Lis na ovoce

Vyrobí velké množství šťávy.

ca. 1 400 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 7 300 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 11 100 CZK

Jak vybrat lis na ovoce

  • Typy – lisy na ovoce jsou k dostání v mnoha provedeních. Kromě různých lisů to jsou odšťavňovače nebo smoothie maker.
  • Vzhled – lisy jsou k dostání ve čtyřech provedeních.
  • Materiál – lisy jsou k dostání v dřevěné a kovové podobě.
  • Příslušenství – k větším typům lisů na ovoce není příliš mnoho příslušenství

Na čem ovoce zpracovat

Lisy na ovoce jsou k dostání v mnoha provedeních. Kromě různých lisů to jsou odšťavňovače nebo smoothie maker. Co tedy který typ nabízí?

Odšťavňovač

Odšťavňovače jsou nejčastěji elektrické spotřebiče, vhodné na přípravu domácích šťáv. K dostání jsou šnekové, s jejíchž pomocí připravíte kvalitnější hustou šťávu z ovoce i zeleniny. Druhým typem jsou odstředivé, v tomto případě je šťáva více vodová. Odšťavňovače jsou vhodné pro zpracování menšího množství ovoce.

S mechanickým převodem
Lis na ovoce OP 6 30001

Smoothie maker

Smoothie makerje malý mixér, který je schopen rozmixovat menší kousky ovoce a zeleniny na hustou hmotu. Tou pak můžete obohatit svůj jídelníček. Oproti klasickým šťávám vám smoothie nahradí celé jídlo.

Mlýnek no ovoce

Ideální na zpracování malých plodů jako je rybíz. Mlýnky však využijete i na další druhy ovoce. Pomocí mlýnku bude šťáva čistá, bez jakýchkoliv nežádoucích kousků dužiny. Takto získána šťáva je vodná i k dalšímu zpracování, například pro výrobu domácích sirupů.

Lis na ovoce

Lisy na ovoce jsou zařízení větších rozměrů. Jsou vhodné na zpracovávání velkého množství ovoce. S jejich pomocí vyrobíte chutný domácí mošt nebo třeba víno.

Ruční lis
Güde Lis na ovoce OP 12 30003

Lis na citrusy

Umožňují odšťavňování jakýchkoliv citrusů. I tyto lisy jsou k dostání ve dvou podobách, jednodušší manuální, který zná jistě každý z domova. Jedná se o odšťavňovač na citrusy, na který nabodnete citrus a ručně z něj vymačkáte nebo vytočíte šťávu. Větší množství citrusů zpracujete pomocí elektrického lisu.

Velikost lisu na ovoce

Nyní se budeme věnovat větším typům lisů na ovoce. Lisy jsou k dostání ve čtyřech provedeních. U všech menších velikostí se ovoce lisuje pomocí centrálního šroubu.

  • Nejmenší verzí je ruční lis, který využijete pouze k občasnému připravování šťávy. Tento typ lze nahradit například odšťavňovačem.
  • Větší modely mají objem od 6 – 30 litrů a opět jsou vybaveny centrálním šroubem.
  • Největší typy mohou mít objem až 50 litrů. Jsou to rámové a hydraulické varianty.
Moštovací sada
Greatstore 2dílný set drtič a lis na ovoce a víno

Z čeho se vyrábí

Lisy jsou k dostání v dřevěné a kovové podobě. U dřevěných modelů je výrobním materiálem vysušené bukové nebo dubové dřevo. Rám, stojan i matice jsou vyrobeny z oceli, která je ošetřena práškovou vytvrzovací barvou. Veškeré díly, které přijdou s ovocem do styku, jsou opět ošetřeny vhodnou potravinářskou barvou.

Dále jsou k dostání lisy, které jsou vyrobeny z nerezu. Jsou určené ke zpracování nadrceného ovoce.

Příslušenství k lisům

K větším typům lisů na ovoce není příliš mnoho příslušenství:

Z ušlechtilé oceli
DEMA Nerezový lis na ovoce 5 L
  • Lisy mohou být dodávány se stojánky, na které je můžete umístit.
  • Šťávu můžete chytat do jakýchkoliv nádob nebo lahví.
  • Jedinou praktickou pomůckou, kterou výrobci doporučují, a která je vhodná pro všechny typy ručních i hydraulických lisů je lisovací plátno.

Jakého výrobce vybrat

Nyní si blíže představíme některé zástupce těchto velkých lisů.

Značka Popis
TIP Česká značka, nabízí ruční, rámové i hydraulické lisy. Tyto lisy vám umožní zpracovat menší i velké množství ovoce, lze je koupit i v kombinaci s elektrickým drtičem ovoce. K dostání jsou v objemech 3 – 70 litrů. K dostání od cca 1 500 – 10 000 Kč.
GÜDE Lis vyrobený ze dřeva, který je určený k výrobě moštů nebo šťávy. Lze v něm lisovat jakékoliv rozdrcené ovoce. Je k dostání v několika velikostech od 12 – 30 litrů. Tyto lisy jsou v ruční podobě a jsou oblíbené pro pohodlnou manipulaci. V recenzích si však příliš dobře nevede, je mu často vytýkána menší účinnost a zejména nutnost nadrtit ovoce na opravdu drobné části. Cena těchto lisů je podle velikosti objemu v rozmezí od cca 1 500 – 10 000 Kč.
J.A.D. Opět se jedná o dřevěnou variantu ručního lisu. K dostání je v různých objemech, vhodný na předem nadrcené ovoce. Cena je v tomto případě v závislosti na objemu 1 500 – cca 6 000 Kč.
Vares Nerezový lisy doplněné o hydrauliku. Jsou použitelné pro nadrcené ovoce, práce s nimi je snadná a rychlá. Lisy Vares si vedou dobře i v různých hodnoceních. Cena je v tomto případě vyšší a pohybuje se v rozmezí 6 000 – 10 000 Kč.
Aldotrade Nabízí dřevěné i nerezové ruční lisy do objemu 18 l. Cena je v tomto případě v rozmezí od 1 500 – 5 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Proč vlastnit lis na ovoce?

Ovocné by mělo být každodenní součástí vašeho jídelníčku. Někdo má ale potíže sníst doporučenou denní dávku ovoce, a přesto by si chtěl udržet zdraví styl života v podobě vitamínů, které ovoce poskytuje. V tomto případě můžete využít pomocníky, se kterými si můžete připravit čerstvou šťávu nebo džus. Ovocné nápoje je samozřejmě možné koupit ve všech potravinách, domácímu produktu se však svojí kvalitou nemohou rovnat ani cenou ani kvalitou.

Jaké jsou výhody lisovacího plátna?

Lisovací plátno Vám umožní zachovat maximální čistotu šťávy. Plátno Vám také usnadní manipulaci při zakládání a vyprazdňování lisu. Díky plátnům není třeba výslednou šťávu filtrovat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S mechanickým převodem
Ruční lis
Moštovací sada
Z ušlechtilé oceli
Malý ale šikovný
Image
Produkt
Lis na ovoce OP 6 30001
Güde Lis na ovoce OP 12 30003
Greatstore 2dílný set drtič a lis na ovoce a víno
DEMA Nerezový lis na ovoce 5 L
VARES Lis na ovoce hydraulický 18l / 2t
Cena ca. 1 400 CZK ca. 1 900 CZK ca. 7 300 CZK ca. 3 000 CZK ca. 11 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.