Nejlepší otevřené botníky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Drewmax SB130
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat otevřený botník

  • Botníky jsou praktickým doplňkem každé předsíně. Vyrábí se jak v otevřené, tak uzavřené verzi. Rozlišit pak lze několik základních typů botníků.
  • Výrobní materiál ovlivňuje celou řadu vlastností botníku. Vybírat pak lze podle kvality zpracování, očekávané životnosti nebo celkového designu.
  • Důležitým kritériem je samozřejmě velikost botníku. Výběr se pak odvíjí zejména od prostoru, který je botníku vyčleněn a množství obuvi, kterou musí pojmout.

Otevřený botník - náš výběr

Drewmax SB130
přečíst recenzi
Výrobce: DrewMax
Typ: policové
Materiál: masiv
Barva: šedé
Výška: 62 cm
Šířka: 79 cm
Zobrazit více
Hloubka: 29 cm
Hmotnost: 11 kg
Drewmax SB130 má otevřenou konstrukci z masivní borovice za použití prvotřídních materiálů a ekologického laku pro povrchovou úpravu. Botník je vybaven dvěma policemi, přičemž jedna je zkosená. Konkrétní jednotky lze doobjednat v mořeném provedení, před vyprodáním skládových zásob.
Zobrazit méně

Policové otevřené botníky

Kondela Katley
přečíst recenzi
Výrobce: Kondela
Typ: policové
Materiál: bambusové
Barva: hnědé
Výška: 117 cm
Šířka: 70 cm
Zobrazit více
Hloubka: 25 cm
Hmotnost: 11.5 kg
Kondela Katley je 7-řadový botník vyrobený z lakovaného bambusu, který je dostupný v bílém nebo bambusovém provedení. Má rozměry 70x25x117 cm a jednu zásuvku. Jeho rovnoměrná nosnost je 50 kg a pro montáž není zapotřebí zvláštního nářadí. Botník má lakovaný povrch pro snadnou údržbu.
Zobrazit méně
Verk Amazing Shoe Rack
přečíst recenzi
Výrobce: Verk
Typ: policové
Materiál: plastové
Barva: černé
Výška: 50 cm
Šířka: 52 cm
Zobrazit více
Hloubka: 25 cm
Verk Amazing Shoe Rack je víceúrovňový stojan na boty s kapacitou pro 30 párů obuvi. Je lehký, stabilní a sestavitelný z 3 segmentů. Pracuje s 10 úrovněmi regálů, které lze upravit, a jeho minimální a maximální rozměry jsou 25 cm x 52 cm x 50 cm a 25 cm x 52 cm x 140 cm. Barva: bílá.
Zobrazit méně
Autronic Botník - 3 police chrom/bílá 83168-12 WT
přečíst recenzi
Výrobce: Autronic
Typ: policové
Materiál: masiv
Barva: Chrom
Výška: 50 cm
Šířka: 80 cm
Zobrazit více
Hloubka: 30 cm
Hmotnost: 3.5 kg
Botník Autronic 83168-12 nabízí tři chromované police o průměru 12 mm a nosnosti 4 kg na pár. Konstrukce botníku je dřevěná, konkrétně z masivního kaučukovníkového dřeva v přírodním, bílém nebo černém odstínu. Produkt je dodáván v demontu.
Zobrazit méně

Sedací otevřené botníky

Vasagle Vivian hnědá / černá
přečíst recenzi
Výrobce: Vasagle
Šířka: 80 cm
Výška: 44.5 cm
Hloubka: 30 cm
Zobrazit více
Botník Vivian od Vasagle v hnědé / černé barvě je kombinací sezení a úložiště pro obuv s hmotností do 5 kg v každé z dvou otevřených mřížkových přihrádek. Materiál kombinuje dřevotřísku a ocelovou mříž. Parametry jsou 80 x 30 x 44,5 cm.
Zobrazit méně

Závěsné otevřené botníky

Compactor Milky
Výrobce: Compactor
Barva: bílé
Výška: 25.2 cm
Zobrazit více
Závěsný organizér do skříně Compactor MILKY disponuje rozměry 15 x 30 x 128 cm. Nabízí 9 polic pro ukládání předmětů, může přinést dodatečné využití prostoru v místě, které nemusí být dříve využíváno.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Otevřený botník

Jak vybrat otevřený botník

Základní typy otevřených botníků

Podle konstrukčního zpracování a způsobu uložení obuvi je možné rozdělit otevřené botníky do několika základních kategorií.

Otevřený botník

Otevřený botník slouží k přehlednému uložení bot, iStock / ANNVIPS

Botníková lavice

Botníkovou lavici ocení nejen starší osoby nebo malé děti, ale prakticky všichni, co se při obouvání bot raději posadí. Tento botník sestává z úložného prostoru a praktického sedátka. Část určená k ukládání obuvi může být jak otevřená, tak uzavřená. Hlavní nevýhodu představuje velikost botníku a nižší police uvnitř něj. Ty prakticky neumožňují uložit vyšší obuv, jako jsou např. kozačky.

