Pemrlice

K opracování kamene i betonu.

ca. 4 600 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat pemrlici

  • Pemrlice patří k tradičním nástrojům k opracování kamene a betonu.
  • Pemrlice se řadí k typům kladiva, na jehož hlavici jsou ostré vidiové hroty.
  • K dostání je ruční pemrlice, ale koupit můžete pemrlici k pneumatickému a elektrickému nářadí.

Typy

Pemrlice je nástroj určený k povrchové úpravě kamene, betonu a teraca. Finální povrchová úprava spočívá ve zdrsnění povrchu a snížení smykového tření. Tato úprava se nazývá pemrlování a využívá se ke zdrsnění ploch skrytých před deštěm, typicky na schodištích nebo dlaždicích. S pemrlováním se setkáte také u renovací žuly, pískovce a podobných materiálů.

Ruční

Ruční pemrlice v minulosti patřila k standardnímu vybavení kameníka. Jednalo se o kladivo vybavené hroty. Výsledná kvalita pemrlování, nebo také štokování, se odvíjela od počtu hrotů a velikosti hlavice. Práce s ruční pemrlicí byla fyzicky náročná stejně jako další kamenické práce. Dnes se s ruční pemrlicí setkáte u některých renovátorů, kteří s ní provádějí jemné úpravy. V obchodech se ale tento typ nářadí najdete jen zřídka.

SDS-max pemrlice
HILTI Pemrlice SDS MAX HILTI (TE-YP SKHM) 4×4 kamenické kladivo

Elektrická

Moderní pemrlování využívá nástroje, které připnete k hlavici elektrického bouracího kladiva. Elektrický stroj vám usnadní a urychlí práci. Práce s elektrickým nářadím ovšem vyžaduje neustálé připojení k elektrickému proudu. U pemrlice k elektrickému kladivu počítejte také s vyšší investicí. Hlavice musí snést vysokou sílu nárazu a její hroty se proto vyrábějí z vidiové slitiny.

Pneumatická

Princip elektrické a pneumatické pemrlice je stejný. Nástavec připojíte na pneumatické kladivo a o zbytek se postará nářadí. Provoz pneumatického nářadí ale vyžaduje neustálý přísun vzduchu a počítejte tak s nutností kompresoru. Pneumatické pemrlice ale nepotřebují více vzduchu než běžné pneumatické utahováky nebo kladiva. Kvůli nutnému přívodu vzduchu se ale hodí spíše do dílen.

Typ pemrlice Výhody Nevýhody
Elektrická Usnadní práci, vyměnitelné hlavice, rychlé uchycení Vyšší cena, potřebujete elektřinu
Pneumatická Kvalitní vidiové hroty, rychlá práce Potřebujete kompresor, vyšší cena, nevhodná na jemné práce
Ruční Vhodná pro detailní úpravy, nízká cena Fyzicky náročná práce, dnes se téměř neprodává

Víte, že…?

Zejména v internetových obchodech se pod označením pemrlice setkáte také s jehlovými oklepávači. Jedná se o špatné označení. Jehlové oklepávače jsou určeny především pro jemnou finální úpravu viditelných ploch betonu a teraca.

Tvrzená ocel
DT6838 DeWALT SDS-MAX KAMENICKÉ KLADIVO PEMRLICE, 45 x 240MM

Velikost

Velikost hlavice je zásadní pro efektivitu a výkon práce. Čím větší hlavice, tím rychleji kámen nebo beton opracujete. Počítejte ale s tím, že velké hlavice nejsou vhodné pro jemnou práci. Nejčastější velikost hlavic je 60 x 60 mm. Profesionální kameníci mají ve své výbavě zpravidla několik typů. Ve specializovaných obchodech najdete také nástroje s jednou řadou hrotů určené pro jemné úpravy spár.

