Otevřený botník

Jak vybrat otevřený botník

  • Botníky jsou praktickým doplňkem každé předsíně. Vyrábí se jak v otevřené, tak uzavřené verzi. Rozlišit pak lze několik základních typů botníků.
  • Výrobní materiál ovlivňuje celou řadu vlastností botníku. Vybírat pak lze podle kvality zpracování, očekávané životnosti nebo celkového designu.
  • Důležitým kritériem je samozřejmě velikost botníku. Výběr se pak odvíjí zejména od prostoru, který je botníku vyčleněn a množství obuvi, kterou musí pojmout.

Základní typy otevřených botníků

Podle konstrukčního zpracování a způsobu uložení obuvi je možné rozdělit otevřené botníky do několika základních kategorií.

Otevřený botník

Otevřený botník slouží k přehlednému uložení bot, iStock / ANNVIPS

Botníková lavice

Botníkovou lavici ocení nejen starší osoby nebo malé děti, ale prakticky všichni, co se při obouvání bot raději posadí. Tento botník sestává z úložného prostoru a praktického sedátka. Část určená k ukládání obuvi může být jak otevřená, tak uzavřená. Hlavní nevýhodu představuje velikost botníku a nižší police uvnitř něj. Ty prakticky neumožňují uložit vyšší obuv, jako jsou např. kozačky.

Policový botník

Policové botníky představují jakousi klasiku v případě tohoto typu nábytku. Hodí se pro každodenní používání v každém ročním období. Výška polic je zpravidla nastavitelná, proto je do nich možné ukládat nízkou i vysokou obuv. Samozřejmě ale záleží i na samotné velikosti botníku. Často bývají hlubší, což může být problém v užších předsíních. Důležitá je pak kvalita zpracování, kdy zejména levné varianty mohou být značně nestabilní.

Závěsný botník

Spíše než o botník se jedná o jakési závěsné systémy, které slouží k uložení obuvi. Nejznámějším provedením je pak teleskopická tyč, která má po obvodu výstupky sloužící k zavěšení bot. Toto provedení může být zavěšeno na stropě, stěně i dveřích. Jiné závěsné varianty pak mohou být vyrobeny z plastu, případně textilu. Závěsné systémy jsou nenáročné na prostor. Někomu ale nemusí vyhovovat fakt, že jsou boty příliš na očích.

Předsíňové sestavy

Může se jednat pouze o botník kombinovaný s věšákem, ale také lze vybírat ze široké škály předsíňových stěn, jejichž součástí je většinou i různý typ botníku. Jejich výhodou je sladěný design. Nábytek tak působí jednotně. Kromě bot pak umožňují uložit i bundy, kabáty, klobouky, batohy a další.

Typ botníku Výhody Nevýhody
Sedací Horní lavice umožňuje obouvání se v sedě Botníky mají nižší police nevhodné pro vyšší obuv
Policový Široká nabídka na trhu Hlubší provedení je náročnější na prostor
  Nastavitelná výška polic umožňuje uložení prakticky jakéhokoli typu bot  
Závěsný Nenáročné na prostor Boty jsou příliš na očích
  Různé konstrukční zpracování umožňuje zavěšení na stěnu, strop, případně dveře  
Sestavy Nabízí úložný prostor nejen pro boty Vyžadují více prostoru
  Vybavení místnosti má jednotný design Dražší varianta

Víte, že…?

Za praktičtější botníky jsou považovány ty, které lze uzavřít. Nejen že lépe esteticky doplní prostor předsíně, ale také chrání obuv před prachem. Navíc mohou zabránit případnému úniku pachu z bot do místnosti.

Boty v botníku

Otevřené botníky mohou být dřevěné i kovové, iStock / ammeepinko

Volba materiálu

Výrobní materiál má zpravidla vliv na kvalitu botníku, jeho zpracování, pevnost, odolnost, životnost a v neposlední řadě také na vzhled. Důležitá je také snadná údržba, protože se do něj mnohdy ukládají boty špinavé nebo vlhké. Botníky se nejčastěji vyrábí z následujících materiálů:

  • Dřevo – pevný a odolný materiál, který se vyznačuje dlouhou životností; o botník je ale nutné dobře pečovat; masivní dřevo může časem změnit barvu, což je naprosto přirozené
  • Lamino – přestavuje nejčastěji používaný materiál a to i kvůli nízké pořizovací ceně; výhodou je stálá barevnost a snadná údržba; vhodné je, pokud je botní opatřen tzv. ABS hranami, díky kterým je odolnější
  • Plast – botníky jsou poměrně levné, což se odráží i na kvalitě výrobku; nutné je počítat s horší stabilitou a nižší nosností i životností
  • Kov – používá se nejčastěji u botníků policového typu; často se kombinuje se dřevem nebo laminem; důležitá je kvalita zpracování; vhodné je zaměřit se na stabilitu a nosnost

Víte, že…?

Nabídka na trhu je poměrně široká, což samozřejmě neznamená, že uspokojí všechny zákazníky. Kreativní jedinci si mohou botník vyrobit na míru např. z palet, malířských štaflí, PVC trubek apod.

Botník s botami

Botník Vám musí svojí velikostí vyhovovat, iStock / cerro_photography

Jakou velikost zvolit

Velikost botníku ovlivňuje celá řada okolností. Nejčastěji je třeba brát v potaz:

  • Nároky na prostor při jeho umístění – botník by neměl zasahovat příliš do prostoru, aby byla zachovaná pohodlná průchozí šířka chodby; do prostorných předsíní se hodí celé sestavy nábytku
  • Početnost domácnosti – čím víc osob v domácnosti žije, tím více úložného prostoru bude potřeba
  • Účel použití botníku – k uložení pouze aktuálně používané obuvi nebo musí pojmout i obuv sezónní

Otázky a odpovědi

Jak vybrat otevřený botník?

Volba typu souvisí se způsobem uložení obuvi, ale i celkovým zpracováním. Obojí je otázkou osobních preferencí. Při výběru je dále vhodné zohlednit výrobní materiál a celkovou velikost botníku.

Jaké další vlastnosti by měl botník mít?

V první řadě by se v něm neměly boty mačkat. Do botníku je vhodné vkládat pouze tolik bot, pro kolik je určený. Důležité je dobré odvětrávání, což v případě otevřených botníků není problém. Výhodou je, pokud má i další úložný prostor na různé drobnosti (krém na boty, náhradní tkaničky atd.)

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.