Nejlepší odšťavňovače na citrusy 2024 a jak vybrat

Udělejte něco pro zdraví.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Fiskars Lis na Citrusy 1016125

Jak vybrat odšťavňovač na citrusy

 • Citrusy jsou plody bohaté na šťávy, proto jejich zpracování zvládnou prakticky jakékoli odšťavňovače. Pokud se zaměříte na modely určené přímo na citrusy, bude se pravděpodobně jednat o manuální nebo elektrické lisy na citrusy.
 • Lisy na citrusy se většinou skládají ze dvou částí a to sběrné nádoby a kužele. V případě nádoby je důležitý parametr její objem, u kuželů můžete zohlednit jeho průměr, který souvisí s druhem ovoce, které chcete zpracovat.
 • Z dalších parametrů lze zmínit např. výrobní materiál nebo příkon a dodatkové funkce u elektrických modelů.

Odšťavňovač na citrusy - náš výběr

Fiskars Lis na Citrusy 1016125
Zobrazit více
Lis na citrusy Fiskars 1016125 patří do kolekce Functional Form, zahrnující kvalitní kuchyňské pomůcky, nádobí a příbory. Je určen pro přípravu čerstvé šťávy z citrusů a jeho údržba je snadná. Před prvním použitím je vhodné jej umýt, přičemž je možné mytí v myčce nádobí i ručně.
Zobrazit méně
Börner odšťavňovač na Citrusy B0
přečíst recenzi
Výrobce: BORNER
Zobrazit více
Börner odšťavňovač na citrusy BO představuje nástroj pro přípravu ovocných a zeleninových šťáv bohatých na vitamíny. Výrobek se vyznačuje plastovou korunou s jemnými zuby pro řezání ovoce. Tento odšťavňovač je snadno čistitelný pod tekoucí vodou a nabízí příznivý poměr ceny a výkonu.
Zobrazit méně
Banquet Odšťavňovač na citrusy LEMON 300 ml
Výrobce: Banquet
Objem: 300 ml
Zobrazit více
Odšťavňovač citrusů disponuje objemem 300 ml a skládá se ze skleněné nádoby a plastového šroubovacího dílu s rukojetí a výlevkou pro přelévání šťávy. K dispozici jsou varianty v barvách růžová, modrá a zelená.
Zobrazit méně
Berndorf Sandrik ruční odšťavňovač na Citrusy
přečíst recenzi
Výrobce: Berndorf-Sandrik
Provedení: ruční
Zobrazit více
Ruční odšťavňovač Berndorf Sandrik je nástroj určený pro výrobu čerstvých šťáv z ovoce a zeleniny. Tento odšťavňovač na citrusy pomáhá uživatelům doplnit vitamíny do těla a má nerezovou barvu. Důležité vlastnosti produktu zahrnují jeho ruční použití a zaměření na citrusové plody.
Zobrazit méně

Skleněný odšťavňovač na citrusy

Luminarc Lis na citrón
přečíst recenzi
Výrobce: LUMINARC
Hmotnost: 0.03 kg
Provedení: ruční
Zobrazit více
Lis na citrusy z odolného skla francouzského výrobce Luminarc. Praktický tvar lisu umožňuje efektivní vymáčknutí citrónu, doplněný nálevkou a držákem pro jednoduché nalévání šťávy. Skleněné výčnělky zabraňují stékání semínek do šťávy. Vhodný pro citróny, mandarinky či pomeranče. Bez problémů umývatelný v myčce nádobí.
Zobrazit méně
Skleněný odšťavňovač na citrusy Kave Home Odena
přečíst recenzi
Zobrazit více
Odšťavňovač na citrusy Kave Home Odena je skleněný výrobek s transparentním designem a rýhováním, který slouží pro získávání šťávy z citrusových plodů. Je vybaven uchem a zobáčkem pro snadné nalejvání. Tento kuchyňský doplněk lze mýt v myčce na nádobí a je dostupný za cenu 317,00 Kč.
Zobrazit méně
Glasmark 265151
Výrobce: Glasmark
Hmotnost: 0.1 kg
Zobrazit více
Glasmark 265151 je odšťavňovač na citrusy s průměrem 14 cm a výškou 7 cm. Pomáhá vytlačit šťávu z citrónů, pomerančů a grepů, čímž se udržují vitamíny a chuť ovoce. Jednoduchý design umožňuje mytí v myčce nádobí. Hmotnost produktu je 0,5 kg.
Zobrazit méně
Kilner 0,5 l
Objem nádoby v litrech: 0.5 l
Zobrazit více
Odštavňovač na citrusy Kilner o objemu 0,5 l je vyroben ze silnostěnného skla. Umožňuje uchování čerstvé šťávy v lednici. Je vybaven nerezovým klipem a malými otvory pro šťávu. Kompatibilní s dalšími sklenicemi Kilner o objemu 0,5 l, 1 l, 1,5 l a 2 l. Lze mýt v myčce nádobí.
Zobrazit méně
Küchenprofi Lis na Citrusy 15,5 cm
Výrobce: Küchenprofi
Provedení: ruční
Zobrazit více
Ruční lis na citrusy od německé firmy Küchenprofi je vyroben ze skla a je vhodný pro odšťavňování různých druhů citrusových plodů. Disponuje výstupky pro zachycení dužiny a semínek, výlevkou pro usnadnění nalévání a rukojetí. Pružnost: 20 cm, průměr: 15,5 cm, výška: 7 cm. Mytí v myčce možné.
Zobrazit méně