Policový botník

Policové botníky představují jakousi klasiku v případě tohoto typu nábytku. Hodí se pro každodenní používání v každém ročním období. Výška polic je zpravidla nastavitelná, proto je do nich možné ukládat nízkou i vysokou obuv. Samozřejmě ale záleží i na samotné velikosti botníku. Často bývají hlubší, což může být problém v užších předsíních. Důležitá je pak kvalita zpracování, kdy zejména levné varianty mohou být značně nestabilní.

Závěsný botník

Otevřený botník
Drewmax SB130

Spíše než o botník se jedná o jakési závěsné systémy, které slouží k uložení obuvi. Nejznámějším provedením je pak teleskopická tyč, která má po obvodu výstupky sloužící k zavěšení bot. Toto provedení může být zavěšeno na stropě, stěně i dveřích. Jiné závěsné varianty pak mohou být vyrobeny z plastu, případně textilu. Závěsné systémy jsou nenáročné na prostor. Někomu ale nemusí vyhovovat fakt, že jsou boty příliš na očích.

Předsíňové sestavy

Může se jednat pouze o botník kombinovaný s věšákem, ale také lze vybírat ze široké škály předsíňových stěn, jejichž součástí je většinou i různý typ botníku. Jejich výhodou je sladěný design. Nábytek tak působí jednotně. Kromě bot pak umožňují uložit i bundy, kabáty, klobouky, batohy a další.

Typ botníkuVýhodyNevýhody
SedacíHorní lavice umožňuje obouvání se v seděBotníky mají nižší police nevhodné pro vyšší obuv
PolicovýŠiroká nabídka na trhuHlubší provedení je náročnější na prostor
 Nastavitelná výška polic umožňuje uložení prakticky jakéhokoli typu bot 
ZávěsnýNenáročné na prostorBoty jsou příliš na očích
 Různé konstrukční zpracování umožňuje zavěšení na stěnu, strop, případně dveře 
SestavyNabízí úložný prostor nejen pro botyVyžadují více prostoru
 Vybavení místnosti má jednotný designDražší varianta

Víte, že…?

Za praktičtější botníky jsou považovány ty, které lze uzavřít. Nejen že lépe esteticky doplní prostor předsíně, ale také chrání obuv před prachem. Navíc mohou zabránit případnému úniku pachu z bot do místnosti.

Boty v botníku

Otevřené botníky mohou být dřevěné i kovové, iStock / ammeepinko

Volba materiálu

Policové otevřené botníky
Kondela Katley

Výrobní materiál má zpravidla vliv na kvalitu botníku, jeho zpracování, pevnost, odolnost, životnost a v neposlední řadě také na vzhled. Důležitá je také snadná údržba, protože se do něj mnohdy ukládají boty špinavé nebo vlhké. Botníky se nejčastěji vyrábí z následujících materiálů:

  • Dřevo – pevný a odolný materiál, který se vyznačuje dlouhou životností; o botník je ale nutné dobře pečovat; masivní dřevo může časem změnit barvu, což je naprosto přirozené
  • Lamino – přestavuje nejčastěji používaný materiál a to i kvůli nízké pořizovací ceně; výhodou je stálá barevnost a snadná údržba; vhodné je, pokud je botní opatřen tzv. ABS hranami, díky kterým je odolnější
  • Plast – botníky jsou poměrně levné, což se odráží i na kvalitě výrobku; nutné je počítat s horší stabilitou a nižší nosností i životností
  • Kov – používá se nejčastěji u botníků policového typu; často se kombinuje se dřevem nebo laminem; důležitá je kvalita zpracování; vhodné je zaměřit se na stabilitu a nosnost

Víte, že…?

Nabídka na trhu je poměrně široká, což samozřejmě neznamená, že uspokojí všechny zákazníky. Kreativní jedinci si mohou botník vyrobit na míru např. z palet, malířských štaflí, PVC trubek apod.

Botník s botami

Botník Vám musí svojí velikostí vyhovovat, iStock / cerro_photography

Jakou velikost zvolit

Velikost botníku ovlivňuje celá řada okolností. Nejčastěji je třeba brát v potaz:

  • Nároky na prostor při jeho umístění – botník by neměl zasahovat příliš do prostoru, aby byla zachovaná pohodlná průchozí šířka chodby; do prostorných předsíní se hodí celé sestavy nábytku
  • Početnost domácnosti – čím víc osob v domácnosti žije, tím více úložného prostoru bude potřeba
  • Účel použití botníku – k uložení pouze aktuálně používané obuvi nebo musí pojmout i obuv sezónní

Otázky a odpovědi

Jak vybrat otevřený botník?

Volba typu souvisí se způsobem uložení obuvi, ale i celkovým zpracováním. Obojí je otázkou osobních preferencí. Při výběru je dále vhodné zohlednit výrobní materiál a celkovou velikost botníku.

Jaké další vlastnosti by měl botník mít?

V první řadě by se v něm neměly boty mačkat. Do botníku je vhodné vkládat pouze tolik bot, pro kolik je určený. Důležité je dobré odvětrávání, což v případě otevřených botníků není problém. Výhodou je, pokud má i další úložný prostor na různé drobnosti (krém na boty, náhradní tkaničky atd.)
Zobrazit kompletní nabídku Otevřený botník