25 nejlepších nýtovacích kleští 2023

Snadné spojení různých materiálů.

Autor: Jiří Novák | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Čelní nýtovací kleště PROFI 2,4-6,4mm MAR-POL M49575

Jak vybrat nýtovací kleště

  • Nýtovací kleště jsou běžnou výbavou každého řemeslníka.
  • Nýty využijete především v situaci, kdy je přístupná jen jedna strana spojovaných materiálů.
  • Nýtovací kleště se dají rozdělit podle způsobu, jakým se aplikuje nýt do spojovaných materiálů.
  • Délka rukojetí kleští má vliv na to, jak se Vám bude s kleštěmi pracovat.

Nýtovací kleště - náš výběr

Aku nýtovací kleště

Pneumatické nýtovací kleště

Nýtovací kleště na nýtovací matice

Nýtovací kleště na textil

Zobrazit kompletní nabídku nýtovacích kleští

Jak vybrat nýtovací kleště

Nýty

Výběr nýtu je potřeba přizpůsobit využití. Nýty si můžete pořídit ve třech provedeních – rozklepávací, trhací a závitové. Rozklepávací nýty se aplikují kladivem, trhací a závitové kleštěmi. Snadnější je určitě použití kleští, a proto se teď podíváme na výběr nýtovacích kleští.

Typy

Nýtovací kleště se dají rozdělit podle způsobu, jakým se aplikuje nýt do spojovaných materiálů. Na výběr jsou tyto varianty:

Nýtovací kleště
Čelní nýtovací kleště PROFI 2,4-6,4mm MAR-POL M49575
  • jednoruční
  • pákové
  • aku
  • pneumatické.

Pro lepší srovnání jednotlivých typů ještě překládáme orientační tabulku.

Typ nýtovacích kleští Výhody Nevýhody Ideální materiál nýtů
Jednoruční Nejlevnější typ Nevhodné pro dlouhodobou práci Hliník, měď
Pákové Usnadnění práce = menší námaha O něco vyšší cena Hliník, měď, ocel, nerez
Pneumatické Snadná práce Nutno mít kompresor Hliník, měď, ocel, nerez
  Vhodné pro profi využití    
  Nižší pořizovací cena oproti aku    
Akumulátorové Snadná práce Vysoká pořizovací cena Hliník, měď, ocel, nerez
  Vhodné pro profi využití    

Výběr dle nýtů

V tabulce v předchozím bodě jsme se dotkli toho, že každé kleště jsou vhodné pro jiný druh materiálů, ze kterého je nýt zhotoven. Rozdíl je především v pevnosti materiálu, protože kleště u nejčastěji používaných trhacích nýtů odtrhávají trn, takže musí být schopné daný materiál přepůlit a to opakovaně. Výrobce kleští by měl u každého kousku uvádět, zda se dané nářadí hodí pro nýty hliníkové, měděné, nerezové nebo ocelové. Vy si pak zvolte podle toho, jaký nýt se chystáte použít.

Aku nýtovací kleště
MILWAUKEE M12 BPRT-201X Aku nýtovací kleště 12V / 2,0Ah

Průměr

Nýty mají také různý průměr. Ten se udává v milimetrech a je u každého nýtu značen číslem za písmenem „M“. Škálu průměrů, které jsou nýtovací kleště schopné pojmout a pracovat s ním by měl opět výrobce uvádět na obalu. Základní rozestup, se kterým si poradí každé nýtovací kleště, které jsou na trhu je 2,5 – 5 mm. Pro hrubší nýty budete muset hledat další kleště, ale určitě doporučujeme zvolit pákový typ.

Provedení a ergonomie

Při výběru nýtovacích kleští je potřeba zvolit kvalitní provedení. To ovlivňuje jednak délka rukojetí, materiál, ze kterého jsou kleště vyrobeny a také různé doplňky, které usnadňují práci s kleštěmi.

Délka rukojetí kleští

Má vliv na to, jak se Vám bude s kleštěmi pracovat. Čím delší rukojeti, tím větší páka působí na nýt a tím menší sílu musíte vyvinout.

