Odšťavňovač na citrusy

Udělejte něco pro zdraví.

ca. 2 100 CZK
ca. 4 800 CZK
ca. 400 CZK
ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 2 000 CZK

Jak vybrat odšťavňovač na citrusy

 • Citrusy jsou plody bohaté na šťávy, proto jejich zpracování zvládnou prakticky jakékoli odšťavňovače. Pokud se zaměříte na modely určené přímo na citrusy, bude se pravděpodobně jednat o manuální nebo elektrické lisy na citrusy.
 • Lisy na citrusy se většinou skládají ze dvou částí a to sběrné nádoby a kužele. V případě nádoby je důležitý parametr její objem, u kuželů můžete zohlednit jeho průměr, který souvisí s druhem ovoce, které chcete zpracovat.
 • Z dalších parametrů lze zmínit např. výrobní materiál nebo příkon a dodatkové funkce u elektrických modelů.

Typy

Přístroje na odšťavnění citrusů se obecně označují jako lisy. Obecně se pak můžete setkat se dvěma základními typy a to manuálním nebo elektrickým lisem.

Manuální

Manuální lisy na citrusy jsou běžnou součástí vybavení téměř každé kuchyně. Jedná se o jednoduchý lis, přes který ručně vymačkáte šťávu. Mají celou řadu podob, přičemž základní dělení je na:

Výkonný pákový
Deminas lis na citrusy
 • Klasické lisy – zpravidla sestávají z vaničky a přikládacího lisu (trnu) nebo se může jednat o minivarianty na plátky citrusů
 • Pákové lisy – pákový mechanismus usnadňuje mačkání citrusů; jedná se o modernější verzi manuálních lisů

Elektrické

Princip používání spočívá v otáčení hrotu, na který se dává citrus. To ulehčuje samotné vymačkávání plodů. Elektrické modely se hodí zejména na zpracování většího množství citrusů. I v této kategorii lze lisy rozdělit na pákové a bezpákové varianty.

Typ Výhody Nevýhody
Manuální Nízká pořizovací cena Větší námaha při používání
  Jednoduché používání  
  Funguje bez nutnosti připojení k el. energii  
Elektrické Rychlé a snadné používání Nutnost připojení k elektrické energii
  Vhodné i na větší množství citrusů Vyšší pořizovací cena

Víte, že…?

Doma vyráběné džusy a ovocné šťávy patří rozhodně mezi ty zdravější, protože neobsahují žádné další přidané látky jako u kupovaných nápojů. Citrusy jsou přirozeným zdrojem vitamínů a dalších cenných látek.

Dvojitý bezpečnostní systém
Sage 800CP

Sběrná nádoba

Sběrná nádoba na šťávu je součástí většiny modelů citrusovačů a to jak manuálních, tak elektrických. Její objem se liší v závislosti na jednotlivých typech a může se pohybovat v rozmezí od 0,1 l do 1 l.

 • Nejmenší hodnoty najdete u manuálních lisů.
 • Nejmenší elektrické modely mají objem kolem 300 ml.
 • Pro běžnou domácnost se vyplatí lis s objemem kolem 600 až 700 ml.

U sběrných nádob je důležité, aby byly vyjímatelné, což umožní snadné nalévání připraveného nápoje, ale také snazší údržbu. U některých modelů může být součástí příslušenství víko, které zajistí uchování šťávy po delší dobu.

Lis
Braun CJ 3000

Kužel

Kužely (trny) jsou součástí konstrukce a jejich počet souvisí se efektivitou vymačkávání šťávy z plodů. Mohou mít různý průměr, což souvisí s typem plodu, který chcete zpracovat. Obecně se pro odšťavňování citronů a limetek používají kužely menší než u pomerančů nebo grepů. Je tedy výhodou, pokud jsou přístroje vybaveny dvěma různými kužely, které jsou v případě potřeby měnit.
U elektrických modelů je důležitý také chod rotačních kuželů. Pro důkladné vymačkání šťávy je vhodné, aby měl přístroj pravý i levý chod.

Materiál

Výrobní materiál je parametr, který můžete zohlednit zejména u ručních modelů. Setkat se můžete s následujícími možnostmi.

 • Nerez – moderní materiál s dobrými mechanickými vlastnostmi (nedochází ke korozi, neloupe se)
 • Plast – odolný, lehký lis jednoduchého designu
 • Keramika – materiál odolný vůči poškrábání
 • Sklo – čistý design, snadná údržba
Skleněný
ORION Lis na citrusy kulatý 0,3l

V případě elektrických lisů se nejčastěji používá pro výrobu nerez nebo plast, případně jejich kombinace.

Příkon, výkon

Hodnoty příkonu a výkonu se týkají výhradně elektrických lisů na citrusy. Obě hodnoty spolu úzce souvisí, přičemž příkon je ukazatelem energetické náročnosti a výkon efektivity odšťavňování. Platí zde jednoduché pravidlo, čím větší je příkon, tím větší bude i výkon přístroje.
Hodnoty příkonu se pak ve většině případech pohybuje mezi 25 W až 160 W. Pro běžné domácí používání jsou dostačující lisy s nižším příkonem.

Funkce

I u lisů na citrusy se můžete setkat s několika praktickými funkcemi:

Multifunkční
Tescoma Odšťavňovač VITAMINO, multifunkční
 • Úprava hustoty šťávy – umožňuje vytváření nápojů různé konzistence (čistý nápoj, s kousky dužiny)
 • Anti – Drip systém – eliminuje odtok šťávy při nalévání do sklenic
 • Obousměrný chod – zvyšuje efektivitu při lisování ovoce
 • Automatické vypínání a zapínání

Výrobci a ceny

Nejlevnější modely manuálních lisů na citrusy koupíte v řádech desítek korun. Pákové lisy pak mohou stát, s ohledem na provedení i kolem 1500 Kč. Mezi jejich výrobce patří např. Heidrun, Kinekus, Kitchencraft nebo PETRAPLAST
Elektrické modely pak začínají na částce kolem 300 Kč, nejdražší varianty mohou stát i několik desítek tisíc korun. Zde už se ale jedná o profesionální přístroje na lisování ovoce. Vyrábí je např. Concept, Sencor, Bosh a další.

Otázky a odpovědi

Jaký typ odšťavňovače na citrusy je výhodnější pro domácí používání?

Zde záleží zejména na frekvenci používání a množství plodů, které běžně zpracováváte. Manuální lisy se hodí zejména pro občasné užití a na lisování menšího množství citrusů. Pokud si tento typ nápoje připravujete pravidelně, vyplatí se vám elektrická varianta.

Jaké parametry je třeba při výběru zohlednit?

Velikost sběrné nádoby na šťávu udává, jaké množství nápoje můžete najednou připravit. Vyměnitelné kužely pak umožňují zpracovat různé citrusové plody. U elektrických modelů jsou důležité údaje o příkonu a výkonu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonný pákový
Dvojitý bezpečnostní systém
Lis
Skleněný
Multifunkční
Odšťavňovač
Image
Produkt
Deminas lis na citrusy
Sage 800CP
Braun CJ 3000
ORION Lis na citrusy kulatý 0,3l
Tescoma Odšťavňovač VITAMINO, multifunkční
Bosch MES25A0
Výrobce
Deminas
Sage
BRAUN
Orion
TESCOMA
Bosch
Hmotnost
6,1 kg
1 kg
0.84 kg
0.26 kg
5 kg
Příkon
110 W
20 W
700 W
Objem nádoby v litrech
0.35 l
0.3 l
1,25 l
Cena ca. 2 100 CZK ca. 4 800 CZK ca. 400 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.