Nejlepší skříně na boty 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Říjen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HOMCOM Skříň na boty DIY Regál na boty Šatní skříň Policový systém Zásuvný regál Šatní skříň 16 přihrádek z PP Černá + bílá 95 x 37 x 160 cm

Jak vybrat skříň na boty

  • Skříně na boty nabízí poměrně velkorysý úložný prostor tam, kde je dostatek místa na její instalaci. Do menších prostor je pak vhodnější volit klasické botníky.
  • Z hlediska konstrukce lze nejčastěji volit z klasické skříně se dvířky nebo otevřeného regálu. Existují také šuplíkové skříně na boty. Šuplíky mohou tvořit pouze doplňkovou část úložného prostoru.
  • Vzhledem k tomu, že skříně na boty patří do kategorie většího nábytku, je třeba důkladně přeměřit prostor, ve kterém bude umístěna.
  • Vybírat lze z několika základních materiálů, stejně jako u kteréhokoliv jiného nábytku.

Skříň na boty - náš výběr

HOMCOM Skříň na boty DIY Regál na boty Šatní skříň Policový systém Zásuvný regál Šatní skříň 16 přihrádek z PP Černá + bílá 95 x 37 x 160 cm
Výrobce: Homcom
Zobrazit více
HOMCOM Botní skříně z PP. Má 16 přihrádek, které lze použít i jako rozdělovač prostoru. Rozměry jsou následující: šířka 95 cm, hloubka 37 cm, výška 160 cm, zatížitelnost 30 kg. Skříň je vybavena zásuvkovým systémem a poloprůhlednými dvířky. Materiál: PP a ABS plast, kov.
Zobrazit méně
TZB Lea monstera
Výrobce: TZB
Materiál: látkové
Barva: bílé
Výška: 172 cm
Hloubka: 29 cm
Hmotnost: 2.5 kg
Zobrazit více
Skříň na boty TZB Lea Monstera je textilní model, který je možné rozebrat. S rozměry 172 cm výšky, 29 cm hloubky a 57 cm šířky se hodí do ložnice, šatny nebo haly. Balíček při dodání má rozměry 57x23x8 cm a hmotnost 2,25 kg.
Zobrazit méně
SoBuy FSB59-N
Výrobce: SoBuy
Výška: 92 cm
Šířka: 80 cm
Hloubka: 35 cm
Zobrazit více
SoBuy FSB59-N je skříň na boty, vyrobená z PB(E1) o hmotnosti 26,9 kg. Rozměry produktu jsou přibližně 80x92x35cm a rozměry balení 103x46x24cm. Skříň má 5 polic a 1 zásuvku s nosností až 45 kg. Skříň lze také kombinovat s lavicí FSR118-N a skříní FSB60-N.
Zobrazit méně
Vasagle Úložná skříň s polstrováním 76 x 40 x 48 cm ve venkovském stylu
Výrobce: Vasagle
Šířka boxu: 76 cm
Výška boxu: 48 cm
Hloubka boxu: 40 cm
Materiál: z dřevotřísky
Zobrazit kompletní nabídku Skříň na boty

Jak vybrat skříň na boty

Skříň na boty versus botník

Způsobů, jak uskladnit boty je samozřejmě celá řada. Chodby nebo vstupní haly, které nabízí velkorysý prostor, jsou více než vhodné pro umístění skříně na boty. Své uplatnění ale najdou také v početnějších domácnostech. Skříně na boty jsou oproti klasickým botníkům objemnější, vyšší a poskytují více úložného prostoru.
Kromě obuvi do nich lze uložit i další doplňky. Chodba je tak stále uklizená a vše má své místo. Botníky pak mohou sloužit jako doplňkový úložný prostor. Dále se hodí do menších vstupních místností nebo pro domácnosti s méně členy.

Typ úložného prostoruVýhodyNevýhody
Skříň na botyNabízí velkorysý úložný prostorVyžadují více místa v prostoru
 Slouží k uložení většího množství párů bot 
 Skříň lze využít i na uložení dalších doplňků 
BotníkMnoho provedení včetně modelů se sedátkemOmezený úložný prostor
 Boty jsou uklizené, nikde nepřekáží 
 Vejde se i do menších chodeb 
Boty ve skříni

Díky skříni budou boty přehledně uložené, iStock / Artem Ermilov

Různé designy

Vzhledem ke konstrukčnímu zpracování skříně je možné narazit na tři základní varianty. Jedná se o skříň s dvířky, otevřený regál nebo skříň s šuplíky. Výběr konkrétní varianty je pak otázkou osobních preferencí.