Hroty

Velikost a počet hrotů na hlavici určuje, jak jemné úpravy s nástrojem provedete. Čím větší hroty, tím hrubší povrchové úpravy docílíte. Toho využijete například při zdrsnění skrytých částí betonových nebo teracových schodišť, které se přes sebe překrývají. Díky zdrsnění povrchu se sníží smykové tření a schody nebo dlažba se nekloužou.
S malými hroty naopak dosáhnete jemných povrchových úprav. Využívají je například restauratéři při renovaci betonových nebo kamenných obkladů na historických budovách. Malé hroty také využijete při úpravě viditelných částí dlažby a schodišť.

Uchycení

V případě pneumatických a elektrických nástrojů si dejte pozor na typ uchycení. Elektrická i pneumatická kladiva využívají dva typy uchycení – SDS+ a SDS-max. Oba typy využívají stejný princip, v detailech se ale liší. Zároveň se také jedná o velmi snadný rychloupínacího mechanismu, který nevyžaduje další nářadí.

Z tvrdokovu
Pemrlice z tvrdokovu – zdrsňovací deska 50x50mm Bosch 50 x 50 mm
  • SDS+ uchycení využívají především levnější stroje a lehká kladiva. Průměr stopky uchycení je 10 mm.
  • SDSmax uchycení najdete na těžkých kladivech, na které připnete i nástroje s hmotností 5 kg. Průměr stopky je 18 mm.

Víte, že…?

Některé pneumatické pemrlice se prodávají i jako samostatný nástroj. V takovém případě se připojují přímo na vzduchový rozvod stejně jako další pneumatické nářadí.

Cena

Za ruční pemrlici utratíte zhruba do 500 Kč. Spíše se ale setkáte s problém ji vůbec pořídit a najít. Dnes ji téměř vytlačily nástroje k elektrickým a pneumatickým kladivům. Běžné pemrlice s vidiovými hroty a SDS upínám seženete kolem 2 000 Kč. Pokud chcete opravdu profesionální nástroj do denního provozu, počítejte ale s investicí až 7 000 Kč.

Velkoplošné bourací práce
NÁSTROJE CZ Sekáč SDS-Max na kámen 45x45x240 (16zubů) pemrlice – VB020364645453

Otázky a odpovědi

Co je pemrlice?

Pemrlice patří k tradičním nástrojům k opracování kamene a betonu. V minulosti ji využívali především kameníci, dlaždiči, ale našli byste ji i ve výbavě hrobařů. Pemrlice se řadí k typům kladiva, na jehož hlavici jsou ostré vidiové hroty. Zatímco dříve kameníci využívali ruční pemrlice, dnes řemeslníci využívají nástroje k pneumatickému a elektrickému nářadí.

Jakého výrobce vybrat?

Mezi nejčastější výrobce pemrlic, které na trhu potkáte, patří firma Hilti. Ta nabízí širokou nabídku kvalitních nástrojů určených pro elektrické i pneumatické nářadí. V jeho nabídce najdete pemrlice s různou délkou hlavic i počtem hrotů. V podobné kvalitě nabízejí nástroje i tradiční výrobci nářadí Makita a Bosch. Ruční pemrlice nabízí například výrobce MATGROUP, jak jsme ale uvedli výše, dnes se s nimi už příliš často nesetkáte.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
SDS-max pemrlice
Tvrzená ocel
Z tvrdokovu
Velkoplošné bourací práce
Sada
Image
Produkt
HILTI Pemrlice SDS MAX HILTI (TE-YP SKHM) 4×4 kamenické kladivo
DT6838 DeWALT SDS-MAX KAMENICKÉ KLADIVO PEMRLICE, 45 x 240MM
Pemrlice z tvrdokovu – zdrsňovací deska 50x50mm Bosch 50 x 50 mm
NÁSTROJE CZ Sekáč SDS-Max na kámen 45x45x240 (16zubů) pemrlice – VB020364645453
MMX sekáč zubatý-pemrlice 45 x 175 mungo, SDS-Max stopka
Výrobce
HILTI
DeWALT
Bosch
Nástroje.cz
Mungo
Cena ca. 4 600 CZK ca. 1 500 CZK ca. 4 100 CZK ca. 2 100 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.