Pneumatické nýtovací kleště
GESIPA Pneumatické nýtovací kleště Gesipa TAURUS 3

Materiál nýtovacích kleští

Je převážně hliník a jeho slitiny. Kleště jsou díky tomu lehké. Na druhé straně, samotný hliník není příliš pevným materiálem, takže kleštím ze samotného hliníku se raději vyhněte, protože rukojeti mohou mít sklon ohýbat se. Ideální je tedy zvolit kleště z pevnějších materiálů.

Ergonomie

Co se ergonomie týče, tak je jasné, že každému sedí v ruce jiné kleště, i podle toho, jak velké máte ruce a je ideální vybrat si na míru. Užitečným pomocníkem jsou určitě pogumované konce rukojetí, díky kterým Vám kleště nebudou při zmáčknutí vyklouzávat.
Při práci s trhacími nýty se odlamují trny, které mohou buď padat na zem nebo u propracovanějších kleští do sběrací nádoby nebo váčku a tím si taky ušetříte čas a námahu s úklidem pracoviště.

Víte, že…?

Kromě dílenských nýtovacích kleští jsou k dostání kleště vhodné k umísťování nýtů do látek. Tyto kleště jsou určené švadlenám i všem, kdo rádi zdokonalují své oblečení nebo se věnují dekorování.

Nýtovací kleště na nýtovací matice
Kleště na nýtovací matice FESTA pákové 330mm

Populární značky

U nýtovacích kleští nejspíš nebudete řešit oblíbený love brand, ale možná se poohlédnete po produktu známých výrobců jako Narex, Stanley nebo Extol. Velký výběr různých kleští je také pod značkami jako Geko, Kreator či Fortum.

Cena

Cena nýtovacích kleští závisí hlavně na typu kleště a pak kvalitě provedení.

  • Do 500 Kč koupíte levnější jednoruční kleště a malé pákové kleště.
  • Do 1000 Kč je reálné sehnat hodně kvalitní jednoruční kleště a pákové kleště s délkou rukojetí aspoň 24 cm, které jsou už silné a jejich koupě se vyplatí.
  • Mezi 2000 a 2500 Kč se běžně pohybují pneumatické kleště na stlačený vzduch.
  • Od 3000 Kč jsou nabízený nejlevnější aku nýtovačky, které používají sílu 5000 N. Profesionální, vysoce výkonné nýtovačky s dvojnásobnou silou mohou stát i desetitisíce
Nýtovací kleště na textil
Kleště na patentky Prym Vario, nýtovací a děrovací

Otázky a odpovědi

Co je nýtování?

Nýtování je letitá metoda spojování materiálů, kterou proslavila jedna z nejslavnějších staveb světa. Víte která? Je to Eiffelova věž, na kterou pospolu drží dva a půl milionu nýtů. Tento fakt zmiňujeme proto, abyste se nýtování nebáli. Nýty využijete především v situaci, kdy je přístupná jen jedna strana spojovaných materiálů. Výhodou použití nýtu je nepropustnost těchto spojů a jejich trvalost oproti lepeným spojům. Ukázkovým příkladem je spojovaní okapových rour nebo plechových střech.

Jak vybrat nýtovací kleště?

Pro běžné domácí využití si bohatě vystačíte s ručním nářadím. S pákovými kleštěmi se méně nadřete, protože se ovládají oběma rukama a mají dlouhé rukojetě, takže využitím páky šetříte síly a můžete použít i nýty z tuhých materiálů jako například ocel. Samozřejmě, s většinou jednoručních nýtovacích kleští taky zanýtujete ocelový nýt, ale s mnohem větší námahou a za delší čas. V profesionálním světě, kde se nýtuje častěji, se vyplatí sáhnout po pokrokovém nářadí. Na trhu jsou k dostání akumulátorové nýtovací kleště, které jsou výborné pro práci v terénu – například když nýtujete na střeše. Pneumatické jsou zase skvělým pomocníkem tam, kde máte kompresor – například v autoservisu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku nýtovacích kleští