Nejlepší otvíráky na konzervy 2024 a jak vybrat

Šikovný pomocník do kuchyně i pod stan.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
ORION Otvírák na konzervy kov CS

Jak vybrat otvírák na konzervy

  • Otvírák funguje na principu řezání nebo stříhání.
  • Všechny kvalitní otvíráky mají řezací část z nerezové oceli, která je hygienická, pachově i chuťově neutrální a odolná a poradí si s každým typem konzervy.
  • Při výběru otvíráku dejte přednost kvalitnímu zpracování, které si musí poradit s plechovým víkem. Ideální jsou otvíráky, které oddělí víko od plechovky a nezanechávají přitom ostré hrany.

Otvírák na konzervy - náš výběr

ORION Otvírák na konzervy kov CS
Zobrazit více
Otvírák na konzervy od značky Orion je založen na mechanickém systému otevírání. Konstrukce umožňuje otevření různých konzerv. Materiál použitý pro výrobu je pevný kov. Jeho kompaktní rozměry umožňují snadné přenášení při cestování či táboření.
Zobrazit méně
TESCOMA Otvírák na konzervy GrandCHEF
přečíst recenzi
Výrobce: TESCOMA
Zobrazit více
TESCOMA GrandCHEF je otvírák na konzervy a víno, vyrobený z nerezavějící oceli. Součástí je i otvírák na korunkové uzávěry. Umožňuje otevřít konzervy různých typů a lahve vína. Odolná povrchová úprava snižuje riziko poškození. Produkt je vhodný pro myčku.
Zobrazit méně
LAMART LT2071 Otvírák na konzervy
Zobrazit více
Produkt LAMART LT2071 představuje otvírák na konzervy, který umožňuje použití v myčce nádobí a je vyrobený ze slitiny zinku. Toto jsou technické vlastnosti, které by měly být zohledněny při rozhodování o potenciálním nákupu.
Zobrazit méně

Stolní otvíráky na konzervy

Stolní otvírák na konzervy KLASIK 60,5 cm
Zobrazit více
Stolní otvírák na konzervy KLASIK je vyroben z chromniklové nerezové oceli. Je určen pro konzervy do výšky 50 cm. Otvírák se připevňuje k pracovnímu stolu pomocí montážních šroubů. Součástí jsou poniklovaná trubka a pochromovaná základní deska. K dispozici jsou náhradní díly.
Zobrazit méně
Profesionální stolní otvírák na konzervy
Zobrazit více
Stolní otvírák na konzervy AGROFORTEL je nástroj pro otevírání plechových nádob s minimálním úsilím. Konstrukce odolná díky čepelím z kalené oceli a litinovému pouzdru, umožňuje použití v domácnostech i stravovacích zařízeních. Otvírák lze upravit pro různé výšky plechovek a připevnit na desku pomocí šroubové svorky. Záruka: 24 měsíců.
Zobrazit méně
Technica stolní otvírák na konzervy 700 mm
Zobrazit více
Stolní otvírák na konzervy Technica o délce 700 mm je konstruován pro využití v gastronomii a pro potravinářské plechovky o výšce 20 - 550 mm. Zařízení se připevňuje na okraj pracovní desky a nabízí čisté řezy plechovkových vík. Jeho konstrukce z ušlechtilé oceli chrání proti korozi a usnadňuje údržbu čistoty.
Zobrazit méně

Ruční otvíráky na konzervy

Otvírák na konzervy ruční Bravo 18 cm
Zobrazit více
Ruční otvírák konzerv Bravo má délku 18 cm a je vyroben z černého ABS materiálu. Díky jeho ergonomické rukojeti a hladkému řezu při vnitřním otevírání konzervy lze víko snadno znovu nasadit. Produkt je k dispozici k objednávce po jednom kuse s cenou uvedenou za 1 ks.
Zobrazit méně
Otvírák na konzervy ruční Profi - náhradní díly kolečko náhradní
Zobrazit více
Otvírák na konzervy ruční Profi je vybaven náhradním kolečkem, které lze snadno vyměnit. Dále je možné dokoupit nástěnný držák z nerezu pro snadné uložení. Montáž držáku probíhá prostřednictvím dvou šroubů.
Zobrazit méně
Otvírák na konzervy ruční Profi - náhradní díly nůž náhradní
Zobrazit více
Otvírák na konzervy ruční Profi je vybaven náhradním nožem či kolečkem, které je možné snadno vyměnit. K tomuto otvíráku je možné přikoupit nástěnný držák z nerezové oceli, umožňující uchovávat otvírák na dostupném místě. Montáž držáku zahrnuje použití dvou šroubů.
Zobrazit méně
Otvírák na konzervy ruční Profi ruční otvírák Profi
Zobrazit více
Otvírák na konzervy Profi je ruční nástroj vhodný pro otvírání malých, velkých, kulatých i oválných plechovek. Je vyroben z nerezu a speciální umělé hmoty, jeho konstrukce je pevná pro použití v gastro provozu. Umožňuje výměnu částí nožů a kol a lze jej umýt v myčce nádobí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Otvírák na konzervy

Jak vybrat otvírák na konzervy

Typ

Manipulace s otvírákem není nijak složitá a zvládnou to i méně zruční jedinci. Otvírák na konzervy, lze stejně jako jiné náčiní, umýt ručně i v myčce. Zbavíte jej tak případných zbytků pokrmů, které se na něj dostanou při otvírání konzervy.

Konzerva a otevírák v rukách

V domácnostech si většinou vystačíte s ručním otevírákem, iStock /ia_64

Klasický

Nejběžnějším typem je klasický ruční otvírák. Díky tlaku na jednou stranu otvíráku se ostří zabořuje přímo do konzervy a ta se takto pohodlně otevírá. Nejčastěji se konzerva otevírá pouhým tlakem na samotný otvírák. V mnohých případech dochází k otvírání konzervy i tak, že se otvírákem pouze otáčí v zrytém směru.