Elektrický odšťavňovač na citrusy

Kenwood JE 290
přečíst recenzi
Výrobce: Kenwood
Příkon: 60 W
Objem nádoby: 1 l
Zobrazit více
Součástí odšťavňovače na citrusy Kenwood JE 290 je snadno rozebíratelný stojan a jednotlivé části vhodné pro myčku. Nerezový filtr, průhledná nádoba na šťávu o objemu 1 l s držadlem a nálevkou, a obousměrná rotace pro efektivní vylisování. Motor má výkon 40 W, rozměry 21,9 x 21,9 x 16 cm a hmotnost 0,962 kg.
Zobrazit méně
Ariete ART 413/04
Výrobce: Ariete
Příkon: 85 W
Počet lisovacích kuželů: 2
Objem nádoby: 0 l
Zobrazit více
Odstavňovač citrusů Ariete ART 413/04 je vybaven dvěma kužely pro velké i malé ovoce. Nerezový kužel je vhodný pro pomeranče a grapefruity, zatímco malý kužel s kolíkem slouží pro uzamčení menších druhů ovoce, jako citrónů a limet. Dále nabízí zadní přísavky pro stabilitu, anti-drip hubici na odtok šťávy a úložný prostor pro kabel.
Zobrazit méně
BerlingerHaus BH-9386
Výrobce: Berlingerhaus
Zobrazit více
Odstavnovač na citrusy BerlingerHaus BH-9386 nabízí obousměrný chod lisování pro efektivní vymačkání šťávy. Obsahuje dobře čitelnou odměrnou stupnici, postranní nálevku pro přelévání šťávy a rozložitelné součásti pro snadné čištění. Přístroj je vhodný pro přípravu pokrmů, dochucení vody či čaje a disponuje transparentní nádobou na šťávu.
Zobrazit méně
Tefal ZP 603D38
přečíst recenzi
Výrobce: Tefal
Příkon: 100 W
Objem nádoby: 0 l
Zobrazit více
Odstavnovač na citrusy Tefal ZP 603D38 disponuje 3 nástavci pro různé druhy ovoce, funkcí Direct Serve pro servírování a automatickým vypínačem, který detekuje tlak ovoce. Má kovovou ochranu proti odkapávání, filtr dužiny a příkon 100 W. Design zahrnuje ergonomický výklenek na sklenice a prostor na uložení kabelu.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Odšťavňovač na citrusy

Jak vybrat odšťavňovač na citrusy

Typy

Přístroje na odšťavnění citrusů se obecně označují jako lisy. Obecně se pak můžete setkat se dvěma základními typy a to manuálním nebo elektrickým lisem.

Manuální

Manuální lisy na citrusy jsou běžnou součástí vybavení téměř každé kuchyně. Jedná se o jednoduchý lis, přes který ručně vymačkáte šťávu. Mají celou řadu podob, přičemž základní dělení je na:

 • Klasické lisy – zpravidla sestávají z vaničky a přikládacího lisu (trnu) nebo se může jednat o minivarianty na plátky citrusů
 • Pákové lisy – pákový mechanismus usnadňuje mačkání citrusů; jedná se o modernější verzi manuálních lisů
Odšťavňování citrusů

Elektrický odšťavňovač zpracuje rychle větší množství citrusů, iStock /Aida Martinez

Elektrické

Princip používání spočívá v otáčení hrotu, na který se dává citrus. To ulehčuje samotné vymačkávání plodů. Elektrické modely se hodí zejména na zpracování většího množství citrusů. I v této kategorii lze lisy rozdělit na pákové a bezpákové varianty.

TypVýhodyNevýhody
ManuálníNízká pořizovací cenaVětší námaha při používání
 Jednoduché používání 
 Funguje bez nutnosti připojení k el. energii 
ElektrickéRychlé a snadné používáníNutnost připojení k elektrické energii
 Vhodné i na větší množství citrusůVyšší pořizovací cena

Víte, že…?

