Nejlepší odšťavňovače na citrusy 2024 a jak vybrat
Udělejte něco pro zdraví.
Jak vybrat odšťavňovač na citrusy
- Citrusy jsou plody bohaté na šťávy, proto jejich zpracování zvládnou prakticky jakékoli odšťavňovače. Pokud se zaměříte na modely určené přímo na citrusy, bude se pravděpodobně jednat o manuální nebo elektrické lisy na citrusy.
- Lisy na citrusy se většinou skládají ze dvou částí a to sběrné nádoby a kužele. V případě nádoby je důležitý parametr její objem, u kuželů můžete zohlednit jeho průměr, který souvisí s druhem ovoce, které chcete zpracovat.
- Z dalších parametrů lze zmínit např. výrobní materiál nebo příkon a dodatkové funkce u elektrických modelů.
Odšťavňovač na citrusy - náš výběr
Skleněný odšťavňovač na citrusy
Elektrický odšťavňovač na citrusy
Jak vybrat odšťavňovač na citrusy
Typy
Přístroje na odšťavnění citrusů se obecně označují jako lisy. Obecně se pak můžete setkat se dvěma základními typy a to manuálním nebo elektrickým lisem.
Manuální
Manuální lisy na citrusy jsou běžnou součástí vybavení téměř každé kuchyně. Jedná se o jednoduchý lis, přes který ručně vymačkáte šťávu. Mají celou řadu podob, přičemž základní dělení je na:
- Klasické lisy – zpravidla sestávají z vaničky a přikládacího lisu (trnu) nebo se může jednat o minivarianty na plátky citrusů
- Pákové lisy – pákový mechanismus usnadňuje mačkání citrusů; jedná se o modernější verzi manuálních lisů
Elektrické
Princip používání spočívá v otáčení hrotu, na který se dává citrus. To ulehčuje samotné vymačkávání plodů. Elektrické modely se hodí zejména na zpracování většího množství citrusů. I v této kategorii lze lisy rozdělit na pákové a bezpákové varianty.
Typ | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Manuální | Nízká pořizovací cena | Větší námaha při používání |
Jednoduché používání | ||
Funguje bez nutnosti připojení k el. energii | ||
Elektrické | Rychlé a snadné používání | Nutnost připojení k elektrické energii |
Vhodné i na větší množství citrusů | Vyšší pořizovací cena |
Víte, že…?
Doma vyráběné džusy a ovocné šťávy patří rozhodně mezi ty zdravější, protože neobsahují žádné další přidané látky jako u kupovaných nápojů. Citrusy jsou přirozeným zdrojem vitamínů a dalších cenných látek.
Sběrná nádoba
Sběrná nádoba na šťávu je součástí většiny modelů citrusovačů a to jak manuálních, tak elektrických. Její objem se liší v závislosti na jednotlivých typech a může se pohybovat v rozmezí od 0,1 l do 1 l.
- Nejmenší hodnoty najdete u manuálních lisů.
- Nejmenší elektrické modely mají objem kolem 300 ml.
- Pro běžnou domácnost se vyplatí lis s objemem kolem 600 až 700 ml.
U sběrných nádob je důležité, aby byly vyjímatelné, což umožní snadné nalévání připraveného nápoje, ale také snazší údržbu. U některých modelů může být součástí příslušenství víko, které zajistí uchování šťávy po delší dobu.
Kužel
Kužely (trny) jsou součástí konstrukce a jejich počet souvisí se efektivitou vymačkávání šťávy z plodů. Mohou mít různý průměr, což souvisí s typem plodu, který chcete zpracovat. Obecně se pro odšťavňování citronů a limetek používají kužely menší než u pomerančů nebo grepů. Je tedy výhodou, pokud jsou přístroje vybaveny dvěma různými kužely, které jsou v případě potřeby měnit.
U elektrických modelů je důležitý také chod rotačních kuželů. Pro důkladné vymačkání šťávy je vhodné, aby měl přístroj pravý i levý chod.
Materiál
Výrobní materiál je parametr, který můžete zohlednit zejména u ručních modelů. Setkat se můžete s následujícími možnostmi.
- Nerez – moderní materiál s dobrými mechanickými vlastnostmi (nedochází ke korozi, neloupe se)
- Plast – odolný, lehký lis jednoduchého designu
- Keramika – materiál odolný vůči poškrábání
- Sklo – čistý design, snadná údržba
V případě elektrických lisů se nejčastěji používá pro výrobu nerez nebo plast, případně jejich kombinace.
Příkon, výkon
Hodnoty příkonu a výkonu se týkají výhradně elektrických lisů na citrusy. Obě hodnoty spolu úzce souvisí, přičemž příkon je ukazatelem energetické náročnosti a výkon efektivity odšťavňování. Platí zde jednoduché pravidlo, čím větší je příkon, tím větší bude i výkon přístroje.
Hodnoty příkonu se pak ve většině případech pohybuje mezi 25 W až 160 W. Pro běžné domácí používání jsou dostačující lisy s nižším příkonem.
Funkce
I u lisů na citrusy se můžete setkat s několika praktickými funkcemi:
- Úprava hustoty šťávy – umožňuje vytváření nápojů různé konzistence (čistý nápoj, s kousky dužiny)
- Anti – Drip systém – eliminuje odtok šťávy při nalévání do sklenic
- Obousměrný chod – zvyšuje efektivitu při lisování ovoce
- Automatické vypínání a zapínání
Výrobci a ceny
Nejlevnější modely manuálních lisů na citrusy koupíte v řádech desítek korun. Pákové lisy pak mohou stát, s ohledem na provedení i kolem 1500 Kč. Mezi jejich výrobce patří např. Heidrun, Kinekus, Kitchencraft nebo PETRAPLAST
Elektrické modely pak začínají na částce kolem 300 Kč, nejdražší varianty mohou stát i několik desítek tisíc korun. Zde už se ale jedná o profesionální přístroje na lisování ovoce. Vyrábí je např. Concept, Sencor, Bosh a další.