Objektiv

Aby ta fotka byla dokonalá.

Jak vybrat objektiv

Milujete fotografování a jste ochotni pro vhodný záběr udělat cokoliv? Pak jistě dobře víte, jak významnou roli sehrává oko každého fotoaparátu – vhodný objektiv. Jeho výběru věnujeme následující článek. Seznámíme vás v něm s parametry klíčovými pro správný nákup tak, abyste věděli, po čem se během samotného nákupu poohlížet.

Stačí jen jeden?

Odpověď vás patrně nepotěší – nestačí. Univerzální objektiv zatím neexistuje a ani sebelepší fotograf nezíská snímky uspokojivé kvality s jediným. Každý typ se pyšní jinými vlastnostmi a hodí se tak na něco jiného. Snímky přírody, umělecké portréty, sportovní utkání, svatby… tyto a další události jsou zkrátka natolik odlišené, že pro jejich zachycení potřebujete jinou práci se světlem.

Jedinou výjimku tvoří snad jen ti, kteří na svých snímcích zachycují okamžiky štěstí do rodinného alba. Tam se totiž na dokonalost příliš nehraje. V opačném případě se dobře zamyslete nad šíří svého pracovního portfolia a podle toho volte počet a druh objektivů.

Teleobjektic
Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM

Typ podle ohniskové vzdálenosti

Již na druhém stupni základní školy se pracuje s tzv. ohniskovou vzdáleností udávající poměr velikosti políčka a zorný úhel. Čím vyšších hodnot dosahuje, tím menší výjev zaberete, ale v o to větším detailu. Zorný úhel se stoupající ohniskovou vzdáleností logicky klesá a naopak.

V současné době se v obchodech vyskytují dva základní druhy objektivů podle toho, jak široce umožňují s ohniskovou vzdáleností manipulovat:

 • Objektivy s pevným ohniskem – levnější, jednodušší konstrukce, světelnější, lépe eliminují optické vady, ohnisko nelze regulovat
 • Objektiv s proměnným ohniskem – dražší, složitější konstrukce, možnost plynulé regulace ohniska, nahradí několik objektivů současně, nižší kvalita a horší světelnost
Širokoúhlý
Nikon AF-S 50mm f/1,8G

Ať už si vyberte kteroukoliv možnost, přichází na řadu další krok. Tím je výběr konkrétního modelu podle výše nebo rozmezí podporované ohniskové vzdálenosti. Bližší rozdělení a další informace naleznete v následující tabulce:

Označení Ohnisková vzdálenost Pro jaké záběry?
Rybí oka 8–15 mm Stylizované portréty, krajiny, interiéry
Superširokoúhlé 14–24 mm Interiéry, architektura, krajina
Širokoúhlé 24–35 mm Interiéry, krajina, reportáž
Střední ohniska 30–100 mm Přirozené zobrazení, portrét
Normální objektivy 50 mm Zorný úhel lidského oka
Teleobjektivy 100–300 mm Portrét, reportáž, krajina
Silné teleobjektivy nad 300 mm Příroda, sport

Víte, že…?

Ačkoliv se vám může výše uvedené rozdělení zdát poněkud komplikované, neberte jej na lehkou váhu. Některé scenérie zkrátka vyžadují odpovídající poměr zorného úhlu a detailu, jinak nevypadají vůbec dobře.

Světelnost

Mezi závažné parametry řadíme také světelnost. Značí se malým písmenem f a číselným údajem. Naprosto zásadní roli sehrává v místech, kde není dostatek světla a z nejrůznějších možností nelze využít blesku. Zejména v historických budovách a muzeích se jedná o jedinou povolenou možnost.

Universální
Canon 16-35mm f/4L IS USM

Obecně platí, že s klesající hodnotou za písmenem f stoupá světlost snímku, neboť se zvyšuje množství propouštěného světla. Valná většina objektivů s nastavitelnou ohniskovou vzdáleností se nedostane pod hodnotu f/2,8, zatímco pevné varianty dosahují i úrovně f/1,4. Hlavní důvod spočívá v jednoduché konstrukci pevných ohnisek poskytující ucházející manévrovací prostor pro hru se světlem.

Počítejte však s tím, že příliš velké množství světla negativně ovlivňuje ostrost snímku. V některých případech se objevují rozmazané pozadí nebo okraje snímku. O to větší nároky klaďte na stabilizaci obrazu a přesnost ostření. Nejvyšší světelnost se standardně užívá u focení sportovních utkání nebo přírody, kde mírné rozmazání není na škodu. Naproti tomu portréty či snímky architektonických děl musí být co nejostřejší, proto by světla mělo pronikat co nejméně.

Stabilizace obrazu

Chvějí se vám ruce, a přesto potřebujete dosáhnout dokonale ostrého snímku? Fotíte v pozdních hodinách a zkrátka nejste schopni aparát udržet dost dlouho v požadované poloze, aby bylo možné stisknout spoušť? Pátrejte po výrobcích vybavených stabilizátorem obrazu. Jeho služby nejvíce oceníte ve špatných světelných podmínkách, kde bývá ostření pomalejší. S kvalitní optickou stabilizací získáte až 10× více času.

