Odsávačka oleje

Ušetří Vám nejednu cestu do servisu.

ca. 600 CZK
ca. 300 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 3 200 CZK

Jak vybrat odsávačku oleje

  • Výrobci aut doporučují měnit olej po ujetí 30 tisíc kilometrů. Olej by se však měl měnit častěji, než předepisují výrobci,
  • Typ – odsávaček oleje je mnoho od malých ručních po velké pneumatické. V současné době se na trhu objevují i elektrické odsávačky, které jsou napájeny 12 V.
  • Značka – ačkoliv mnozí doporučují použít k vypouštění oleje obyčejnou hadičku, vyplatí se vám koupit alespoň ruční kvalitní odsávačku.

Ideální interval pro výměnu oleje

V servisních knížkách se dočtete, že máte měnit olej každých již zmíněných 30 tisíc kilometrů, mechanici ale doporučují měnit zhruba každých 15 tisíc najetých kilometrů. U většiny vozů je pak možné v řídící jednotce nastavit, aby se automobil s výměnou oleje nepřipomínal až např. po 30 tisících kilometrech, ale už po ujetí poloviční vzdálenosti. Na výměnu tak nemusíte myslet.

Pokud výměnu oleje odkládáte, snižují se jeho mazací schopnosti, olej je zanesený sazemi i nespáleným palivem. Motor se hůř promazává, rychleji se zanáší, zanášejí se i mazací kanálky a vše může skončit v extrémním případě až zadřeným motorem.

S připojením na autobaterii
Compass 07248 12V

Víte, že…?

Společně s výměnou oleje byste měli vyměnit i olejový filtr. V zaneseném olejovém filtru je zatuhnutý olej, který povolí až po zahřátí, do té doby vše jede na sucho, což opět výrazně snižuje životnost celého motoru.

Způsob výměny

Výměna oleje se netýká pouze automobilů, olej musíte čas od času měnit i v jiných strojích, například sekačkách. Olej lze vyměnit dvě způsoby:

1. klasicky – vypuštění do olejové vany

Ruční
MAR-POL M78301

2. pomocí odsávačky oleje – jedná se velmi rychlou variantu zejména tam, kde je olejový filtr dobře přístupný shora, bohužel ne vždy se podaří odsát všechen olej, je doporučeno po odsátí oleje doplnit do motoru cca 0.5 litru oleje, počkat pár minut a znovu olej odsát.

Výhody Nevýhody
rychlost, zejména tam je i olejový filtr přístupný shora, výměnu lze zvládnout do 15 – 20 minut prvotní investice není malá – ruční odsávačka stojí od 2500 Kč, pneumatická pak od 5000 Kč a více
čistota, při výměně se prakticky neumažete, minimální riziko znečištění okolí je doporučeno použít cca 0,5 litru oleje na proplach
výměnu lze provádět v pohodlí garáže po celý rok  
z naší zkušenosti víme, že Vás to začne bavit a budete měnit olej rodině, známým, sousedům  

První varianta je poctivější, ale pomalejší. Druhá rychlejší, ale k odsávání oleje je většina odborníků skeptických, na dně olejové vany totiž po odsání zůstává mnohem více hrubších nečistot než v případě vypouštění. A ty jsou pak i po výměně oleje stále přítomné v systému.

Typy odsávaček

Odsávaček oleje je mnoho od malých ručních po velké pneumatické. Malé ruční vám pomohou odsát olej z malých strojů nebo osobních automobilů, velké mají širší využití a v běžné domácnosti je prakticky naplno nevyužijete.

Pákové čerpadlo
PRESSOL 13 028

Ruční

Ruční odsávačka je určena pro odsávání s nízkou viskozitou. Mezi takové kapaliny patří motorový a převodový olej, chladící kapalina, kapalina posilovače řízení a také brzdová kapalina.