Odšťavňovač na citrusy
Fiskars Lis na Citrusy 1016125

Doma vyráběné džusy a ovocné šťávy patří rozhodně mezi ty zdravější, protože neobsahují žádné další přidané látky jako u kupovaných nápojů. Citrusy jsou přirozeným zdrojem vitamínů a dalších cenných látek.

Sběrná nádoba

Sběrná nádoba na šťávu je součástí většiny modelů citrusovačů a to jak manuálních, tak elektrických. Její objem se liší v závislosti na jednotlivých typech a může se pohybovat v rozmezí od 0,1 l do 1 l.

 • Nejmenší hodnoty najdete u manuálních lisů.
 • Nejmenší elektrické modely mají objem kolem 300 ml.
 • Pro běžnou domácnost se vyplatí lis s objemem kolem 600 až 700 ml.

U sběrných nádob je důležité, aby byly vyjímatelné, což umožní snadné nalévání připraveného nápoje, ale také snazší údržbu. U některých modelů může být součástí příslušenství víko, které zajistí uchování šťávy po delší dobu.

Kužel

Skleněný odšťavňovač na citrusy
Luminarc Lis na citrón

Kužely (trny) jsou součástí konstrukce a jejich počet souvisí se efektivitou vymačkávání šťávy z plodů. Mohou mít různý průměr, což souvisí s typem plodu, který chcete zpracovat. Obecně se pro odšťavňování citronů a limetek používají kužely menší než u pomerančů nebo grepů. Je tedy výhodou, pokud jsou přístroje vybaveny dvěma různými kužely, které jsou v případě potřeby měnit.
U elektrických modelů je důležitý také chod rotačních kuželů. Pro důkladné vymačkání šťávy je vhodné, aby měl přístroj pravý i levý chod.

Materiál

Výrobní materiál je parametr, který můžete zohlednit zejména u ručních modelů. Setkat se můžete s následujícími možnostmi.

 • Nerez – moderní materiál s dobrými mechanickými vlastnostmi (nedochází ke korozi, neloupe se)
 • Plast – odolný, lehký lis jednoduchého designu
 • Keramika – materiál odolný vůči poškrábání
 • Sklo – čistý design, snadná údržba

V případě elektrických lisů se nejčastěji používá pro výrobu nerez nebo plast, případně jejich kombinace.

Nerezový lis na citrusy

Citrusy zpracujete i pomocí speciálního lisu, iStock /Михаил Руденко

Příkon, výkon

Elektrický odšťavňovač na citrusy
Kenwood JE 290

Hodnoty příkonu a výkonu se týkají výhradně elektrických lisů na citrusy. Obě hodnoty spolu úzce souvisí, přičemž příkon je ukazatelem energetické náročnosti a výkon efektivity odšťavňování. Platí zde jednoduché pravidlo, čím větší je příkon, tím větší bude i výkon přístroje.
Hodnoty příkonu se pak ve většině případech pohybuje mezi 25 W až 160 W. Pro běžné domácí používání jsou dostačující lisy s nižším příkonem.

Funkce

I u lisů na citrusy se můžete setkat s několika praktickými funkcemi:

 • Úprava hustoty šťávy – umožňuje vytváření nápojů různé konzistence (čistý nápoj, s kousky dužiny)
 • Anti – Drip systém – eliminuje odtok šťávy při nalévání do sklenic
 • Obousměrný chod – zvyšuje efektivitu při lisování ovoce
 • Automatické vypínání a zapínání
Příprava šťávy v odšťavňovači

Nejjednodušší práci budete mít díky elektrickému odšťavňovači, iStock /simpson33

Výrobci a ceny

Nejlevnější modely manuálních lisů na citrusy koupíte v řádech desítek korun. Pákové lisy pak mohou stát, s ohledem na provedení i kolem 1500 Kč. Mezi jejich výrobce patří např. Heidrun, Kinekus, Kitchencraft nebo PETRAPLAST
Elektrické modely pak začínají na částce kolem 300 Kč, nejdražší varianty mohou stát i několik desítek tisíc korun. Zde už se ale jedná o profesionální přístroje na lisování ovoce. Vyrábí je např. Concept, Sencor, Bosh a další.

Otázky a odpovědi

Jaký typ odšťavňovače na citrusy je výhodnější pro domácí používání?

Zde záleží zejména na frekvenci používání a množství plodů, které běžně zpracováváte. Manuální lisy se hodí zejména pro občasné užití a na lisování menšího množství citrusů. Pokud si tento typ nápoje připravujete pravidelně, vyplatí se vám elektrická varianta.

Jaké parametry je třeba při výběru zohlednit?

Velikost sběrné nádoby na šťávu udává, jaké množství nápoje můžete najednou připravit. Vyměnitelné kužely pak umožňují zpracovat různé citrusové plody. U elektrických modelů jsou důležité údaje o příkonu a výkonu.
Zobrazit kompletní nabídku Odšťavňovač na citrusy