Vysoce světelný
Carl Zeiss Distagon 35mm f/1,4 ZM

Víte, že…?

Jestliže vám stabilizátor z nějakého důvodu nevyhovuje, existuje mnohem prozaičtější řešení – stativ. Na něj si fotoaparát pohodlně umístíte a třesu se nemusíte obávat vůbec. Bohužel však ztrácíte určitou akceschopnost a možnost plynule měnit svůj pohled.

Ostření

Oddáváte-li se výhradně poklidnému focení přírody nebo architektury, nemáte kam spěchat. Snímáte-li však rychlé akční scény nebo sportovní utkání, kde každá sekunda přináší jiné obrazy, potřebujete ostrý snímek co nejrychleji. Aby toho bylo možné dosáhnout, musí být objektiv opatřen odpovídajícím systémem ostření. V současné době je rozlišujeme hned dva:

 • Klasické motorové – nízká cena, nízká rychlost, hlučnost
 • Ultrazvukové – vysoká cena, vysoká rychlost, dokonalá přesnost, minimální hluk
Vodotěsný
Sigma 16mm f/1.4 DC DN SONY E

Obecně doporučujeme méně náročným fotografům setrvat u klasických motorů. S ultrazvukem sice dosáhnete podstatně lepších výsledků, cena za jeho pořízení je ovšem poměrně vysoká. Nepatříte-li mezi profesionály, kteří se kvalitními fotkami živí, podobně náročnou technologii zkrátka nevyužijete.

Optická kvalita

Ať už si vyberete kterýkoliv objektiv z nabídky, rozhodující bude stejně jeho optická kvalita. Ta bývá určována hlavně druhou použitých čoček.

 • Asférické čočky – drobnější rozměr, menší hmotnost, lepší optické vlastnosti a potlačení vad, umožňují dopad paprsků přímo do ohniska
 • ED skla – lámání paprsků napříč barevným spektrem, výrazná kvalita optických vlastností a ostrosti, potlačení barvených vad
Na krajinky
Sigma 35mm f/1,4 DG HSM ART Canon

Nejvýznamnější značky

Věnujete se fotografování pouze pro potřeby své a své rodiny? Pak si vystačíte s levnými objektivy, které bývají součástí balení každého fotoaparátu. Nemusíte se starat o jejich neustálou výměnu, protože úroveň snímku hraje menší roli než jeho citová hodnota. Situace se ovšem dramaticky mění v momentě, kdy se fotografie stane vaším denním chlebem. Zákazníci platící mnohdy vysoké sumy vyžadují jen tu nejvyšší kvalitu a chyby zkrátka neodpouštějí. I proto doporučujeme vybírat pouze objektivy zavedených značek odpovídající úrovně.

Mezi největší jména současnosti řadíme hned několik společností:

 • Carl Zeiss
 • Sigma
 • Canon
 • Sony
 • Nikon
 • Tamron

V seznamu se vyskytují jak velmi známá jména, tak firmy, o nichž jste možná ještě neslyšeli, ale přesto excelují svou vysokou úrovní. I z toho důvodu jsme se rozhodli každé z nich věnovat alespoň krátkou podkapitolku.

Carl Zeiss

Začínáme v Německu, kde již od roku 1846 existuje společnost Carl Zeiss založena slavným optikem téhož jména. Již od počátku se věnovala výrobě dalekohledů, brýlí či lup a s probíhajícím technologickým pokrokem přidávala nové a nové artikly. Patří mezi ně i objektivy, jejichž úroveň patří ke světové špičce. Není proto divu, že si v současnosti udržuje postavení jednoho ze světových lídrů v oblasti optiky.

Sigma

Sigma představuje druhého obrovského hráče, jehož jméno možná některým nic neříká. Japonský koncern existuje již více než 57 let a za tu dobu se stal jakýmsi symbolem neustálého pokroku v oblasti fotografie. Foťáky a objektivy jsou jediným artiklem, jemuž svou péči věnují všechny divize společnosti.

Canon

A v zemi vycházejícího slunce ještě zůstaneme. V hlavním městě Tokyo totiž sídlí i mnohem známější společnost Canon. Stejně jako předcházející zástupce vznikla jako výrobce fotoaparátů a příslušenství. Svou působnost ale rozšířila také na segment kancelářských zařízení jako jsou tiskárny, faxy nebo kopírky. Svým kořenům zůstává věrná, o čemž svědčí pravidelný přísun nových technologií.

Sony

Kdo by neznal japonského giganta Sony? Svou činnost zaměřuje na pole elektroniky a je úplně jedno, zda jde o herní konzole, foťáky, kamery nebo paměťová média. Ačkoliv v posledních letech oblast fotografie ustoupila jiným aktivitám, stále zůstává součástí portfolia firmy a těší se značné oblibě zákazníků.