Skříň s dvířky

Hlavní výhodou tohoto typu skříně je to, že veškeré uložené věci jsou schované zrakům příchozích osob. Chodba tak zůstává stále dokonale uklizená, i když je uvnitř skříně nepořádek. Vnitřní prostor je členěn klasicky na police. Uložení bot je tak přehledné. Nutné je si pohlídat rozestupy jednotlivých polic, aby bylo možné uložit nízké boty, tak např. kozačky.

Otevřený regál

Skříň na boty
HOMCOM Skříň na boty DIY Regál na boty Šatní skříň Policový systém Zásuvný regál Šatní skříň 16 přihrádek z PP Černá + bílá 95 x 37 x 160 cm

Otevřené regály nebo skříně nabízí okamžitý přístup k uložené obuvi, která je ihned po ruce. Nevýhodou je to, že veškeré uložené věci uvnitř jsou stále vidět. Skříně by tak neměly být přeplněné, aby v ní nevznikal zbytečný nepořádek. Stejně jako u klasických skříní je vhodné ohlídat rozestupy jednotlivých polic. Na uložení doplňků lze použít např. boxy, které působí estetickým dojmem.

Skříň se šuplíky

Šuplíky mohou tvořit veškerý úložný prostor nebo pouze jeho část. Šuplíkové skříně na boty jsou vhodnější na uložení nízké obuvi, vždy je nutné zkontrolovat výšku šuplíkové části. Ta je stěžejné také pro výšku obuvi. Častější je varianta, kdy šuplíky tvoří pouze doplňkovou část hlavního policového dílu. V tomto případě slouží šuplíky k uložení nejrůznějších doplňků.

Stěžejní jsou rozměry

V případě skříní na boty i klasických botníků jsou rozměry prakticky nejdůležitějším parametrem. Skříně jsou obecně objemnější kus nábytku, proto je nutné před její koupí důkladně přeměřit vytyčený prostor. Zkontrolovat je třeba všechny hodnoty tedy šířku, výšku i hloubku skříně. U varianty s dvířky je třeba ohlídat také prostor pro jejich maximální otevření. Toto může být problémové zejména v úzkých chodbách.

Pohled na skříň plnou bot

Skříně na boty mohou být vyrobeny ze dřeva i textilu, iStock / KatarzynaBialasiewicz

Z jakých materiálů se vyrábí

Skříň na boty
TZB Lea monstera

Při výběru skříně lze zohlednit také výrobní materiál. Nejčastěji se používá dřevo nebo jiné dřevité materiály:

  • Masivní dřevo – tyto skříně se pyšní kvalitním zpracováním, robustní, pevnou konstrukcí i dokonalým designem; nutné je počítat s vyšší pořizovací cenou
  • Dřevotříska – jeden z nejoblíbenějších materiálů, který se na výrobu skříní používá; oproti masivu je levnější, ale přesto jsou skříně z ní dostatečně pevné a odolné; dřevotříska umožňuje širší spektrum povrchových úprav
  • MDF desky – i tento materiál je poměrně odolný; nabízí více možností v povrchové úpravě, včetně nejrůznější barevnosti
  • Lamino – tyto botníky jsou méně kvalitní, odolné; patří mezi nejlevnější z nabízených variant.

Víte, že…?

Z hlediska designu je vhodné vzít v potaz ostatní vybavení chodby nebo haly. Pokud je skříň kupovaná dodatečně, je třeba zvolit obdobnou barevnost, stejné materiály apod. Při zařizování celé chodby novým nábytkem je možné se poohlédnout po celých sestavách skříní a botníků.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat skříň na boty?

Před nákupem skříně na boty je vhodné zvážit, jestli chodba nabízí dostatečný prostor k její instalaci. Skříně se vyrábí ve všech variantách, tedy s dvířky, otevřenými regály nebo šuplíky. Výběr je čistě otázkou osobních preferencí. Před nákupem je třeba důkladně přeměřit vytyčený prostor. Zohlednit lze dále např. výrobní materiál.

Jaký je rozdíl mezi skříní na boty a botníkem?

Skříně na boty jsou podstatně větší a vyšší. Nabízí tedy velkorysejší úložný prostor. Na rozdíl od botníků do nich lze uložit i další doplňky. V klasických botnících na toto prostor zpravidla není.
Zobrazit kompletní nabídku Skříň na boty