Manuální odsávačku můžete koupit jako jednoduché a poměrně malé zařízení o objemu 0,5 litru nebo jako velké pneumatické zařízení o objemu cca 10 litrů. Malé typy využijete při odsávání oleje ze sekaček, pil nebo jiných menších přístrojů, velké poslouží při výměně oleje u automobilů.

Pneumatická

Přístroje určené k rychlému, pohodlnému a čistému vyprázdnění a v u některých kombinovaných typů i naplnění automatických a mechanických převodovek, diferenciálů a dalších zařízení. Odsávačky můžete použít pro odsávání motorového oleje přímo z motorů osobních automobilů, nákladních automobilů. Velké typy odsávaček mají objem až 95 litrů a jsou vhodné i pro velké stroje jako autobusy, traktory, letadla, lodě atd.

Profesionální
DAMBAT AOP-60 230V

Odsávání se realizuje podtlakem, který podtlakové čerpadlo, připojené na zdroj stlačeného vzduchu, po vytvoření podtlaku v odsávačce lze nádobu od zdroje stlačeného vzduchu odpojit a používat kdekoliv na dílně i mimo ní.

Cena a značka

Kvalitní odsávačky prověřených značek vám zajistí naprostou spolehlivost i v náročném provozu a dlouhou životnost. K těmto značkám patří Geko, Fieldmann, Powerplus, Tona, Ferdus a další.

Do 500 Kč – ruční odsávačky malých objemů do 2 litrů jsou použitelné pro všechny typy paliv, vhodné při výměně oleje, údržbě motoru a odstraňování zbylých nečistot v nádrži po starém oleji. Hodí se zejména pro malé stroje jako sekačky nebo motorové pily.

Od 600 – 2 000 Kč – stále se jedná o ruční odsávačky, nebo i kombinované ruční odsávačky a plničky, objem do 1, 5 litru. Mají široké uplatnění při plnění a odsávání minerálních, syntetických a biologických olejů, benzinu, nafty, ethanolu, lehkého topného oleje, petroleje, chladicích kapalin, nemrznoucích kapalin do ostřikovačů, vody, mořské vody atd. Vysoce kvalitní manžety zaručují spolehlivé a účinné nasávání kapalin, všechny součásti přicházející do kontaktu s kapalinami jsou z kvalitních materiálů

Od 2 500 a více – ceny velkých typů přesahují cenu i 20 000 Kč, v běžné domácnosti je nevyužijete a investice je tedy zbytečná. Kvalitní typy, které vám poslouží, koupíte do 5 000 Kč, i v této cenové skupině jsou k dostání kvalitní odsávačky větších objemů.

Otázky a odpovědi

Jakou odsávačku oleje domů?

Pro občasné odsávání Vám postačí ruční odsávačka oleje. I v této oblasti jde však pokrok dopředu, díky tomu můžete koupit i elektrickou odsávačku oleje. Jedná se o malou a cenově dostupnou pumpičku, kterou využijete také při odsávání topného oleje, ropy a dalších podobných kapalin. Odsávačka je napájena 12 V, lze ji tedy připojit k automobilu.

Jak olej vyměnit?

Před tím, než se do výměny oleje pustíte, je nutné zakoupit nový kvalitní olej. Poté se můžete pustit do vypuštění starého oleje. Doporučuje se ho vypouštěn chvíli po jízdě, protože při vyšší teplotě řídne. Nevhodné je naopak vypouštěn studený olej, který je tuhý. Během vypouštění se doporučuje demontovat starý olejový čistič a namontovat čistič nový. K zazátkování olejové vany byste měli použít nový těsnící kroužek.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S připojením na autobaterii
Ruční
Pákové čerpadlo
Profesionální
Image
Produkt
Compass 07248 12V
MAR-POL M78301
PRESSOL 13 028
DAMBAT AOP-60 230V
Cena ca. 600 CZK ca. 300 CZK ca. 1 400 CZK ca. 3 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.