Tyto otvíráky lze koupit v mnoha různých provedeních a velikostech a jsou ideálními pomocníky nejen v domácnosti, ale také pro kempování v přírodě.

Elektrický

Otvírák na konzervy
ORION Otvírák na konzervy kov CS

Vynikající možnosti nabízí i elektrický otvírák na konzervy. Jeho velkou výhodou je především minimální namáhavostí otvírání konzerv. Pokud budete chtít konzervu otevřít, pak tak budete moci učinit s maximální možnou pohodlností, stačí pouze zmáčknout tlačítko. Poradí si s jakýmkoliv typem konzervy, kterou otevře velmi rychlým způsobem.

Víte, že…?

Otvírák na konzervy může najít své místo i na klíčích jako malý přívěsek. Jinak je ale nejčastěji otvírák na konzervy součástí klasického zavíracího nože.

Konzerva s otevírákem

Nejoblíbenější jsou otevíráky s otočným mechanismem, iStock /TPopova

Péče

Aby otvírák fungoval tak, jak má, je nutné o něj čas od času pečovat. Přesto si mnozí myslí, že otvíráky na konzervy nevyžadují vůbec žádnou péči a čištění. To je ale omyl, otvírák na konzervy se může stát snadno obětí koroze.

Stolní otvíráky na konzervy
Stolní otvírák na konzervy KLASIK 60,5 cm

Otvírák je možné čistit voskovaným papírem, který nejen potřebné části namaže, ale také vyčistí. Otvírák tímto papírem vydrhněte. Tím se uvolní cokoliv, co by mohlo být usazené mezi čelistmi. Nanášení vosku navíc současně maže ostří. Tímto způsobem však neodstraníte částice rzi.

Rez můžete odstranit pomocí bílého octa, do kterého se otvírák namočí na několik hodin, a poté rezavé části vyčistíte například kartáčkem na zuby.

Cena

Otvírák pořídíte za necelou stokorunu, ale sehnat můžete i profesionální typy, kde se cena šplhá až k 10 000 Kč.

  • Tescoma – nabízí několik typů těchto pomůcek od kapesních, které jsou vybaveny sklápěcí čepelí až po klasické. Otvíráky jsou vyrobeny z prvotřídní nerezavějící oceli a kovu s odolnou povrchovou úpravou a jsou vhodné do myčky. Cena se pohybuje od 50 – 500 Kč.
  • Tefal – také otvíráky od Tefalu jsou spolehlivými pomocníky při otevírání konzerv. Lze zakoupit celokovové nebo v provedení plast a kov. Cena se pohybuje kolem 500 Kč.
  • Kenwood – k dostání je několik typů elektrických otvíráků, lze je využít i jako brousek nebo otvírák lahví. Pro větší bezpečnost jsou vybaveny protiskluzovými nožičkami a lepší skladnost umožnuje vložení kabelu do těla výrobku. Cena se pohybuje od 300 – 1 000 Kč.

Jak otevřít konzervu bez otvíráku

Ruční otvíráky na konzervy
Otvírák na konzervy ruční Bravo 18 cm

Pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat otevřít konzervu a nebudete mít k dispozici otvírák, na tuto činnost určený, můžete si vypomoct nožem nebo lžící. V obou případech si počínejte opatrně a myslete na bezpečnost.

TipJak na to
Otevírání nožemPřiložte špičku nože k hraně konzervy. Držte ho vertikálně a prsty umístěte na rukojeť, abyste se o ostrý hřbet nezranil. Ujistěte se, že konzerva stojí na pevném podkladu. Poté stlačte nůž co nejvíce směrem dolů. Stačí, abyste vytvořili menší dírku. Tento postup opakujte nejméně osmkrát. Díry do plechovky udělejte pokud možno pravidelné. Jakmile budete mít dostatek děr po celém obvodu víčka, vložte do jedné z nich nožík. Prořežte i neproděravěná místa, dokud se víčko samo neutrhne.
Otevírání lžícíKonzervu opět položte na pevný podklad. Poté do okraje konzervy co nejvíce zatlačte vnější okraj lžíce. Opakujte nátlak do té doby, dokud lžíce víčko neprolomí. Jakmile se vám povede vytvořit díra, stačí lžící projet po celém obvodu plechovky. Ve tříčtvrteční dráze už budete moci víčko ohnout a plechovku otevřít.

Otázky a odpovědi

Co je otvírák na konzervy?

Potraviny v konzervě se čas od času objeví v každé rodině a je tedy nutné řešit, jak rychle a bezpečně konzervu otevřít. Otvírák funguje na principu řezání nebo stříhání. Všechny kvalitní otvíráky mají řezací část z nerezové oceli, která je hygienická, pachově i chuťově neutrální a odolná a poradí si s každým typem konzervy. Multifunkčním otevřete kromě konzerv i láhve piva nebo vína.

Jak je elektrický otvírák napájen?

Elektrické otvíráky lze připojit ke zdroji napájení pomocí kabelu, nevýhodou je zde nutnost připojení do elektriky a také celková velikost spotřebiče. Jiné typy jsou však napájeny pomocí baterií, jsou menší a lze je snadno přenášet. Malé modely jsou často vybaveny protiskluzovou ergonomickou rukojetí a lze je pohodlně ovládat jednou rukou. Tyto otvíráky jsou ideální pro ty, kteří trpí poruchou jemné motoriky nebo snížené svalové síle.
Zobrazit kompletní nabídku Otvírák na konzervy