delší vzdálenosti, či jsou přesnější, mohou stát i několik tisíc korun a výjimkou nejsou ani typy s cenou nad hranicí 10 000 Kč.

Čárový laser 360° + stativ
Skil 1961 DA zelený čárový laser 360° + stativ M T1E 196 1DA

Otázky a odpovědi

Jaké je využití zeleného laseru?

Zelený paprsek, nebo-li zelený laser se nejčastěji využívá ve stavebnictví a dokončovacích činnostech v rámci domů a bytů. Snadno s ním lze také měřit vzdálenosti a dokonce se využívá také při sportu, a to například při lovu a hraní golfu.

Proč je při použití zeleného laseru důležité počasí?

Viditelnost zeleného paprsku totiž ovlivňují okolní klimatické podmínky. Primárně ty světelné, kdy například na ostrém slunci může být paprsek hůře viditelný. Zelenému laseru zpravidla nesvědčí velké teplotní extrémy, ať už jde o mráz či tropické horko.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Liniový
Profesionální křížový laser
Horizontální a vertikální
Přesnost: +-1mm/5m
Čárový laser 360° + stativ
Image
Produkt
EXTOL PREMIUM 8823306 Laser zelený liniový
Kraft & Dele KD10307 Křížový laser zelený
BOSCH GLL 2-15 G zelený (IP64) 0 601 063 W00
FORTUM 4780211 Laser zelený liniový
Skil 1961 DA zelený čárový laser 360° + stativ M T1E 196 1DA
Výrobce
EXTOL Premium
Kraft&Dele
Bosch
Fortum
Skil
Dosah laseru
25 m
15 m
15 m
30 m
30 m
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 000 CZK ca. 3 500 CZK ca. 3 600 CZK ca. 3 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.