Nikon

A Japonsko neopustíme ani během návštěvy společnosti Nikon, jejíž tradice sahá až do roku 1917. Podobně jako Canon nebo Sigma byla založena za účelem produkce optických zařízení fotoaparátů. Jakousi třešničkou na dortu potvrzující obrovskou reputaci společnosti představuje její zapojení do vývoje a produkce zobrazovací technologie pro kosmický výzkum.

Tamron

Optika je skutečně doménou japonských společností, odkud pochází také firma Tamron. Vznikla v roce 1950 a podobně jako většina jejích rivalů se věnuje výrobě fotoaparátů, objektivů a dalšího příslušenství pro obrazovou techniku. V současné době se propracovává na pozici jednoho z největších producentů kamer do auta.

Cena

Fotografování rozhodně nepatří mezi nejlevnější koníčky. Proto se vyplatí, pokud svou zábavou vyděláte nějaký ten peníz, který můžete dále investovat do nákupu pokročilejší techniky. Kromě samotného fotoaparátu hraje objektiv nejdůležitější roli, neboť má přímý vliv na kvalitu fotky. Během nákupu se budete s největší pravděpodobností pohybovat v těchto třech intervalech:

 • Do 12 000 Kč
 • 12 000–25 000 Kč
 • Nad 25 000 Kč

Vzhledem k tomu, že objektivy různých výrobců bývají kompatibilní pouze s foťáky dané značky buďte obezřetní. Chcete-li na svůj fotoaparát naroubovat zařízení jiné společnosti, raději si vše důkladně ověřte.

Cena do 12 000 Kč

Rádi byste občas zdokumentovali rodinné sešlosti nebo zachytili růst svých dětí? Plně si vystačíte s objektivem do 12 000 korun. Na výběr máte jak modely s proměnlivým, tak i s pevným ohniskem. Od své volby odvíjejte světelnost, přičemž volit lze z rozmezí od f/1,4 do f/4. Nepočítejte s přítomností důmyslné optické stabilizace ani ultrazvukovým ostřením. Všechno budete muset udělat pěkně postaru pomocí motorku. Základem bývají asférické čočky, které vynikají svými rozumnými vlastnostmi při zachování relativně nízké ceny.

Cena od 12 000 Kč do 25 000 Kč

Střední třída již čítá poloprofesionální objektivy. Umělecké snímky do žurnálů s jejich pomocí sice nezískáte, při troše snahy ale dostanete i dobře prodejné ilustrační snímky. Začínají dominovat modely s pevným ohniskem vynikající výraznější světelnosti okolo f/1,5. Samozřejmostí jsou pokročilé technologie a rychlejší ostření. Optická stabilizace udrží obraz dostatečně pevný, i když vaše ruce nejsou zrovna podobné těm chirurgů.

Cena nad 25 000 Kč

Chystáte svá mistrovská díla prodávat nebo se již dokonce profesionální fotografií živíte? Nic pod 25 000 korun byste neměli brát vážně. Až zde začínají skutečně kvalitní objektivy osázené všemi možnými moderními technologiemi a vymoženostmi. Ohnisko bývá pevné, stabilizace je vysoce efektivní a ultrazvukové ostření je svižné. Díky tomu vám neunikne žádný záběr.

Jméno
Teleobjektic
Širokoúhlý
Universální
Vysoce světelný
Vodotěsný
Na krajinky
Image
Produkt
Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM
Nikon AF-S 50mm f/1,8G
Canon 16-35mm f/4L IS USM
Carl Zeiss Distagon 35mm f/1,4 ZM
Sigma 16mm f/1.4 DC DN SONY E
Sigma 35mm f/1,4 DG HSM ART Canon
Bajonet
Canon EF a EF-S
Nikon F
Canon EF a EF-S
Leica M
Sony E
Canon EF a EF-S
Hmotnost
375 g
185 g
615 g
381 g
405 g
665 g
Optický stabilizátor
Průměr filtru
58 mm
58 mm
77 mm
49 mm
67 mm
67 mm
Rozdělení podle zorného úhlu
teleobjektivy
základní
širokoúhlé
širokoúhlé
širokoúhlé
základní
Výrobce
NIKON
Sony
Sigma
Sigma
Odolnost vůči prachu/vlhku
Poměr zobrazení
1 : 3.45
1 : 6.7
1 : 4.35
1 : 9.9
1 : 5.2
Pro formát snímače
APS-C
Nikon FX
Full Frame
Full Frame
APS-C
Full Frame
3D objektiv
Maximální clona
32
16
22
16
16
Světelnost objektivu na nejdelší ohnisko (F)
5.6
1.8
4
1.4
Světelnost objektivu na nejkratší ohnisko (F)
4
1.8
4
1.4
Cena ca. 7 700 CZK ca. 5 500 CZK ca. 27 500 CZK ca. 53 400 CZK ca. 11 000 CZK ca. 21 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena