Odšťavňovač

Zdravá snídaně i svačinka - s odšťavňovačem je to snadné.

ca. 1 700 CZK
ca. 800 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 5 400 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 3 500 CZK

Jak vybrat odšťavňovač

 • Pomocí odšťavňovače připravíte čerstvou šťávu i smoothie.
 • Odšťavňovač vybírejte podle toho, jaké suroviny budete chtít zpracovávat.
 • Mezi důležité parametry patří výkon nebo počet otáček.
 • Zaměřit byste se měli i na velikost plnícího otvoru nebo nádoby na odpad.

Proč odšťavňovat

Proč je důležité odšťavňovat ovoce a zeleninu? Proč je čerstvá šťáva doporučována lékaři i odborníky na výživu? Vše závisí na vstřebatelnosti. Pokud ovoce a zeleninu sníte, je na řadě zdlouhavý proces trávení a vstřebatelnost živin bude pomalá. Ovoce a zelenina je tvořena vlákninou, vodou a živinami jako jsou vitamíny, minerály a další. Vláknina procházející trávicím traktem zapříčiňuje pomalou vstřebatelnost živin. Pokud je vláknina odstraněná pomocí odšťavňovače, dostanete obrovské množství vitamínů a živin přímo do krve.

Zelenina v dnešní době obsahuje i určité množství chemikálií. Výhodou odšťavňování je to, že ve vláknině zůstane velké množství těchto toxinů. V konečném výsledku budete tedy pít pouze vodu, vitamíny a minerály. To je pro vaše tělo velice blahodárné. Pokud si do šťávy budete přidávat zdravé oleje jako třeba extrapanenský olivový, lněný, konopný nebo kokosový podpoříte vstřebatelnost vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Doporučené množství těchto olejů je jedna lžička do 3 – 4 dcl šťávy.

I pro tvrdou zeleninu
Silvercrest SSJBK 300 B2

Využití a použité suroviny

Každá plodina je jiná a v případě používání různých surovin bude jiný i výsledný nápoj. Někdy může být hustější, připomínající spíše dřeň, jindy bude nápoj řídký a vodový.

Běžné ovoce (jablka, hrušky)

Zpracování zvládnou všechny typy přístrojů, doporučuje se používat tvrdší plody. Přezrálé a moučné ovoce bude lépe zpracováno pomocí odstředivého přístroje. V případě toho šnekového vyrobíte spíše pyré nebo dřeň.

Kořenová zelenina – mrkev, řepa, celer

 • Šnekové – zde bude zelenina zpracována nejkvalitněji. Záleží ale na síle motoru a tvaru šneku. U slabších motorů je třeba zeleninu nakrájet na menší kousky a dát pozor, aby se přístroj nepřetížil a nezastavil. Silnější motory tento problém nemají.
 • Odstředivé – se zeleninou si poradí dobře, celkový objem šťávy je menší. Výhodou je rychlost a i zde je třeba dát pozor na nižší výkon a případné zpomalování.
Dostupný
Sencor SJE 741SS

Listová zelenina

Zelí, řapíkatý celer, špenát, mladá pšenice, bylinky a kapusta

 • zelí a kapustu zvládne výkonnější šnekový i odstředivý model
 • řapíkatý celer lze zpracovat pomocí šnekového přístroje. Obsahuje větší množství vlákniny a je proto nutné krájení na menší kousky, aby se přístroj neucpával a vlákna nenamotávala na šnek.
 • špenát – odšťavňuje se špatně, lze ho použít pouze v malém množství, případně v kombinaci s mrkví. Nejvhodnější přístroje jsou horizontální šnekové a kvalita a množství šťávy závisí na druhu a kvalitě přístroje.
 • byliny, pšenice a obilné trávy – na tyto suroviny se hodí ruční šnekový odšťavňovač. Naprosto nevhodný je odstředivý, který se může dokonce poškodit. Menší množství lze připravit i pomocí šnekového, ideální je opět kombinace s mrkví.

Bobuloviny

Rybíz, angrešt, maliny, borůvky, kiwi – ideální model je vertikální šnekový, kde můžete během přípravy čistit sítko pomocí stěrky.

MOderní
Concept LO 7067

Tropické ovoce

Ananas, mango – i zde se hodí vertikální šnekový model, během přípravy dochází k zanášení sítka, které můžete čistit pomocí stěrky.

Citrusy

Lze je připravovat v jakémkoliv přístroji.

Peckovité plody

Broskve, meruňky – vhodným přístrojem je vertikální šnekový odšťavňovač, který si poradí z rychle zanášejícím sítkem. Šťáva bude spíše kašovitá, pecky je nutné odstranit.

Multifunkční
G21 Gracioso

Typy přístroje

Na trhu jsou zastoupeny různé typy odšťavňovačů.

Šnekové

Šnekový odšťavňovač si poradí s měkkými plody, listovou zeleninou i bylinkami. Ovoce nebo zeleninu drtí rotujícími koly a šťáva je vytlačena. Pracují pomaleji, jsou tišší a výsledné množství šťávy je větší. Nápoj je hustější, může obsahovat i kousky dužiny. Šťáva má vysokou kvalitu, výraznou chuť a delší trvanlivost. Je možné ji skladovat v lednici. Pomocí tohoto typu lze vyrobit smoothie a také zmrzlinu. Setkat se můžete s horizontálními a vertikálními modely. Jejich čištění je jednoduché a pořizovací cena vyšší.

Horizontální – šnek je uložen horizontálně a suroviny se musí do přístroje natlačit pomocí pěchovadla. Hodí se více pro tvrdou a listovou zeleninu. Pro měkké plody jako například jablka, citrusy a bobuloviny příliš vhodné nejsou. K nevýhodám patří jejich velký rozměr.

Oblíbený
Tefal ZC 255 B 38

Vertikální – šnek je uložen vertikálně a není potřeba používat pěchovadlo. Suroviny jsou vtahovány šnekem a stačí je do přístroje vhazovat. Dokážou zpracovat všechny druhy surovin, a proto jsou velmi oblíbené. Jsou menší a jejich údržba je o něco pracnější

Odstředivé

Hodí se pro zpracování malvic, citrusů a kořenové zeleniny. Naopak nejsou vhodné pro plody měkké a listovou zeleninu. Fungují na principu otočných nožů, které suroviny rychle nakrouhají a pomocí síta vymačkají čistou šťávu. Dokážou rychle zpracovat větší množství surovin. Nápoj je takto připraven rychle, má vodovou konzistenci a je nutné ho okamžitě spotřebovat, protože obsahuje hodně vzduchu a hrozí rychlá oxidace. Jsou hlučnější a čištění je poměrně jednoduché.

Ruční

Hodí se zejména pro příležitostné používání. Jsou ideální zejména na cestách. Lze je používat na jakékoliv ovoce a zeleninu. Nehodí se ale pro velké množství surovin. Takto připravený nápoj je kvalitní, ale příprava je velmi zdlouhavá a namáhavá. Mezi ruční patří například odšťavňovač na citrusy.

Pomalý
ETA Vital Press 1032

Výkon a počet otáček

Výkon je u různých typů spotřebičů odlišný.

 • Odstředivé mají běžně výkon kolem 700 W.
 • Šnekové v průměru 150 W.

Je to dáno technologií výroby šťávy a nemá to žádný vliv na její kvalitu.
Počet otáček je parametr vyjadřující pomalost odšťavňování a tím i výslednou kvalitu šťávy. Šnekové modely mají otáčky mezi 45 – 85 otáčkami za minutu.

Velikost plnícího otvoru

Tento parametr má velký význam z hlediska komfortu při užívání. Zde platí, že čím je otvor na plnění větší, tím lépe. Pokud je otvor příliš malý, je nutné, abyste suroviny nakrájeli na menší kousky. To vám zabere více času na přípravu. Nejkvalitnější modely mají velikost otvoru více než 8 cm. Přístroje se slabším motorem mají z bezpečnostních důvodů otvor o velikosti kolem 5 cm.

Velikost nádoby na odpad

Tento parametr je důležitý v případě odstředivého odšťavňovače. Pokud je zásobník na odpad naplněn, musíte práci přerušit a nádobku vyprázdnit. Pro vyprázdnění je třeba přístroj rozebrat a poté znovu složit. Je proto lepší, když je nádoba na odpad větší a nemusíte ji tak často vyprazdňovat a čistit.
V případě šnekového typu padá odpad do samostatné nádoby a její vysypání je tedy otázkou chvilky.

Velikost nádoby na šťávu

U všech typů vytéká šťáva do nádoby. Záleží pouze na vás, jestli tuto nádobu budete používat a výslednou šťávu poté přelévat do sklenic. Další možností je nechat šťávu vytékat přímo do sklenic určených k pití.

Sítko

Kvalitní sítka jsou vyráběna z nerezové oceli tzv. mikrosíťoviny. Je to nejnáročnější část na údržbu. Pouze důkladným čištěním docílíte správného fungování přístroje.

Délka kabelu a hmotnost

Délka kabelu by měla být alespoň 1 metr. Příliš krátký kabel budete muset nastavovat a dlouhý se vám bude při práci plést pod ruce.
Celková váha přístroje se pohybuje do 5 kg. Pokud bude přístroj těžší, je to zejména v důsledku kvalitnějšího provedení u dražších modelů. Při nižší hmotnosti bude lehčí manipulace s přístrojem.

Čištění

Na celkovou údržbu není dobré zapomínat, mohlo by se vám to vymstít. Je nutné přístroj minimálně opláchnout po každém použití, zabráníte tak množení bakterií a tím i kontaminaci šťávy. Sítko mohou ucpávat minerální usazeniny. To snižuje efektivitu přístroje a může to vést i k prasknutí sítka.
Některé části lze umýt v myčce. Součástí balení může být také kartáček, který vám pomůže proces čištění urychlit.

Anti drip

Funkce spojená s úklidem. Díky ní se nemusíte bát, že vaše kuchyň bude ulepená od kapek. Jedná se o záklopku, kterou zaslepíte otvor, ze kterého vytéká šťáva. Hodí se zejména při výměně nádoby.

Bezpečnost

O bezpečnou manipulaci se postará bezpečnostní systém, který zabrání spuštění přístroje v případě, pokud není správně složen. Protiskluzové nožičky zabrání spadnutí přístroje, případně jeho posouvání po lince.

Cena

Levnější přístroj vám poslouží, pokud ho budete používat pouze občas například v sezóně. Každodenní používání není příliš ideální. Přístroje se mohou hůře sestavovat, provedení není kvalitní a díly do sebe nemusí správně zapadat. Také čištění bývá obtížné a šťáva může obsahovat drť. Pokud chcete odšťavňovat častěji a dlouhodobě, je nutné zakoupit přístroj dražší.

Cena Využití
Do 2 000 Kč Nejčastěji se jedná o odstředivé modely. Výkon motorů není příliš výkonný a vydrží pracovat krátkou dobu.
Od 2 000 – 5 000 Kč V této cenové skupině najdete jak jednodušší přístroje, tak i ty kvalitnější. Vybírat můžete mezi šnekovými i odstředivými typy. Hodí se pro častější používání.
Nad 5 000 Kč Zde najdete ty nejpropracovanější modely. Jedná se především o šnekové kvalitnější přístroje. Přístroje jsou vybaveny kvalitním motorem a přístroj lze použít i v restauraci.

Výrobce

Mezi kvalitní značky, které jsou zastoupeny na trhu, patří Tefal, Sencor, Bosh, Kenvood nebo Catle.

Víte, že…?

Z moučných jablek nebo přezrálých hrušek, kiwi, meruněk nebo švestek získáte spíše pyré. Banán neodšťavníte v žádném přístroji, pokud ho tedy budete chtít přidat do nápoje, je třeba ho rozmixovat. Černý rybíz se dá použít pouze jako doplňková surovina, dá se přidat pouze pár kuliček. Šťáva získaná z červeného nebo bílého rybízu je příliš hustá, protože rybíz obsahuje větší množství pektinu.

Otázky a odpovědi

Proč mít doma odšťavňovač?

Každý den 5 porcí ovoce a zeleniny. To je doporučení všech výživových poradců. Běžné jídlo vám nedodá tolik živin jako ovocná šťáva. Jídelníček je málo pestrý a obsahuje velké množství prázdných kalorií. Také smažení, pečení nebo dlouhé vaření obsah živin snižuje. Pokud ale do svého jídelníčku zařadíte ovocné a především zeleninové šťávy, pocítíte na sobě pozitivní změny. Jedná se totiž o nejlépe stravitelnou podobu vitamínů.

Jak vybrat odšťavňovač?

Je třeba vědět, že nenajdete odšťavňovač, který si poradí s jakýmkoliv druhem ovoce a zeleniny. Proto si před samotným výběrem musíte položit otázku, co budete při výrobě šťávy používat nejčastěji. S tvrdými surovinami, jako je jablko, mrkev nebo řepa si poradí všechny typy. Měkké plody, listovou zeleninu nebo bylinky odšťavníte spíše s přístroji šnekovými.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
I pro tvrdou zeleninu
Dostupný
MOderní
Multifunkční
Oblíbený
Pomalý
Image
Product
Silvercrest SSJBK 300 B2
Sencor SJE 741SS
Concept LO 7067
G21 Gracioso
Tefal ZC 255 B 38
ETA Vital Press 1032
Způsob odšťavňování
šnekový
odstředivé
šnekový
šnekové
šnekový
šnekový
Barva
černá
stříbrná
černá
nerez
metalická šampaň/černá
černý
Objem zásobníku na zbytky dužiny
1.2 l
1 l
1 l
0.8 l
0.9 l
Počet rychlostí
2
1
1
2
1
Příkon
300 W
400 W
240 W
200 W
200 W
200 W
Objem nádoby na šťávu
1 l
1 l
0.8 l
1 l
Max otáčky
cca 60 ot./min
13000 ot/min
60 ot/min
70 ot/min
Cena ca. 1 700 CZK ca. 800 CZK ca. 4 800 CZK ca. 5 400 CZK ca. 2 700 CZK ca. 3 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.